LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (14)

Jak je na tomto portále již zvykem, přinášíme po 14 dnech další díl seriálu, který vás obeznámí s novinkami ve světě operačních systémů a programů.

9.6.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 10899×

Nové distribuce

Nejvýznamnější novinkou části o distribucích tohoto dílu softwarových novinek je nepochybně uvedení Ubuntu 6.06 a jeho "souputníků" na trh. Jak je již zvykem u této distribuce, nabízí velice čerstvý software a přesto je odladěn k vysoké stabilitě. Protože této distribuci je již na našem serveru věnována samostatná recenze, nebudeme jí věnovat více prostoru.

Trochu netradičně jsem zahájil novinkou, která nespadá do tábora BSD systémů, takže nyní i něco z tohoto tábora. Poslední verzí v 5. řadě FreeBSD by mělo být FreeBSD 5.5, která se nese především v duchu oprav chyb a povyšování verzí aplikací. Další novinkou z BSD tábora je PC-BSD 1.1, které je nově postavené na FreeBSD 6.1, což znamená především lepší podporu hardware. Na BSD je také založené "ukrajinské" live CD Frenzy, které je koncipováno jako základní příruční toolkit pro administrátory x86 kompatibilních počítačů.

Puppy Linux je distribucí, která byla nedávno zmíněná i v našich softwarových novinkách, ale zmínka se týkala verze 1.0.9. Aktuálně je k dispozici verze 2.00, která vizuálně neobsahuje žádné větší změny proti verzi předchozí, ale především jsou kompletně přepsány startovací a ukončovací skripty. Aby vše nebylo úplně jednoduché, existuje několik verzí systému, jejichž souhrn najdete přímo na stránkách projektu. Mimochodem, toto je distribuce, kterou by rádi viděli na OLPC a která by na tomto notebooku byla nesporně vhodnějším řešením, než Fedora, která byla pro tyto účely značně ořezána. Grafpup je docela zajímavým forkem Puppy Linuxu, který nabízí přenosné pracoviště pro grafika, obsahující Gimp, Inkscape, Scribus a Cinepaint, aktuálně je verzi 1.0.4-Pre1.

Krátkými zmínkami se podíváme na bety/rc a méně rozšířené, rozhodně ne nezajímavé nebo nekvalitní distribuce: Scientific Linux vychází z kvalitního základu poskytnutého CentOSem, je uzpůsoben pro potřeby vědeckých pracovníků, aktuální jsou verze 3.0.7 a 4.3; Turbo Linux je rozšířen především v Asii, tato komerční distribuce dorostla do verze 11 FUJI; Musix GNU/Linux 0.40, live CD, které udělá radost především těm, kteří se zabývají hudbou a zpracováním zvuku; Trixbox 1.0 (dříve se tato distribuce jmenovala Asterisk@Home) je řešení pro VoIP, které má jako základ velice kvalitní CentOS; StressLinux, minimalistická distribuce, která se používá pro zátěžové testování počítačů se dočkal verze 0.3.1. Pokud jsem viděl dobře, stále je jen pro i386.

Něco pro volný čas

Na některých serverech je občas k přečtení povzdech, že přechod na Linux/Un*x není možný, protože uživatelům chybí hry. Jednou z těch neznámějších her je Boson, real-time strategie, která je podobná (cituji, hry moc neznám) Command & Conquer™, nebo Starcraft™. Zatím bohužel neobsahuje umělou inteligenci, takže budete muset hrát nejméně ve dvou hráčích. Pro kompilaci budete potřebovat KDE/QT a OpenGL knihovny. Vzhledem k poměrně nízké verzi lze očekávat mnoho nedodělků, leč rychlost vývoje nejspíše neuspokojuje ani původní autory a pokud se nenajdou další schopní vývojáři, bude praděpodobně trvat velice dlouhou dobu, než se dočkáme první finální verze hry.

Michael Speck a lidé kolem jeho projektu LGames se činí, ve velmi krátké době vyšly nové verze několika her. Jednako se jedná o klasickou arkádovou hru, dokonce jedné z nejčastěji programovaných, klon Arkanoida, LBreakout2, který dospěl do verze 2.6beta-6, jenž přinesla minoritní opravy. Druhou hrou, kterou pro nás tento team vytváří a která se objevila v posledních 14 dnech v nové verzi je LGeneral, tahová strategie inspirovaná Panzer Generalem. Hra je docela příjemným zpestřením volných chvil a pocvičíte se v taktickém myšlení. Na stránkách projektu je ke stažení připraveno několik kampaní a scénářů.

Něco pro práci

Pokud jste správci sítí a počítačů, víte, jak sisyfovským úkolem je přimět uživatele, aby měli alespoň trochu rozumná hesla a ne hesla typu "fred" (podívejte se na rozložení písmen na vaší klávesnici). K odhalení slabých hesel může posloužit utilitka John the Riper, aktuálně ve verzích 1.7.2 (vývojářská) a 1.7.0.2 (stabilní). Utilitka je konzolová a snadno vám umožní najít uživatele se slabými hesly a tyto upozornit.

Pokud máte v oblibě minimalistické window managery a líbí se vám prostředí, které kdysi nabídl operační systém NeXTStep, na kterém mimochodem běžel první web server a který nabízel mnoho zajímavých technologií, které jsou dodnes zachovány v MacOSu, máte volbu mezi známým, byť v současné době nepříliš aktivním, WindowMakerem a AfterStepem, který aktuálně vyšel ve verzi 2.2.2. Nízké nároky a vysoká konfigurovatelnost jsou plusem tohoto wm, byť pro řadu lidí bude problémem jiné a neobvyklé gui.

Poměrně zajímavým editorem pro konzoli/terminál je JOE (Joe's Own Editor), který je poměrně dlouho vyvíjený a je standardní součástí mnoha distribucí, a jenž vyšel ve verzi 3.4. Podporuje UTF-8 znakovou sadu, obsahuje hexadecimální editor, podporu kolečka na myši. Ovládání je podobné čemu chcete :-), můžete si vybrat jpico (styl pico), jstar (styl WordStaru), rjoe (omezený joe), jmacs (ovládání Emacsu). Rozumné zvýrazňování syntaxe, kompaktní velikost, rychlý start, co více si lze přát?

Pokud potřebujete upravit pár detailů v obrázku a nechcete kvůli tomu startovat, sice velice mocný, ale poměrně rozsáhlý Gimp, jehož funkce ani zdaleka nevyužijete, můžete sáhnout například po jednoduchém programu mtPaint, aktuálně ve verzi 2.31. Program se bude líbit především uživatelům XFce/Gnome, protože využívá GTK+ toolkitu a bude v tomto prostředí dobře integrován. Nezpochybnitelnou předností tohoto bitmapového editoru mohou být nízké nároky, které by měly umožnit hladký chod programu i na 200MHz procesoru s 32 MB RAM.

Lidé zabývající se výrobou WWW stránek a aplikací by měli ověřit platnost všech odkazů, které v prezentaci/aplikaci používají. Ruční postup může být docela zdlouhavý a tak přistupují nejrůznější automatizační nástroje. Jedním z takovýchto nástrojů je i gURLChecker, který se aktuálně dostal do verze 0.10.0. I přes číselně nízkou verzi jde o produkt, který je stabilní a pomůže najít platné odkazy. Zkontroluje validitu html a css a dokonce umí zkontrolovat vzdálené stránky na zavirované soubory. Je psán v GTK+, takže bude opět nejbližší uživatelům XFce/Gnome.

KOffice se dočkal verze 1.5.1, přinášející především opravy. A tímto tento díl skončíme.

mtPaint lGeneral

mtPaint, jednoduché GTK kreslítko *** lGeneral, tahová strategie (přiznávám obrázek je z home page, protože jsem ji hrál pod Windows a Win screenshoty sem nechci dávat)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze