LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Dreamlinux 2.2 BETA MULTIMEDIA EDITION

Dreamlinux Stále hledáte distribuci, ve které bez problémů fungují multimédia, dají se přehrávat DVDčka, má jednoduché nastavení, češtinu a spoustu aplikací ke stažení? Vyzkušejte Dreamlinux ...

6.12.2006 10:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 12925×

Dreamlinux je brazilská distribuce založená na Debianu, Morphixu a Kanotixu (např. pro instalaci grafických ovladačů používá některé balíčky z Ubuntu). Grafické prostředí je defaultně upravené XFCE, jež se podobá Mac OS. Jedná se o live CD s možností instalace. Instalace bohužel není v češtině, nicméně je jednoduchá a názorná.Instalace je rychlá, detekce HW bezproblémová, detekce partitions z jinými OS je bezchybná. Po instalaci, na rozdíl od live verze se automaticky nepoužívá pro získání síťové adresy DHCP klient, tak je třeba ho zapnout či nakonfigurovat síť dle potřeb se statickou IP adresou.


S použitím správce souborů (Thunar) je možné se dostat k "Utilities", které jsou jakýmsi kontrolním centrem Dreamlinuxu. Dá se tu nastavit čeština a česká qwertz klávesnice. Co se čestiny týče, tak v té je většina systému včetně některých aplikací (Gimp, gXine, Mplayer..), do dalších je třeba čestinu doinstalovat (OpenOffice.org, Firefox, ...). Velmi jednoduchá je instalace grafických ovladačů pro NVIDIA grafické karty. Systém vypne x-server, po jeho vypnutí se stiskem jakékoli klávesnice dostaneme do konzole a pak stačí jen se přihásit jako root a napsat "nvidia-install" a samozřejmě být připojen k internetu. Vše se samo nainstaluje a nastaví a pak už stačí jen se zpět z konzole přihlásit do grafického prostředí a hotovo.


Multimedia jedou na této verzi Linuxu jak víno. Firefox má již nainstalovaný Flash plugin. Není problém přehrát formát mp3, mpeg či wmv a to buď v gXine či MPlayeru, či přímo ve Firefoxu jež má plugin MPlayeru. Formát mov se mi sice ve Firefoxu spustit nepodařilo, ale v samotném gXine bez problémů. Přehrávání DVD s filmy není problém, stačí jen vsunout DVD do mechaniky a spustit gXine či MPlayer a DVD přehrát. Velmi užitečnou aplikací je Streamtuner se spoustou přednastavených a fungujících stream radií. Nechybí ani xDVDShrink na ripování a zmenšování filmových DVD na velikost DVD běžného.

Ke správě programů slouží osvědčený Synaptic. Výchozími repositáři jsou repositáře pro Debian Testing a Debian Unstable (otázkou je, co tato kombinace může způsobit dlouhodobě při aktualizacích). S instalací programů jsem neměl problémy. Hry jako Nexuiz, Torcs, Vdrift, Trigger aj. běžely bez problémů. Co mi trošku chybí je možnost instalovat .deb balíčky přímo ze správce souborů, toto je možné v konzoli pod rootem příkazem dpkg -i (cesta k souboru).

Mimo defaultního upraveného XFCE je samozřejmě možné nainstalovat i další grafická prostředí, tj. Gnome, KDE ...

Pokud má uživatel zájem o virtualizační nástroj, může si stáhnout deb balíček Parallels Workstation (nutná bezplatná registrace).

Co říci závěrem? Dreamlinux 2.2 BETA MULTIMEDIA EDITION i když je to stále beta verze (v poslední stabilní verzi jsem měl problémy s nabootováním po instalaci) je velmi povedenou distribucí pro uživatele, kteří nechtějí trávit dny řešením jak zprovoznit multimédia, OpenGL a kde najít ty správné repositáře s dostatečným množstvím software.

Při několikáté instalaci se objevila následující chyba: Po prvním zalogování nebyl uživatel vyzván, aby zadal heslo a mohl přes sudo přistupovat ke správě aplikací. Řešení je prosté, pod rootem v konzoli zadejte příkaz visudo a vložte tento řádek user ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL. Více o sudo tento článek.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

ikony 6.12.2006 22:35 Miroslav Náprava
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze