LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PostgreSQL (26) - Rozšiřujeme funkčnost

PgSQL, neumí jen ukládat, upravovat a mazat data, jak vypadalo podle seriálu. Je rozšiřitelná, buď pomocí doplňků zvenčí, nebo uživatelskými funkcemi.

26.2.2007 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 12614×

Teoretický úvod

Pokud bychom používali PgSQL tak, jak bylo zatím ukazováno v seriálu, bylo by zbytečné tento server studovat a nasazovat, protože takto využijeme asi 5-10% možností PgSQL. Většina databází je rozšižitelná zvenčí pomocí doplňků, které si můžete napsat sami, nebo v případě PgSQL použít contrib. Takovéto rozšiřování funkčnosti je ale nutné dělat ve spolupráci s administrátorem, který smí pracovat se systémem. Ne všechny databáze jsou, podobně jako PgSQL, rozšiřitelné ze strany uživatele. Tato uživatelská rozšíření se ukládají do takzvaných uložených procedur (stored procedures).

Pokud se podíváme ke konkurenčním databázovým serverům, tak tato funkčnost je dneska poměrně rozšířena. FirebirdSQL ji umí od počátku své existence, MySQL umožňuje použití stored procedur od 5. verze a SQLite má jednoduchý nástroj v podobě uložených dotazů, ale je nutné nezapomínat na zaměření SQLite. Ve světě komerčních db serverů snad nenaleznete žádný, který by stored procedury neuměl. Obvyklým jazykem pro psaní stored procedur je PL/PgSQL, který představuje jakousi nadmnožinu SQL. PostgreSQL je na tom ale ještě lépe. Pro stored procedury můžete použít jazyky PL/Perl, PL/Python a PL/Tcl. Poměrně čerstvou novinkou v PgSQL je podpora standardního PL/PSM, jak je u PgSQL zvykem, pojmenované PL/pgPSM, přičemž na začlenění tohoto jazyka, mocnějšího, než klasický PL/PgSQL, má český vývojář Pavel Stěhule.

Kdy uložené procedury oceníte?

  • Když máte část kódu, funkčnost, která je v klientech a ta je přepsatelná. Pokud máte několik různých klientů, kteří přistupují k jediné databázi a často využívají některé funkce. Je výhodné tuto funkčnost přepsat do stored procedury, kterou máte uloženu na serveru. Oprava/změna v této proceduře znamená změnu pro všechny klienty/uživatele, nemusíte kvůli tomu upravovat a uživatelům distribuovat nové verze klientských aplikací.
  • Pokud děláte náročné operace s daty. Možná vás napadne, že v binární aplikaci budou operace rychlejší, než nascriptované na straně serveru. Pokud je funkčnost na serveru, odpadne neustálé analyzování dotazů poslaných na server, konverze proměnných mezi serverem a klientskou aplikací a mimo jiné se výrazně zmenší provoz mezi aplikací a serverem. Stored procedura je uložena v databázi, pracuje s daty přesně tak, jak jsou na serveru a především je zanalyzována.
  • Nejen náročné operace, ale i složité dotazy, případně dynamicky generovaná omezení výběrů, má-li tato dynamičnost rozumné pravidla, jsou výborným tématem k použití stored procedur.

Využití stored procedur se dá považovat za další stupeň k vícevrstvým aplikacím. Zatímco některé aplikace lze napsat jako jednovrstvé (většina her), kdy všechno řeší program, je manipulace s databázemi příklad dvouvrstvé aplikace, kde jedna vrstva je aplikace jako taková a druhou vrstvou je databáze (lhostejno, běží-li společně na jednom počítači, nebo na různých). Třívrstvé aplikace mají mezi klientskou část a databázový server zařazen ještě aplikační server. Pochopitelně existují i další vrstvy, ale to se jedná, většinou, o rozvrstvení aplikačního serveru. Použití stored procedur se dá považovat za dvaapůl vrstvou aplikaci, některé části kódu jsou na serveru, ale není to plný aplikační server.

My se teď budeme věnovat rozšiřování funkčnosti pomocí stored procedur. Contribové přídavky k PgSQL si necháme na pozdější dobu i z důvodů velké živosti contribu, protože občas je některé rozšíření uznáno za natolik kvalitní, že je vyjmuto z contribu a přesunuto do hlavního vývojového stromu PgSQL.

Praktický začátek

Pokud chcete použít některý z programovacích jazyků, pro psaní stored procedur, je potřebné mít nainstalovánu jeho podporu, technická realizace tohoto kroku závisí na balíčkovacím systému a balíčcích, jaké máte v systému. Například v Debianovské distribuci nainstaluji podporu pro PL/Perl v PostgreSQL 8.2 jednoduchým příkazem aptitude install postgresql-plperl-8.2.

Dalším krokem je zapnutí podpory tohoto jazyka pro vybranou databázi. Potud to vše vypadá velmi jednoduše, čiže upozorníme na drobný zádrhel. Nativním a nejrychlejší jazyk je PL/PgSQL, který, zejména začátečníkům, na první pohled nevypadá jako mocný nástroj. Ostatní jazyky, ať je to Perl, Python, nebo jiný, spouští vnější interpet, proto jsou pomalejší. Jak je v PgSQL obvyklé, řada administračních věcí se dá zrealizovat na úrovni SQL i konzolovými scripty. Z konzole lze použít příkaz createlang, jehož parametry zjistíte obligátním parametrem --help.

createlang --list  //napred se podivame, jake jazyky mame pro db aktivni
createlang plpgsql mzdy  //pro databazi mzdy aktivujeme PL/PgSQL

Jen pro úplnost dodám, že dodanou podporu jazyka pro databázi lze kdykoliv odebrat jednoduchým příkazem:

droplang --list mzdy //napred se podivame, jake jazyky mame pro db aktivni
droplang plpgsql mzdy  //z databaze mzdy odebereme PL/PgSQL

Protože ne vždy chceme vše dělat z terminálu, ale chceme povolit tvorbu stored procedur i z programu, existuje možnost zavést jazyk stored procedur i z SQL. K tomu slouží příkaz:

CREATE [PROCEDURAL] LANGUAGE jmeno_jazyka;
CREATE [TRUSTED] [PROCEDURAL] LANGUAGE jmeno_jazyka HANDLER vol_handler
  [VALIDATOR validat_funkce]

Kde význam jednotlivých parametrů je v dokumentaci, ale nám v tento moment bude postačovat ta nejjednodušší forma:

-- Napriklad:
CREATE LANGUAGE plpgsql;

Podobně pro odebrání jazyka z databáze slouží DROP LANGUAGE jmeno_jazyka; a pro předefinování jazyka ALTER LANGUAGE jmeno_jazyka RENAME TO nove_jmeno.

Pokud máme jazyk již zavedený, můžeme si napsat první vlastní stored proceduru:

CREATE FUNCTION dph(float, int)
RETURNS float
AS 'SELECT ($1 * ($2/100.0))::float;'
LANGUAGE 'sql';

Zkuste nyní tuto funkci zavolat pomocí SELECT dph(15000, 19); a uvidíte výsledek.

Závěr

Tato kapitola byla naprostým úvodem ke stored procedurám. Ano na konci minulého dílu jsem vám slíbil triggery, ale ty jsou bez stored procedur poněkudsi bezzubým nástrojem. Příště postoupíme v práci a definici stored procedur v PL/PgSQL.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

SQL/PSM 26.2.2007 08:16 Pavel Stěhule
26 díl 26.2.2007 19:55 Tomk
L Re: 26 díl 27.2.2007 03:07 Aleš Hakl
  L Re: 26 díl 27.2.2007 05:15 MaReK Olšavský
    L Re: 26 díl 27.2.2007 08:38 Ondřej Čečák
Zase jeden super serial ktery v polovine zemrel ? 17.5.2007 17:57 Tomk
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze