LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> DBMail 2.2 - Novinky

Podívejme se jaké novinky přináší DBMail 2.2, mail server s SQL backendem.

12.3.2007 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 5232×

Vývoj DBMailu 2.2

Vývoj DBMailu v posledních letech víceméně stagnoval. Pokud si prohlídneme seznam releasů řady 2.0 zjistíme, že mezi první a poslední patch verzí řady 2.0 uplynuly dva roky, což je pro open source projekt jako DBMail dost dlouhá doba. Uživatelé netrpělivě čekali na novou stabilní řadu 2.2. Nemohli se dočkat slibovaných funkcí: transakcí, podpora filtrovacího jazyka sieve a LDAP autorizace. Nejvíce očekávanou funkcí bylo sice sieve, ale transakce byly toužebně očekávány také, jelikož se mezitím jejich podpora v MySQL znatelně zlepšila.

Verze 2.1.7, ačkoliv z vývojové větve, byla prohlášena za dostatečně stabilní pro produkci a poměrně významná část uživatelů na ni nedočkavě přemigrovala. Sice měla oproti oficiální 2.2 ještě jisté nedodělky, ale nebylo to zas tak hrozné, zvláště když jste nepoužívali IMAP.

Kromě vydání dlouho očekávané verze 2.2, nastal v DB-Mail komunitě zásadní obrat k lepšímu, který zejména přivítala komerční sféra. K firmě IC&S vyvíjející DBMAIL se přidala firma NFG, která se nejen začala podílet na vývoji, ale začala prodávat i komerční support. Nedávno uzavřela partnerství s open source projektem e-groupware.

DBMail 2.2

DBMail 2.2 je integrovaný poštovní systém s SQL backendem. V současné době podporuje databáze MySQL 4.1.4+, PostgreSQL, SQLite 3. Podporuje všechny standardní poštovní protokoly t.j. POP3, IMAP4.1, LMTP, a lokálního Unix doručovatele. Podporuje také sieve včetně protokolu pro jeho konfiguraci, který se snaží býti co nejkompatibilnější s Cyrus implementací.

Kromě již výše zmíněné autorizace uživatelů pomocí LDAP, je možné používat hesla uložené v SQL databázi. DBMail 2.2 umí pracovat s hesly uloženými ve formátech plaintext, crypt, md5-hash, md5-digest, md5-base64. Podpora rozličných formátů výrazně usnadní migraci z ostatních mail systémů.

Naneštěstí komunikace mezi serverem a klientem zůstala při starém. STARTTLS stále není podporováno a je třeba pro šifrování potřeba používat stunnel, což je dnes už natolik zastaralá metoda, že ji už novější mail klienti přestávají podporovat. Navíc pokud chcete používat u POP3 alespoň klasiku APOP, je třeba mít v databázi uložená hesla jako plaintext.

IMAP4 server byl výrazně vylepšen. Je nyní rychlejší díky cachování hlaviček a podporuje řadu IMAP extenzí:

* OK dbmail imap (protocol version 4r1) server 2.2 ready to run
1 CAPABILITY
* CAPABILITY IMAP4 IMAP4rev1 AUTH=LOGIN ACL NAMESPACE CHILDREN SORT QUOTA THREAD
=ORDEREDSUBJECT UNSELECT
1 OK CAPABILITY completed

Nejvíce ceněné komunitou jsou SORT a THREAD extenze, na druhou stranu však velmi používané IDLE stále není podporováno.

Upgrade z verze 2.0 je víceméně bez problémů. Je potřeba zastavit server, nainstalovat nově přeložené binárky a spustit SQL script pro aktualizaci struktury databáze. Pro každý DB backend je připraven jeden. Např pro PostgreSQL je to migrate_from_2.0_to_2.2.pgsql, který spustíme pomocí pgsql -f. Po aktualizaci struktury databáze je potřeba upravit dbmail.conf, kde se nastaví driver pro databázi a driver pro autorizaci. Pak je už možné server znovu spustit a začít pracovat.

Posledním krokem je aktualizace header cache příkazem dbmail-util -by. Připravte se, že to bude dost dlouho trvat. Naštěstí DBMail již nyní používá transakce a tak lze tuto akci bez problémů přerušit a pokračovat v ní později.

DBMail a budoucnost

Projekt DBMail a jeho uživatelé se nemusí budoucnosti obávat. Komercionalizace projektu prospívá, reklamy a následně uživatelů není nikdy v OSS projektu dost. Podpory TLS se dočkáme v následující verzi (možná bude i IDLE), navíc větší rozšíření produktu mezi komerční uživatele přispěje k rychlejšímu přísunu bugfixů jelikož je ve vlastním zájmu společnosti prodávající support mít v produktu co nejméně chyb.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze