LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SUSE 10.1 - krabicová verze

Logo SUSEPodívejme se na krabicovou verzi SUSE 10.1

3.7.2006 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 15915×

Na našem serveru už máme k dispozici celkem dost informací o SUSE z poslední doby. Jednak je tady článek se screenshoty od Františka a jednak recenze od Ondřeje Čečáka. Taky nesmíme zapomenou na pozastavení nad SLED z poslední doby. Takže do čtvrtice všeho dobrého a zlého se podíváme na krabicovou verzi SUSE 10.1.

Krabice je když ... 

Je jasné, že většinu Linuxových distribucí si lze stáhnout z webu. Některé se dají rovněž koupit. U SUSE, jak můžete vidět, jde obojí. Krabicová verze obsahuje registrační kód, takže software pak lze "přihlásit". Registrací přitom získáte následující výhody, které pochopitelně download verze software neobsahuje:

 • zdarma příručku v češtině
 • instalační podporu v češtině po dobu 90 dnů
 • podporu pro OpenOffice.org
 • slevu na hry a programy pro Linux
 • možnost vyhrát zajímavé ceny

Samozřejmě to hlavní co získáte je systém, který není třeba stahovat z internetu, ale který můžete prostě rovnou nainstalovat.

Krabice, která dorazila je nadepsaná v angličtině. (Instalační média samozřejmě umožňují vybrat si při instalaci z mnoha jazyků včetně češtiny) .

 

Krabice zpředu *** A zezadu

V krabici samotné je pak instalační příručka a menší krabička ;-) obsahující 5 instalačních CD, 1 bonusové CD a 1 dvojvrstvé instalační DVD. DVD pak obsahuje jak 32bitovou tak 64 bitovou instalaci. To, že jsou média ještě v samostatné krabičce bych viděl jako velmi dobré, krabice pak má šanci přežít i takové zatížení, jakého se jí dostane při přepravě Českou poštou.

 

6 instalačních CD *** V samostatné krabičce

Instalace

Protože mám 64bitový systém, instaloval jsem rovnou z DVD, které je samozřejmě bootovací. Instalace samotná začala celkem v pohodě, ostatně jako u download verze software. Typický systém s KDE byl připraven během cca 25 minut, což je celkem slušné.

Rád bych an tomto místě napsal, že instalace byla bezproblémová, ale ona nebyla. Těsně před ukončením instalace - která probíhá v grafickém režimu - jsem využil možnost otestovat nastavení monitoru a grafické karty a ejhle! Moje nVidia 6800 s 19" monitorem byly sice správně nadetekovány, ale nefungovaly ani při jednom z mnoha nabízených rozlišení. A to jsem zkusil všechna od 640x480 až po 1600x1200.

Vědom si toho, že je třeba nainstalovat nVidií driver jsem přepnul do textového režimu a spustil tiny-nvidia-installer. Samozřejmě neúspěšně, protože ten se pokusí zkompilovat driver "na míru" danému systému, k čemuž mu má dopomáhat jak gcc, tak i zdrojáky kernelu. Ani jedno typická instalace nezahrnuje. Naštěstí i v textovém režimu lze spustit YAST, takže by teoreticky nic nemuselo bránit doinstalaci těchto balíčků v textovém režimu. Jenomže YAST v textovém módu u mě skončil vždy po vybrání balíčků k instalaci chybou segmentation fault. 

To už je poněkud silná káva. Nakonec jsem milý kompilátor nainstaloval ručně pomocí rpm, dořešil závislosti a úspěšně zkompiloval ovladač nVidie. Pak systém naběhl i v grafickém režimu. Je mi sice jasné, že z licenčních důvodů nelze některé drivery začleňovat do distribucí, ale vůbec mi není jasné, proč tentýž systém lze v grafickém režimu instalovat, ale už ne spustit a používat po instalaci. Myslím, že začínajícího uživatele by mohl tento problém celkem úspěšně odradit od dalších pokusů.

Uživatelská příručka

Sympatickou věcí na krabicovém balení je možnost po registraci obdržet uživatelskou příručku. Já jsem ji v rámci testování měl k dispozici a je to - minimálně pro začínajícího uživatele - poměrně dobrá pomoc.

Knížečka trošku balancuje mezi jednoduchostí a obsažností. Na jedné straně tu máme kapitolku "Unixové příkazy", na straně druhé pak například "Vzdálené sdílení pracovní plochy". Jinak se ale 250ti stránkové brožuře dá vytknout jen máloco. Kapitoly jsou přehledné, čeština celkem bez chyb, nechybí rejstřík a látka je uspořádána celkem logicky. 

 

Instalační příručka *** je celkem tlustá

Příručka, abyste si udělali představu, obsahuje například následující kapitoly:

 • Instalace pomocí YAST
 • Konfigurace pomocí YAST
 • Práce v konzoli
 • Začínáme s KDE (Gnome)
 • Problémy a jejich řešení

Na uživatelské příručcce mě zklamala jedna věc. Když už bych měl uvažovat jako začínající uživatel, jistě mě překvapí, proč distribuce obsahuje 7 instalačních médií, šest CD a jedno DVD. Uživatel zvyklý na Windows s jedním CD musí být jistě dost zmaten a instalační příručka by mohla obsahovat popis toho, co je v krabici a k čemu to slouží. Mohla, ale neobsahuje.

Závěr

Měli byste si tedy pořídit krabicovou verzi nebo neměli? Pokusil jsem se shrnout to takto:

Krabicovou verzi si pořiďte pokud

 • jste začínající uživatelé, nebo
 • nemáte rychlé připojení k internetu, nebo
 • potřebujete instalační podporu, nebo
 • jste sběratelé ;-))

Download verzi si poříďte pokud

 • jste linuxoví mazáci
 • disponujete dostatečně rychlým přístupem k internetu
 • podporu si najdete ON-LINE nebo si poradíte sami
 • distribuci chcete jenom vyzkoušet

Každopádně SUSE 10.1 je vyspělý systém, který si zaslouží své místo mezi linuxovými distribucemi. Když odhlédnu od drobných problémů s grafickou kartou, je to dobrá distribuce - ať už krabicová, nebo stažená z internetu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

peklo ovladače 3.7.2006 09:03 Petr Šigut
|- Re: peklo ovladače 3.7.2006 09:49 František Hucek
L Re: peklo ovladače 3.7.2006 09:56 Ondřej Čečák
  L Re: peklo ovladače 3.7.2006 10:52 Petr Zajíc
    L Re: peklo ovladače 3.7.2006 11:15 Milan Hejpetr
      |- Re: peklo ovladače 3.7.2006 12:25 František Hucek
      | L Re: peklo ovladače 3.7.2006 13:04 Milan Hejpetr
      |   L Re: peklo ovladače 3.7.2006 13:34 František Hucek
      |     L Re: peklo ovladače 3.7.2006 13:35 Milan Hejpetr
      L Re: peklo ovladače 3.7.2006 16:59 Petr Zajíc
NVIDIA 3.7.2006 14:37 o.k.
  L Re: NVIDIA 3.7.2006 17:00 Petr Zajíc
    L Re: Problem s instalaciou ATI drivera 6.7.2006 16:22 Rasto Krupansky
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze