LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PostgreSQL (23) - Optimalizujeme rychlost

O optimalizaci dat v tabulkách jsme již v tomto seriálu psali, nyní se podíváme, jaké nástroje nám PostgreSQL server nabízí pro optimalizaci databáze a dotazů.

7.8.2006 09:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 13494×

Vyčištění

PgSQL manipuluje se svými datovými soubory stejným způsobem, jaký je v souborových databázích dbf a SQLite. Upravené nebo vymazané věty nejsou ve skutečnosti odstraněny, ale označeny jako neplatné a v případě updatů přibyde v souborech další věta, která je vracena. Dalším „nepořádkem“, který se v databázi hromadí jsou zrušené transakce. To znamená, že databáze, která je používána aktivně, nejen pro čtení, postupně zvětšuje své nároky na diskový prostor i přesto, že v ní je defakto konstantní počet záznamů. Proto je zapotřebí ji občas takzvaně vyčistit, k čemuž server nabízí příkaz VACUUM.

Syntaxe je následující: VACUUM [ FULL | FREEZE ] [ VERBOSE ] [tabulka], přičemž význam parametrů je následující:

 • FULL provede plné vyčištění tabulek, dočasně bude PgSQL potřebovat dostatek volného místa na discích i v  paměti, po dobu provádění tohoto čištění budou tabulky exkluzivně zamčeny.
 • FREEZE je odstranění všech duplicit „hrubou silou“. Tato varianta se vylučuje s předchozí.
 • VERBOSE vám vypíše vše co PgSQL s databází dělá.
 • tabulka je, jako všechny ostatní, volitelným parametrem. Nebude-li uveden název tabulky, provede se VACUUM na celou aktuální databázi, bude-li uveden, provede se vyčištění jen této tabulky.

Použití VACUUM je dosti náročné na výkon stroje, což poznáte především, když máte v tabulkách větší množství dat, proto je vhodné pečlivě zvážit, kdy se bude tento příkaz provádět a vhodně jej načasovat, například krátkým skriptem v Pythonu/Perlu/PHP, který bude spouštěn cronem. Pokud je databáze opravdu aktivně a masivně používána, přičemž drtivě nepřevažjí výběry, je vhodné tuto údržbu provádět denně v době, kdy není žádný, nebo je naprosto minimální provoz. Pokud je situace jiná, je mnoho výběrů, ale minimum, mazání a updatů vět je možné zvolit delší intervaly, například týden, měsíc, 3 měsíce. Mnohem obvyklejší postup je provádět VACUUM denně na opravdu živých tabulkách a na těch, ve kterých dochází ke změnám dat v dlouhých intervalech provádět tento příkaz v delších intervalech.

Příkaz VACUUM má ještě jednu modifikaci, která provede nejen vyčištění databáze, ale i sesbírá statistiky, které mohou urychlit, obvykle ve větších databázích opravdu urychlí, výkonnost prováděných příkazů. Syntaxe příkazu je VACUUM [ FULL | FREEZE ] [ VERBOSE ] ANALYZE [ tabulka [(sloupec1 [, ...] )]]. Ten modifikátor, který provede i tuto analýzu se jmenuje ANALYZE, oproti předchozí variantě je možné udělat analýzu cíleně vůči určitým sloupcům.

Příklady:

-- vycisteni a analyza tabulky dealers podle sloupce active
VACUUM VERBOSE ANALYZE dealers(active);

-- proste vycisteni cele databaze s vystupem informaci
VACUUM FULL VERBOSE;

Pokud nechcete psát skript, který byste spouštěli cronem, můžete spouštět přímo konzolový/terminálový příkaz vacuumdb, který má podobné parametry, jako VACUUM, ale navíc mu předáte patřičné připojovací řetězce k databázi. Jeho parametry naleznete buď v původní dokumentaci, nebo je získáte zadáním vacuumdb --help, či s podrobnějším popisem pomocí man vacuumdb. Použití této možnosti je vázáno na přístup k možnosti spouštět programy na straně serveru, kteroužto možnost na většině běžných webhostingů mít nebudete.

Přerovnání tabulky

Přidávání dat do tabulek, případně jejich mazání, pokud jsou indexovány, provádí server v několika krocích. Napřed přidá novou větu do tabulky, případně ji z tabulky vymaže, a poté občerství všechny indexy, jichž se tato změna dotkla. O významu indexů jsme již v seriálu měli 12. díl. V indexech jsou data uspořádána rozumným způsobem, v tabulkách jsou data za sebou tak, jak byla vkládána, mazána a aktualizována, což je velice neefektivní.

Data v tabulce lze přerovnat podle jednoho indexu, k tomu slouží příkaz CLUSTER. Název tohoto příkazu může svádět k tomu, že s jeho pomocí se spojují PgSQL servery do clusterů pro rozdělení potřebné zátěže mezi více strojů, ale není tomu tak, k tomu jsou, na rozdíl od MySQL, zapotřebí externí nástroje.

Syntaxe příkazu CLUSTER je CLUSTER index ON tabulka, kde index je ten, podle něhož chcete přerovnat tabulku. Příkaz existuje i ve formě CLUSTER tabulka, kdy jsou data přerovnána podle indexu, který byl naposledy k dané tabulce pro přerovnávání použit. Příkaz CLUSTER použitý samostatně přerovná všechny již v minulosti rovnané tabulky a indexy použije stejným způsobem, jako CLUSTER tabulka.

Opět, stejně jako u VACUUM, existuje i pro tuto funkci konzolový ekvivalent clusterdb, jehož parametry naleznete buď na stránkách s dokumentací PostgreSQL, nebo v un*xech obvyklým způsobem clusterdb --help, či man clusterdb.

Analýza příkazů

PgSQL je standardní databázový server ovládaný příkazy v SQL. Co se děje při provádění jednotlivých příkazů, a s jejich následnou analýzou a optimalizací, nám pomůže příkaz, opravdu jen SQL, takže použitelných v psql konzoli, aplikaci či jiném nástroji pro tuto databázi, EXPLAIN, který zobrazí posloupnost operací příkazu uvedeného na EXPLAIN. Příkaz má syntaxi EXPLAIN [ANALYZE] [VERBOSE] SQLPŘÍKAZ, význam parametrů je následující:

 • ANALYZE bez tohoto parametru je udělána jen analýza průběhu příkazu, s tímto parametrem je příkaz i proveden, leč při analýze SELECTU výsledek neuvidíte.
 • VERBOSE bude vypsán úplný strom prováděných operací místo jejich pouhého souhrnu.

V zobrazení výstupu tohoto uvidíte nejen časovou náročnost prováděného příkazu, ale i použité indexy a v případě spojování několika tabulek uvidíte i použité způsoby spojení. Tento příkaz prokáže veliké služby při tvorbě databáze a návrhu dotazů, kterými získáváte data. Ve výstupu uvidíte hodnoty cost, které vám ukáží časovou náročnost prováděných příkazů, rows ukazuje počet řádků, které se mohou aktuáně vrátit z databáze a width jejich délky v bytech.

EXPLAIN SELECT * FROM lsoft.dealers AS t1 LEFT JOIN lsoft.orders AS t2
 ON t1.dealers_id=t2.dealers_id WHERE t1.active=TRUE;

--vysledek:
               QUERY PLAN               
----------------------------------------------------------------------
 Hash Left Join (cost=1.09..2.21 rows=4 width=356)
  Hash Cond: ("outer".dealers_id = "inner".dealers_id)
  -> Seq Scan on dealers t1 (cost=0.00..1.06 rows=4 width=323)
     Filter: active
  -> Hash (cost=1.07..1.07 rows=7 width=33)
     -> Seq Scan on orders t2 (cost=0.00..1.07 rows=7 width=33)
(6 řádek)

Závěr

V tomto díle jsme se seznámili s nástroji, které nám umožní optimalizovat uspořádání dat v databázích a zjistit, kde máme slabá místa v tvorbě dotazů a indexaci tabulek. V příštím díle se podíváme na to, co jsou to pohledy, které nám při větším množství dat, nebo dlouhých větách mohou významně urychlit práci s databází, případně jednotlivým uživatelům omezit přístup pouze k některým datům.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Duvody pro vacuum 7.8.2006 12:30 Pavel Stěhule
L Re: Duvody pro vacuum 9.8.2006 10:32 Lukáš Zapletal
VACUUM doplnění 7.8.2006 12:49 Pavel Stěhule
Order na linuxoch 12.8.2006 14:48 blindmen
Co dal 6.9.2006 10:22 Tomk
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze