LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Opera 9

Společně se podíváme na to, co přinesla Opera devítka aneb třetí nejpopulárnější browser.

23.8.2006 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 11410×

Opera devítka vyšla ve srovnání s osmičkou poměrně v tichosti. Oslavné párty skalních příznivců Opery po celém světě se sice konaly, ale CEO Opery tentokrát z Norska do USA neplaval. Je to docela škoda, neboť devítka je narozdíl od osmičky rozhodně revoluční verze. Za zmínku stojí ještě verze 8.5, která kromě opravy chyb přinesla odstranění reklamního banneru i v neregistrovaných verzích. Opera byla totiž dříve AdWare.

Opera

Narozdíl od ostatních prohlížečů, narůstajících s každou další verzí, Opera zůstala pořád malým a rychlým prohlížečem. Rychlost neudiví zdaleka tak, jako velikost. Na jednu disketu se sice už nevejde, ale ruku na srdce, kdy jste naposledy použili disketu? Opera 9 je pro Windows verzi velká pouhých 4.6 MB. Tzv. mezinárodní verze je o 1.5 MB větší, ale obsahuje kompletní lokalizaci Opery do češtiny a to včetně nápovědy. Unixové verze jsou vydávány pouze v mezinárodním balení.

Linux? Podporujeme!

Za zmínku stojí vynikající podpora rozličných distribucí Linuxu. U každé z podporovaných distribucí najdete balíčky pro zhruba 3-5 posledních verzí dané podporované distribuce, což dohromady čítá zhruba 50 balíčků. Zde je hezky vidět to, co nemají distributoři komerčních produktů rádi - nutnost podporovat X distribucí v Y verzích. Osobně bych velmi rád viděl, aby se už konečně jedné z distribucí podařilo získat majoritní podíl na trhu. Velkou nadějí je v současné době K/Ubuntu Linux, který je podle distrowatch.com první s téměř 100% náskokem, což dokládají i přístupové statistiky z mého www serveru.

Java applety jsou podporovány s využitím v systému nainstalované Javy J2SE. Doba kdy si každý prohlížeč udržoval svůj port Javy naštěstí už minula. Pro kontrolu pravopisu v Opeře je použit program Gnu Aspell, který je třeba doinstalovat samostatně. Ve Windows je to trochu problém vyžadující ruční zákrok, ale v prostředí OS Linux je to velmi snadné - stačí jen použít některý z grafických správců balíčků. Na tomto jednoduchém příkladě je vidět, že pokud se týká instalace/aktualizace softwaru, tak Linux již dávno Windows na tomto poli předstihl.

Novinky verze 9

BitTorrent

Mezi největší lákadla verze 9 rozhodně patří vestavěný BitTorrent klient. Zamýšlená podpora BitTorrenta byla oznámena po vyjití verze 8.0 a tak uživatelé zcela logicky očekávali začlenění BitTorrentu do verze 8.5. Mě osobně nepodpora BT ve verzi 8.5 zklamala tak, že jsem se 8.5 ani nenamáhal nainstalovat.

Podpora BT dopadla podle očekávání. Nikdo od Opery nečekal High-Tech podporu různých BT rozšíření, ale jednoduchého klienta pro skupinu uživatelů, kteří si potřebují čas od času něco z BT stáhnout a nechtějí si kvůli tomu instalovat externí program. Toto se povedlo na výbornou - uživatelé jsou dokonce i upozorněni při startu downloadu, že jejich data budou sdílena, přičemž mají možnost i nesouhlasit.

Widgety

Ihned oceníte další novou vlastnost - Widgety (pomůcky). Widgety se podobají rozšířením pro prohlížeč Firefox. Narozdíl od nich se snadněji programují a běží vždy mimo okno prohlížeče. Nemají zdaleka takové možnosti v modifikaci prohlížeče jako rozšíření pro Firefox, ale i tak velmi výrazně zvyšují užitnou hodnotu prohlížeče. V současné době je k dispozici okolo 420 Widgetů z mnoha odvětví (vyhledávače, hry, mini aplikace, web kamery, počasí, ... ).

Blokování reklam

Další velkou inovací je blokování reklam skrývající se pod politicky korektním označením "Blokování Obsahu". Opera není historicky prvním prohlížečem, který se odhodlal k tomuto odvážnému činu a zahrnul tuto funkci do standardní výbavy, ale i tak jistě mezi vývojáři Opery zazněly hlasy: ''Když to tam dáme, začnou servery blokovat náš prohlížeč."

S touto funkcí jsme se mohli poprvé setkat u Mozilly a obsahuje ji i její nástupce SeaMonkey, který se mně osobně líbí víc než Firefox. Po kliknutí pravým tlačítkem na obrázek lze zvolit blokování všech obrázků z tohoto serveru. Tvůrci Mozilly si totiž všimli, že většina webů má na posílání bannerů vyhrazen zvláštní server.

V Opeře se tato funkce používá ještě snadněji než v Mozille. Po jejím vyvolání se přepneme do jakéhosi učícího režimu, kde stačí pouze myší označit nežádoucí objekty na stránce, což způsobí blokaci objektů s adresou podobnou námi označenému vzorku. Opera blokuje narozdíl od Mozilly ne podle serverů, ale podle adresářů. Ruční doladění blokace je možné, ale není téměř nikdy zapotřebí.

Pokud vás reklamy při čtení stránek ruší, nová Opera vás jich zbaví. Docela by bylo zajímavé zjistit kolik procent uživatelů Opery tuto funkci opravdu využívá.Podobná anketa proběhla u uživatelů Firefox a bylo zjištěno, že blokování reklam pomocí rozšíření AdBlock používá jen velmi malá část uživatelů.

Ostatní funkce

Kromě web prohlížeče obsahuje Opera i vcelku použitelnou RSS čtečku, tradičního poštovního klienta s nepříliš kvalitním spam filtrem, velmi jednoduchý download manager a nepříliš kvalitního IRC klienta.

Kompatibilita

To, co zajímá uživatele nejvíce, nejsou ani tak funkce, jako spíš to, zda budou jejich oblíbené stránky v tomto prohlížeči funkční. Opera 9 je v tomto směru výrazně lepší než Opera 8. Velké množství stránek, které s osmičkou nepracovaly se zobrazují v devítce bez problémů i když pokud jde o kompatibilitu s existujícími stránkami (kompatibilita s W3C standardy je velmi dobrá), prohlížeče založené na jádru Gecko jsou stále lepší. Je to dáno taky tím, že podíl Opery na trhu je vzhledem k Firefoxu zhruba třetinový.

Zhodnocení

Opera 9 se rozhodně povedla, nové funkce uživatele potěší, widgety prohlížeč značně oživí, lokalizace do češtiny je zdařilá a kompatibilita s W3C je výborná. Pokud dostatečně vzroste uživatelská základna ze současných zhruba 12 procent tak z mnoha webů jistě zmizí upozornění o nepodporovaném prohlížeči.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Pocet balicku 23.8.2006 10:43 Radek Steiger
Proč je na obrazku windows verze? 24.8.2006 00:05 TuxHero
|- Re: Proč je na obrazku windows verze? 24.8.2006 06:26 MaReK Olšavský
L Re: Proč je na obrazku windows verze? 24.8.2006 15:19 Radim Kolář
Funguje i email.centrum.cz 24.8.2006 08:17 Jan Němec
Statistika pouzivani Opery 24.8.2006 09:06 o.k.
|- Re: Statistika pouzivani Opery 24.8.2006 16:05 Radim Kolář
| L Re: Statistika pouzivani Opery 24.8.2006 16:25 o.k.
L Re: Statistika pouzivani Opery 28.8.2006 04:44 Jiří Eischmann
  L Re: Statistika pouzivani Opery 30.8.2006 13:15 Radim Kolář
    L Re: Statistika pouzivani Opery 31.8.2006 06:41 Jiří Eischmann
Ad "nepříliš kvalitní spam filtr" 25.8.2006 16:04 Trof
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze