LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Hakin9 1/2007 (14)

V aktuálním čísle Hakin9u, hard core IT security magazine, se tentokrát dozvíte mimo jiné o WEB 2.0, ptrace() nebo o tunelování komunikace skrze NAT.

17.1.2007 10:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 7973×

Obálka Hakin9 #14

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro leden uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Joanna Rybicka, Luděk Vašta a jako korektor je uvedeni Zlata Kopová).

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • Editorial, obsah
  • Ve zkratce
  • hakin9.live – Obsah CD
  • Nástroje – GPF (General Purpose Fuzzer)
 • Útok
  • Sítě nejenom lokální
  • Přepisování pomocí ptrace()
  • WEB 2.0 Vulnerability Reloaded!
 • Obrana
  • ClamAV, čili jak to dělají mlži ...
  • Snort_inline jako řešení
 • Rozhovor
  • Peter Fleischer
 • V příštím čísle mimo jiné najdete

Podrobněji k obsahu čísla

Kromě toho, že v novém čísle jsou opět znovu přeskládány rubriky (opět je hlavní dělení podle témat obrana, útok a ne podle konkrétního zaměření), se neukázalo nic nového; testy hardware zřejmě ještě nebyly hotové a především, lednové číslo trpí neuvěřitelně odbytou korekturou ("Útoky phishingového typu, internetoví ervi zamení na kradení dat nebo úpravy napadeného poítae na stroj na peníze, to je dnes již standard. Mnohaletý boj ukazuje, že nejlepší strategií je bezprostední eliminace hrozeb na úrovni poštovních server.").

Po tradičním úvodu a novinkách je představen docela zajímavý nástroj, který umožňuje průzkum protokolu síťové služby a zpětnou rekonstrukci použitého protokolu.

První článek ze sekce Útok by stejně dobře mohl být také v části Obrana, popisuje nejdříve na úvod jednu z hlavních nevýhod IPv4 – nedostatek IP adres – a následně po představení způsobů jejich řešení (typicky NAT) postupy, jak je obejít, tedy jak se například dostat nebo rovnou vytvořit komunikační tunel se strojem, který je v síti za počítačem, na kterém se provádí dynamický překlad adres.

Následující text by se mohl směle označit za návod nebo přímo tutoriál k funkci ptrace() v Linuxu – kromě nemalého množství příkladů v C popisuje také základní a pokročilé použití a samozřejmě možné funkce a jejich aplikace.

Poslední dobou se často mluví o WEB 2.0 a všech dalších buzzwordech s tím spojených, určitě se vám vybaví třeba technologie AJAX, o které je především další článek; ve směs jde o používané techniky nebo známe principy, které jsou aplikovány na nové technologie. Pěkné je, že autor také zmínil některé možnosti obrany.

Sekce obrana začíná pěkným software; antivirovým nástrojem ClamAV, i když článek samotný je myslím spíše zklamáním – sice jsou popsány možnosti jeho nasazení a několik funkcí a knihovna libclamav, ovšem možná než nahrazovat manuál by bylo lepší popsat věci trochu jiným způsobem, jak projekt funguje, kdo za ním stojí nebo s čím se lze při jeho nasazení setkat.

Jak už napovídá název článku, "Snort_inline jako řešení" přímo popisuje použití Snortu (systém pro detekci narušení bezpečnosti, průniku – IDS) na scénáři, kde je stroj s tímto programem zapojen jako prvek transparentní pro síťový provoz s pravidly pro různé využití, služby nebo možná zapojení.

První letošní číslo uzavírá rozhovor s Peterem Fleischerem, evropským poradcem pro ochranu soukromí a ochranu osobních dat společnosti Google a také člověkem odpovědným za řízení politiky ochrany soukromí uživatelů v regionu Evropa, Střední východ a Afrika.

Závěr

Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet.

Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází každé dva měsíce, má 82 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v internetovém obchodě vydavatele.

Chtěli byste pro Linuxsoft.cz psát recenze časopisu Hakin9 – hard core IT security magazine? Ozvěte se prosím.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze