LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Mozilla Thunderbird

Mozilla je možná nejoblíbenější prohlížeč pod systémem GNU/Linux. Kromě vlastního prohlížeče v sobě navíc obsahuje i klienta pro elektronickou poštu a pro IRC, kalendář a další doplňky. Ne každému ovšem vyhovuje řešení "vše v jednom," proto se před časem vývojáři Mozilly rozhodli vyvíjet samostatný prohlížeč (Mozilla FireFox, přečtěte si recenzi na LinuxSoft) a samostatný mailový klient nesoucí název Mozilla Thunderbird. A právě o něm bude následující recenze.

25.5.2004 08:00 | Vladimír Jarý | Články autora | přečteno 13086×

Mozilla Thunderbird (hezky česky Pták Bouřlivák :-), dále jen TB) je tedy poštovní klient postavený na knihovně GTK+, kromě verze pro GNU/Linux je možné stáhnout i instalátor pro MS Windows nebo pro Apple MacOS X. Současná verze (0.6) je k dispozici zatím pouze v angličtině (a také slovenštině), pokud dáváte přednost rodnému jazyku, můžete zkusit předchozí verzi 0.5, která byla nedávno lokalizována.

Instalace

Po stažení asi 10 MB archivu s aplikací, rozbalte soubory do požadované lokace (například /usr/local/, pravděpodobně bude potřeba mít práva superuživatele) a spusťte skript thunderbird. Veškerá nastavení včetně stažené pošty se ukládají do adresáře .thunderbird v domácí (home) složce uživatele. Po prvním spuštění se zobrazí průvodce vytvořením nového profilu. V rámci jednoho profilu je samozřejmě možné nastavit více e-mailových schránek a zapojit se do více mailových konferencí. Na první stránce průvodce vybere typ účtu - buď mailový nebo účet pro konferenci, na druhé stránce vyplníte Vaše jméno a adresu elektronické pošty, na třetí typ (POP nebo IMAP) a adresu serveru pro příjem pošty, přihlašovácí jméno pro příchozí server, následuje adresa odchozího serveru SMTP (tu by Vám měl sdělit poskytovatel připojení k Internetu) a na závěr už jenom název účtu (libovolné jméno sloužící pro snadnou orientaci). Celý průvodce je podrobně a srozumitelně okomentován, navíc můžete kdykoliv změnit nastavení přes menu Nástroje - Nastavení účtu.

Bezpečnost

Hlavním požadavkem na mailový klient v současnosti je bezesporu bezpečnost. Slova jako spam a počítačový vir se dnes skloňují ve všech pádech. TB nabízí několik stupňů ochrany proti nevyžádané poště. Během práce s TB si uživatel třídí příchozí poštu na vyžádanou a nevyžádanou, postupem času již program dokáže roztřídit pomocí adaptivních filtrů poštu automaticky. Pod nabídkou Nástroje - Nastavení nevyžádané pošty si můžete upravit politiku vůči spamu podle vašich představ (mimo jiné tu najdete záznamy o automaticky mazané poště nebo bílou listinu - white list). Druhou možností ochrany jsou uživatelem definované filtry. Správce filtrů nabízí jednoduchou tvorbu a úpravu pravidel pro příchozí poštu. Nabídka akcí i podmínek je široká, podmínky lze samozřejmě kombinovat. Dalším prostředkem pro zvýšení bezpečnosti je zobrazování HTML mailů v podobě čistého textu nebo alespoň zákaz stahování obrázků ze vzdáleného serveru (což je mimochodem oblíbený trik spamerů pro ověření existence mailové adresy). TB také podporuje zabezpečené verze poštovních protokolů, dále obsahuje správce certifikátů nebo manažer hesel.

Vzhled a další možnosti

Hlavní okno aplikace je rozděleno na několik oblastí, přímo pod hlavní nabídkou se nachází velká tlačítka pro rychlý přístup k nejpoužívanějším funkcím (vyzvednout a napsat zprávu, kontakty ...), v levé části naleznete místní složky. Hlavní část okna zabírá seznam pošty v aktualní složce s náhledem vybraného emailu. Pokud Vám výchozí rozvržení z nějakého důvodu nesedí, není problém pozměnit pracovní prostředí podle Vašich představ. Navíc, na stránce Texturizer je k dispozici celá řada povedených témat, ačkoliv i to výchozí vypadá pěkně. Okno pro psaní nové zprávy nabízí všechny standartní funkce jako kopie (copy), slepá kopie (blind copy), přeposlání (forward), změna priority, posílání 1 zprávy vice příjemcům. Dále lze vybrat formát mailu (čistý text nebo html), přidat přílohy (attachment), podepsat mail nebo přiložit pod text navštívenku (vcard). Často se hodí i automatická odpověď o doručení a přečtení vaší zprávy.

Součástí aplikace je šikovný adresář kontaktů, do něhož jde naimportovat kontakty z Outlooku nebo Eudory. Pod dialogem Nástoje - Předvolby se ukrývá nástroj, kterým si můžete upravit program k obrazu svému. Jednotlivé volby jsou pro větší přehlednost tematicky roztříděny do několika kategorii. Pod kartou Písma tak například můžete vybírat fonty pro zobrazení zpráv (čeština nečiní Bouřlivákovi problém), pod kartou Motivy si můžete změnit skin (vzhled) programu. Stejně jako u Firefoxe (a vlastně i Mozilly) lze TB doplnit různými doplňky (Extensions, něco jako plug-iny). Rozšíření jsou připravená k volnému stažení na již zmíněném webu Texturizer. Z nabídky by neměl uniknout Vaší pozornosti především plugin Enigmail, který propojuje TB s GPG. S tímto rozšířením budete moci elektronicky podepisovat a šifrovat Vaše zprávy.

Screeny

Kliknutím na miniaturu se otevře obrázek v původní velikosti

Hlavní okno Správa kontaktů Nainstalovaná rozšíření
Protokol o nevyžádané poště Napsání nové zprávy Možnosti zabezpečení

Hodnocení

Ačkoliv sami vývojáři varují, že Thunderbird stále patří do fáze vývoje, mohu Vám tento poštovní klient doporučit (a to i pokud pracujete pod MS Windows a nemůžete se odhodlat k přechodu na GNU/Linux). Thunderbird rychle startuje, skvěle chrání proti nevyžádané poště a navíc se snadno ovládá.

Be The Source Always With You!

Vladimír Jarý

Odkazy

Mozilla - domovské stránky projektu Mozilla
CZilla - český web zaměřený na propagaci Mozilly, FireFoxe i Thunderbirda
Texturizer - motivy a rozšíření proThunderbirda
Enigmail česky - lokalizovaná verze rošíření

Ochrana proti spamu

Ačkoliv úplná ochrana proti spamu neexistuje, následující tipy Vám snad pomůžou udržet počet nevyžádané pošty na snesitelné úrovni:

  • Nezveřejňujte svou e-mailovou adresu na internetu nebo ji alespoň upravte do formy, která indexovacím robotům znesnadní identifikaci (místo znaku "@" napište zavináč, misto "." napište tečka)
  • Pokud na Internetu často potřebujete vyplnit mailovou adresu (registrace do diskuzních fór, stahování software, různé dotazníky), založte si někde na freemailu speciální schránku určenou pro tyto účely
  • Neodpovídejte na řetězové maily, nikdy nevíte ke komu se Vaše adresa (a vlastně i adresy Vašich známých, kterým jste mail bezhlavě přeposlali) dostane.
  • Zakažte stahování obrázků v mailech ze vzdálených serverů
  • Nikomu nevěřte :-O, protože zfalšovat mailovou adresu dokáže každý alespoň trochu schopný programátor :-(

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze