LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux+DVD 01/2008

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny ne překládána nemalá část článků, nicméně jsou vydávány i články českých autorů, jako překladatelé je uvedena Joanna Rybicka a za korekturu odpovídá Joana Gilová

29.1.2008 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 7071×

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • editorial
  • obsah
 • Aktuality
  • Ubuntu
  • BSD
  • Gentoo
 • Popis DVD
  • Ubuntu 7.10
  • Xandros Server 2.0
  • Bonusový software (na DVD Xandros):
   • KateOS 3.6
   • Bitdefender
 • Pro začátečníky
  • Linux a internetové bankovnictví
 • Pro programátory
  • Python — slovníky, n–tice a řetězec podrobněji (IV)
 • Praxe
  • HotSanic — logování vytížení systému do grafů
  • Matematické výrazy v systému LaTeX
  • rTorrent — textový torrent klient
 • Software
  • Hackování kernelu — klávesa Magic SysRq
 • Distribuce
  • Damn Small Linux — vytvoření distribuce
 • Řešení
  • IBM DB2 Express-C v Linuxu
  • Windows a Linux — pod jednou střechou
 • Když tučňák vydělává
  • Jak jsem zavřel Okna
 • Recenze
  • PC-BSD 1.4 da Vinci, jednoduché BSD do kanceláře
 • Knihovna
  • Mistrovství v MySQL 5 — Kompletní průvodce webového vývojáře
  • Mandriva Linux 2007.1 Instalační a uživatelská příručka
 • Fejeton: Zastaralí blázni…

Podrobněji k obsahu čísla

Výběr distribucí se redakci povedl, první DVD přináší rozsáhlou instalací Ubuntu 7.10, uživatel nebude potřebovat doinstalovávat mnoho programů z internetových zdrojů, ale bude z nich udržovat pouze aktualizace software. Na druhém DVD je hlavní distribucí Xandros Server 2, ale místo se našlo i pro povedený KateOS 3.6, který by mohl uspokojit především příznivce jednoduchého desktopu s přímočarou správou, a antimalware ochrana elektronické pošty BitDefender.

Ač mnohé banky oficiálně internetové bankovnictví nepodporují v systémech, jenž jsou konkurenty vůči majoritním MS Windows, není stav tak špatný, jak by se mohlo zdát. Jedná se o velmi citlivou záležitost a proto není divu, že banky si práci zjednodušují optimalizací pro majoritní prohlížeč, ale s měnícími se poměry na poli zastoupení prohlížečů se mění i preference bank. Problematice se věnuje první článek „Linux a internetové bankovnictví“, jehož autor mj. zkonstatoval, že přes oficiálně chybějící podporu lze většinou banku v prostředí GNU/Linuxu používat.

Seriál o jazyku Python pokračuje dílem „Python — slovníky, n–tice a řetězec podrobněji“ v němž se autor zaměřil na práci s vyjmenovanými typy, jejich vzájemnými převody a funkcemi pro práci s nimi. V tomto díle je vše ilustrováno na vytvoření velmi jednoduchého slovníku.

„HotSanic — lohování vytížení systému do grafů“ se věnuje instalaci, nastavení a používání programu HotSanic. Ve článku ukazuje autor jak sledovat zatížení a využití disků, sledovat síťový provoz a využití Apache serveru. Článek lze hodnotit pozitivně, obsahuje dostatek praktických ukázek pro ty, kteří tento nástroj neznají.

Jiří Rybička vydal další pokračování svého seriálu o LaTeXu, v němž poukazuje na možnosti sazby matematiky v tomto systému. Článek „Matematické výrazy v systému LaTeX“ názorně ukazuje místo ve kterém je TeX nejsilnější a zároveň je toto důvodem jeho vzniku. Vysoká kvalita článku není překvapením, protože se jedná o velmi zdatného popularizátora LaTeXu a aktivního autora.

Torrenty využívá téměř každý, kdo stahuje distribuce GNU/Linuxu, ale většina lidí se bojí příkazové řadky proto používají programy jako Azureus a pomíjejí menší klienty. Článek „rTorrent — textový torrent klient“ seznamuje své čtenáře s minimalistickým, ale plně funkčním řešením rTorrent a s nadstavbami nad tohoto povedeného klienta.

Víte k čemu se může hodit klávesa SysRq? Pokud máte v jádře povolenu funkčnost této klávesy můžete ji využít například pro zabití zablokované aplikace, nebo odpojení disků. V článku „Hackování kernelu — klávesa Magic SysRq“ se čtenář dozví, jak tuto klávesu začít využívat a jak na ni připojit potřebné akce. Článek je dost krátký a výstižný, ale popisované tématice věnovaný prostor dostačuje.

Distribuci Damn Small Linux jsme kdysi věnovali prostor i na našem portále, trochu jiný pohled na novou verzi je nabídnut v článku „Damn Small Linux — vytvoření distribuce“. Autor věnuje prostor nejen tomu co distribuce nabízí, ale i přizpůsobení distribuce vlastním požadavkům a uložení takto upravené distribuce na médium.

Uživatelé GNU/Linuxu, kteří se nezabývají správou databází, nebo vývojem, občas žijí v zajetí dojmu, že jediné databáze které lze provozovat na GNU/Linuxu jsou MySQL a PostgreSQL. S jistými omezeními lze bezplatně používat i komerční nástroje, jednomu z nich je věnován dosti podrobný článek „IBM DB2 Express-C v Linuxu“. Autor věnoval pozornost instalaci serveru, potřebným nástrojům, vytvoření uživatelů i databází a zálohování. IMB DB2 vypadá jako nástroj, který je vhodné využívat.

O soužití aplikací pro GNU/Linux a (majoritních) MS Windows je článek „Windows a Linux — pod jednou střechou“. V článku našly místo partie věnované přístupu na NTFS, Wine a nástroje pro jeho nastavení WineTools a Wine-Doors, CrossOver, virtualizaci (občas jiná možnost opravdu není, ale pro tuto už je nutné vlastnit legální kopii MS Windows) a vzdálenému přístupu přes VNC, Sambě i tisku.

Rozhovor s Tomášem Morkusem, který založil a vede společnost Intac s.r.o., jež se zabývá Linuxovými řešeními a nasazení Bynari, které nahrazuje Exchange server. Rozhovor by mohl být inspirací k podnikání s GNU/Linuxem, protože mimo jiné TM prozradil, jak budoval firmu na počátku.

PC-BSD jsme měli nedávno recenzované i našem portále a tomuto velmi zajímavému systému se věnuje autor článku „PC-BSD 1.4 da Vinci, jednoduché BSD do kanceláře“. BSD umí být uživatelsky příjemné stejně jako GNU/Linux, autor chtěl čtenáře seznámit s tímto velmi zajímavým systémem, který má co nabídnout.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 249 Kč (399 Sk), která se bohužel musela zvýšit díky neustále rostoucím nákladům.

Časopis můžete získat v dobře zásobených stáncích nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Jak jsem si koupil poslední číslo časopisu Linux+ 30.1.2008 17:01 vylik
  L Re: Jak jsem si koupil poslední číslo časopisu Linux+ 31.1.2008 13:07 MaReK Olšavský
    L Re: Jak jsem si koupil poslední číslo časopisu Linux+ 31.1.2008 16:50 vylik
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze