LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (39) - Pragma

Pragmata jsou specifická kategorie modulů, které mění chování interpretu Perlu.

31.7.2006 09:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 16291×

Moduly obvykle přidávají do programu funkce nebo proměnné. Pragma je speciální druh modulu, který nám nic nového nedává, ale upravuje stávající chování. Fungují tedy podobně jako přepínače u unixových příkazů.

Názvy pragma modulů zpravidla začínají malým písmenem, čímž se odlišují od běžných modulů.

Další odlišnost s běžnými moduly je v tom, že pragmata obvykle platí pouze lokálně. S koncem bloku končí i platnost vloženého pragma modulu. Lze je nejen zapínat, ale i vypínat. Zapínají se pomocí use pragma; a vypínají se příkazem no pragma;.

V tabulce jsou uvedeny vybrané pragmatické moduly. Pro více informací o pragmatech navštivte příslušnou část dokumentace.

PragmaVýznam
attributesnastavuje atributy podprogramům
basemodifikuje pole @ISA (více bude řečeno v souvislosti s dědičností)
bigintmatematické operace jsou přetíženy tak, jako bychom pracovali s modulem Math::BigInt
bignumjako bigint, ale dokáže pracovat i s Math::BigFloat
bigratjako bignum, ale podporuje práci se zlomky
constantdefinuje konstantu, která je read only
diagnosticsdlouhé výpisy při chybách; lze použít ještě -verbose
ifna základě výsledku vyhodnocení výrazu dokáže načíst modul
integerceločíselný režim
libmění obsah pole @INC
localedefinuje národní prostředí (více zde)
overloadpřetěžování operací; budeme se mu věnovat po probrání objektově-orientovaného programování
reupravuje chování regulárních výrazů (něco bylo napsáno zde)
sigtrapzpracování signálů
strictstriktní režim
subsdeklarace podprogramů
utf8podpora kódování utf8
varsdeklarace proměnných; dnes se nahrazuje deklarací pomocí our
warningszobrazuje varování; funguje podobně jako přepínač -w

Nyní si k některým pragma modulům uvedeme více detailů. Kompletní informace jsou opět v dokumentaci.

Další vlastnosti strict

Direktivu strict již běžně používáme. Zmíníme se o ní však ještě jednou, protože jsme dosud přesně nedefinovali, co vlastně zakazuje. Použití příkazu use strict; zakazuje použití potenciálně nebezpečných konstrukcí. Jedná se o tři typy konstrukcí:

  1. nedeklarované proměnné - všechny proměnné, které nejsou deklarované pomocí my, our, vars, plně kvalifikované nebo importované
  2. holá slova - to jsou neuvozené řetězce, nedeklarované podprogramy apod.
  3. symbolické odkazy

Uvedením parametru lze docílit toho, aby byl zakázán jen určitý typ konstrukce. Příkaz use strict 'vars'; zakazuje nedeklarované proměnné, parametr 'subs' zakazuje holá slova a 'refs' symbolické odkazy. Nicméně toto separování použijeme spíše výjimečně.

Konstanty

Pragma constant, jak je již z názvu patrné, vytváří konstanty. Konstanta je symbolem s hodnotou, kterou nelze přepisovat. Definicí konstanty docílíme stejného výsledku, jakého bychom dosáhli definicí podprogramu, jež by vracel konstantní data.

use constant PI => 3.141592;

Přiřadili jsme symbolickému jménu PI hodnotu. Tato hodnota je neměnná a lze ji pouze číst. Po vytvoření konstanty s ní můžete nakládat podobně jako s obyčejnou proměnnou.

print PI;
$polomer = 3;
$obsah = PI * $polomer ** 2;
print $obsah;

Přes odkaz lze do konstant ukládat i seznamové hodnoty.

use constant SEZNAM => 1, 2, 3;
@pole = SEZNAM;

Mohlo by se zdát, že lze ukládat libovolně složité datové struktury a to pomocí odkazů. Ukládat je sice lze, ale má to háček. Konstantní totiž bude odkaz a ne hodnoty, na které ukazuje. Ty můžeme měnit.

use constant PLAT => {
    "reditel" => 40000,
    "zastupce" => 25000
};
PLAT->{"reditel"} = 30000;
print PLAT->{"reditel"};

Matematika vyšších čísel

Pro počítání s neomezeně dlouhými čísly lze užít pragmat bigint a bignum. bigint přetěžuje matematické operace pomocí modulu Math::BigInt. Můžeme tak provést například následující operaci.

use bigint;
print 2**128;

Získáme výsledek 340282366920938463463374607431768211456. Kdybychom bigint nepoužili, dostaneme pouze zaokrouhlenou hodnotu 3.40282366920938e+38.

bigint a bignum mají několik voleb, které dále upřesňují jeho chování. Volba a zapíná podporu zaokrouhlování. Pro nastavení zaokrouhlování na 11 platných čísel zavedeme modul tímto způsobem.

use bigint "a", 11;

Přesnost lze nastavit i na základě pozice oproti desetinné čárce. Jako parametr volbě p předáme kladné nebo záporné číslo, podle toho na jaké straně od desetinné čárky se bude zaokrouhlovat. Zkusíme zaokrouhlit číslo na 2 desetinná místa.

use bignum "p", -2;
print 2**128 + 0.123456789;

Nakonec si zmiňme ještě dvě volby. Volba t zapíná trasovací režim a volba v vypisuje názvy a verze všech použitých modulů.

Matematika desetinných zlomků

Pragma bigrat je opět rozšířením bignum. Umožňuje počítat se zlomky bez převádění na desetinná čísla. Matematické operátory jsou přetíženy tak, že vracejí řetězec ve formátu zlomku.

use bigrat;
my $a = 1/3;
my $b = 2/5;
print $a + $b, "\n"; #vytiskne 11/15
print $a * $b, "\n"; #vytiskne 2/15

Celočíselná matematika

Pragma integer umožňuje pracovat s čísly výhradně jako integery. Přepnutí do celočíselného režimu provedeme tímto příkazem.

use integer;

Nyní bude desetinná část po provedení matematických operací vždy odříznuta. Pro porovnání uveďme též to samé v desetinné aritmetice.

use integer; print 7 / 3, "\n"; #vytiskne 2
no integer; print 7 / 3, "\n";  #vytiskne 2.33333333333333

Používání systémových zdrojů

Přestože pragma less zatím není implementována a lze ji čekat až ve vyšší verzi Perlu, uvedeme si pro zajímavost její funkci, neboť může leckoho zaujmout. Pomocí ní budeme moci udělat vlastní kompromis mezi mírou použití operační pamětí a časem procesoru. less říká, čeho se má používat méně.

use less "memory";
use less "CPU";

Tímto máme za sebou většinu těch nejčastějších pragmat. Některé již známe z minulých dílů, ale pár jich na nás ještě v budoucnu čeká.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze