LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Microsoft doporučuje SUSE Linux!

Oracle přišel na trh s vlastním klonem RHELu. Microsoft, i když to vehementně popírá, začal přeprodávat SLES.

1.12.2006 13:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 13790×

Představení zúčastněných

Příjmy za kalendářně první čtvrtletí 2006 (Q3 Fiscal Quarter Revenues)

Microsoft – 10,9 mld USD
Oracle – 3,5 mld USD
Novell – 241 mil USD (z toho 12 mil USD za Linux)
Red Hat – 84 mil USD

Dle tržeb softwarový obr Oracle, oznámil svou verzi Red Hat Enterprise Linuxu (dále jen RHEL) nazvaný "Unbreakable Linux". Bude to klon RHELu, tak jak je to v případě CentOSu, s placeným přístupem k updatům a podpoře, za ceny nižší než má Red Hat. Oracle nezpřístupní zdrojové kódy svých oprav, neboť dle jeho vyjádření se nejedná o distribuci Linuxu, ale pouze o její "podporu". Což vypadá trošku divně, ale dobře. Důležité je, jak uvádí Oracle že počet zaměstnanců poskytujících podporu Linuxu bude 7.000 v to v 17 centrech Oraclu po celém světě, která poskytují podporu v 27 jazycích. Oracle Linux chce navíc poskytovat podporu pro současné, minulé i nastávající verze RHELu. Co se minulých verzí RHELu týče, něco podobného dělá projekt fedoralegacy.org. Názory na to komu toto prospěje a komu uškodí se různí. Jedni uvádějí, že že to jasná korunovace RHELu jako krále enterprise Linuxu. Druzí, že to Red Hat silně poškodí, neboť ceny jsou opravdu hodně pod úrovní Red Hatu. Mě osobně se nejvíce líbilo vyjádření samotného Red Hatu, se kterým zároveň souhlasím:
"Je to fantastická zpráva. Dvě z nejsilnějších IT společnosti na světě se rozhodli podporovat Linux během posledních 6 pracovních dnů. To je ohromná zpráva a je to ještě větší potvrzení oprávněnosti Linuxu. Svět se technologicky pohybuje naším směrem."


Firmy Microsoft a Novell oznámily velmi neobvyklé spojenectví. Narazil jsem na přirovnání, že je to asi stejné, kdyby se "státy" Izrael a Palestina dohodly na vybudování společného státu Palestisrael. Z komunity se na mávání praporem duševního vlastnictví (Intelectual Property) ozvaly bouřlivé a pobouřené hlasy, že se jedná o zradu open source komunity a zaprodání licence GPL. Microsoft po kauze SCO měl šanci se přesvědčit, že tudy cesta nevede. Nechci se tady pouštět do obsáhlých právních úvah dle zákonů cizí země, kterým nerozumím a myslím si, že je opravdu jen málo lidí, co dané problematice opravdu rozumí. Pro ty co mají chuť doporučuji tento blog. Celá část ohledně "intelektuálního vlastnictví" mi připadá trochu jako kouřová clona, tj. my zaplatíme něco vám, vy něco nám za údajné patenty, nakonec zůstaneme na nule. Microsoft svým akcionářům zdůvodní, že jeho intelektuální vlastnictví má vlastně ohromnou cenu a nikdo se nebude zabývat o co tu vlastně jde ...

Smlouva má několik základních bodů:

  • spolupráce v oblasti virtualizace
  • webové služby na správu fyzických a virtuálních serverů
  • kompabilita formátů MS Office/OpenOffice.org

Dále je tu bod o dohodě o společné propagaci řešení Win/Lin.

Microsoft dle vlastního vyjádření bude každý rok dávat 70.000 kupónů na SUSE Linux Enterprise Server (SLES) s roční podporou svým zákazníkům. Dávat není zcela přesný název, neboť za tyto licence Microsoft zaplatí 240 mil USD. Když se podíváme na tržby Novellu za Linux, tak při současném objemu to jsou tržby za 5 let. Microsoft se navíc zavázal, že nebude Novell žalovat kvůli Linuxu. Dále se zavázal, že podobnou smlouvu o spolupráci neuzavře s žádnou jinou linuxovou firmou (Red Hat) po dalších několik let. Microsoft navíc bude dostávat "podíl" z každého prodaného SLESu. Kdyby se jednalo o jinou firmu než Microsoft, řekl bych že se jedná o jasnou investici do Novellu a jeho Linuxu SLESu. Protože se jedná o Microsoft, tak něco takového samozřejmě, alespoň zatím není přiznatelné.

Důvody? Microsoft je velmi dobrý obchodník, lepší než tvůrce software, o čemž svědčí např. také fakt, že na prodej dává víc prostředků než na vývoj. A ví, např. ze zkušenosti amerických automobilek GM a FORD, kdysi ikon amerického a světového hospodářství, které nyní stojí před krachem, že trh je neúprosný. A to automobilový trh, který za celé minulé století, kdy prošel sice řadou evolucí, ale ničím zásadním, čím by mohlo být až teď využívání alternativních pohonů, je v porovnání s IT trhem klidným až nudným. Microsoftu ujel vlak co se vyhledávání na Internetu týče, kde nekompromisně kraluje Google. Kdyby nebyly weby provozované Microsoftem nastaveny jako výchozí stránka Internet Exploreru, což se s rostoucím počtem uživatelů Firefoxu bude měnit, tak by ani nevykazovaly ani tak velkou návštěvnost, neboť oproti konkurenci nic lepšího nenabízí.

Není to první krok Microsoftu směrem k OpenSource světu, za posledních 18 měsíců se Microsoft dohodl s JBossem na zrychlení jejich aplikačního Java serveru na Windows, se Zendem na urychlení tvorby webu v PHP na Windows, se SugarCRM na větší interoperabilitě tohoto OpenSource CRM s Windows servery. Microsoft prostě akceptoval fakt, že OpenSource produkty tu jsou a budou a jemu nezbývá nic jiného, než se tomu přizpůsobit.

V prohlášení Microsoftu se doslova uvádí:
Microsoft a Novell společně vyvinou nepřekonatelný virtualizační nástroj pro Linux a Windows.

Virtualizace je velmi zajímavý směr v IT, umožňuje totiž aby na jednom fyzickém stroji běželo několik i odlišných operačních systémů, navzájem oddělených. Ve spojení s clusterováním umožňuje přesun celých systému a aplikací z jednoho fyzického stroje na druhý. Je to vlastně takový "ideální stav", kdy máte téměř ideální vytížení HW a kdy navíc v případě HW poruchy nemusíte žádné služby odstavovat či vypínat, ale pouze si je přesunete v rámci "virtuálního serveru". Dle freesoftwaremagazine.com na každý 1 dolar utracený na HW se utratí dalších 5 dolarů na údržbu, podporu a SW licence. Díky virtualizaci je možné tyto náklady výrazně snížit.

Průkopníkem virtualizace bylo IBM na svých velmi drahých a spolehlivých mainframech.

Dle IDC je situace na trhu virtualizace následující (tržby rok 2005):

VMware (vlastněno EMC) – 310 mil USD
Microsoft – 49 mil USD
SWSOFT – 47 mil USD
Xen – 15,6 mil USD

Dle této studie běží 40 % virtualizací na Linuxu a 28 % na Windows, zbytek běží na Unixech a mainframech.

Existuje také několik úrovní virtualizace a způsobů virtualizace. Asi nejzajímavější z nich je virtualizační vrstva známá jako Hypervisor či Virtual Machine Monitor. V současnosti s tímto hypervisorem fungují komerční VM ESX Server a open-sourcový Xen.

Microsoft má Microsoft Virtual Server (který např. nepodporuje 64 bitové virtuální stroje). Microsoft plánuje virtualizační nástroj pod názvem Viridian, který má mít "hypervisor" systém. Viridian se očekává nejdříve v roce 2008, má fungovat s nadcházejícím Longhorn Serverem, který má být serverovou verzí Visty, ale je pravděpodobnější, že vyjde v Servise Packu, tj. někdy za 18-24 měsíců po uvedení Visty, tj. možná až v roce 2009. Vzhledem k rychlému nástupu konkurence je otázkou, jestli v době uvedení bude pro Viridian na trhu ještě místo.

Velké naděje do budoucna má Xen, jednak jeho kód není velký (okolo 40.000 řádků), je open-source , dále mu pomáhá i to, že je součástí posledních verzí SLESu a RHELu. Navíc má linuxový Xen mnohem jednodušší licenční podmínky, než např. microsoftí Virtual Server a nižší cenu než produkty VMware. Zatím co u SLESu a RHELu si zákazník platí podporu pro kolik chce virtuálních strojů, které běží na jednom počítači, Microsoft ve své tradici nesrozumitelných licenčních ujednání, má omezen i počet virtuálních strojů, i počet replikací těchto virtuálních strojů, čímž se celá podstata smyslu virtualizace trošku vytrácí. Toto se má měnit, nebo už dokonce mění díky tlaku konkurence u stávajících a budoucích verzí, osobně si ale nedokážu představit jednoduché a srozumitelné znění EULA od Microsoftu.

Jak Intel tak AMD vyvíjí technologie, které budou umožňovat lepší virtualizaci již na úrovni procesoru. Intel pod názvem Virtualization Technology (VT) a AMD Pacifica.

Dle mého názoru si je Microsoft vědom, že tak jako v případě internetového vyhledávání, kde ho nemilosrdně převálcoval Google, mu může ujet vlak i ve virtualizaci. A snaží se tomu zabránit. Jedním z kroků, které k tomu vedou, je ohlášená spolupráce s XEN Source. Dohoda s Novellem je toho logickým pokračováním.

Microsoft začal přeprodávat a podporovat Linux. A může si Steve monkey-dancer "óóó, óóó, I love this company" Balmer mluvit o Linuxu jako o Unixu na Intelu, může dělat dusno ohledně možného porušování něčích patentů, ale tím to asi tak končí. Nanejvýš to u někoho může vzbudit dojem, že si opět zapomněl vzít své prášky. Je to prostě a jednoduše akceptování Linuxu jako platformy, se kterou se musí a bude počítat a to dokonce jeho největším rivalem.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Oracle 1.12.2006 15:35 Jiří Eischmann
tady jede proti linuxu 3.12.2006 07:14 juzek
  L Re: tady jede proti linuxu 15.12.2006 19:54 Mirek Veselý
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze