LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> interview: Bram Moolenaar

Bram Moolenaar is the author of Vim, text editor which is very popular among unix enthusiasts.

27.6.2007 15:00 | Luboš Turek | Články autora | přečteno 24709×

1. My first question is the one you are probably asked the most. How did Vim come out?

At my first job I was using vi on Unix computers. For home use I bought an Amiga computer. Quite fancy at that time, but there was no good vi compatible editor for it. There was something that worked like Vi, called Stevie, and it was open source. So I started fixing bugs and adding the things that I missed. At first to make it do the things that Vi does, later adding new features. And I still haven't stopped doing this.

2. You do the very most work on Vim yourself. Could you estimate how many percent of actual code was written by you?

Most of the work on Vim is indeed done by me. However, some of the major features were started by others: the port from Amiga to Unix, the GUI, several interfaces, etc. So then I get a big patch, which gets included, and the original author fixes reported problems for a while, but then he loses interest and I end up doing most fixes myself. It's difficult to estimate how much of the code was written by me, in many places I made small changes and then how do you decide who wrote it. There must even be some pieces of Stevie still in there somewhere.

3. Vim license used not to be GPL-compatible. Was it actually your choice to change it or it was because of external circumstances?

The main reason to make the Vim license GPL-compatible was that some of the libraries that Vim can be linked with are GPL licensed. When Vim is not GPL compatible, that means the resulting binary cannot be distributed. One of these libraries is gpm, for the Linux console mouse. Of course I like people to be able to distribute Vim, and since it would be difficult to convince others to let go of their license, the only option was to make the Vim license GPL compatible.

4. Vim is proclaimed to be charityware. What's the context of charityware?

Quite a few people express to me that they think Vim is worth something. It works better than commercially available editors. But most of the time I have had a job that provides me with enough money to live a good life. So I don't need to ask money for Vim. So when people still feel like they need to give something back, it's better to give to those who really need it. Since I know the project in Uganda very well, I decided this was the best place to send the money.

5. Vim has obviously been helpful for ICCF. Do you dare to estimate how much has been donated to ICCF because of Vim?

This is hard to estimate, but it certainly is getting more and more. When ICCF Holland started we asked the people who visited the project to ask friends and relatives to sponsor a child. Now that no teams go to the project from Holland, the connection to Vim is the main source for new sponsors. It's certainly true that most one-time donations come from Vim users. But we also have our loyal sponsors from the early days.

6. Are there any different ways users can help you? Do you value thank-you letters or are you too busy that they bother you?

I'm very busy, but getting a thank-you note once in a while certainly stimulates me to continue working on Vim. If I would not get positive responses from users I would have stopped long ago.

Obviously people can help by fixing bugs. I'm at a full time job again, and doing Vim maintenance in my spare time only is not enough. The list of known problems is growing longer. Some issues are easy to fix, some are more work. There are also a couple of students who will work on Vim bugs because of the Vim summer of code.

7. Great amount of money was donated by Microsoft or its workers. Am I right?

That was a couple of years ago, when a Vim enthusiast working for Microsoft setup a gift matching scheme for Uganda. I think it's still done at a smaller scale, but since it's going through Canada I don't hear the details.

8. What are you currently working on? Who decides which features are implemented?

Currently it's bug fixing only. We do have some features that would be nice to have, but without them Vim is perfectly OK for most people. I also want to avoid that Vim gets even more complicated. So new features must make Vim easier to use. There is a voting list on the website, which I use to see what people want most. When a clear feature is asked for often, and I have a good idea how to implement it in a user-friendly way, and I have time, then it has a chance of getting in.

10. What is your opinion on Python being used as scripting language?

Of the scripting languages I know Python is the best. It's very easy to learn and powerful. That is why I used it for the Aap project and included some features in Vim script (esp. Lists and Dictionaries). It's not perfect though. But since it's an open source project everybody can help making it better.

12. Despite of working on Vim, you're project leader of A-A-P. What actually A-A-P is?

I have been unsatisfied with how "make" works. I knew it could be done much better. From that idea the Aap project was born. This also included support for up and downloading, and version control. I use it all the time to update my websites and release a patch with a single command. It has all the advantages of make, shell scripts and Python combined.

13. Can you imagine Aap replacing make in the future?

Unfortunately Aap isn't being used much. Without a reasonable group of supporters it won't grow. For Vim I still need to maintain a makefile, since I don't want people to force installing Aap. The result is that most people never look into the Aap recipe. Also because you don't have to, since one simple command will download, build and install Vim. Also, there are versions of make with more features, which allows one to do most things. Even though in this works in a very clumsy way, people see this as an excuse to keep using makefiles.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze