LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux+DVD 01/2008

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny ne překládána nemalá část článků, nicméně jsou vydávány i články českých autorů, jako překladatelé je uvedena Joanna Rybicka a za korekturu odpovídá Joana Gilová

29.1.2008 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 7190×

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • editorial
  • obsah
 • Aktuality
  • Ubuntu
  • BSD
  • Gentoo
 • Popis DVD
  • Ubuntu 7.10
  • Xandros Server 2.0
  • Bonusový software (na DVD Xandros):
   • KateOS 3.6
   • Bitdefender
 • Pro začátečníky
  • Linux a internetové bankovnictví
 • Pro programátory
  • Python — slovníky, n–tice a řetězec podrobněji (IV)
 • Praxe
  • HotSanic — logování vytížení systému do grafů
  • Matematické výrazy v systému LaTeX
  • rTorrent — textový torrent klient
 • Software
  • Hackování kernelu — klávesa Magic SysRq
 • Distribuce
  • Damn Small Linux — vytvoření distribuce
 • Řešení
  • IBM DB2 Express-C v Linuxu
  • Windows a Linux — pod jednou střechou
 • Když tučňák vydělává
  • Jak jsem zavřel Okna
 • Recenze
  • PC-BSD 1.4 da Vinci, jednoduché BSD do kanceláře
 • Knihovna
  • Mistrovství v MySQL 5 — Kompletní průvodce webového vývojáře
  • Mandriva Linux 2007.1 Instalační a uživatelská příručka
 • Fejeton: Zastaralí blázni…

Podrobněji k obsahu čísla

Výběr distribucí se redakci povedl, první DVD přináší rozsáhlou instalací Ubuntu 7.10, uživatel nebude potřebovat doinstalovávat mnoho programů z internetových zdrojů, ale bude z nich udržovat pouze aktualizace software. Na druhém DVD je hlavní distribucí Xandros Server 2, ale místo se našlo i pro povedený KateOS 3.6, který by mohl uspokojit především příznivce jednoduchého desktopu s přímočarou správou, a antimalware ochrana elektronické pošty BitDefender.

Ač mnohé banky oficiálně internetové bankovnictví nepodporují v systémech, jenž jsou konkurenty vůči majoritním MS Windows, není stav tak špatný, jak by se mohlo zdát. Jedná se o velmi citlivou záležitost a proto není divu, že banky si práci zjednodušují optimalizací pro majoritní prohlížeč, ale s měnícími se poměry na poli zastoupení prohlížečů se mění i preference bank. Problematice se věnuje první článek „Linux a internetové bankovnictví“, jehož autor mj. zkonstatoval, že přes oficiálně chybějící podporu lze většinou banku v prostředí GNU/Linuxu používat.

Seriál o jazyku Python pokračuje dílem „Python — slovníky, n–tice a řetězec podrobněji“ v němž se autor zaměřil na práci s vyjmenovanými typy, jejich vzájemnými převody a funkcemi pro práci s nimi. V tomto díle je vše ilustrováno na vytvoření velmi jednoduchého slovníku.

„HotSanic — lohování vytížení systému do grafů“ se věnuje instalaci, nastavení a používání programu HotSanic. Ve článku ukazuje autor jak sledovat zatížení a využití disků, sledovat síťový provoz a využití Apache serveru. Článek lze hodnotit pozitivně, obsahuje dostatek praktických ukázek pro ty, kteří tento nástroj neznají.

Jiří Rybička vydal další pokračování svého seriálu o LaTeXu, v němž poukazuje na možnosti sazby matematiky v tomto systému. Článek „Matematické výrazy v systému LaTeX“ názorně ukazuje místo ve kterém je TeX nejsilnější a zároveň je toto důvodem jeho vzniku. Vysoká kvalita článku není překvapením, protože se jedná o velmi zdatného popularizátora LaTeXu a aktivního autora.

Torrenty využívá téměř každý, kdo stahuje distribuce GNU/Linuxu, ale většina lidí se bojí příkazové řadky proto používají programy jako Azureus a pomíjejí menší klienty. Článek „rTorrent — textový torrent klient“ seznamuje své čtenáře s minimalistickým, ale plně funkčním řešením rTorrent a s nadstavbami nad tohoto povedeného klienta.

Víte k čemu se může hodit klávesa SysRq? Pokud máte v jádře povolenu funkčnost této klávesy můžete ji využít například pro zabití zablokované aplikace, nebo odpojení disků. V článku „Hackování kernelu — klávesa Magic SysRq“ se čtenář dozví, jak tuto klávesu začít využívat a jak na ni připojit potřebné akce. Článek je dost krátký a výstižný, ale popisované tématice věnovaný prostor dostačuje.

Distribuci Damn Small Linux jsme kdysi věnovali prostor i na našem portále, trochu jiný pohled na novou verzi je nabídnut v článku „Damn Small Linux — vytvoření distribuce“. Autor věnuje prostor nejen tomu co distribuce nabízí, ale i přizpůsobení distribuce vlastním požadavkům a uložení takto upravené distribuce na médium.

Uživatelé GNU/Linuxu, kteří se nezabývají správou databází, nebo vývojem, občas žijí v zajetí dojmu, že jediné databáze které lze provozovat na GNU/Linuxu jsou MySQL a PostgreSQL. S jistými omezeními lze bezplatně používat i komerční nástroje, jednomu z nich je věnován dosti podrobný článek „IBM DB2 Express-C v Linuxu“. Autor věnoval pozornost instalaci serveru, potřebným nástrojům, vytvoření uživatelů i databází a zálohování. IMB DB2 vypadá jako nástroj, který je vhodné využívat.

O soužití aplikací pro GNU/Linux a (majoritních) MS Windows je článek „Windows a Linux — pod jednou střechou“. V článku našly místo partie věnované přístupu na NTFS, Wine a nástroje pro jeho nastavení WineTools a Wine-Doors, CrossOver, virtualizaci (občas jiná možnost opravdu není, ale pro tuto už je nutné vlastnit legální kopii MS Windows) a vzdálenému přístupu přes VNC, Sambě i tisku.

Rozhovor s Tomášem Morkusem, který založil a vede společnost Intac s.r.o., jež se zabývá Linuxovými řešeními a nasazení Bynari, které nahrazuje Exchange server. Rozhovor by mohl být inspirací k podnikání s GNU/Linuxem, protože mimo jiné TM prozradil, jak budoval firmu na počátku.

PC-BSD jsme měli nedávno recenzované i našem portále a tomuto velmi zajímavému systému se věnuje autor článku „PC-BSD 1.4 da Vinci, jednoduché BSD do kanceláře“. BSD umí být uživatelsky příjemné stejně jako GNU/Linux, autor chtěl čtenáře seznámit s tímto velmi zajímavým systémem, který má co nabídnout.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 249 Kč (399 Sk), která se bohužel musela zvýšit díky neustále rostoucím nákladům.

Časopis můžete získat v dobře zásobených stáncích nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Jak jsem si koupil poslední číslo časopisu Linux+ 30.1.2008 17:01 vylik
  L Re: Jak jsem si koupil poslední číslo časopisu Linux+ 31.1.2008 13:07 MaReK Olšavský
    L Re: Jak jsem si koupil poslední číslo časopisu Linux+ 31.1.2008 16:50 vylik
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera

Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.


Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze