LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Hakin9 4/2007

V aktuálním čísle se dozvíte o analýze malware, průchodu hlídanou sítí, nebo znepřístupnění zdrojových kódů aplikací..

11.7.2007 16:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 7230×

Hakin9

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro leden uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Joanna Rybicka, Luděk Vašta a jako korektor je uvedeni Zlata Kopová).

Obsah čísla:

 • Úvodní rubriky
  • Editorial, obsah
  • Ve zkratce (neboli security news)
  • hakin9.live – Obsah CD
 • Útok
  • Netriviální úvod do výzkumu malware
  • Slabiny elektronického bankovnictví
  • Skutečný příběh o celém průběhu jedněch penetračních testů
 • Obrana
  • Přehled vybraných metod na rušení omezení v lokálních sítích
  • Pokročilé ověřování přístupu k Oracle
  • Znepřístupnění zdrojového programového kódu
  • DNS inSECure
  • Ověřování a autorizace v ASP.NET 2.0
 • Rozhovor s Janem Hlaváčem, tisovým mluvčím BSA pro Českou Republiku
 • Knihovna: Recenze knih Hacking bez záhad a Hackin buffer overflow
 • Fejeton: Jak jsem přišel o GSMbanking

Podrobněji k obsahu čísla

Malware je poměrně záludným nepřítelem, se kterým se nejspíše setkají uživatelé nejmenovaného operačního systému z Redmontu. Malware je velmi sofistikovaný a často umí identifikovat běh ve virtuálním stroji, pročež je mnohem náročnější jeho analýza. S několika nástroji a způsoby alespoň základní analýzy malware své čtenáře seznámí článek „Netriviální úvod do výzkumu malware“.

Velmi zajímavý článek „Slabiny elektronického bankovnictví“ seznamuje čtenáře s různými systémy elektronického bankovnictví. Ať se jedná o klasickou bankovní aplikaci, přístup přes WWW stránku, GSMbankink, … U každého systému jsou vysvětleny jeho potenciální slabiny a nebezpečí, včetně možností útoku. Věděli jste, že nejbezpečnějším způsobem elektronického bankvnictví je pravděpodobně GSMbanking?

Nenáročné čtivo pro každého je „Skutečný příběh o celém průběhu jedněch penetračních testů“, kde je popsán průběh jedoho testování, od počátečního kontaktu, přes problémy se smlouvou až po velmi překvapivý závěr. Autor popisuje jak v jedné firmě hledal slabá místa v síti. Na jednu velkou slabinu narazil až poslední den testů a tou byl systém karet pro návštěvníky.

„Přehled vybraných metod na rušení omezení v lokálních sítích“ představuje několik metod metod, jak se dostat na internet, případně k použití P2P sítí pokud je provoz na síti omezen. Správci sítě nemají úlohu snadnou a v článku najdou i několik tipů na ochranu před takovýmito průniky.

Autentizace (ověřování) uživatelů pomocí Kerberose při používání Oracle je tématem článku „Pokročilé ověřování přístupu k Oracle“. Kerberos je opravdu velmi mocný nástroj a vzhledem k rozsahu článku i jeho nízké náročnosti se jedná o pouhé nastínění problématiky.

Programátory může zajímat článek „Znepčístupnění zdrojového programového kódu“, který ukazuje základní obfuskaci zdrojových kódů a možnosti zpětné dekompilace výsledného přeloženého programu. Autor se věnuje hlavně ukrytí zdrojových kódů na platformě .NET a minoritní část článku se věnuje platformě Java.

Článek „DNS inSECure“ pojednává o vytvoření rozumně důvěryhodného a bezpečného DNS serveru s pomocí Bindu. DNS je relativně snadno napadnutelné, proto je výhodné ve firmách vytvořit cachující DNS, které je třeba nastavit, aby bylo důvěryhodné. Po úvodní teorii o (ne)bezpečných DNS přejde článek k vysvětlení vytvoření bezpečného DNS pomocí Bindu.

Poslední regulerní článek „Ověřování a autorizace v ASP.NET 2.0“ je opět určen pro vývojáře, tentokráte jen ty pracující na platformě .NET. Pro autentikaci jsou použity metody Forms. Vysvětlovány jsou mimo jiné rozdíly mezi autentizací a autorizací. Čtenář se dopracuje i k ověřování proti datům v SQL databázi a není mutné mít obavy z nadbytečného množství kódu.

závěr

Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet.

Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází, každé dva měsíce, má 82 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v internetovém obchodě vydavatele, předplatit u distributora Send, či zakoupit v dobrých novinových stáncích.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze