LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> DBMail 2.2 - Novinky

Podívejme se jaké novinky přináší DBMail 2.2, mail server s SQL backendem.

12.3.2007 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 5322×

Vývoj DBMailu 2.2

Vývoj DBMailu v posledních letech víceméně stagnoval. Pokud si prohlídneme seznam releasů řady 2.0 zjistíme, že mezi první a poslední patch verzí řady 2.0 uplynuly dva roky, což je pro open source projekt jako DBMail dost dlouhá doba. Uživatelé netrpělivě čekali na novou stabilní řadu 2.2. Nemohli se dočkat slibovaných funkcí: transakcí, podpora filtrovacího jazyka sieve a LDAP autorizace. Nejvíce očekávanou funkcí bylo sice sieve, ale transakce byly toužebně očekávány také, jelikož se mezitím jejich podpora v MySQL znatelně zlepšila.

Verze 2.1.7, ačkoliv z vývojové větve, byla prohlášena za dostatečně stabilní pro produkci a poměrně významná část uživatelů na ni nedočkavě přemigrovala. Sice měla oproti oficiální 2.2 ještě jisté nedodělky, ale nebylo to zas tak hrozné, zvláště když jste nepoužívali IMAP.

Kromě vydání dlouho očekávané verze 2.2, nastal v DB-Mail komunitě zásadní obrat k lepšímu, který zejména přivítala komerční sféra. K firmě IC&S vyvíjející DBMAIL se přidala firma NFG, která se nejen začala podílet na vývoji, ale začala prodávat i komerční support. Nedávno uzavřela partnerství s open source projektem e-groupware.

DBMail 2.2

DBMail 2.2 je integrovaný poštovní systém s SQL backendem. V současné době podporuje databáze MySQL 4.1.4+, PostgreSQL, SQLite 3. Podporuje všechny standardní poštovní protokoly t.j. POP3, IMAP4.1, LMTP, a lokálního Unix doručovatele. Podporuje také sieve včetně protokolu pro jeho konfiguraci, který se snaží býti co nejkompatibilnější s Cyrus implementací.

Kromě již výše zmíněné autorizace uživatelů pomocí LDAP, je možné používat hesla uložené v SQL databázi. DBMail 2.2 umí pracovat s hesly uloženými ve formátech plaintext, crypt, md5-hash, md5-digest, md5-base64. Podpora rozličných formátů výrazně usnadní migraci z ostatních mail systémů.

Naneštěstí komunikace mezi serverem a klientem zůstala při starém. STARTTLS stále není podporováno a je třeba pro šifrování potřeba používat stunnel, což je dnes už natolik zastaralá metoda, že ji už novější mail klienti přestávají podporovat. Navíc pokud chcete používat u POP3 alespoň klasiku APOP, je třeba mít v databázi uložená hesla jako plaintext.

IMAP4 server byl výrazně vylepšen. Je nyní rychlejší díky cachování hlaviček a podporuje řadu IMAP extenzí:

* OK dbmail imap (protocol version 4r1) server 2.2 ready to run
1 CAPABILITY
* CAPABILITY IMAP4 IMAP4rev1 AUTH=LOGIN ACL NAMESPACE CHILDREN SORT QUOTA THREAD
=ORDEREDSUBJECT UNSELECT
1 OK CAPABILITY completed

Nejvíce ceněné komunitou jsou SORT a THREAD extenze, na druhou stranu však velmi používané IDLE stále není podporováno.

Upgrade z verze 2.0 je víceméně bez problémů. Je potřeba zastavit server, nainstalovat nově přeložené binárky a spustit SQL script pro aktualizaci struktury databáze. Pro každý DB backend je připraven jeden. Např pro PostgreSQL je to migrate_from_2.0_to_2.2.pgsql, který spustíme pomocí pgsql -f. Po aktualizaci struktury databáze je potřeba upravit dbmail.conf, kde se nastaví driver pro databázi a driver pro autorizaci. Pak je už možné server znovu spustit a začít pracovat.

Posledním krokem je aktualizace header cache příkazem dbmail-util -by. Připravte se, že to bude dost dlouho trvat. Naštěstí DBMail již nyní používá transakce a tak lze tuto akci bez problémů přerušit a pokračovat v ní později.

DBMail a budoucnost

Projekt DBMail a jeho uživatelé se nemusí budoucnosti obávat. Komercionalizace projektu prospívá, reklamy a následně uživatelů není nikdy v OSS projektu dost. Podpory TLS se dočkáme v následující verzi (možná bude i IDLE), navíc větší rozšíření produktu mezi komerční uživatele přispěje k rychlejšímu přísunu bugfixů jelikož je ve vlastním zájmu společnosti prodávající support mít v produktu co nejméně chyb.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze