LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux+DVD 05/2007

LinuxDVD je polský časopis, který přináší porci kvalitních informací pro začínající i pokročilé uživatele GNU/Linuxu společně s pravidelnou dodávkou DVD s operačními systémy.

23.5.2007 11:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 7497×

LP

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě pekládán z polštiny, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Joanna Rybicka; za korekturu zodpovídá Martin Kysela.

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • obsah
 • Aktuality
  • Gentoo
  • Jádro Linux
  • Mandriva
 • Popis DVD
  • Elive Revolution RL2
  • Zenwalk 4.4
 • Distribuce
  • Emerde – kousek Gentoo v Slackware
 • Software
  • Linux pro děti
  • EventsControler
  • ACE: vývoj aplikací v Síti
 • Grafika
  • počítačová grafika a svobodný software
 • Pro programátory
  • Tučňák – webmaster
  • Vývoj webové aplikace za 10 minut s pomocí Jifty
  • USB Device Explorer
  • Connection Pooling v PHP
  • E17 – správce oken pro náročné
 • Internet
  • Usenet – zdroj veškerých vědomoctí
 • Bezpečnost
  • Firewall v Linuxu
 • Hardware
   Kopírování Video-DVD disků
 • Pro začátečníky
  • Triky a minitriky
 • Zábava
  • NetHack

Podrobněji k obsahu čísla

Co rozhodně nepřehlédnete jsou 2 DVD, na prvním z nich je ZenWalk 4.4 a na druhém DVD je Elive Revolution RL2, ke kterému patří i jeden článek v tomto čísle časopisu.

Gentoo Linux a Slackware jsou distribuce s nejvíce věrným a znalým uživatelským jádrem. „Emerde – kousek Gentoo v Slackware“ je velmi inspirativní článek pro uživatele Slackware, eventuálně jeho forků, který ukáže, jak do Slackware dostanete úplný Portage, známý z Gentoo a tím budete systém mít optimalizovaný přímo pro hardware, který používáte. Zcela určitě výkonový rozdíl poznáte, jen počítač bude jistý čas zaměstnán překládáním software.

Článek „Linux pro děti“ asi udělá největší radost současným rodičům, protože představuje malý přehled software určeného pro ty nejmenší, z oblasti her (Frozen Bubble, Tux Racer, Super Tux, Tux Cart, Bramborový mužík a Circus Linux), výukového software (GCompris, Memomix, Childsplay, TuxMath, TuxMathScrabble, KDE Edu, KTurtle), či užitkových programů (TuxPaint). Článek ukazuje že i pro malé uživatele Linuxu/BSD není nabídka programů malá.

„EventsControler“ je určen programátorům, především začínajícím, kterým ukazuje jak volat jednotlivé části programu. Jsou nastíněny i varianty přes kaskádu pomocných funkcí a jejich řetězení, ale jádro článku se týká volání a předávání parametrů pomocí událostí, které je z hlediska programátora nejprůhlednější a při dalším vývoji nejlépe škálovatelné. Posílání událostí a jejich přijímání je ukazováno za využití QT.

Znáte framework ACE? Teoretický a dobře napsaný článek „ACE: vývoj aplikací v Síti“ čtenáře provede tímto multiplatformním frameworkem, s jehož pomocí lze vytvořit komunikační software, který bude přenositelný mezi platformami (pochopitelně jen na úrovni zdrojových kódů). Článek se zabývá přenositelností programu na binární úrovni (Java, .NET) i na úrovni zdrojových kódů a velmi erudovaným způsobem představuje architekturu tohoto frameworku. I přes délku článku, která může být pro některé neodborníky úmorná se jedná pouze o velmi lehký vhled do problematiky a je přislíbené pokračování článku.

„;Počítačová grafika a svobodný software“ může posloužit jako odpověď různým pochybovačům o možnostech svobodného software na grafických pracovištích. Bylo vybráno několik základních oblastí práce s grafikou a v každé je zmíněn alespoň jeden zástupce software. Aplikacemi, které autor nabízí k pozornosti jsou Blender, Gimp (zmiňuje se i o Gimpshopu), Inkscape, Krita a Scribus. Autor se zřejmě zaměřil na „běžnou“ grafiku a opomněl oblast CAD programů. Článek se částečně zabývá i budoucností a interoperabilitou mezi programy. Svobodný software dnes používají i velká grafická a filmová studia, tak není důvod se těchto programů stranit.

O nástrojích pro tvůrce www stránek a webových aplikací je článek „Tučňák – webmaster“ Pod pojmy nástroje si v případě tohoto článku ale nelze představit servery a scriptovací jazyky, ale programy pro editaci a kontrolu webových stránek a scriptů. NVU, Quantu, Bluefish a Screem jsme již měli i v recenzích na našem portále. Článek ale představuje i aplikace a doplňky Amaya, KFileReplace, KLinkStatus, KimageMapEditor, Kallery, Webdeveloper, … Článek je určen začínajícím tvůrcům, kteří ještě nezvolili své programy pro tvorbu.

Vývojový framework Jifty je určen pro webaře pracující v jazyce Perl. Článek „Vývoj webové aplikace za 10 minut s pomocí Jifty“ provede čtenáře právě tímto zajímavým frameworkem, který nabízí velmi rychlý vývoj. Využití Jifty je ukázáno na jednoduché aplikaci, která poslouží pro hosty konference. Jedná se o velmi zajímavý framework, jehož rozšíření ale nebude z největších, protože tvůrců webů v Perlu je vcelku zanedbatelné množství.

„USB Device Manager“ je asi nejzajímavějším článkem pro čtenáře programátory. Autor článku ukazuje, jak zobrazovat USB zařízení a informace o připojených zařízeních, které program čte ze souboru /proc/bus/usb/devices. Článek je orientován na příznivce GTK+. Pokud aplikaci celou sestavíte a odladíte, získáte pěkný základ, který budete mít chuť vylepšovat. Pro začátek uvidíte, co vše máte na USB řadičích.

Malinko neobvyklou kombinaci představuje článek „Connection Pooling v PHP“, který popisuje problémy s připojováním PHP na databázový server Oracle. Tuto kombinaci využili tvůrci portálu Trabajar, ale v jedné fázi provozu začli mít problémy se rychlostí serveru, kteréžto zpomalení bylo způsobené ne zrovna šťastnou správou propojení PHP a Oracle. K řešení použili SQLRelay, který vyřešil databázovou proxy, cache a load balancer. SQLRelay není omezený jen na Oracle, ale zvládá většinu běžně používaných databází.

Oproti KDE a Gnome leží v ústraní Enlightenment, který má své skalní příznivce a jeden z nich se jej snažil přiblížit v článku „E17 – správce oken pro náročné“, který je tak trochu svázán s jedním DVD dodaným s časopisem. Vše co je v článku popisováno si můžete hned vyzkoušet bez nutnosti instalovat e17 do svého PC. Článek si všímá předností tohoto okeního správce a zkoušející čtenář bude, většinou, velmi překvapen jak je vše efektní a přitom nenáročné. V tomto článku je jediná veliká chyba, pod všemi obrázky je napsáno „Na každém kroku číhá smrt“

„Usenet – zdroj veškerých vědomostí“ je článek, který je spíše pod průměrem kvality, na jakou je čtenář tohoto periodika zvyklý. Popisuje možnosti Usenetu, ale pokud jsou v článku pouze odkazy na Polské servery, nebude pro Českého, ani Slovenského, čtenáře příliš přínosný.

„Firewall v Linuxu“ se zabývá tématem o kterém by se dala napsat celá kniha, nastavení pravidel IPTables. V článku jsou uvedeny opravdu jen základy psaní pravidel pro práci s příchozími a odchozími síťovými packety, ale i přesto pomůže mnohému uživateli s konfigurací routeru, nebo nastavení přístupů na servery. Článek je napsán velmi kvalitně.

„Kopírování Video–DVD disků„ je pokusem seznámit čtenáře se základními možnostmi zkopírování video–DVD, ať chráněných, nebo nechráněných. Na nechráněné postačí téměř libovolný vypalovací program, který v Linux/BSD používáte, ale na překopírování chráněného DVD je potřebný specializovaný software, například K9Copy, nebo Shrinkta, ale lze použít i Windowsový DVD Shrink, který lze v Linuxu/BSD použít díky Wine.

„Tipy a Minitriky“ je krátký článeček, který navede začínajícího uživatele konverzí formátů pro přehrávání v mobilních zařízeních.

Věřili jste někdy tomu, že červené písmenko „D“ je drak? Pokud ano, znáte hru „NetHack“, která je tématem posledního článku tohoto čísla časopisu. Pokud tuto hru neznáte, je možné, že po přečtení článku se vrhnete do této rozsáhlé a snad nekonečné zábavy. Zjistíte, že pro dobrou hratelnost není zapotřebí složité grafiky, postačí běžný text. Pamatujete textové hry, které jsme hrávali na 8 bitových počítačích a nad nimiž jsme byli schopni strávit velké množství času?

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk). Občasná zškobrtnutí v překladu jsou kompenzována kvalitním obsahem.

Časopis můžete získat v internetovém obchodě nakladatele, nebo v dobře zásobených stáncích.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

korektury 23.5.2007 18:36 vylik
  L Re: korektury 24.5.2007 21:05 Vojtěch Trefný
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze