LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Dalším bojištěm pro Linux jsou mobily

Spoluzakladatel jedné z populárních mobilních Linuxových platforem předpověděl "revoluci" v užívání open-source software na mobilních telefonech a PDA zařízeních.

3.7.2006 14:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 8301×

Originál článku, který na internetu rozpoutal velkou diskuzi, vyšel na ZD NETu.


Eirik Chambe-Eng z Trolltechu řekl delegátům Open Source Business konference v Londýně, že Linux "udělá hodně rozruchu prosazováním se na mobilní telefony a PDA".

"Věříme, že jsme pouze na počátku revoluce", řekl ve středu uváděje "pět Ká" – komplexitu, kontrolu, kustomizaci, cenu a komunitu, jako motivační faktory pro výrobce k přechodu na Linux.

"Linux dává výrobcům úplnou kontrolu," řekl Chambe-Eng, který také prohlásil, že Windows Mobile a Symbian, největší konkurenti Linuxu na poli mobilních zařízení, tuto úplnou kontrolu výrobcům nedávají.

Výrobci se bojí, že příchodem Microsoftu se sníží marže na hardware. V tomto odvětví jsou velmi nízké marže a Symbian a Windows Mobile bývají drazí.

Chambe-Eng prohlásil, že loňský prodej divize mobilních telefonů Siemense thaiwanské společnosti BenQ byl příklad toho, jak se společnost kvůli problémům s proprietárními operačními systémy radši své divize vzdala dodávajíc: "Složitost software se stala Achilovou patou průmyslu mobilních telefonů."

Užití Linuxu na Nokii 770 Web tabletu je vzdáním holdu škálovatelnosti a nastavitelnosti open-source platforem, řekl Chambe-Eng.

Zatímco Linux má co nabídnout v porovnání s proprietárními operačními systémy, věci jako vylepšená škálovatelnost a flexibilita stále chybí v ostatních oborech, říkají pozorovatelé.

Tony Cripps analytik z Ovum telecommunications říká, že linuxovým smart-phonům současnosti je na překážku chybějíci standardizované aplikační prostředí, pro které by třetí strany mohli vyvíjet, jak tomu například je u Symbianu.

Také hardwarové nároky na Linux jsou stále příliš vysoké, aby se dal rozumně použít na low-endové telefony, dle Crippse.

"Hardwarové nároky Linuxu se budou muset snížit na bod, kde se bude jednat o jednoduchou rovnici čísel, kde to bude lépe finančně vycházet pro Linux," řekl.

Ale nedávná aliance výrobců mobilních telefonů a mobilních operátorů včetně Vodafonu může být krokem vpřed ve snaze udělat Linux pro mobilní zařízení přijatelnější.

"Jakmile operátor jako Vodafore, který má ohromnou kupní sílů na pořizování mobilních zařízení, řekne, že má zájem ve standardizovaném prostředí založeném na Linuxu, pak je nutné to brát velmi nážně, i když ve skutečnosti ještě nebylo vypracováno, jak toho bude konkrétně dosaženo," řekl Cripps.

Linux v poslední době zaznamenal nárůst jako platforma pro smart-phone na asijském trhu, ale Chambe-Eng také předpověděl velký úspěch nadcházejícímu Rokr E2 od Motoroly, prvnímu linuxovému mobilnímu zařízení v Evropě s masívní reklamní kampaní.

Rokr 2 je volným pokračováním Rokr E1 , iTunes zařízení spolupracujícího s počítači APPLE.

Norská softwarová firma Trolltech vyvíjí aplikační platformu Qtopia pro mobilní zařízení. Qtopia je založena na platformě Qt také od Trolltechu, které byla použita na vývoj tak rozdílných aplikací jako Google Earth, Skype, Opera, Adobe Photoshop Elements a simulátor vesmírných letů pro NASA.

David Meyer ze ZDNet UK z Londýna


Vcelku kritickou reakci na Chambe-Engova prohlášení přináší ve svém editorialu server OS News, který mimo jiné kritizuje nekompabilitu programů pro různé linuxové mobilní platformy a nekompabilitu či neotevřenost vývojových platforem.


Dalším zajímavým zařízením, které běží na Linuxu je herní konzole GP2X. Tato věcička běží na 240MHz dual-core processoru s 64 MB RAM a dalšími 64 MB on boardové NANS flash paměti, s možností rozšíření pomocí SD karet. Kromě hraní her GP2X také přehrává hudbu a videa, umí prohlížet e-books a fotografie.


A jak velký je vlastně trh "chytrých telefonů" a dalších mobilních zařízení, kde by se mohl prosadit Linux? Jakou má v současnosti na tomto trhu pozici? Co se čísel týče, tak jsou trošku zavádějící, tj. jiné údaje dostaneme pro všechny mobilní telefony, jiné pro chytré telefony, např. Nokia 770 Web tablet není mobilním telefonem, jiné pro PDA. Na některých současných low-endových mobilních telefonech zase nasazení Linuxu opravdu nedává smysl.

Dle článku TechWebu byla v roce 2006 situace na trhu mobilních zařízení následující, plus odhad pro rok 2007 následující (v mil. ks):
Linux – 12,6 / 35,2
Windows Pocket – 15,1 / 24,3
Symbian – 106 / 163,2

Dle jiného zdroje MSNBC byla k pozdnímu létu roku 2005 situace na trhu chytrých telefonů následující:
Linux běžel na 14 % těchto telefonů
Microsoft Windows Mobile měly méně než 5 % trhu, stejně tak má Palm OS, který má být nahrazen Linuxem.
Zbytek tedy 76 % by mělo patřit Symbianu.


Dle Seamuse McAteera autora marketingové studie "Defining the Market for Full-Feature Handsets" vypracované firmou Zelos Group bude neustále růst podíl "plnohodnotných mobilních zařízení", tedy takových, která budou mít najednou funkce PDA, digitálního fotoaparátu, herní konzole, a hudebního přehrávače. Dle této studie má být v nadcházejících letech dosaženo stavu, kdy se bude prodávat více těchto mobilních zařízení, než desktopových počítačů.


A můj osobní názor? Mobilní zařízení už teď jsou stále chytřejší, umí více věcí, tj. kromě telefonování i fotit, přehrávat hudbu a menší videa. V některých vyspělých asijských zemích běžně zvládají i online TV. HW na kterém běží je také stále výkonější, dnes PDA od HP mají často stejný výkon jako některé starší počítače v kancelářích na kterých jěště běží Windows 98. Tj. možná vše dopadne jako v případě technologie WAP, která si vzala za cíl přepsat celý internet, aby byl přístupný i přes mobil a neuspěla. Možná za nějaký čas už nebude nutné vymýšlet speciální ořezané verze Linuxu, ale bude stačit vzít distribuci jako Debian a na takové mobilní zařízení je prostě nahrát, se všemi programy a hrami, které jsou již např. pro toto distro hotové. V každém případě si myslím že Linux na mobilních zařízeních čekají světlé zítřky.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Recenze GP2X 3.7.2006 23:09 Vlastimil Ott
Licence 11.7.2006 11:26 David Jaša
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze