LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (21)

Máme pro vás pravidelný příděl novinek ze světa distribucí a software, jak pro práci, tak pro zábavu.

6.10.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 9129×

Nové distribuce

První novinka z oblasti distribucí se týká placeného Mandriva Corporate Serveru 4, který představuje enterprise serverové řešení v ČR a SR velmi populární distribuce Mandriva Linux. V ceně přibližně 11 000,– získáte distribuci, která v sobě zahrnuje virtualizaci pomocí Xenu, OpenVZ, či VMware, přičemž by MCS měla být jedinou distribucí, která zahrnuje podporu tolika virtualizačních řešení. Ze stáje Mandrivy pochází i další novinka, kterou je oznámení o dostupnosti Mandriva Linuxu 2007, který by mohl znamenat vpravdě menší revoluci v Linuxových desktopech, protože by měl zahrnovat dvě technologie pro akcelerovaný desktop, Xgl i AIGLX, jejichž výběr bude automatický podle hardware na který se bude distribuce instalovat. Dále obsahuje aktuální verze KDE i Gnome a podle článku, na serveru TechNewsWorld, i Cedegu pro možnost hraní her, ale ta se dá očekávat nejspíše jen v placené verzi Mandriva Linuxu 2007.

Tak trochu z jiného, nelinuxového, světa je BeleniX 0.5, který má za základ Open Solaris. Podle slov SUN Microsystems by měl být Solaris nejstabilnějším a nejkvalitnějším unixovým operačním systémem. Jen pro zajímavost připomenu, že vývoj cdtools, které jsou zatím masově používány v drtivé většině unixových systémů, probíhá právě na Open Solarisu. Základní desktop máte volitelný mezi KDE a XFce, relativně aktuální základní aplikace. Nově je možnost bootovat z USB, přičemž použití jako LiveCD zůstalo samozřejmostí i možnost nainstalovat BeleniX na váš pevný disk. Trochu nepříjemný je poměrně dlouhý start, který je ve srovnání s Knoppixem, na stejném počítači, až 4× delší.

Jako vždy na závěr této části článku jen v krátkosti o méně významných distribucích a beta/rc verzích těch významných. Slackware a Slamd64 jsou již v RC5, což není u Slackware zrovna obvyklé číslo, ale rozhodně se příznivci Slackware mají na co těšit. Slackware je stále populárnějším základem pro forkované distribuce, mezi něž patří i u nás neznámý Myah OS, který přávě vyšel ve verzi 2.2. Ubuntu a Kubuntu se z knot, alfa verze, dostaly k beta 1. Elive, liveCD založené na Debianu, které slouží především jako ukázkové k Enlightenmentu, vyšlo ve verzi 0.5. Relativně nový člen rodiny metadistribucí Linux From Scratch CLFS, který vám umožní sestavit si linuxový systém podle vašich požadavků, nejen z jiného běžícího Linuxu, ale i z MacOSu, *BSD, či Solarisu, se dostal do verze 1.0. Abychom neopominuli i svět BSD, FreeBSD je na cestě k verzi 6.2 a aktuálně můžete testovat 1. beta verzi, NetBSD je ve verzi 3.1-RC3, čiže by se finální vydání dalo očekávat každým dnem.

Něco pro zábavu

Začneme jednoduchou hrou, která je klonem Icy Tower a Xjump, SDLjump, která se právě v těchto dnech dostala do verze 1.0. Pro kompilaci této jednoduché hry budete potřebovat knihovny libSDL a SDL_image. A cíl hry?? Doskákat co nejvýše ve věži, ale nedoufejte, že někdy doskáčete do konce. Hra končí, když vaše postava zmizí pod dolním koncem obrazovky, což zní snadně, ale vzhledem k tomu, že se vše neustále zrychluje, dlouho skákat nevydržíte. Pokud skoky mezi plošinkami vyzdobíde přemety a salty, získáte extra body. Původní hra Icy Tower získala, i přes svou relativní jednoduchost, mnoho příznivců, zejména v Česku, o čemž svědčí několik fanouškovských stránek, které naleznete hned při vyhledání hry přes Google. Vzpomínám si, že v době, kdy jsem učil na jedné střední škole, byla tato hra, společně s Elastománií, bezkonkurenčně nejrozšířenější mezi studenty.

Pokud jste jeden z těch, kteří si myslí, že se mohou naučit hrát a vždy vyhrávat na herních automatech, možná hledáte něco pro trénink. Tím by se mohla stát hra GPC-Slots 2 (nelekejte se neplatných certifikátů při vstupu na stránku). Na hře mě nezaujala ani tak myšlenka, ale její zpracování, vše funguje pouze v textovém terminálu a je to jedna z ukázek toho, co se dá napsat ve scriptovacím jazyce Perl.

Něco pro práci

Od minulých softwarových novinek se doslova roztrhl pytel s nástroji pro správu internetových stránek. Prvním významným počinem je PHP-Nuke 8.0, který je patrně jeden z nejznámějších CMS, není sice dostupný úplně zdarma, ale US$12 není nikterak přemrštěná částka za takto kvalitní systém. Naproti tomu zadarmo je Mambo, které vyšlo ve verzi 4.6. Mambo sice v základní verzi neumí tolik, jako PHP-Nuke, ale je kolem něj velmi zajímavá komunita vývojářů, kteří svými moduly doplnili systém tak, že je porovnatelný s Drupalem, který je tak trochu brán jako etalon mezi open source cms. K tématu Mamba patří článek o prvním roce po odchodu řady vývojářu a vytvoření konkurenčního produktu Joomla. Velmi zajímavou pomůckou pro webmastery je phpMyVisities, který se mílovými kroky blíží k verzi 2.2. Pokud chcete mít statistiky návštěvnosti plně pod svou kontrolou, ale nemáte přístup k logům z Apache a nechcete používat vnější služby, jako TopList, Navrcholu, …, je použítí phpMyVisities jednou z nejrozumnějších cest, pravda, odvážní si takovýto systém mohou napsat sami. Vcelku samozřejmým nástrojem pro webové vývojáře je phpMyAdmin, který nejen, že vyšel ve verzi 2.9.0, ale velmi rychle byly opraveny menší chyby a aktuální verze je 2.9.0.2. Pokud už někomu web vybudujete, nechcete, aby bylo pro něj snadné zasahovat do vašeho kódu, k jeho znepřehlednění slouží obfuskátory a jeden z nich, YAPHPO právě vyšel ve verzi 0.9.

Růžová zahrada není jen seriál, který vysílá jistá TV stanice, ale i audio a MIDI sekvencer s mnoha dalšími funkcemi, Rosegarden, který byl uvolněn ve verzi 1.4. Mnohými uživateli je přirovnáván k nejznámějšímu a podle všeho i nejlepšímu programu v tomto segmentu, ke Cubase. Pokud jej nebudete instalovat z binárních balíčků pro váš systém, budete pro jeho překlad potřebovat nástroj scons. (Všímáte si, že poslední dobou potřebujete tento nástroj stále častěji?) Rosegarden disponuje vším, co byste od takového nástroje čekali, editovat můžete jak v notovém zápise, tak v kostičkách, které vám připomenou nejspíše starý soundtracker, zvuky můžete importovat, jak potřebujete, můžete tomuto sekvenceru doplnit moduly, prostě na výběr máte tolik možností a funkcí, že je běžný hudební amatér nemůže ani zdaleka využít. Když je tento odstavec věnován hudebnímu programu, dovolím si upozornit i na program GTick, který vyšel ve verzi 0.3.11, jenž představuje metronom užitečný pro všechny hudebníky, nastavitelný v rozsahu 10–1000 bpm.

Administrace un*xů je pro mnoho uživatelů kamenem úrazu, existují sice nástroje, které vám umožní nastavit vše pohodlně v grafice, ale v podstatě platí, že každá distribuce má vlastní nástroje, pokud je vůbec má, které jsou jiné, než v ostattních distribucích. Pro administraci démonů a serverů se hodí něco nenativního, ale přitom mocného a přesně takovýmto nástrojem je Webmin, který vyšel ve verzi 1.300. Najdete jej v téměř každé distribuci a pro některé je dokonce základním nástrojem pro administraci, dokonce zvládá nejen Linux, ale i *BSD, Solaris a MS Windows. Psán je v Perlu. Zjednodušenou verzi určenou pro běžné uživatele, ne administrátory, naleznete pod jménem Usermin a ve stejnou dobu, jako Webmin, se dočkal verze 1.230.

Rosegarden 1.4

Midi a audio editor Rosegarden 1.4

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Slackware 7.10.2006 01:22 Ivan Majer
  L Re: Slackware 10.10.2006 10:56 MaReK Olšavský
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze