LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (17)

Jak je na tomto portále již zvykem, přinášíme po 14 dnech další díl seriálu, který vás obeznámí s novinkami ve světě operačních systémů a programů.

21.7.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 9083×

Nové distribuce

PC-BSD 1.2 je nejvýznamnější novinkou v distribucích za posledních 14 dní, byť plně nezapadá do zaměření našeho serveru, protože se nejedná o distribuci Linuxu, ale uživatelsky příjemný a snadno instalovatelný fork FreeBSD. Je optimalizován pro processory i686, což znamená, že na procesorech řady 80386, 80486 a i586 jej nespustíte - otázka je, zda-li toto omezení není velmi rozumné, vzhledem k zameření systému na desktop. Snadno jej nainstaluje i relativně obyčejný uživatel, pbi balíky jsou snadno dostupné a snadno instalovatelné.

BLAG Linux And GNU 50000 je poměrně zajímavá distribuce. Vychází z Fedora Core 5, obsahuje i software a podporu, která v původní FC není, například mp3, p2p, apt, … Co je na dnešní poměry neobvyklé je její velikost, kdy pro plnou instalaci včetně všech aplikací postačuje jediné CD. Jako desktop zvolil autor Gnome ve verzi 2.14.1 a zbytek software je také v pokud možno nejčerstvějších verzích.

Další distribuce a jejich testovací verze již jen zkratkovitě: SUSE Linux 10.2 Alpha 2 je další veřejnou testovací verzí nového SUSE Linuxu, tentokráte již byl změněn i název na OpenSUSE; Kate OS 3.0 Beta 1 je lehký Linux postavený na základech Slackware; Devil-Linux 1.2.10 představuje jedno z malých řešení pro firewall/router; velmi zkušený nováček na poli volných distribucí bude Freespire, které bylo o 2 týdny dříve uvolněno v testovací verzi a za nímž stojí stejná filozofie šíření aplikací a stejní lidé, jako za Linspire a nakonec pro ty, kteří chtějí otestovat i konkurenci BeleniX 0.4.4, který představuje LiveCD, které není Linuxové, ale OpenSolaris.

Něco pro práci

Blender 3D je program, který byl původně vyvíjen pod uzavřenou licencí a když jeho tvůrci oznámili, že končí s jeho vývojem, vykoupila komunita díky mnoha dobrovolným darům jeho zdrojové kódy a dnes se má tento software velmi čile k světu. Jedná se o velice vyspělý 3D modelovací software, ve kterém lze vytvořit jak jednotlivé obrázky, tak kompletní cgm. V červenci vyšla verze 2.42 a změny od posledního vývojového stupně jsou vskutku významné, jak ukazuje dokument na stránkách projektu.

MinGW Developer Studio je i přes svou jednoduchost velice zajímavým vývojovým prostředím pro ty z nás, kteří potřebují vyvíjet pro obě majoritní platformy, Windows i Linux, a z mnoha důvodů jim vyhovuje použití knihoven GTK a wxWidgets. Podobným směrem se ubírá i prostředí Ultimate++, vyvíjené především v České Republice. Toto prostředí nepoužívá pro tvorbu GUI žádný ze zavedených frameworků, ale vlastní systém knihoven.

GNUCash je vynikající podvojný účetní program, který je zahrnut i do základního balíku aplikací patřících do Gnome kanceláře. Po delší době zdánlivé nečinnosti byla vydána verze 2.0, která konečně používá GTK2 a měl by být portovatelný i pro Windows (mimo Linuxu je k dispozici pro MacOS X a *BSD). Jedinou chybou pro české prostředí jsou připravené šablony, které nejsou přesně v souladu s českými zákony, alespoň dle slov mé účetní, ale v programu není problém přizpůsobit ty stávající, nebo zhotovit nové. Mé účetnictví je již několikátý rok zpracovávané pomocí GNUCash, samozřejmě v modifikované šabloně, a ze strany finančního úřadu nebyly nejmenší problémy se správností.

Typografie a sazba dokumentů je trochu věda a trochu alchymie podložená přesnými normami. Ne každý, kdo potřebuje vysázet dokument, připravit letáky, či brožury, bude ochoten použít TeX a o vhodnosti přípravy takovýchto materiálů v běžném textovém procesoru by se daly vést sáhodlouhé diskuze. Pokud nepřipravujete materiály v takovém rozsahu, že by se vám vyplatilo koupit Adobe InDesign, nebo QuarkXPress, může být velmi vhodným a přístupným řešením Scribus, který se ve své stabilní větvi dostal k verzi 1.2.5. Pro jeho instalaci/kompilaci budete potřebovat QT a především je rozumně multiplatformní, takže jej spustíte v Unixech, MacOS X a Windows, čímž máte zajištěnu potřebnou přenositelnost souborů. Úvodní tutoriál k tomuto programu vyšel česky na serveru Grafika.cz.

Na jednom z konkurenčních portálů se zinicializoval na počest jednoho z „prudičů” vývoj JXP Commandera, protože dotyčnému chyběl ekvivalent k poměrně kvalitnímu nástroji Total Commander. Otázkou je, jestli je žádoucí vyvíjet další klon tohoto jinak výborného programu, když by bylo možná účelnější se přidružit k vývoji, ať již nedávno aktualizovaného BSCommanderu, 18. července vyšla verze 2.24 a je velmi blízký TC i snadno použitelný, nebo Atolu, podle preferencí QT, nebo GTK. Je to jedna ze slabin Linuxového vývoje, máme možnost si vybrat z mnoha řešení, ale těch řešení je tolik, že probrat se k tomu programu, který splňuje, co očekáváme je občas velmi náročné. BSCommander je program polské/německé provenience a funkčně je téměř shodný s etalonem v podobě Total Commanderu, jen se někomu možná nemusí líbit použití QT.

Kdo někdy potřeboval nasnímat a případně dále zpracovat zvuk, setkal se nejspíše s programem Audacity, který je velmi kvalitní, ale jeho vývoj je v poslední době spíše sporadický. Ne každému vyhovuje použití wxWidgets a ne každý ocení komplexnost aplikace. Gnome Wave Cleaner, který vyšel ve verzi 0.21-05, pro překlad a nainstalování budete potřebovat mj. i FFTW verze alespoň 3.0, což je knihovna pro Fourierovské transformace, poslouží, pokud chcete nahrávky vyčistit od šumů a ruchů. Přestože je program deklarován jako beta verze a měli byste být opatrní na data, nenarazil jsem při jeho používání, při čištění záznamů z gramofonových desek, na jakoukoliv nestabilitu.

Kexi je řadou svých uživatelů prezentován jako administrační program pro databáze, z nichž zvládá například PgSQL, MySQL, SQLite a mdb. Ano, i ten poslední soubor vidíte správně, mdb jsou soubory, do nichž ukládá data program MS Access. Program neumí jen administrovat databáze, míněno je po stránce datového modelu, nikoliv po systémové, ale lze s jeho pomocí sestavovat dotazy, sestavy a vytvořit v něm vstupní formuláře. Postupně může z této aplikace vyrůst zdatný konkurent MS Accessu, k čemuž mu může pomoci i to, že v současnosti je k dispozici jak pro platformu Linux, tak pro MS Windows.

Kalendářů a plánovacího software je mnoho, některé jsou určeny pro konzoli a jiné jsou postaveny třeba na jádře Gecko. Pokud si odmyslíme ty, které fungují jako webové aplikace a mají zcela logicky omezenou funkčnost co se týče upozorňování na nadcházející události, moc aplikací, které by nebyly svázány s konkrétní platformou a které by zároveň byly příjemné pro běžného, kancelářského, uživatele, k dispozici není. Jednou z takových je pAgenda. Tento program používá pro uložení svých dat databázi SQLite. Aplikace je napsána v elegantním skriptovacím jazyce Python s využitím grafického toolkitu wxWidgets. Aktuálně je k dispozici stabilní verze 3.0.

Závěr

Omlouvám se čtenářům za zpoždění tohoto dílu o několik dní a za to, že u něj tentokráte nejsou obrázky, je to zapříčiněno menšími technickými problémy, které se při přípravě článku vyskytly.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

BScomannder 24.7.2006 12:51 mil2house
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze