LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SUSE 9.1 - instalace

Získali jsme zcela novou distribuci SUSE 9.1. Protože se jedná o další z velkých distribucí s jádrem 2.6 byli jsme zvědaví co nás čeká nového.

12.5.2004 06:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 10557×

Po vložení instalačního CD do mechaniky a restartu počítače Yast nadetekuje již nainstalovanou verzi linuxu a jako defaultní nastavení má spuštění systému z disku. Jako druhá volba je vlastní instalace.

Prvni co po startu instalace uživatel uvidí je plně grafický instalátor Yast2. Instalátor oproti předchozí verzi má zaprvé lepší fonty a je lépe barevně sláděný.Barevná kombinace působí velice příjemně. Ovšem instalace není záležitost, kterou bychom provozovali každý den, takže nás spíše zajímalo co nás při instalaci čeká.

Je již dnes téměř normální, že všechny větší distribuce obsahují podporu různých jazyků včetně čestiny. Takže první věc kterou nám Yast nabídl byla volba jazyka. Po zvolení češtiny se celé menu změní na české a po přijmutí můžeme pokračovat v instalaci. Zde instalátor v případě, že nadetekuje nainstalovaný Linux nabídne jeho aktualizaci nebo instalaci novou.

Dále se objeví souhrn akcí a možných nastavení, kde si můžeme nakonfigurovat myš, klávesnici a další detaily instalace.Zároveň v této fázi můžeme zkontrolovat jak nám Yast nadetekoval veškerý hardware.

Jedním z důležitých nastavení v této sekci je rozdělení a zformátování disku. Yast bez problémů rozpoznal jak pevný disk, tak flash disk který jsem zapoměl v USB.Sám nabídne optimální rozdělení pevného disku, takže uživatel věci neznalý nemusí nastudovávat jak dělit nebo formátovat disk. Nechybí ovšem možnost zadat volbu expert a disk si rozdělit podle vlastních představ.Pokud tedy jsme zvolili jak disk rozdělit a naformátovat uložíme toto nastavení volbou přijmout a vrátíme se do hlavní nabídky.

Zde již zbývá jediné. Musíme se rozhodnout co a kolik toho nainstalovat. SUSE nabízí jak standardní instalaci s KDE a základními programy, nebo instalaci minimální. Stejně tak však dovolí vlastní výběr balíčků.Po vybrání skoro všech balíků trvala instalace hodinu a půl, s tím že instalace zabrala více než tři giga dat. To je ovšem extrém a pro normalního uživatele, který skutečně nainstaluje jen programy, které potřebuje stačí diskový prostor o velikosti 1 - 2Gb.

Potom již jenom odsouhlasíme a spustíme vlastní instalaci. Po nainstalování prvního CD dojde k restartu počítače a následuje doinstalování zbývajících balíčků.

Po doinstalování veškerého softwarového vybavení si pomocí Yastu nastavíme síť apotom již zbývá jen zadat jméno pro roota, přidat uživatele a tím je instalace u konce.

Přestože jsem hledal zda se v instalátoru objeví nějaké chyby, musím zde vývojáře pochválit za Yast, protože skutečně instalace pomocí tohoto instalátoru je zcela triviální záležitostí. Během instalace se lze v určitých případech vracet i několik kroků zpět a počeštění bylo opravdu vzorové.

Po těchto krocích již dojde bez jakéhokoli restartu ke spuštění systému. A o tom co nové Suse obsahuje si řekneme zase příště, protože je toho skutečně dost.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze