LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PostgreSQL (23) - Optimalizujeme rychlost

O optimalizaci dat v tabulkách jsme již v tomto seriálu psali, nyní se podíváme, jaké nástroje nám PostgreSQL server nabízí pro optimalizaci databáze a dotazů.

7.8.2006 09:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 13357×

Vyčištění

PgSQL manipuluje se svými datovými soubory stejným způsobem, jaký je v souborových databázích dbf a SQLite. Upravené nebo vymazané věty nejsou ve skutečnosti odstraněny, ale označeny jako neplatné a v případě updatů přibyde v souborech další věta, která je vracena. Dalším „nepořádkem“, který se v databázi hromadí jsou zrušené transakce. To znamená, že databáze, která je používána aktivně, nejen pro čtení, postupně zvětšuje své nároky na diskový prostor i přesto, že v ní je defakto konstantní počet záznamů. Proto je zapotřebí ji občas takzvaně vyčistit, k čemuž server nabízí příkaz VACUUM.

Syntaxe je následující: VACUUM [ FULL | FREEZE ] [ VERBOSE ] [tabulka], přičemž význam parametrů je následující:

 • FULL provede plné vyčištění tabulek, dočasně bude PgSQL potřebovat dostatek volného místa na discích i v  paměti, po dobu provádění tohoto čištění budou tabulky exkluzivně zamčeny.
 • FREEZE je odstranění všech duplicit „hrubou silou“. Tato varianta se vylučuje s předchozí.
 • VERBOSE vám vypíše vše co PgSQL s databází dělá.
 • tabulka je, jako všechny ostatní, volitelným parametrem. Nebude-li uveden název tabulky, provede se VACUUM na celou aktuální databázi, bude-li uveden, provede se vyčištění jen této tabulky.

Použití VACUUM je dosti náročné na výkon stroje, což poznáte především, když máte v tabulkách větší množství dat, proto je vhodné pečlivě zvážit, kdy se bude tento příkaz provádět a vhodně jej načasovat, například krátkým skriptem v Pythonu/Perlu/PHP, který bude spouštěn cronem. Pokud je databáze opravdu aktivně a masivně používána, přičemž drtivě nepřevažjí výběry, je vhodné tuto údržbu provádět denně v době, kdy není žádný, nebo je naprosto minimální provoz. Pokud je situace jiná, je mnoho výběrů, ale minimum, mazání a updatů vět je možné zvolit delší intervaly, například týden, měsíc, 3 měsíce. Mnohem obvyklejší postup je provádět VACUUM denně na opravdu živých tabulkách a na těch, ve kterých dochází ke změnám dat v dlouhých intervalech provádět tento příkaz v delších intervalech.

Příkaz VACUUM má ještě jednu modifikaci, která provede nejen vyčištění databáze, ale i sesbírá statistiky, které mohou urychlit, obvykle ve větších databázích opravdu urychlí, výkonnost prováděných příkazů. Syntaxe příkazu je VACUUM [ FULL | FREEZE ] [ VERBOSE ] ANALYZE [ tabulka [(sloupec1 [, ...] )]]. Ten modifikátor, který provede i tuto analýzu se jmenuje ANALYZE, oproti předchozí variantě je možné udělat analýzu cíleně vůči určitým sloupcům.

Příklady:

-- vycisteni a analyza tabulky dealers podle sloupce active
VACUUM VERBOSE ANALYZE dealers(active);

-- proste vycisteni cele databaze s vystupem informaci
VACUUM FULL VERBOSE;

Pokud nechcete psát skript, který byste spouštěli cronem, můžete spouštět přímo konzolový/terminálový příkaz vacuumdb, který má podobné parametry, jako VACUUM, ale navíc mu předáte patřičné připojovací řetězce k databázi. Jeho parametry naleznete buď v původní dokumentaci, nebo je získáte zadáním vacuumdb --help, či s podrobnějším popisem pomocí man vacuumdb. Použití této možnosti je vázáno na přístup k možnosti spouštět programy na straně serveru, kteroužto možnost na většině běžných webhostingů mít nebudete.

Přerovnání tabulky

Přidávání dat do tabulek, případně jejich mazání, pokud jsou indexovány, provádí server v několika krocích. Napřed přidá novou větu do tabulky, případně ji z tabulky vymaže, a poté občerství všechny indexy, jichž se tato změna dotkla. O významu indexů jsme již v seriálu měli 12. díl. V indexech jsou data uspořádána rozumným způsobem, v tabulkách jsou data za sebou tak, jak byla vkládána, mazána a aktualizována, což je velice neefektivní.

Data v tabulce lze přerovnat podle jednoho indexu, k tomu slouží příkaz CLUSTER. Název tohoto příkazu může svádět k tomu, že s jeho pomocí se spojují PgSQL servery do clusterů pro rozdělení potřebné zátěže mezi více strojů, ale není tomu tak, k tomu jsou, na rozdíl od MySQL, zapotřebí externí nástroje.

Syntaxe příkazu CLUSTER je CLUSTER index ON tabulka, kde index je ten, podle něhož chcete přerovnat tabulku. Příkaz existuje i ve formě CLUSTER tabulka, kdy jsou data přerovnána podle indexu, který byl naposledy k dané tabulce pro přerovnávání použit. Příkaz CLUSTER použitý samostatně přerovná všechny již v minulosti rovnané tabulky a indexy použije stejným způsobem, jako CLUSTER tabulka.

Opět, stejně jako u VACUUM, existuje i pro tuto funkci konzolový ekvivalent clusterdb, jehož parametry naleznete buď na stránkách s dokumentací PostgreSQL, nebo v un*xech obvyklým způsobem clusterdb --help, či man clusterdb.

Analýza příkazů

PgSQL je standardní databázový server ovládaný příkazy v SQL. Co se děje při provádění jednotlivých příkazů, a s jejich následnou analýzou a optimalizací, nám pomůže příkaz, opravdu jen SQL, takže použitelných v psql konzoli, aplikaci či jiném nástroji pro tuto databázi, EXPLAIN, který zobrazí posloupnost operací příkazu uvedeného na EXPLAIN. Příkaz má syntaxi EXPLAIN [ANALYZE] [VERBOSE] SQLPŘÍKAZ, význam parametrů je následující:

 • ANALYZE bez tohoto parametru je udělána jen analýza průběhu příkazu, s tímto parametrem je příkaz i proveden, leč při analýze SELECTU výsledek neuvidíte.
 • VERBOSE bude vypsán úplný strom prováděných operací místo jejich pouhého souhrnu.

V zobrazení výstupu tohoto uvidíte nejen časovou náročnost prováděného příkazu, ale i použité indexy a v případě spojování několika tabulek uvidíte i použité způsoby spojení. Tento příkaz prokáže veliké služby při tvorbě databáze a návrhu dotazů, kterými získáváte data. Ve výstupu uvidíte hodnoty cost, které vám ukáží časovou náročnost prováděných příkazů, rows ukazuje počet řádků, které se mohou aktuáně vrátit z databáze a width jejich délky v bytech.

EXPLAIN SELECT * FROM lsoft.dealers AS t1 LEFT JOIN lsoft.orders AS t2
 ON t1.dealers_id=t2.dealers_id WHERE t1.active=TRUE;

--vysledek:
               QUERY PLAN               
----------------------------------------------------------------------
 Hash Left Join (cost=1.09..2.21 rows=4 width=356)
  Hash Cond: ("outer".dealers_id = "inner".dealers_id)
  -> Seq Scan on dealers t1 (cost=0.00..1.06 rows=4 width=323)
     Filter: active
  -> Hash (cost=1.07..1.07 rows=7 width=33)
     -> Seq Scan on orders t2 (cost=0.00..1.07 rows=7 width=33)
(6 řádek)

Závěr

V tomto díle jsme se seznámili s nástroji, které nám umožní optimalizovat uspořádání dat v databázích a zjistit, kde máme slabá místa v tvorbě dotazů a indexaci tabulek. V příštím díle se podíváme na to, co jsou to pohledy, které nám při větším množství dat, nebo dlouhých větách mohou významně urychlit práci s databází, případně jednotlivým uživatelům omezit přístup pouze k některým datům.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Duvody pro vacuum 7.8.2006 12:30 Pavel Stěhule
L Re: Duvody pro vacuum 9.8.2006 10:32 Lukáš Zapletal
VACUUM doplnění 7.8.2006 12:49 Pavel Stěhule
Order na linuxoch 12.8.2006 14:48 blindmen
Co dal 6.9.2006 10:22 Tomk
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze