LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (50) - Uzávěry a iterátory

Perl Dnes si představíme jednu skrytou vlastnost anonymních podprogramů a následně ji aplikujeme na generování posloupností čísel.

11.1.2007 06:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 11922×

Uzávěr je speciální anonymní podprogram, který v době volání používá proměnné, jež už neexistují, ale existovaly v okamžiku, kdy byl tento podprogram definován.

Charakteristika uzávěrů

Ukážeme si nejprve několik příkladů, pomocí kterých pak uzávěry lépe popíšeme. Zde je první.

$r_s = sub {
  my $h = "uzaver";
  print $h;
};

&$r_s();

Vytisknut je řetězec "uzaver". To nikoho nemůže překvapit. Teď ale kód zmodifikujeme. Budeme vracet odkaz na podprogram, který definujeme v jiném podprogramu. Podprogram vrácený odkazem zároveň bude používat proměnnou deklarovanou v podprogramu, z něhož je odkaz na tento podprogram vrácen (a tedy v němž je tento podprogram deklarován).

sub f {
  my $h = "uzaver";
  return sub { print $h; }
}

$r_s = f();#$r_s obsahuje odkaz na podprogam vrácený podprogramem f
&$r_s();  #a zde tento odkaz dereferencujeme

$r_s teď obsahuje odkaz na vnořený podprogram. Dereferencujeme ho a voláme. Co ale dereferencovaný podprogram udělá? Měl by tisknout hodnotu proměnné $h. Ta ale byla platná jen v těle podprogramu f. V době jeho volání je nedefinovaná. Po ukončení podprogramu f by měli být všechny jeho lexikálně (pomocí my) deklarované proměnné zapomenuty.

Bude se tedy tisknout nedefinovaná hodnota? Je to překvapivé, ale nebude. Vytiskne se řetězec "uzaver", přestože v době volání ani v definici volaného podprogramu tento řetězec uveden není. Je pouze platný v době definice podprogramu. A právě o tom celé téma okolo uzávěrů je.

Anonymní podprogram má tu vlastnost, že si v paměti udržuje všechny proměnné, které ještě bude potřebovat. Po zavolání je pak takový anonymní podprogram schopen použít informaci, která byla platná v době definice. Právě to je případ proměné $h z příkladu.

Další důležitou skutečností je, že uzávěry fungují jen s lexikálně vymezenými proměnnými. S proměnnými deklarovanými pomocí local nebo přímo s globálními nemůže jít o uzávěr. Zkuste si v posledním úseku kódu zaměnit my za local, nebo ho přímo odstranit. Před samotným voláním změňte hodnotu tisknuté proměnné a uvidíte, že se tiskne právě tato hodnota.

Užití uzávěrů - iterátory

Anonymní podprogram vracený formou odkazu jiným podprogramem může být volán hned několikkrát. Dále je možné každým voláním hodnotu pamatované proměnné měnit. To je podstata iterátoru.

Pomocí iterátorů lze tvořit například posloupnosti čísel.

Posloupnost 2n

Vytvoříme si vzestupnou řadu čísel složenou z čísel 2n. Musíme zařídit, aby anonymní podprogram během každého volání

 • vytiskl aktuální hodnotu pamatované proměnné
 • a zároveň pamatovanou hodnotu změnil na hodnotu dvojnásobnou

Takto bude vypadat samotný generátor:

sub generuj_posloupnost_2_na_ntou {
  my($y) = 1;   #1. pamatovanou hodnotou bude hodnota 1.
           #Každým voláním anonymního podprogramu se bude měnit.
  return sub {
    print "$y\n";#tiskne aktuální pamatovanou hodnotu
    $y *= 2;   #násobí pamatovanou hodnotu dvěma 

  }
}

Nyní zavoláme podprogram generuj_posloupnost_2_na_ntou. Tím získáme odkaz na podprogram.

$r_s = generuj_posloupnost_2_na_ntou;

Podprogram generuj_posloupnost_2_na_ntou už dále používán nebude. Dále už budeme volat jen získaný podprogram.

&$r_s(); #tiskne 1
&$r_s(); #tiskne 2
&$r_s(); #tiskne 4
&$r_s(); #tiskne 8

A tato volání můžeme třeba zacyklit.

for($i=0; $i<40; $i++){
  &$r_s();
}

Posloupnost xn

Nyní příklad trochu modifikujeme. Místo řady 2n budeme generovat obecnější posloupnost xn, přičemž $x bude zadáno.

Podprogram generuj_posloupnost_x_na_ntou se bude lišit hned v několika ohledech. Především - bude nutné si pamatovat 2 hodnoty - $n a $x. Jednotlivá volání budou měnit hodnotu $n, ale nikoliv hodnotu $x. Hodnota $x bude zas přijata jako argument. Generátor bude vypadat takto:

sub generuj_posloupnost_x_na_ntou {
  my($x) = shift;
  my $y = 1;
  return sub {
    print "$y\n";
    $y *= $x;
  }
}

A teď jsme v nové situaci. Můžeme vytvořit hned několik iterátorů!

$r_s1 = generuj_posloupnost_x_na_ntou(2);
$r_s2 = generuj_posloupnost_x_na_ntou(5);

Teď lze volat podprogramy &r_s1 a &r_s2. Každý má svůj vlastní generátor - a tedy svoji vlastní hodnotu pamatovaných proměnných $x a $y.

&$r_s2(); #   tiskne 1
&$r_s2(); #   tiskne 5
&$r_s1(); #tiskne 1
&$r_s1(); #tiskne 2
&$r_s1(); #tiskne 4
&$r_s2(); #   tiskne 25

Sdílení dat více iterátory

Dále je možné, aby více iterátorů sdílelo stejné pamatované proměnné. Je to vlastnost neobvyklá a stojí za to se nad ní zamyslet. Jde o to, že Perl umožňuje z jednoho generátoru vrátit seznam odkazů na anonymní podprogramy. Uveďme si opět příklad.

sub generuj_posloupnost {
  my $a = shift;

  return (
    sub {
      $a++;     #přičítá k pamatované hodnotě 1
      print "$a\n"; #tiskne aktuální pamatovanou hodnotu
    },
    sub {
      $a--;     #odečítá od aktuální hodnoty 1
      print "$a\n"; #tiskne aktuální pamatovanou hodnotu
    },
    sub {
      print "$a\n"; #tiskne aktuální pamatovanou hodnotu
    }
  );
}

($r_nahoru, $r_dolu, $r_tiskni) = generuj_posloupnost(0);

&$r_tiskni; #tiskne 0
&$r_nahoru;   #tiskne 1
&$r_nahoru;   #tiskne 2
&$r_nahoru;   #tiskne 3
&$r_dolu;  #tiskne 2
&$r_dolu;  #tiskne 1

Nyní přistupují podprogramy &$r_nahoru, &$r_dolu i &$r_tiskni ke stejné proměnné.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze