LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (16)

Jak je na tomto portále již zvykem, přinášíme po 14 dnech další díl seriálu, který vás obeznámí s novinkami ve světě operačních systémů a programů.

4.7.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 9363×

Nové distribuce

Jako zatím v téměř každém díle, tak i tentokrát bude jedna novinka z tábora BSD distribucí. PC-BSD 1.11a, populární „kancelářská“ distribuce, která vychází z FreeBSD 6.1. Změna, které si uživatelé všimnou na první pohled je aktuální KDE 3.5.3, vyčištěné rodiny fontů, konzole jsou v rozlišení 800×600 pixelů a byly realizovány další opravy, které běžný uživatel téměř nezaznamená. Snadno se instaluje a správu pbi balíků zvládne téměř každý. Zároveň je k dispozici PC-BSD 1.2 Beta.

Damn Small Linux se dočkal verze 3.0. Minimalistická distribuce, vycházející z Debianu, která se vejde na malé medium - nebudete dokonce potřebovat ani 8cm CD, které pojme 200MB, ale postačuje 50MB CD vizitka. Od minulé verze 2.4 se změnilo mnohé, bootuje do unionfs (je možné bootovacím parametrem legacy vypnout), přibyla podpora ACPI, FUSE a sshfs. Pokud se vám DSL líbí (jedná se o dokonalou záchrannou distribuci), ale ocenili byste jinou skladbu software, máte možnost použít DSL-N, který se svými 80MB již nevtěsnáte na vizitku, ale obsahuje pro běžné využití podstatně použitelnější software. Review na DSL 3.0 naleznete na serveru LinuxForums.org.

Další distribuce, která vyšla ve stabilní verzi je Xandros Desktop 4, plně komerční distribuce, která, jako mnoho dalších, vychází z Debianu. Jedná se o pokračovatele Corel Linuxu, který ve své době zaujal spoustu uživatelů, leč finanční aspekty donutily firmu Corel, aby tento produkt odprodal (dodnes se spekuluje, jestli důvodem bylo to, že na Linuxu dostatečně nevydělávali, nebo jestli proto, že do Corelu investoval Microsoft). Výchozím desktopem je KDE a podle ohlasů na zahraničních serverech se jedná o jednu z nejlepších distribucí pro domácí a korporátní desktopy.

Zajímavé distribuce a testovací verze ve zkratce: malá distribuce Puppy Linux 2.01 přináší několik oprav i přes příslib náhrady Mozilla Seamonkey Operou se tato záměna zatím nekonala; Grafpup Linux 1.0.4, který je zajímavým forkem Puppy Linuxu, orientovaným na práci s grafikou; Fedora Core 6 Test1 je tu za velice krátký čas po Fedora Core 5, oznámení o vydání testovací verze informuje o novinkách k testování; Simply Mepis 6.0 RC2 není zapotřebí představovat, kdysi fork Debianu, ale dnes již vychází z Ubuntu, finální verze je již na dohled; GeeXBox 1.0 představuje minimalistická distribuce, která obsahuje vše potřebné pro přehrávání audio/video souborů, centrálním přehrávačem pro všechny formáty je MPlayer. Dalo by se říci, že se jedná o nástupce někdejšího Movixu.

Něco pro práci

Opera  je známá jako velice kvalitní a rychlý WWW prohlížeč s nízkými nároky na systém. Některým uživatelům se moc nelíbí její závislost na QT+, ale přesto je její používání bezproblematické a reakce rychlé. Verze 9 přinesla mnoho novinek: widgety, což jsou malé pluginy velkých možností pro prohlížeč, které o další kousek přibližují prohlížeč na úroveň základu pro celý desktop; integrace použitelného BitTorrent klienta a v neposlední řadě náhledy na stránky, které máte v prohlížeči otevřené pouhým zanecháním ukazatele myši nad tabem. Bohužel nepotěší, že podpora JavaScriptu a DOMu se moc nevylepšila, takže máte-li na webové stránce například FCKeditor, tento vám fungovat nebude. Opera není jen WWW prohlížeč, integruje v sobě mailového klienta, irc, bittorrent.

Pro vývojáře WWW stránek tu máme tentokrát několik programů a utilit. Siege, aktuálně ve verzi 2.65, překvapivě není editor s mnoha funkcemi, ale nástroj, kterému definujete pravidla a on otestuje výkonnost vyvíjené aplikace, včetně odesílání POST a GET požadavků. Vygenerovat XML soubor z aplikace je velice jednoduché, ale jeho následné korektní a rozumně uspořádané zobrazení už tak snadné není. Knihovna, kterou lze začlenit do PHP aplikace (webshop, rs, …), jenž poskytuje generování takovýchto reportů je PHPReports, aktuálně ve verzi 0.47, jen je třeba mít zkompilované PHP s podporou Sablotronu, nebo libxslt. Pro generování thumbnails poslouží phpThum(), který pro svou činnost potřebuje gd2, ale je-li to možné, využívá ImageMagick, zejména z důvodu vyšší rychlosti.

Jeden z velice očekávaných programů, vektorový grafický program, Inkscape, se dočkal verze 0.44. Program má jako svůj nativní formát SVG, importuje EPS, PS, JPEG, PNG, BMP a TIFF, pokud v programu připravujete vektorovou grafiku, můžete exportovat do PNG. K vylepšením oproti předchozí verzi patří úpravy některých dialogů, nastavitelné klávesové zkratky a vylepšený import PDF. V souvislosti s programem Inkscape si dovolím upozornit na archív volně dostupných clipartů, Open Clip Art Library, ve kterém můžete nalézt doplňky pro vaše dokumenty, ale který můžete i obohatit.

Mnoho programátorů si za poslední roky oblíbilo SQLite, malou knihovnu, která dodá aplikacím databázi ovládanou SQL, ale je velice malá, všechny tabulky pro jednu databázi má v jediném souboru a její chod nevnucuje do systému další běžící server. Poslední jmenovaná vlastnost však může být nevýhodou. Vývojáři proto vytvořili SQLiteDBMS, aktuálně ve verzi 0.4.1, který představuje wrapper nad SQLite, poslouchající na TCP/IP, dokonce se zabudovaným WWW serverem a rozhraním pro administraci.

O projektu Gutenberg se příliž nemluví, přestože se jedná o projekt nesmírného celosvětového významu, díky kterému máte svobodný přístup k v současnosti více než 18 000 dílům celosvětové literatury. GutenPy 0.2.4, je čtečka na knihy, které lze v rámci projektu najít. Nemusíte v okně WWW prohlížeče na stránky projektu, vyhledávat a stahovat, to vše je integrované v programu. Stáhnete katalog a pak již jen vybíráte, co byste si rádi přečetli. Záložky v rozečteném díle jsou samozřejmostí, jako vynikající bonus si můžete nechat vysvětlit význam neznámého slova pomocí výkladového slovníku. Rozhodně se jedná o zajímavý projekt, který by mohl lid od počítačů přesvědčit i ke čtení něčeho jiného, než jsou manuály.

Synchronizace souborů mezi dvěma počítači je úkolem programu rsync, který je určen pro terminál/konzoli. Protože stále více uživatelů Un*xových systémů nepatří mezi vyznavače příkazové řádky, vznikají nadstavby nad konzolové programy. Pro rsync je takovou nadstavbou Grsync, GTK nadstavba, která vám zpřístupní všechny potřebné funkce rsyncu.

A opět jen ve zkratce nové verze některých zajímavých a důležítých programů. Live-F1 potěší milovníky F1, protože jim umožní sledovat live-timing bez nutnosti spouštět v prohlížeči Java Applet, aktuální verze opravuje drobnou chybku. OpenOffice.org 2.0.3 jsou opravným vydáním minulé verze. U HeroineWarrior se urodily nové verze Quicktime for Linux a LibMPEG3.

Grsync GutenPy
Opera

Grsync - GUI nadstavba k rsyncu *** GutenPy - Pythonovská čtečka dokumentů z projektu Gutenberg *** Opera 9.0 - náhled stránky.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze