LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> XORP

XORP, novinka na Open Source routovací scéně

24.10.2007 07:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 9684×

Z historie routovacího software

Unix byl ve srovnání s ostatnímy systémy vzniklými ve stejné době značně pokrokový. Každý unix host, který měl více než jedno síťové rohraní, mohl automaticky fungovat i jako IP router a směrovat přicházející packety podle své routovací tabulky. Pokud jsme nastavovali routovací tabulku staticky, nebylo nic víc pro IP routing zapotřebí.

Velmi rychle se přišlo na to, že staticky nastavovaný routing není to ono. Při každé změně stavu sítě bylo potřeba ručně routovací záznamy upravit. Navíc u velkých sítí zejména v mesh topologii není na první pohled hned zřejmé kam co routovat a je zde nebezpečí chybně nastaveného routingu.

Routed

Prvním routovacím protokolem byl RIP realizovaný programem routed. Program routed byl velmi jednoduchý a v naprosté většině případů nepotřeboval žádnou konfiguraci. Stačilo ho jen spustit. Routed byl součástí 4.2BSD a jelikož byl pod příznivou BSD licencí tak si rychle našel cestu nejen do ostatních unixů ale i do neunixových systémů, kde byly v jeho binárce vidět copyrighty University of California. Routed ostatně v systémech FreeBSD a NetBSD přetrval dodnes. Ve většině Linux distribucí jej již dnes nenajdete a v OpenBSD 4.1 byl routed nahrazen OpenRipd.

Gated

Dalším routovacím softwarem ranných dob byl Gated. Gated si díky podpoře protokolu BGP uživatelé rychle oblíbili a nahradily své zastarávající routed moderním programem gated. Naneštěstí gated se stal brzo komerčním programem, čímž upadl v nemilost a dostal se tak na naokraj zájmu veřejnosti, kde setrvává dodnes. Gated, soudě podle jeho domovské stránky, není špatný routovací software. Umí v současné době celou řadu protokolů v IPv4 i IPv6 verzích: OSPF, BGP, IS-IS, DVMRP, PIM-SM, PIM-SSM, PIM-DM, MSDP, MP-BGP.

Zebra

A pak tu najednou bylo GNU a s ním přišla svobodná Zebra. Zebra. Zebra umí protokoly RIP, OSPF a BGP. A to v IPv4 i IPv6 variantách. Uživatelské rozhraní a konfigurace Zebry je navržena tak, aby se podobala Cisco routeru. Zebra vyplnila mezeru na trhu a po dlouhou dobu zůstávala jediným svobodným softwarem, který uměl ten nejdůležitější routovací protokol na internetu - BGP. V posledních letech se však již přestalo na Zebře pracovat protože její funkčnost považovali autoři za dostatečnou. V současné době vycházejí jen bugfixy a to ještě velmi sporadicky. V průměru na jednu bugfix verzi připadají dva roky. Zebru v dnešní době již prakticky nikdo nepoužívá.

Quagga

Nejspokojenost s pomalým vývojem Zebry vedla k vytvoření jejího forku - Quaggy, seznam podporovaných routovacích protokolů je shodný s Zebrou. Quagga je v současnosti nejpoužívanějším Open Source routovacím softwarem a nové verze vycházejí často. Když srovnáme se Zebrou počet security bugů reportovaných na serveru Secunia, tak výsledek pro Quagga není příliš povzbudivý. Zejména nepříjemné jsou security bugy v BGP daemonu, protože BGP je pro provoz AS kritické.

OpenBGPd / OpenOSPFd / OpenRIPd

Tento routovací software je součástí OpenBSD. Pro uživatele jiných operačních systémů je k dispozici portabilní verze.

XORP

Posledním hitem v Open Source routovacím softwaru je XORP. Projekt XORP je šířen pod BSD licencí a velmi štědře sponzorován firmami Intel, Google, Microsoft a Vyatta. Xorp je čas od času zmiňováno na Slashdotu, zejména ve spojení se svou schopností ve spojení s Linuxem a PC platformou zčásti konkurovat low-end produktům firmy Cisco. XORP software je totiž vyvíjen přenositelně, protože se počítá s jeho provozováním na vyhrazených routerech.

XORP si získal svou rostoucí oblibu zejména díky podpoře muticastingových routovacích protokolů. Kromě klasiky OSPF v2 v3, BGP4+, RIP v2, RIPng (Podobně jako Quagga) umí i multicast routovací protokoly PIM-SM, PIM-SSM, BidirPIM, IGMP v1 v2 v3, MLD v1 v2.

Největší výhodou XORPu oproti klasickému software Cisco či Quagga je okamžité zpracování událostí. Došlá událost je ihned zpracována, a pokud je to nutné, okamžitě odeslána na ostatní routery. Tato strategie zpracování výrazně zrychluje reakci sítě na výpadek linky a ruší tradiční 5-ti minutový network downtime, který nastává pokud se desynchronizují peerující BGP routery. Naprosto ojedinělou vlastností XORPu je možnost upgradovat routovací software beze ztráty asociace s BGP peery. Umí toto také Váš router?

Ostatní routovací software s vyjímkou MTRd historicky používá dávkové zpracování událostí, prováděné zpravidla každých 30 sekund. Dávkový způsob zpracování se používá protože znatelně snižuje zátěž procesoru a routovací software historicky počítá s pomalým CPU (např. poměrně highend Cisco 7200 router ~ 10K USD má jen 250Mhz procesor). XORP v běžném provozu (bez simulovaných výpadků linky) při testování na pomalém 230Mhz stroji zabíral průměrně 3 procenta CPU. Pro srovnání ostatní routovací software zabíral méně než jedno procento.

Podobně jako v případě Zebra/Quagga je zvolena multiprocesová architektura. Každý protokol je obsluhován samostatným procesem. Pokud je to možné, IPv4 a IPv6 verze routovacího protokolu běží v samostatných procesech.

Konfigurace routeru je narozdíl od Zebry jednotná pro všechny protokoly a provádí se nikoliv telnetem, ale programem xorpsh. CLI rozhraní programu xorpsh je modelováno podle CLI routerů firmy Juniper. Příjemné je, že tento program nevyžaduje žádná hesla. Každý, kdo jej může spustit, je oprávněn k zobrazení stavu jednotlivých routovacích protokolů. Pro změnu nebo výpis konfigurace je nutné být členem skupiny xorp. Tato koncepce se mi velice zamlouvá.

K projektu patří kvalitní dokumentace, prezentace a popis aplikačního rozhraní. Kvalita a rozsah výše zmíněných dokumentů je vynikající. Doporučuji zejména shlédnout hezkou prezentaci hlavních rysů XORP.

S XORP jsem velmi spokojen, snadno se používá, CLI rozhraní ala Juniper mi plně vyhovuje, je to moderně navržený systém, umí agregaci routovací tabuky, snadno definovatelná BGP routing politika, podporuje dokonce i MS Windows a bezchybně funguje. V další verzi, která by měla vyjít v říjnu, bude v BGP zahrnuta podpora 4-bajtových AS, zlepšená konfigurace VLANů a opraveny některé drobné chyby. Jako každý projekt, tak i XORP má i své odpůrce. Jejich názorzy si můžete přečíst na stránce Why XORP sucks.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Díky za článek 26.10.2007 09:51 Petr Ježek
Chcete pokracovani? 5.11.2007 16:19 Radim Kolář
BIRD 7.11.2007 09:23 Adam Pribyl
  L Re: BIRD 9.11.2007 00:31 Radim Kolář
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze