LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (61) - OOP - přínos a užití dědičnosti

Perl Dnes si ukážeme hlavní výhody dědičnosti a srovnáme její použití s jinými postupy.

10.8.2007 06:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 11194×

Vlastnosti dědičnosti si ukážeme na následující třídě. Implementujeme si třídu, která bude popisovat majitele mobilního čísla. Nejdříve si zkusíme ukázat, jak by to vypadalo bez dědičnosti, poté ji zapojíme a porovnáme výsledky. Kód nebudeme rozepisovat do detailů, půjde nám pouze o myšlenku.

Co tedy bude hlavním ukolem? Musíme nějak oddělit zákazníky s předplacenou službou od tarifních zákazníků, kteří platí pravidelně za každé zúčtovací období paušální poplatek.

Dva konstruktory

První možností, jak daný úkol řešit, je použití jednoho druhu objektu pro oba typy zákazníků. Tedy budeme mít třídu Zakaznik a vytvoříme konstruktor. Vytvoříme dva konstruktory - jeden pro každý typ zákazníka.

package Zakaznik;
sub new_predplacena_sluzba {
  my($cislo, $id_majitele, $stav_konta, $cena_za_minutu) = @_;
}

sub new_tarifni_program {
  my($cislo, $id_majitele, $stav_konta, $pausal, $volnych_minut,
  $cena_za_minutu_po_vycerpani_volnych_minut) = @_;
}

Poznámka - Teoreticky by v takto zjednodušeném příkladě mohl být zákazník s předplacenou službou speciálním případem tarifního zákazníka s nulovým paušálem a bez volných minut. V tomto a následujících příkladech půjde hlavně o názornost.

Užití dvou konstruktorů samo o sobě není chybou. V našem případě je ale problém v tom, že nezůstane jen u toho. Co když budeme chtít vytvořit funkci, která počítá cenu za daný počet provolaných minut? Buď bychom museli uchovávat další atribut a složitě ošetřovat podmínky nebo bychom mohli napsat dvě zvláštní metody.

sub spocitej_cenu_u_predplacene_sluzby {...}
sub spocitej_cenu_u_tarifniho_programu {...}

Chybou je už to, že uživatel tohoto modulu musí po vytvoření objektu vědět, s jakým typem zákazníka pracuje. Pokud by zavolal funkci spocitej_cenu_u_predplacene_sluzby nad tarifním zákazníkem, došlo by k chybě. Uživatel by to musel pravděpodobně řešit podmínkou a to je znak špatně napsaného modulu.

Dalším problémem je, že funkcí typu spocitej_cenu, které fungují pro každý typ zákazníka na jiném mechanizmu by mohlo být mnohem více. Stejně tak pokud by přibyl další typ zákazníka - například program pro pracovníky mobilního operátora. Pak by nám počet metod vzrůstal lineárně. Takové řešení zdaleka není to pravé.

Dvě nezávislé třídy

Možnost vytvořit místo dosavadního řešení dva nezávislé moduly se zdá být poměrně moudrou myšlenkou. Rozeberme si podrobněji klady a zápory této volby.

package Zakaznik_predplacena_sluzba;
sub new {
  my($cislo, $id_majitele, $stav_konta, $cena_za_minutu) = @_;
}

sub spocitej_cenu {...}


package Zakaznik_tarifni_program;
sub new {
  my($cislo, $id_majitele, $stav_konta, $pausal, $volnych_minut,
  $cena_za_minutu_po_vycerpani_volnych_minut) = @_;
}

sub spocitej_cenu {...}

Rozdíl mezi oběma postupy je okamžitě patrný. Velká výhoda druhého řešení spočívá v tom, že neklade na uživatele modulu nutnost pamatovat si ke každému zákazníkovi i jeho typ a ani nebudeme muset řešit žádné podmínky. Tím odpadá největší problém prvního postupu.

Ovšem přijatelné toto řešení rozhodně není. Odstranění zmíněného problému s sebou přineslo problém jiný. Oba moduly mají společné některé některé atributy ($cislo, $id_majitele, $stav_konta) a metody (například dej_cislo, zmen_majitele, navys_stav_konta apod.). Co když přibude atribut $datum_zalozeni_uctu? Budeme muset upravit oba balíky. A co když nepůjde jen o 2 balíky, ale o 20 nebo více balíků? Jak vidíme, ani rozdělení do nezávislých modulů není elegantním řešením.

Abstraktní třída a dědičnost

Zopakujme si, čeho vlastně chceme docílit. Potřebujeme vytvořit objektově orientovaný modul mobilních zákazníků s těmito vlastnostmi.

 • Modul nesmí svému uživateli klást jakékoliv nároky. Pokud nad objektem zavoláme metodu spocitej_cenu, modul ji spočítá bez ohledu na to, jestli uživatel ví, ke kterému balíku objekt patří.
 • Atributy a metody, které jsou společné pro všechny typy zákazníků musí být definovány pouze na jediném místě, nehledě na to, o který typ zákazníka jde.

Protože tytéž atributy nesmějí být ve více třídách, budeme problém řešit pomocí abstraktní třídy. Půjde o to vytvořit třídu obecného mobilního zákazníka, který bude obsahovat jen vlastnosti společné všem zákazníkům. Soubor Zakaznik.pm vypadá takto.

package Zakaznik;
sub new {
  my($pkg, $cislo, $id_majitele, $stav_konta) = @_;
  my $o = {};
  bless $o, $pkg;
  $o->{"cislo"} = $cislo;
  $o->{"id_majitele"} = $id_majitele;
  $o->{"stav_konta"} = $stav_konta;
  return $o;
}

sub dej_cislo {...}
sub zmen_majitele {...}
sub navys_stav_konta {...}

Vše, co charakterizuje obecného zákazníka, je definováno zde.

Dále můžeme tvořit už konkrétní typy zákazníků. Nejdříve zákazníka s předplacenou službou (Zakaznik/PredplacenaSluzba.pm). Zde předefinujeme konstruktor tím způsobem, že nejprve vytvoříme objekt obecného zákazníka a poté ho upravíme.

package Zakaznik::PredplacenaSluzba;
use Zakaznik;
use vars qw(@ISA);
@ISA = qw(Zakaznik);

sub new {
  my($pkg, $cislo, $id_majitele, $stav_konta, $cena_za_minutu) = @_;
  my $o = $pkg->SUPER::new($cislo, $id_majitele, $stav_konta);
  $o->{"cena_za_minutu"} = $cena_za_minutu;
  return $o;
}

sub spocitej_cenu {...}

Ukažme si ještě, jak by mohl vypadat zákazník s tarifním programem (Zakaznik/TarifniProgram.pm).

package Zakaznik::TarifniProgram;
use Zakaznik;
@ISA = qw(Zakaznik);

sub new {
  my($pkg, $cislo, $id_majitele, $stav_konta, $pausal,
  $volnych_minut, $cena_za_minutu_po_vycerpani_volnych_minut) = @_;
  my $o = $pkg->SUPER::new($cislo, $id_majitele, $stav_konta);
  $o->{"pausal"} = $pausal;
  $o->{"volnych_minut"} = $volnych_minut;
  $o->{"cena_za_minutu_po_vycerpani_volnych_minut"} =
  $cena_za_minutu_po_vycerpani_volnych_minut;
  return $o;
}

sub spocitej_cenu {...}

Uživatel bude mít nyní k dispozici moduly Zakaznik::PredplacenaSluzba a Zakaznik::TarifniProgram, které lze do programu importovat pomocí use. Takto vypadá použití vytvořeného modulu.

my $zakaznik = Zakaznik::PredplacenaSluzba->new(...);
my $cena = $zakaznik->spocitej_cenu();

Splnili jsme tedy oba požadavky. Náš model je přijatelný z hlediska uživatele - ten s ním může intuitivně pracovat; i z hlediska programátora - neměl být velký problém s rozšiřováním modulu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze