LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Hakin9 1/2007 (14)

V aktuálním čísle Hakin9u, hard core IT security magazine, se tentokrát dozvíte mimo jiné o WEB 2.0, ptrace() nebo o tunelování komunikace skrze NAT.

17.1.2007 10:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 7812×

Obálka Hakin9 #14

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro leden uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Joanna Rybicka, Luděk Vašta a jako korektor je uvedeni Zlata Kopová).

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • Editorial, obsah
  • Ve zkratce
  • hakin9.live – Obsah CD
  • Nástroje – GPF (General Purpose Fuzzer)
 • Útok
  • Sítě nejenom lokální
  • Přepisování pomocí ptrace()
  • WEB 2.0 Vulnerability Reloaded!
 • Obrana
  • ClamAV, čili jak to dělají mlži ...
  • Snort_inline jako řešení
 • Rozhovor
  • Peter Fleischer
 • V příštím čísle mimo jiné najdete

Podrobněji k obsahu čísla

Kromě toho, že v novém čísle jsou opět znovu přeskládány rubriky (opět je hlavní dělení podle témat obrana, útok a ne podle konkrétního zaměření), se neukázalo nic nového; testy hardware zřejmě ještě nebyly hotové a především, lednové číslo trpí neuvěřitelně odbytou korekturou ("Útoky phishingového typu, internetoví ervi zamení na kradení dat nebo úpravy napadeného poítae na stroj na peníze, to je dnes již standard. Mnohaletý boj ukazuje, že nejlepší strategií je bezprostední eliminace hrozeb na úrovni poštovních server.").

Po tradičním úvodu a novinkách je představen docela zajímavý nástroj, který umožňuje průzkum protokolu síťové služby a zpětnou rekonstrukci použitého protokolu.

První článek ze sekce Útok by stejně dobře mohl být také v části Obrana, popisuje nejdříve na úvod jednu z hlavních nevýhod IPv4 – nedostatek IP adres – a následně po představení způsobů jejich řešení (typicky NAT) postupy, jak je obejít, tedy jak se například dostat nebo rovnou vytvořit komunikační tunel se strojem, který je v síti za počítačem, na kterém se provádí dynamický překlad adres.

Následující text by se mohl směle označit za návod nebo přímo tutoriál k funkci ptrace() v Linuxu – kromě nemalého množství příkladů v C popisuje také základní a pokročilé použití a samozřejmě možné funkce a jejich aplikace.

Poslední dobou se často mluví o WEB 2.0 a všech dalších buzzwordech s tím spojených, určitě se vám vybaví třeba technologie AJAX, o které je především další článek; ve směs jde o používané techniky nebo známe principy, které jsou aplikovány na nové technologie. Pěkné je, že autor také zmínil některé možnosti obrany.

Sekce obrana začíná pěkným software; antivirovým nástrojem ClamAV, i když článek samotný je myslím spíše zklamáním – sice jsou popsány možnosti jeho nasazení a několik funkcí a knihovna libclamav, ovšem možná než nahrazovat manuál by bylo lepší popsat věci trochu jiným způsobem, jak projekt funguje, kdo za ním stojí nebo s čím se lze při jeho nasazení setkat.

Jak už napovídá název článku, "Snort_inline jako řešení" přímo popisuje použití Snortu (systém pro detekci narušení bezpečnosti, průniku – IDS) na scénáři, kde je stroj s tímto programem zapojen jako prvek transparentní pro síťový provoz s pravidly pro různé využití, služby nebo možná zapojení.

První letošní číslo uzavírá rozhovor s Peterem Fleischerem, evropským poradcem pro ochranu soukromí a ochranu osobních dat společnosti Google a také člověkem odpovědným za řízení politiky ochrany soukromí uživatelů v regionu Evropa, Střední východ a Afrika.

Závěr

Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet.

Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází každé dva měsíce, má 82 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v internetovém obchodě vydavatele.

Chtěli byste pro Linuxsoft.cz psát recenze časopisu Hakin9 – hard core IT security magazine? Ozvěte se prosím.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze