LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (36) - Grafické debuggery

Dnes zabrousíme trochu jinam a podíváme se na grafické debuggery, ve kterých lze ladit perlové programy.

19.6.2006 10:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 15274×

DDD - Data Display Debugger

Data Display Debugger je grafickou nadstavbou debuggerů Perlu, Pythonu, GNU Debuggeru apod. DDD je k dostání na www.gnu.org/software/ddd. Po instalaci ho spustíme příkazem

  $ ddd --perl program.pl

Volba --perl většinou není potřeba, protože DDD by sám měl poznat, o který jazyk v předávaném souboru jde.

Případné parametry příkazového řádku pro náš program lze uvést normálně na konec řádku.

Po spuštění DDD se obvykle objeví hlavní okno a ve zvláštním okně řídící panel.

DDD - hlavní okno

DDD - hlavní okno

Řídící panel obsahuje několik tlačítek. Pro Perl nejsou aktivní úplně všechny. Tlačítko Run nespouští program, jak bychom asi čekali, ale restartuje (analogické příkazu R v debuggeru Perlu). Příkazy Step (příkaz s) a Next (příkaz n) krokují. Cont (příkaz c) začne provádět program a zastaví se až u přerušení. Tlačítko Edit spustí grafický Vim se souborem, který ladíme.

Hlavní okno je rozděleno na tři části. Část dole je vlastně debuggerem, je stejná jako vestavěný debugger Perlu. Obsahuje mimo jiné i výstupy programu. Ty je možné odseparovat do vlastního okna příkazem Wiev->Execution Window.

DDD - prováděcí okno

DDD - prováděcí okno

I zde v DDD je možné používat příkazy vestavěného debuggeru Perlu. Zadávají se do dolní části hlavního okna.

Prostřední část okna obsahuje zdrojový kód programu s ladícími symboly. Aktuální řádek je označen zelenou šipkou.

Body přerušení

Dobře čitelná je zde značka STOP, která ukazuje místo přerušení. Tu nastavíme kliknutím levým tlačítkem myši na začátek příslušného řádku a příkazem Set Breakpoint. Kliknutím na místo, kde už je přerušení nastaveno se objeví nabídka, kde lze přerušení deaktivovat nebo smazat úplně. Dvojitým kliknutím pravého tlačítka myši na značku STOP se objeví nabídka, kde se nastavují podmínky pro přerušení.

DDD - bod přerušení

DDD - bod přerušení

Sledované výrazy

V horní části okna máme k dispozici volně editovatelnou plochu, kde mohou být zobrazeny aktuální hodnoty proměnných, což je přehledná verze sledovaných výrazů.

Položka se dá přidat několika způsoby. První možnost je kliknout na plochu levým tlačítkem myši, zvolit New Display a zadat nějaký výraz (nejčastěji jméno proměnné, ale lze vložit cokoliv, co může mít nějakou hodnotu). Tento výraz se bude automaticky s každým příkazem vyhodnocovat a tedy se i v případě změny aktualizovat.

Další možností je kliknout levým tlačítkem na nějakou proměnnou nebo jiný výraz přímo v kódu v prostřední části a zvolit Display.

Výraz se z plochy odstraňuje příkazem Undisplay. Pokud takto odstraníme všechny, plocha zmizí úplně.

Položky na ploše se dají stylovat. V nabídce vyvolané levým tlačítkem myši zvolme Theme a vyberme si z voleb. Volbou Edit Themes se zobrazí okno, ve kterém se dají styly nastavit globálně.

DDD - styly

DDD - styly

Výpis hodnot

Vypsání hodnoty proměnné zařídíme opět kliknutím levým tlačítkem a zvolíte příkaz Print. Mělo by to jít i pouhým nastavením kurzoru na proměnnou v kódu - v takovém případě se obsah zobrazí v bublině a stavovém řádku.

Hodnoty proměnných změníme kliknutím na položku plochy v horní části, vybereme příkaz Set Value a objeví se okno, kde se hodnota nastavuje.

Příkaz Data->Display Local Variables zobrazí všechny lokální proměnné.

Uložení aktuálního stavu ladění

Jednou z praktických vlastností DDD je možnost přerušit práci na debuggingu a později po jejím obnovení se opět vrátit do stavu, který jsme uložili.

V nabídce File zvolme příkaz Save Session As a uložme sezení do souboru. Kdykoliv potom můžeme aktuální stav obnovit pomocí File->Open Session.

Emacs Debugger

Ještě se velice stručně podíváme na Emacs debugger. Spustíme Emacs, zadáme příkaz M-x perldb, poté perl -d program.pl a debugger je spuštěn. Jde to samozřejmě v grafickém i textovém prostředí.

Emacs Debugger

Emacs debugger

Aktuální pozici ukazuje černá šipka. Ovládání je stejné jako u vestavěného debuggeru Perlu. Příjemné je zvýraznění syntaxe, což zaručuje relativně dobrou přehlednost.

Tento díl byl závěrem k možnostem ohledně ošetřování chyb. Udělali jsme mírné odbočení od tématu seriálu, nicméně příště se již budeme věnovat pouze Perlu - budeme pokračovat výkladem modulů, které jsou branou k objektově-orientovanému programování.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze