LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SUSE 9.1 - instalace

Získali jsme zcela novou distribuci SUSE 9.1. Protože se jedná o další z velkých distribucí s jádrem 2.6 byli jsme zvědaví co nás čeká nového.

12.5.2004 06:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 10457×

Po vložení instalačního CD do mechaniky a restartu počítače Yast nadetekuje již nainstalovanou verzi linuxu a jako defaultní nastavení má spuštění systému z disku. Jako druhá volba je vlastní instalace.

Prvni co po startu instalace uživatel uvidí je plně grafický instalátor Yast2. Instalátor oproti předchozí verzi má zaprvé lepší fonty a je lépe barevně sláděný.Barevná kombinace působí velice příjemně. Ovšem instalace není záležitost, kterou bychom provozovali každý den, takže nás spíše zajímalo co nás při instalaci čeká.

Je již dnes téměř normální, že všechny větší distribuce obsahují podporu různých jazyků včetně čestiny. Takže první věc kterou nám Yast nabídl byla volba jazyka. Po zvolení češtiny se celé menu změní na české a po přijmutí můžeme pokračovat v instalaci. Zde instalátor v případě, že nadetekuje nainstalovaný Linux nabídne jeho aktualizaci nebo instalaci novou.

Dále se objeví souhrn akcí a možných nastavení, kde si můžeme nakonfigurovat myš, klávesnici a další detaily instalace.Zároveň v této fázi můžeme zkontrolovat jak nám Yast nadetekoval veškerý hardware.

Jedním z důležitých nastavení v této sekci je rozdělení a zformátování disku. Yast bez problémů rozpoznal jak pevný disk, tak flash disk který jsem zapoměl v USB.Sám nabídne optimální rozdělení pevného disku, takže uživatel věci neznalý nemusí nastudovávat jak dělit nebo formátovat disk. Nechybí ovšem možnost zadat volbu expert a disk si rozdělit podle vlastních představ.Pokud tedy jsme zvolili jak disk rozdělit a naformátovat uložíme toto nastavení volbou přijmout a vrátíme se do hlavní nabídky.

Zde již zbývá jediné. Musíme se rozhodnout co a kolik toho nainstalovat. SUSE nabízí jak standardní instalaci s KDE a základními programy, nebo instalaci minimální. Stejně tak však dovolí vlastní výběr balíčků.Po vybrání skoro všech balíků trvala instalace hodinu a půl, s tím že instalace zabrala více než tři giga dat. To je ovšem extrém a pro normalního uživatele, který skutečně nainstaluje jen programy, které potřebuje stačí diskový prostor o velikosti 1 - 2Gb.

Potom již jenom odsouhlasíme a spustíme vlastní instalaci. Po nainstalování prvního CD dojde k restartu počítače a následuje doinstalování zbývajících balíčků.

Po doinstalování veškerého softwarového vybavení si pomocí Yastu nastavíme síť apotom již zbývá jen zadat jméno pro roota, přidat uživatele a tím je instalace u konce.

Přestože jsem hledal zda se v instalátoru objeví nějaké chyby, musím zde vývojáře pochválit za Yast, protože skutečně instalace pomocí tohoto instalátoru je zcela triviální záležitostí. Během instalace se lze v určitých případech vracet i několik kroků zpět a počeštění bylo opravdu vzorové.

Po těchto krocích již dojde bez jakéhokoli restartu ke spuštění systému. A o tom co nové Suse obsahuje si řekneme zase příště, protože je toho skutečně dost.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze