LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Opera 9

Společně se podíváme na to, co přinesla Opera devítka aneb třetí nejpopulárnější browser.

23.8.2006 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 11884×

Opera devítka vyšla ve srovnání s osmičkou poměrně v tichosti. Oslavné párty skalních příznivců Opery po celém světě se sice konaly, ale CEO Opery tentokrát z Norska do USA neplaval. Je to docela škoda, neboť devítka je narozdíl od osmičky rozhodně revoluční verze. Za zmínku stojí ještě verze 8.5, která kromě opravy chyb přinesla odstranění reklamního banneru i v neregistrovaných verzích. Opera byla totiž dříve AdWare.

Opera

Narozdíl od ostatních prohlížečů, narůstajících s každou další verzí, Opera zůstala pořád malým a rychlým prohlížečem. Rychlost neudiví zdaleka tak, jako velikost. Na jednu disketu se sice už nevejde, ale ruku na srdce, kdy jste naposledy použili disketu? Opera 9 je pro Windows verzi velká pouhých 4.6 MB. Tzv. mezinárodní verze je o 1.5 MB větší, ale obsahuje kompletní lokalizaci Opery do češtiny a to včetně nápovědy. Unixové verze jsou vydávány pouze v mezinárodním balení.

Linux? Podporujeme!

Za zmínku stojí vynikající podpora rozličných distribucí Linuxu. U každé z podporovaných distribucí najdete balíčky pro zhruba 3-5 posledních verzí dané podporované distribuce, což dohromady čítá zhruba 50 balíčků. Zde je hezky vidět to, co nemají distributoři komerčních produktů rádi - nutnost podporovat X distribucí v Y verzích. Osobně bych velmi rád viděl, aby se už konečně jedné z distribucí podařilo získat majoritní podíl na trhu. Velkou nadějí je v současné době K/Ubuntu Linux, který je podle distrowatch.com první s téměř 100% náskokem, což dokládají i přístupové statistiky z mého www serveru.

Java applety jsou podporovány s využitím v systému nainstalované Javy J2SE. Doba kdy si každý prohlížeč udržoval svůj port Javy naštěstí už minula. Pro kontrolu pravopisu v Opeře je použit program Gnu Aspell, který je třeba doinstalovat samostatně. Ve Windows je to trochu problém vyžadující ruční zákrok, ale v prostředí OS Linux je to velmi snadné - stačí jen použít některý z grafických správců balíčků. Na tomto jednoduchém příkladě je vidět, že pokud se týká instalace/aktualizace softwaru, tak Linux již dávno Windows na tomto poli předstihl.

Novinky verze 9

BitTorrent

Mezi největší lákadla verze 9 rozhodně patří vestavěný BitTorrent klient. Zamýšlená podpora BitTorrenta byla oznámena po vyjití verze 8.0 a tak uživatelé zcela logicky očekávali začlenění BitTorrentu do verze 8.5. Mě osobně nepodpora BT ve verzi 8.5 zklamala tak, že jsem se 8.5 ani nenamáhal nainstalovat.

Podpora BT dopadla podle očekávání. Nikdo od Opery nečekal High-Tech podporu různých BT rozšíření, ale jednoduchého klienta pro skupinu uživatelů, kteří si potřebují čas od času něco z BT stáhnout a nechtějí si kvůli tomu instalovat externí program. Toto se povedlo na výbornou - uživatelé jsou dokonce i upozorněni při startu downloadu, že jejich data budou sdílena, přičemž mají možnost i nesouhlasit.

Widgety

Ihned oceníte další novou vlastnost - Widgety (pomůcky). Widgety se podobají rozšířením pro prohlížeč Firefox. Narozdíl od nich se snadněji programují a běží vždy mimo okno prohlížeče. Nemají zdaleka takové možnosti v modifikaci prohlížeče jako rozšíření pro Firefox, ale i tak velmi výrazně zvyšují užitnou hodnotu prohlížeče. V současné době je k dispozici okolo 420 Widgetů z mnoha odvětví (vyhledávače, hry, mini aplikace, web kamery, počasí, ... ).

Blokování reklam

Další velkou inovací je blokování reklam skrývající se pod politicky korektním označením "Blokování Obsahu". Opera není historicky prvním prohlížečem, který se odhodlal k tomuto odvážnému činu a zahrnul tuto funkci do standardní výbavy, ale i tak jistě mezi vývojáři Opery zazněly hlasy: ''Když to tam dáme, začnou servery blokovat náš prohlížeč."

S touto funkcí jsme se mohli poprvé setkat u Mozilly a obsahuje ji i její nástupce SeaMonkey, který se mně osobně líbí víc než Firefox. Po kliknutí pravým tlačítkem na obrázek lze zvolit blokování všech obrázků z tohoto serveru. Tvůrci Mozilly si totiž všimli, že většina webů má na posílání bannerů vyhrazen zvláštní server.

V Opeře se tato funkce používá ještě snadněji než v Mozille. Po jejím vyvolání se přepneme do jakéhosi učícího režimu, kde stačí pouze myší označit nežádoucí objekty na stránce, což způsobí blokaci objektů s adresou podobnou námi označenému vzorku. Opera blokuje narozdíl od Mozilly ne podle serverů, ale podle adresářů. Ruční doladění blokace je možné, ale není téměř nikdy zapotřebí.

Pokud vás reklamy při čtení stránek ruší, nová Opera vás jich zbaví. Docela by bylo zajímavé zjistit kolik procent uživatelů Opery tuto funkci opravdu využívá.Podobná anketa proběhla u uživatelů Firefox a bylo zjištěno, že blokování reklam pomocí rozšíření AdBlock používá jen velmi malá část uživatelů.

Ostatní funkce

Kromě web prohlížeče obsahuje Opera i vcelku použitelnou RSS čtečku, tradičního poštovního klienta s nepříliš kvalitním spam filtrem, velmi jednoduchý download manager a nepříliš kvalitního IRC klienta.

Kompatibilita

To, co zajímá uživatele nejvíce, nejsou ani tak funkce, jako spíš to, zda budou jejich oblíbené stránky v tomto prohlížeči funkční. Opera 9 je v tomto směru výrazně lepší než Opera 8. Velké množství stránek, které s osmičkou nepracovaly se zobrazují v devítce bez problémů i když pokud jde o kompatibilitu s existujícími stránkami (kompatibilita s W3C standardy je velmi dobrá), prohlížeče založené na jádru Gecko jsou stále lepší. Je to dáno taky tím, že podíl Opery na trhu je vzhledem k Firefoxu zhruba třetinový.

Zhodnocení

Opera 9 se rozhodně povedla, nové funkce uživatele potěší, widgety prohlížeč značně oživí, lokalizace do češtiny je zdařilá a kompatibilita s W3C je výborná. Pokud dostatečně vzroste uživatelská základna ze současných zhruba 12 procent tak z mnoha webů jistě zmizí upozornění o nepodporovaném prohlížeči.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Pocet balicku 23.8.2006 10:43 Radek Steiger
Proč je na obrazku windows verze? 24.8.2006 00:05 TuxHero
|- Re: Proč je na obrazku windows verze? 24.8.2006 06:26 MaReK Olšavský
L Re: Proč je na obrazku windows verze? 24.8.2006 15:19 Radim Kolář
Funguje i email.centrum.cz 24.8.2006 08:17 Jan Němec
Statistika pouzivani Opery 24.8.2006 09:06 o.k.
|- Re: Statistika pouzivani Opery 24.8.2006 16:05 Radim Kolář
| L Re: Statistika pouzivani Opery 24.8.2006 16:25 o.k.
L Re: Statistika pouzivani Opery 28.8.2006 04:44 Jiří Eischmann
  L Re: Statistika pouzivani Opery 30.8.2006 13:15 Radim Kolář
    L Re: Statistika pouzivani Opery 31.8.2006 06:41 Jiří Eischmann
Ad "nepříliš kvalitní spam filtr" 25.8.2006 16:04 Trof
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze