LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux+DVD 08/2007

LinuxDVD je polský časopis, který přináší porci kvalitních informací pro začínající i pokročilé uživatele GNU/Linuxu společně s pravidelnou dodávkou DVD s operačními systémy.

6.8.2007 12:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 7639×

LP

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě pekládán z polštiny, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Joanna Rybicka; za korekturu zodpovídá Martin Kysela.

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • obsah
 • Aktuality
  • Jádro Linux
  • Mandriva
  • OpenOffice
 • Popis DVD
  • Mandriva Linux 2007.1 Spring Free
  • Gentoo 2007.1
  • Bonusový software (na DVD Gentoo):
   • Floola
   • Toribash
 • Pro začátečníky
  • Multimédia v Ubuntu
 • Technologie
  • (Ne)jistá budoucnost roztomilých efektů
 • Software
  • Vývoj projektů svobodného softwaru
 • Bezpečnost
  • Zabezpečení poštovních služeb pod Linuxem
  • Kryptografie
 • Technika
  • Systém LaTeX a přístupy ke zpracování textů
  • Tvoříme DVD–Video s vlastním menu
 • Pro programátory
  • Válka robotů
 • Hardware
  • Linux na starém hardware
 • Zábava
  • Multimédia centrum v Linuxu
 • Praxe
  • SyatemRescueCD
 • Fejeton
  • Poučení pro příště…

Podrobněji k obsahu čísla

Přílohou časopisu jsou, již tradičně, 2 DVD s distribucemi, na prvním je Mandriva Linux 2007.1 Spring Free, která je jednoznačně jednou z nejoblíbenějších distribucí GNU/Linuxu v ČR/SR. Na druhém DVD je Gentoo 2007.0 s bonusovým softwarem.

V květnu vyšla nová verze Gentoo Linuxu 2007.0 a s kódovým jménem Secret Sauce o níž je tento článek. Autor se hned na počátku instalace setkal s problémem startu X serveru s moderní kartou ATI. Článek velmi zhruba popisuje instalaci desktopu z Live(CD/DVD) a je stručnou recenzí spokojeného uživatele této distribuce.

Článek „Multimédia v Ubuntu“ je stručným průvodcem softwarem, kterým lze v Ubuntu Linuxu (platí ale i pro ostatní distribuce) přehrávat multimédia, tj hudbu a video. Zpočátku shrnuje autor přehrávače videa a poté popisuje několik audio přehrávačů, pochopitelně nemůže popsat všechny možné varianty, protože to by mu pravděpodobně nedostačoval rozsah časopisu :-). Tento článek udělá radost především začátečníkům, kteří zatím nevědí, který přehrávač je k čemu dobrý.

„(Ne)jistá budoucnost roztomilých efektů“ se věnuje akcelerovanému „3D“ desktopu. Po malém ohlédnutí za Compizem a Berylem, kde je dobře rozebrán hlavní rozdíl přístupu k problematice a nastavitelnosti obou managerů (Compiz vyvíjí Novell s ohledem na stabilitu, kdežto Beryl je komunitní projekt, u nějž domácí fandové spíše upřednostní rozsáhlé možnosti nastavení). Další část článku se zaměřuje na budoucnost, která nás čeká po opětovném spojení obou projektů.

První článek o bezpečnosti, „Zabezpečení poštovních služeb pod Linuxem“ je o zabezpečení a nastavení poštovního serveru Postfix a popisuje i možnosti prostředí Zimbra. Článek je delší, než je obvyklé v tomto časopise, ale vše je popsáno tak, že si s touto konfigurací poradí i nepříliš zkušený správce. K zabezpečení budovaného poštovního serveru jsou využity mechanismy TLS, Spamassassinu, AMaViSu a ClamAVu. Nakonec článku představuje autor (komerční) prostředí Zimbra, které lze vyžít k řešení komunikace ve firmě.

Jako nejlepší článek tohoto čísla bych volil ten, který se schovává pod jménem „Kryptografie“. Popisuje princip fungování symetrické i asymetrické kryptografie. Čtenář se dozví, jak vygenerovat certifikáty a jak funguje jejich ověření certifikační autoritou. Po těchto krocích je vysvětlen přístup k poštovnímu serveru pomocí TLS, čímž se článek malinko tématicky překrývá s předchozím. Nakonec je ukázána konfigurace Apache serveru a vytvoření vlastní CA.

Jiří Rybička, autor skvělé knížečky o LaTeXu, přispěl do časopisu článkem „Systém LaTeX a přístupy ke zpracování textů, ve kterém se snaží přiblížit tento dokonalý zásecí systém novým, potenciálním zájemcům o kvalitně vyhotovené tiskoviny a materiály. Čtenář se dozví co je TeX a jaké jsou (některé) výhody použití LaTeXu proti využívání plain TeXu. Článek je opravdu velmi jemné naťuknutí a pokud někoho nadchne, nelze než doporučit učebnici „LaTeX pro začátečníky“ od stejného autora.

„Tvoříme DVD–Video s vlastním menu“ jde na multimédia z trochu jiné strany. Přehrávání DVD je vcelku běžnou záležitostí, ale jejich tvorbu dělá podstatně méně uživatelů, leč kamery jsou dostupnější pro stále větší počet uživatelů a proč se nepochlubit svými videi i těm, kteří disponují jen DVD přehrávačem? Článek provede čtenáře převodem dat do správného formátu, potřebného pro DVD, zhotovením menu a finálním dokončením obrazu DVD, který lze vypálit na médium.

&dbquo;Válka robotů“ není článkem o běžné bojové hře, jak by se mohlo zdát z názvu, ale o velmi sofistikované hračce pro progamátory, jimž je programování více, než jen prací. Článek popisuje projekt Robocode ve kterém postupně programujete svého vlastního bojového robota, jehož poté vypustíte do „bojové arény“ k souboji s dalšími roboty. V této hře se lze seznámit se základy programování umělé inteligence, jelikož bez inteligentního robota nemůžete vyhrát žádný souboj.

Máte starý počítač, který vám je líto vyhodit? Proč jej nasadit na místo routeru a nevyužít jej jako desktop? Nebude to jednoduché a budete muset velmi pečlivě vybírat použité aplikace, ale jde to. O takovémto využití staršího PC je článek „Linux na starém hardware“, kde se mimo jiné snaží autor odpovědět i na otázku volby vhodného software.

Článek „Mutlimediální centrum v Linuxu“ na první pohled vypadá, že doplňuje jiný článek tohoto čísla, „Multimédia v Ubuntu“, ale nemá takový záběr v množství software. Je psán na vyšší technické úrovni a věnuje se především přehrávání videa. Pokud čtenář nerozumí volbám obrazových a zvukových ovladačů v přehrávači, najde v tomto článku jejich výčet i s tím, co nabízejí.

Velmi užitečnou distribucí pro záchranu dat je „SystemRescueCD“, která se stala námětem pro poslední článek tohoto čísla. Český autor popisuje velmi rozumným způsobem možnosti této malé distribuce a její instalaci na USB disk. Pokud tuto distribuci neznáte, nebo nemáte jinou oblíbenou záchrannou distribuci, může vás článek navést rozumným směrem.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk). Občasná zaškobrtnutí v překladu jsou kompenzována kvalitním obsahem.

Časopis můžete získat v internetovém obchodě nakladatele, předplatit u společnosti Send, nebo v dobře zásobených stáncích.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze