LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Nadcházející Softwarové novinky

Preview betaverzí dvou úspěšných Open Source programů - FreeBSD a PostgreSQL, které tvoří dohromady výbornou platformu k provozování databází.

19.11.2007 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 8517×

FreeBSD 7.0

Pravděpodobně nejočekávanějším OSS produktem na poli operačních systémů je v současné době nová major verze operačního systému FreeBSD - 7.0. Novinek je v sedmičce opravdu mnoho, ale nejvýznamnější změny proběhly na poli diskového subsystému, škálovatelnosti a již tradičně v oblasti síťování.

GEOM, objektově orientovaný framework pro přístup k blokovým zařízením, byl rozšířen o několik nových tříd. Nejvíce zájmu vzbudily třídy:

 1. gvirstor - virtualizace diskového prostoru, vytvořte si velký virtuální disk a fyzické disky přidávejte postupně, jak se bude virtuální disk zaplňovat
 2. gjournal - třída pro žurnálování. S jejím využitím lze přidat žurnálování do filesystému UFS2 a pak kvůli zvýšení výkonu přepnout UFS filesystém z režimu soft updates do režimu async. Gjournal se umí vypořádat i s levnými disky neflushujícími správně write cache, pokud je velikost gjournalu větší než cache disku/řadiče.
 3. gmultipath - přístup k datům prostřednictvím několika různých přístupových cest. Používá se pro failover, pokud preferovaná cesta selže, použijeme záložní.

Krom nových GEOM tříd přibyl také iSCSI initiator a serverová část iSCSI se nachází v portech.

Bezesporu největší novinkou na poli storage je integrace filesystému ZFS z projektu Open Solaris.

ZFS

O ZFS bylo a ještě bude napsáno mnoho. ZFS (wikipedia) je revoluce ve světě filesystémů a protože se jedná o 128-mi bitový filesystém, tak se mu často říká The last word in filesystems, čímž se mírně naznačuje, že s příchodem ZFS ztrácí jakýkoliv další vývoj dalších filesystémů smysl. ZFS ale opravdu revoluční je. Poprvé v historii byl integrován RAID, filesystém a volume manager do jednoho celku.

Výhody ZFS oproti stávajícím řešením bych shrnul to několika hlavních bodů:

 1. Technologie RAIDZ/mirror poskytuje ochranu shodnou s RAID 1,5,6
 2. Data jsou navíc stripována mezi všechny dostupné disky. Efektivně to přidává do seznamu výše úrovně RAID 0 a 1+0.
 3. Metadata lze zapisovat až na 3 různá místa současně. Tato ochrana je navíc k ochraně dat poskytované RAID polem.
 4. ZFS netrpí problémem známým jako RAID write hole. Zápis jednotlivých stripe je transakčně jištěn.
 5. Vždy zapisuje celý stripe o proměnné velikosti 512-128KB. Není potřeba postupovat metodou přečíst blok, přepočítat paritu, zapsat.
 6. Filesystém je udržován na disku konzistentní, fsck není potřeba a není potřeba rebuildovat RAID pole pokud dojde k výpadku.
 7. Při uživatelem vynucené kontrole dat se kontroluje jen obsazený prostor.
 8. Každý blok má svůj 256bitový kontrolní součet. Možnost volby z několika algoritmů.
 9. Self healing. Pokud ZFS zjistí chybu integrity dat, opraví nejen data před jejich vrácením aplikaci, ale i realokuje a opraví všechny kopie dat poškozených dat.
 10. Při zápisu se používá metoda Copy On Write. Toto umožňuje konverzi náhodných zápisů na sekvenční, které se pak zapisují prakticky maximálmí možnou diskovou rychlostí.
 11. Volné místo je možné sdílet mezi filesystémy. Filesystémy mohou mít dynamickou velikost a je možné rezervovat volný prostor pro určitý filesystém.

O technologii ZFS by se dalo psát ještě dlouho. Vážným zájemcům doporučuji navštívit ZFS learning center, případně se mrknout na nějaká ta videa 1, 2, 3, 4.

Síťování

Poměrně zásadní změnou je využití technologií TSO (TCP/IP segmentation offload) a LRO (Large Receive Offload) se kterými se lze setkat u 1 Gbit a 10Gbit síťových karet. TSO podporují drivery pro Intel, Broadcom, NVidia, Realtek. LRO podporuje driver pro Myricom Myri10GE.

Druhou významnou změnou je automatické nastavování velikosti TCP send a receive bufferů, dříve se používal default buffer o velikosti 32K, který nyní může automaticky narůstat až do 256 KB. Tato změna teoreticky zvětšuje přenosovou rychlost na sítích s větším RTT (200 ms) až desetinásobně. Jedná se opravdu o významou změnu, moje testování na trase USA - Německo zjistilo nárůst přenosové rychlosti z 1 MB/s na 6 MB/s.

Škálovatelnost

Další významnou změnou je podstatné zlepšení škálovatelnosti na 4 a více procesorových jádrech. FreeBSD řady 6 se dalo použít na nejlépe na dvou, maximálně na čtyřech procesorových jádrech. Použití 6 a více přineslo při typické zátěži zpomalení. U FreeBSD 7 je tento nedostatek již odstraněn a v níže uvedené prezentaci uvidíte lineární škálovatelost FreeBSD na 8 jádrech a další testy škálovatelnosti databází PostgreSQL a MySQL a operačních systémů FreeBSD-7 a Linux 2.6. FreeBSD 7 se schedulerem ULE (bude default v 7.1) v tomto sysbench testu bezproblémů porazilo ostatní soupeře. Absolutně nejlepšího score bylo dosaženo na 8-core AMD Opteron systému s databází PostgreSQL 8.2, což je platforma s výborným poměrem výkon/cena kterou doporučuji pro provozování lower end databázových serverů i já.

Závěr

Pokud jste dočetli až jsem, rozhodně nevynechejte Krisovu prezentaci FreeBSD 7.0, stáhněte si betaverzi a začněte testovat.

PostgreSQL 8.3

Jako druhý program jsem vybral PostgreSQL, jehož nadcházející verze se nachází podobně jako FreeBSD ve stádiu beta testování. Podobně jako FreeBSD 7.0 je i PostgreSQL 8.3 bomba.

Názory na největší hit verze 8.3 se poněkud rozcházejí, změn je tentokrát opravdu dost. Někoho nejvíce zaujme podpora XML, jiný ocení nové datatypy uuid a enum, lidi portující aplikace z Oracle dostanou dlouho očekávané writeable cursory a podporu pro ORDER BY ... NULLS FIRST/LAST, na programu dne je i vylepšené autovacuum, které je nyní poprvné aktivováno ve standardní instalaci a umí čistit více tabulek současně, potěší všechny uživatele velkých tabulek.

OLTP je rychlejší

Poměrně významné změny nastaly v oblasti OLTP. Nejvýznamější je bezesporu podpora asynchroního commitu, po kterém se neprovádí na WAL logu fsync, což vede k významnému nárůstu výkonu, protože se nemusí čekat na disk. Při havárii nedochází k poškození dat, ale k možné ztrátě několika posledních potvrzených transakcí. Další významnou změnou je paralelizace operací během provádění CHECKPOINTu, aby se tím snížila doba kdy musí uživatelé čekat na jeho dokončení. Rychlejším CHECKPOINTům také napomáhá inteligentnější bgwriter, který mění rychlost zápisu s ohledem na aktuální zátěž. Ve starších verzích ve většině případů totiž zapisoval data příliš pomalu. Když už jsme u těch background procesů, nově přibyl process vyhrazený k zápisu WAL logů (ala Oracle).

Pokud se při aktualizaci záznamu nemění hodnota nad kterou je vytvořen index, PostgreSQL se pokusí umístit novou verzi řádky do stejného bloku, aby nebylo potřeba aktualizovat indexy. Pro optimální funkčnost je potřeba v blocích rezervovat pro tento účel trochu (minimálně 15 procent) místa pomocí direktivy FILLFACTOR. Díky všem těmto změnám je OLTP workload rychlejší až o 20 procent. Zájemcům o ladění výkonu bych také doporučil shlédnutí této prezentace.

Konečně fulltext

Docela příjemnou změnou je přesunutí fulltextového vyhledávání z contrib modulu tsearch2 do databázového serveru. Výhody oproti tsearch2 contrib modulu jsou jednoznačné: lepší dokumentace, snadnější konfigurace, odstranění několika dlouhodobých design nedostatků a v neposlední řadě taky pár významných bugfixů. Fulltextové vyhledávání je poměrně na úrovni, umí podporovat různé jazyky a znakové sady, kontrolovat překlepy podle slovníku, stop slova, synonyma, hodnotit kvalitu výsledků a stemming, Fulltextové vyhledávání potěší snad všechny autory web aplikací neboť je přibližně stonásobně rychlejší než operátor ILIKE, který bývá často používán pro tento účel.

PostgreSQL vs MySQL

PostgreSQL bývá velmi často rychlostně srovnáván s MySQL. V minulosti bylo totiž MySQL zejména díky chybějící funkcionalitě výrazně rychlejší. To ale už dnes neplatí, testy PostgreSQL 8.2 oproti MySQL 5.1 používané při ladění škálovatelnosti FreeBSD ukázaly, že PostgreSQL je v průměru o 20 procent rychlejší a nemá problémy se škálovatelností při více uživatelích. Podrobnější testování ukázalo, že u MySQL nastává pokles výkonu pokud počet uživatelů převýší počet procesorových jader.

PostgreSQL si získává v posledních letech stále větší oblibu v podnikovém prostředí a značnou část jeho uživatelů tvoří přeběhlíci z Oraclu. Trochu se o to zasloužila i firma Sun, která nejen integrovala PostgreSQL do svého operačního systému Solaris 10, ale prodává i podporu. Současná cena roční cena základní podpory od Sunu je $1,596, pro srovnání podpora od EnterpriseDB stojí $995/socket.

Seznam všech změn je k dispozici na http://www.postgresql.org/docs/8.3/static/release-8-3.html.

Budoucnost je slibná

Testování dvou výše recenzovaných produktů ukázalo, že kombinace FreeBSD 7.0, PostgreSQL 8.3, ZFS a AMD Opteron je vynikající platforma k provozování databáze a výrazně překonává současný mainstream Linux 2.6 , MySQL 5.0, ext3 a Intel Xenon.

K dokonalosti nám chybí pouze podpora superpages (paměťové stránky větší než 4KB na x86 platfomě), jejiž použití v aplikacích s velkou spotřebou paměti, typicky databáze, přináší nárůst výkonu v desítkách procent. Ty se do FreeBSD-7.0 nedostaly a nachází se ještě ve stádiu vývoje.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze