LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (15)

Jak je na tomto portále již zvykem, přinášíme po 14 dnech další díl seriálu, který vás obeznámí s novinkami ve světě operačních systémů a programů.

20.6.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 9417×

Nové distribuce

Vyšla poslední slíbená verze Ubuntu 6.06 Dapper Drake LTS, která přináší tuto Linuxovou distribuci na servery osazené procesory SUN Sparc, konkrétně 64 bitové. Je pouze ve verzi serverové, moc se asi nepočítá s tím, že by někdo používal počítač osazený 64 bitovým Sparcem, jako desktop :-). Nicméně, pokud funguje i na této platformě standardní politika Ubuntu, budete moci doinstalovat desktop z repozitářů na internetu. Nakonec ještě místo ke stažení - releases.ubuntu.com, kde najdete ISO, torrent i jigdo.

Ve světě live distribucí se urodilo několik velice zajímavých kousků. VectorLinux 5.1 live je velice zajímavou distribucí pro běžného uživatele, který potřebuje jen přístup na internet a kancelářské řešení. Distribuce je vybudována na základech Slackware, má velice nízké systémové nároky vzhledem k typu nasazení a i přesto, že je vývoj této distribuce poměrně aktivní, tak se neprojevuje nestabilitou. SUSE Linux 10.1 Live DVD poslouží v podstatě jen na ověření funkčnosti, alespoň tak to prezentuje přímo SUSE na svých stránkách, protože na rozdíl od většiny distribucí tohoto typu by neměl být na médiu instalátor. K dispozici je pouze verze pro 32 bitová PC. Dyne:bolic 2.0 je další distribucí zaměřenou na zpracování multimédií, především zvuku a videa. I přes zaměření na určitý segment trhu překvapí její nenáročnost, byť na sestavě uváděné na stránkách asi dost dobře video zpracovávat nepůjde.

Beta a RC verze zajímavých a známých distribucí: SimplyMEPIS 6.0 RC1, vcelku populární distribuce, původně forkovaná od Debianu, dnes již od Ubuntu se blíží k finálnímu vydání prvního představitele nové řady; SUSE 10.2 Alpha 1 - velmi záhy po uvedení poslední stabilní verze začíná team SUSE pracovat na nové, která bude pochopitelně opět lepší, modernější a pravděpodobně i hardwarově náročnější; M0n0wall je řešení pro všechny, kteří potřebují vybudovat firewall a rádi by změnu proti Linuxu, třeba na FreeBSD. Aktuální verze tohoto minimalistického firewallu je 1.23 beta 1. Abychom nepsali jen o Linuxu a BSD systémech, tak vývojáři systému NexentaOS oznámili dostupnost verze Alpha 5, která má celé prostředí stejné jako Ubuntu 6.06, jen uvnitř tepe srdce OpenSolarisu místo Linuxového jádra.

Něco pro volný čas

Hru Asteroids zná nejspíše téměř každý počítačník, jedná se totiž o jednu z nejstarších a nejčastěji programovaných her. Občas vznikne velmi povedené, nebo vtipné provedení této hry. K tomu vtipnějšímu pojetí hry patří TuxFighter, napsaný v jazyce Python a využívající pygame knihovnu. Raketka je nahrazena tučňákem, bonusy a pomocníci jsou loga Ubuntu, Debianu, Wine a lístek konopí, odstřelovat musíte loga Windows :-). Hra vypadá jako příjemná zábava, která bude bavit především mladší děti (testováno na vzorku).

Do zaplnění volného času opět zařadím 2 programy pro přehrávání hudby a pro její organizování. Pokud se vám líbí funkčnost a uspořádání přehrávače Amarok, ale je pro vás nepříjemná jeho vazba na nainstalování téměř poloviny KDE, když jste příznivci XFce/Gnome, vznikl projekt Exaile. I přes velmi ranou verzi 0.2b se jedná o vcelku použitelný a kvalitní software, který mezi jiným umí spolupracovat s iPodem a odesílat data na Last.FM. Druhou zajímavou "hudební" aplikací je mp3togo, konzolová utilitka pro naplnění vašeho flashového mp3 přehrávače, která překonvertuje skladby uložené v ne-mp3, pokud váš přehrávač neumí třeba ogg, wav a flac, do mp3, případně je převede na nižší bitrate, jelikož na ulici je mnoho ruchů a nižší kvalitu od té blízké CD nemůžete téměř poznat.

Něco pro práci

Pokud je jednou z vašich činností tvorba webů a www aplikací, potřebujete uživateli nějak zpříjemnit vkládání zformátovaného textu. Jedním z dobrých řešení může být Texy!, českého vývojáře Davida Grudla, ale při použití tohoto nástroje bude zapotřebí dát uživatelům k dispozici popis syntaxe Texy!. Jiným, pro většinu běžných uživatelů mnohem vhodnějším řešením, je nasadit wysiwyg editor, například FCKeditor, který aktuálně vyšel ve verzi 2.3. Mezi hlavní změny patří vyčištění jmen souborů i adresářové struktury, ale především z hlediska uživatele jeho podstatně rychlejší načítání. Uživatele Opery nepotěší, že tento editor v ní, jako většina dalších javascriptových věcí, nefunguje.

Zpracování videa do podoby DVD by mohlo být zařazeno i do programů pro volný čas, nicméně DVD/VCD je občas potřeba vyvtořit i pro firemní účely, proto je program DeVeDe, který vyšel ve verzi 2.0, zařazen do této části. Vytvářet můžete nejen DVD, ale i VCD, SVCD a "čínské"VCD. Pro běžného uživatele se jedná pravděpodobně o nejschůdnější cestu, jak z videosouborů na disku vytvořit regulérní DVD/VCD, byť pouze se základní funkčností. Příznivce XFce/Gnome potěší, že aplikace je psána v GTK. Pro její chod budete potřebovat nainstalovaný program dvdauthor.

Příjemným řešením emailové komunikace je program Columba, v aktuální verzi 1.2. Mailový klient s uživatelsky velmi příjemným rozhraním, který pro svou činnost vyžaduje nainstalovanou Javu, čímž je zajištěna rozumná multiplatformita. Rozhraní nevybočuje svým uspořádáním ze zvyklostí, program umí i kalendářové a plánovací funkce. Je možné nastavit jeho úložiště na disk, na který máte přístup ze všech systémů (vfat třeba) a nemusíte mít poštu nastahovanou specificky v každém operačním systému.

Asi nebudu daleko od pravdy, když napíši, že lidé pracující u počítače a potřebující občas něco spočítat, spustí kalkulátor v desktopu, nebo, je-li výpočet složitější, použijí některý z konzolových nástrojů (dc, bc, calc). Projekt Qalculate nabídl kalkulátor, který je oblečen do uživatelsky velmi příjemného kabátku a může posloužit jako jednoduchý a snadno obslužitelný nástroj, který umí spočítat i velmi komplexní výpočty.

Vývojáře Pythonisty, kteří chtějí vyvíjet (již vyvíjejí) aplikace nad Trolltechovským QT, může velice potěšit informace o vydání PyQT verze 4, kteréžto knihovny jsou dopněny velice kvalitní a podrobnou dokumentací. Licence knihovny se neliší od licence QT, takže buď bude váš projekt šířen pod GPL licencí nebo pod komerční licencí a v tom druhém případě budete muset PyQT licencovat za poplatek 250£ (+ 17.5% DPH).

Příznivce méně zastoupených, ale rozhodně promyšlených programovacích jazyků mohou potěšit vydání 4tH Compiler 3.5a-pre2, což je nejen interpet Forthu, ale umí jej zkompilovat do binární podoby, nebo do bytecodu a DrScheme 350, jenž představuje grafické vývojové prostředí pro jazyk Scheme.

DeVeDe TuxFighter

DeVeDe - jednoduchý tvůrce DVD/VCD z Vašich "běžných" videí *** TuxFighter - pamatujete Asteroids?

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze