LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Mozilla Thunderbird

Mozilla je možná nejoblíbenější prohlížeč pod systémem GNU/Linux. Kromě vlastního prohlížeče v sobě navíc obsahuje i klienta pro elektronickou poštu a pro IRC, kalendář a další doplňky. Ne každému ovšem vyhovuje řešení "vše v jednom," proto se před časem vývojáři Mozilly rozhodli vyvíjet samostatný prohlížeč (Mozilla FireFox, přečtěte si recenzi na LinuxSoft) a samostatný mailový klient nesoucí název Mozilla Thunderbird. A právě o něm bude následující recenze.

25.5.2004 08:00 | Vladimír Jarý | Články autora | přečteno 13215×

Mozilla Thunderbird (hezky česky Pták Bouřlivák :-), dále jen TB) je tedy poštovní klient postavený na knihovně GTK+, kromě verze pro GNU/Linux je možné stáhnout i instalátor pro MS Windows nebo pro Apple MacOS X. Současná verze (0.6) je k dispozici zatím pouze v angličtině (a také slovenštině), pokud dáváte přednost rodnému jazyku, můžete zkusit předchozí verzi 0.5, která byla nedávno lokalizována.

Instalace

Po stažení asi 10 MB archivu s aplikací, rozbalte soubory do požadované lokace (například /usr/local/, pravděpodobně bude potřeba mít práva superuživatele) a spusťte skript thunderbird. Veškerá nastavení včetně stažené pošty se ukládají do adresáře .thunderbird v domácí (home) složce uživatele. Po prvním spuštění se zobrazí průvodce vytvořením nového profilu. V rámci jednoho profilu je samozřejmě možné nastavit více e-mailových schránek a zapojit se do více mailových konferencí. Na první stránce průvodce vybere typ účtu - buď mailový nebo účet pro konferenci, na druhé stránce vyplníte Vaše jméno a adresu elektronické pošty, na třetí typ (POP nebo IMAP) a adresu serveru pro příjem pošty, přihlašovácí jméno pro příchozí server, následuje adresa odchozího serveru SMTP (tu by Vám měl sdělit poskytovatel připojení k Internetu) a na závěr už jenom název účtu (libovolné jméno sloužící pro snadnou orientaci). Celý průvodce je podrobně a srozumitelně okomentován, navíc můžete kdykoliv změnit nastavení přes menu Nástroje - Nastavení účtu.

Bezpečnost

Hlavním požadavkem na mailový klient v současnosti je bezesporu bezpečnost. Slova jako spam a počítačový vir se dnes skloňují ve všech pádech. TB nabízí několik stupňů ochrany proti nevyžádané poště. Během práce s TB si uživatel třídí příchozí poštu na vyžádanou a nevyžádanou, postupem času již program dokáže roztřídit pomocí adaptivních filtrů poštu automaticky. Pod nabídkou Nástroje - Nastavení nevyžádané pošty si můžete upravit politiku vůči spamu podle vašich představ (mimo jiné tu najdete záznamy o automaticky mazané poště nebo bílou listinu - white list). Druhou možností ochrany jsou uživatelem definované filtry. Správce filtrů nabízí jednoduchou tvorbu a úpravu pravidel pro příchozí poštu. Nabídka akcí i podmínek je široká, podmínky lze samozřejmě kombinovat. Dalším prostředkem pro zvýšení bezpečnosti je zobrazování HTML mailů v podobě čistého textu nebo alespoň zákaz stahování obrázků ze vzdáleného serveru (což je mimochodem oblíbený trik spamerů pro ověření existence mailové adresy). TB také podporuje zabezpečené verze poštovních protokolů, dále obsahuje správce certifikátů nebo manažer hesel.

Vzhled a další možnosti

Hlavní okno aplikace je rozděleno na několik oblastí, přímo pod hlavní nabídkou se nachází velká tlačítka pro rychlý přístup k nejpoužívanějším funkcím (vyzvednout a napsat zprávu, kontakty ...), v levé části naleznete místní složky. Hlavní část okna zabírá seznam pošty v aktualní složce s náhledem vybraného emailu. Pokud Vám výchozí rozvržení z nějakého důvodu nesedí, není problém pozměnit pracovní prostředí podle Vašich představ. Navíc, na stránce Texturizer je k dispozici celá řada povedených témat, ačkoliv i to výchozí vypadá pěkně. Okno pro psaní nové zprávy nabízí všechny standartní funkce jako kopie (copy), slepá kopie (blind copy), přeposlání (forward), změna priority, posílání 1 zprávy vice příjemcům. Dále lze vybrat formát mailu (čistý text nebo html), přidat přílohy (attachment), podepsat mail nebo přiložit pod text navštívenku (vcard). Často se hodí i automatická odpověď o doručení a přečtení vaší zprávy.

Součástí aplikace je šikovný adresář kontaktů, do něhož jde naimportovat kontakty z Outlooku nebo Eudory. Pod dialogem Nástoje - Předvolby se ukrývá nástroj, kterým si můžete upravit program k obrazu svému. Jednotlivé volby jsou pro větší přehlednost tematicky roztříděny do několika kategorii. Pod kartou Písma tak například můžete vybírat fonty pro zobrazení zpráv (čeština nečiní Bouřlivákovi problém), pod kartou Motivy si můžete změnit skin (vzhled) programu. Stejně jako u Firefoxe (a vlastně i Mozilly) lze TB doplnit různými doplňky (Extensions, něco jako plug-iny). Rozšíření jsou připravená k volnému stažení na již zmíněném webu Texturizer. Z nabídky by neměl uniknout Vaší pozornosti především plugin Enigmail, který propojuje TB s GPG. S tímto rozšířením budete moci elektronicky podepisovat a šifrovat Vaše zprávy.

Screeny

Kliknutím na miniaturu se otevře obrázek v původní velikosti

Hlavní okno Správa kontaktů Nainstalovaná rozšíření
Protokol o nevyžádané poště Napsání nové zprávy Možnosti zabezpečení

Hodnocení

Ačkoliv sami vývojáři varují, že Thunderbird stále patří do fáze vývoje, mohu Vám tento poštovní klient doporučit (a to i pokud pracujete pod MS Windows a nemůžete se odhodlat k přechodu na GNU/Linux). Thunderbird rychle startuje, skvěle chrání proti nevyžádané poště a navíc se snadno ovládá.

Be The Source Always With You!

Vladimír Jarý

Odkazy

Mozilla - domovské stránky projektu Mozilla
CZilla - český web zaměřený na propagaci Mozilly, FireFoxe i Thunderbirda
Texturizer - motivy a rozšíření proThunderbirda
Enigmail česky - lokalizovaná verze rošíření

Ochrana proti spamu

Ačkoliv úplná ochrana proti spamu neexistuje, následující tipy Vám snad pomůžou udržet počet nevyžádané pošty na snesitelné úrovni:

  • Nezveřejňujte svou e-mailovou adresu na internetu nebo ji alespoň upravte do formy, která indexovacím robotům znesnadní identifikaci (místo znaku "@" napište zavináč, misto "." napište tečka)
  • Pokud na Internetu často potřebujete vyplnit mailovou adresu (registrace do diskuzních fór, stahování software, různé dotazníky), založte si někde na freemailu speciální schránku určenou pro tyto účely
  • Neodpovídejte na řetězové maily, nikdy nevíte ke komu se Vaše adresa (a vlastně i adresy Vašich známých, kterým jste mail bezhlavě přeposlali) dostane.
  • Zakažte stahování obrázků v mailech ze vzdálených serverů
  • Nikomu nevěřte :-O, protože zfalšovat mailovou adresu dokáže každý alespoň trochu schopný programátor :-(

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze