LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (29)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

9.5.2007 10:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 10871×

Nové distribuce

Po delší době bude mít tento seriál začátek z neLinuxového světa. Na svátek práce, 1. května 2007 vyšlo OpenBSD 4.1, podle slov tvůrců a mnoha ohlasů které jsou k nalezení na internetu, nejbezpečního operačního systému na světě, v němž byly nalezeny pouze 2 vzdáleně zneužitelné chyby při defaultní instalaci. Vylepšena byla podpora platformy UltraSPARCIII, přidána podpora pro Landisk. OpenBSD nebude, velmi pravděpodobně, systém, který si nainstalují na desktop běžní domácí uživatelé, ale pro profesionály, nebo správce serverů představuje velmi zajímavou volbu. Stahovat instalační CD můžete třeba pomocí bittorrentu, ale tím získáte pouze mini CD a zbytek budete muset instalovat z internetu, pokud tedy chcete oficiální kompletní instalační sadu, budete si ji muset koupit za přijatelnou cenu. Pokud přecijen chcete ISO obraz zdarma, zkuste využít script OpenBSD-ISO, který vyšel ve verzi 0.0.11. Podobně jako u řady Linuxových distribucí, je vydávací cyklus OpenBSD 6 měsíční.

Vydáním RHELu 5.0 nekončí údržba řady RHEL 4.x, protože Red Hat, ale i tvůrci odvozených distribucí, garantují 5 letou podporu. Přírůstkem k řadě RHEL 4.x je verze 4.5, která přináší především updaty ovladačů. Scientific Linux 5.0 je dalším známým forkem RHELu, název by sváděl k tomu, že bude vybaven specializovaným softwarem potřebným pro vědu, ale není tomu tak, název odráží to, že na jeho údržbě se podílejí vědecké instituce, primárně pro vlastní potřebu. Trixbox 2.2 (dříve známý jako Asterisk@home) je specializovaným forkem CentOSu, který obsahuje vše potřebné pro vytvoření VoIP PBX.

Gentoo je distribuce, která se, obvykle, překládá až na počítači, kde bude používána. Šíření software v podobě zdrojový kódů má nevýhody ve velikosti a čase potřebném pro kompilaci, ale vše je ušité na míru konkrétního počítače. Novinkou v táboře Gentoo je vydání verze 2007.0, která přináší změněná instalační/live CD pro platformy x86 a x86-64, Gnome 2.16.2, KDE 3.5.5 a další zajímavý software.

Z dalších distribucí je vhodné zmínit MCNLive Deft, které je komunitním LiveCD vycházejícím z Mandriva Linuxu. Ubuntu Christian Edition 3.0 je vyčištěnou a mírně doplněnou verzí Ubuntu Linuxu :-). Český, mezinárodně uznávaný, příspěvek mezi distribucemi Linuxu, Slax se chystá na svou 6. verzi, 3. RC můžete otestovat.

Něco pro zábavu

V Pythonu psaný přehrávač hudby Quod Libet se dočkal verze 1.0. Přehrávač přehraje soubory Ogg Vorbis, MP3, Flac, Musepack, nebo MOD. Pro výstup používá GStreamer a jeho podstatná výhoda spočívá ve snadném rozhraní pro psaní pluginů, které by mohli zvládnout i relativně začínající programátoři. Ve srovnání se zavedenými přehrávači Rhythmbox, či Amarok nemá zdánlivě mnoho co nabídnout. Přehrávač aTunes 1.6 představuje velmi zajímavou variantu pro ty, jímž není nepříjemné používat software vyžadující Java platformu (v tomto případě minimálně JRE 1.5) a uvítají vskutku multiplatformní aplikaci. Umí přehrát běžně používané audio soubory a je velmi přehledný.

Něco pro práci

Vcelku nenápadně se vyvíjí R, projekt který dospěl do verze 2.5. Jedná se o open source projekt určený pro specializovanou skupinu uživatelů, kteří potřebují zpracovávat a vizualizovat matematické modely, zejména ty statistické. Software je multiplatformní a nejedná se pouze o statistický nástroj, ale i o plnohodnotný programovací jazyk „R“, který je velmi podobný jazyku „S“ vytvořenému v Bell Laboratories.

Zajímavost pro programátory je prostředí Cibyl 9, které je určeno těm, kteří chtějí tvořit aplikace, či hry pro mobilní telefony zvládající J2ME, ale nechtějí se učit Javu. Překládá programy psané v C. Kompilace probíhá s mezikrokem vytvoření binárního souboru pro procesor MIPS a teprve ten je přeložen do Javovského bytekódu..

Potřebujete-li občas prezentovat, není nutné používat stále stejně vypadající generátory z balíků OpenOffice.org a KOffice, zkuste trochu netradiční a velmi efektní nástroj Manslide, který dospěl do verze 1.5.6. Připravené prezentace budou vypadat jinak, než ty běžné šablonovité :-).

Zajímavou metodou použitelnou, pokud se chcete něco naučit jsou tzv. „flashcards“. Program Anki, který vyšel ve verzi 0.2.4, je určen k tomu, aby zmaximalizoval efektivitu Vašeho učení se při minimalizaci času. Využívá toho, jak funguje lidská paměť. Pro kompilaci budete potřebovat QT.

aTunes

aTunes&1.6

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Velikost zdrojovych kodu 19.5.2007 23:51 Josef Reidinger
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze