LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Hakin9 6/2006 (13)

V aktuálním čísle Hakin9u, hard core IT security magazine, se tentokrát dozvíte mimo jiné o Xpath Injection, aplikačním fingerprintingu nebo o bezpečnostních politikách.

27.11.2006 10:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 7609×

Obálka Hakin9 #13

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro červenec-srpen uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Luděk Vašta a jako korektor je uveden David Kredba).

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • Editorial, obsah
  • Ve zkratce
  • hakin9.live – Obsah CD
 • Téma čísla
  • Úvod do techniky Xpath Injection
 • Praxe
  • Dá se oklamat fingerprinting aplikační vrstvy?
 • Techniky
  • Narušení bezpečnosti a vynucení politiky systémem IDS a branou firewall
 • Teorie
  • Application Mapping
  • Druhy počítačových virů
 • Praxe
  • Anti-Sniffing, soukromí a VPN
 • Rozhovor
  • Jsme proti – rozhovor s Garym McGrawem
 • V příštím čísle mimo jiné najdete

Podrobněji k obsahu čísla

Nový tým ve vedení časopisu dospěl k představení některých změn, které by měly čtenáře čekat. První a možná také důležitější z nich je zkrácení intervalu vydávání, z vydání jednou za dva měsíce se zkrátí periodicita na polovinu, takže se z časopisu stane od nového roku měsíčník. Druhé novinky bychom se měli dočkat už v příštím čísle a mělo by jít o spotřebitelské testy různých zařízení od lidí, kteří se jejich správou a nasazováním přímo zabývají.

Samotná podoba magazínu se zatím moc nezměnila, na úvod je stejně jako dříve dvojlist novinek především z oblasti bezpečnosti, hned následované představením obsahu přiložených CD – ty jsou nově dvě; na prvním naleznete stejně jako dříve live distribuci hakin9.live, která je založena na Auroxu a umožňuje snadné vyzkoušení v článcích probíraných témat a mnoho dalšího a na nově zařazeném druhém CD by kromě dalšího software a ostatních materiálů mělo být 6 speciálních verzí některých komerčních aplikací, jak jinak než z oblasti bezpečnosti.

Klidně ale můžeme přejít dál hned k prvnímu článku, který popisuje útoky typu Xpath Injection, které jsou svým provedením podobné útokům SQL Injection, jde tedy o vykonávání vložených instrukcí, tentokrát ale v jazyku Xpath, který například umožňuje pohodlně získávat informace z XML dokumentů. Asi nebude žádným překvapením že cílem snažení bude dostat vlastní kód do děravé aplikace a získat tak neoprávněný přístup k datům uvnitř.

Další článek se zabývá aplikačním fingerprintingem, tedy zkoumáním provozovaných aplikací podle toho, jak se hlásí nebo chovají. Po úvodu do problematiky je představen nejzákladnější způsob rozpoznávání verzí a služeb – jednoduše z jejich bannerů programem nmap. Trochu zajímavější je posléze další typ, který je obecně popsán jako sledování známých chyb nebo jednoduše odlišností v implementaci standardů, prakticky to je představeno na komunikaci protokolem HTTP, čemuž se později věnuje zbytek článku, který je poměrně povedený a zajímavý.

Následující text se po delší době opět zabývá IDS, konkrétněji NIDS; detekování narušení firewallu případně lokální sítě pomocí nástroje SNORT. V článku je pěkně popsáno vše návrhem firewallu počínaje po konfiguraci SNORTu včetně některých technických detailů konče; pěkné.

V aktuálním čísle je tak trochu překryv témat, protože další článek se věnuje problematice application mappingu, což je v podstatě to samé jako fingerprinting s tím rozdílem, že teď se kromě především odlišností v implementaci standardů a jejich rozpoznávání autor věnuje problematice jednoduché analýzy bannerů služeb regulárními výrazy včetně automatizace celého procesu.

Na své si přijdou také programátoři, protože ukázky kódu provází představení různých druhů počítačových virů, i když je povídání docela obecné, obsahuje bloky instrukcí assembleru a přestavuje některá schémata používaných technik.

Poslední praktický článek se zabývá předcházením odposlechu komunikace a praktickým nasazením virtuální privátní sítě. Kromě základní teorie je na praktických příkladech představena konfigurace služby OpenVPN.

Časopis uzavírá rozhovor s Gatym McGrarem, CTO společnosti Cigital, která působí jako konzultační firma zaměřená na výrobce software, nebude tedy nijak překvapivé, že se otázky točí především kolem této problematiky.

Závěr

Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet.

Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází každé dva měsíce, má 82 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v Linux CD Shopu nebo v internetovém obchodě vydavatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze