LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Notebook ThinkPad T60 - hranatá jádra

Podívejme se na zoubek tomuto jistě zajímavému notebooku, který disponuje dvěma jádry a i přesto vypadá jako notebook.

30.5.2006 06:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 22130×

Notebooky ThinkPad řady T jsou již tradičně svojí kombinací malých rozměrů a přijatelného výkonu určeny pro profesionální uživatele, kteří právě toto vyžadují. Jedná se o nejmenší noteboky ThinkPad s integrovanou optickou mechanikou.

ThinkPady se odedávna vyznačují tím, že disponují specifickými vlastnostmi, ať již to je polohovací zařízení TrackPoint, důraz na bezpečnost a spolehlivost či samotný netradiční design.

S přesunem celé řady ThinkPad na společnost Lenovo došlo k několika drobným změnám oproti předchozím řadám – za nejpodstatnější bych považoval, že na klávesnici přibyla dvě nějaká nesmyslná tlačítka a naopak ubyl paralerní port. Na přední straně vedle infraportu nově nalezneme hlavní vypínač všeho, co může nějak vysílat (Wifi, Bluetooth a u některých modelů interní CDMA modem). Taktéž došlo k lehkým změnám designu notebooku, například tlačítka TrackPointu jsou nyní čistě černá.

Hardware

 • ThinkPad T60 model 1951F3G
 • procesor Intel Core Duo T2300 běžící na 1.66GHz
 • 512 MiB paměti RAM
 • grafická karta Intel Graphics Media Accelerator 950
 • 60GiB SATA HDD
 • CD-RW/DVD
 • 14.1" TFT displej s rozlišením 1024x768
 • Intel PRO/1000 MT Mobile Ethernet
 • Intel PRO/Wireless 3945ABG Mini-PCI Express
 • Intel High Definition Audio
 • CardBus slot (Texas Instruments PCI1510)
 • ExpressCard/54 slot
 • Snímač otisků prstu
 • UltraNav (TrackPoint + Synaptics TouchPad)
 • Integrovaná lampička ThinkLight
 • 3xUSB2.0 konektor
 • VGA výstup
 • 6 ti článková Li-Ion baterie poskytující provoz po dobu zhruba 4 hodin

Instalace

Nainstalovat Linux na tento notebook je poměrně jednoduché, ovšem za předpokladu, že použijete poměrně novou distribuci, doporučuji jádro minimálně 2.6.15. Já jsem pro základní instalaci použil CD pro síťovou instalaci Debianu Etch s betaverzí instalátoru, s Fedora Core 5 to prý také víceméně funguje.

Dvě jádra

Jelikož procesor disponuje dvěma jádry, potřebujeme kernel s podporou více procesorů. V některých distribucích je takové jádro výchozí, v Debianu ne. Toto byl také v podstatě jediný důvod, proč jsem kompiloval vlastní jádro.

Pokud se nám povedlo a máme zapnutý frame buffer, uvidíme při bootu hned dva tučňáky. Procesor zároveň podporuje Enhanced Speedstep, potřebujeme modul speedstep-centrino, s conservative governorem to zřejmě tak úplně nefunguje, ale jinak ano.

X11

Použitá integrovaná grafická karta by měla být podporována driverem i810 z X.org. Z počátku jsem zkoušel Debian Testing a X.org 6.9.0, to nefungovalo s chybovým hlášením, které říkalo cosi zmateného o tom, že byly nalezeny zároveň dvě a žádná karta a že přes to vlak nejede. Po upgrade na Debian Unstable a X.org 7.0.0 (to by ohledně funkčnosti mělo být naprosto identické s 6.9.0) vše funguje bez problémů – zvláštní.

Zvuk

Zvuková karta Intel High Definition Audio s patřičným ovladačem funguje bez problémů. Jediné, co by stálo za to zmínit, je lehce atypické číslování a označení kanálů mixéru, funkci prvního – označeného jako "Headphone" – se mi nepodařilo odhalit, hlavní hlasitost je až třetí, skrývá se pod označením "Front" (žádné "Back" ani nic podobného tam není).

Síťová karta

Síťová karta od Intelu je spravována modulem e1000. Karta se ovšem chová poněkud zvláštně – má poměrně značnou latenci při přijímání samostatných paketů a občas ji ovladač odmítne nadetekovat úplně. Usuzuji, že obojí je způsobeno nějakou lehkou nekompatibilitou driveru a problém bude záhy odstraněn. První problém při práci vcelku nevadí, druhý je řešitelný opětovným zavedením modulu, a pokud to nepomůže tak studeným startem (existuje poměrně prasácký hack, který umí zautomatizovat zmíněnou opětovanou inicializaci karty).

Bluetooth

Bluetooth je realizován běžným USB HCI adaptérem. Pokud povolíte vysílání přepínačem na přední hraně notebooku a stiskem Fn+F5 bluetooth zapnete, objeví se tento modul na USB a vše funguje. Poznamenejme, že na spodní straně notebooku jsou uvedeny obě MAC adresy, ale BD_ADDR tohoto modulu nikoli.

WiFi

Mini-PCI Express kartu Intel PRO/Wireless 3945ABG nedávno popisoval Ondřej Čečák, já doplním, že na tomto notebooku mi karta celkem bezproblémů funguje (když vynechám nadávání na štábní kulturu autorů ovladače – připravte se na to, že instalace externího IEEE 802.11 stacku rozbije ten ve stromu jádra, následkem čehož přestane fungovat Kconfig). Je třeba zmínit, že pro funkci karty je potřeba proprietární daemon, který má na starosti konfiguraci a kalibraci její vysokofrekvenční části.

UltraNav

Tento notebook disponuje hned dvěma polohovacími zařízeními – TrackPointem a TouchPadem. Obojí po bootu jednoduše funguje jako standardní PS/2 myš, ovšem TouchPad Synaptics je možno přepnout do lepšího režimu, kdy umí spoustu věcí navíc (pravé a prostřední tlačítko ťuknutím, scrollování, ...), potěšilo mě, že na rozdíl od mého druhého notebooku se stejnou kombinací to bezproblémově funguje i zároveň s TrackPointem.

Speciality

Modulem ibm-acpi zpřístupníme softwarové ovládání dalších funkcí notebooku, napříklat můžeme zapnout bluetooth či lampičku zápisem správného příkazu do správneho souboru v /proc/acpi/ibm. Program tpb nám poskytne možnost navázat nějaké události na funkční klávesy a zobrazuje aktuální úroveň při nastavování jasu displeje a hlasitosti.

Program tpb a klávesy vedle kurzorových šipek (původně zřejmě určené k ovládání webového prohlížeče) jsem použil k přepínání oken ve FVWM2. Do souboru ~./tpbrc jsem napsal:

FORWARD /usr/bin/FvwmCommand 'Next [*] FocusAndRaise'
BACKWARD /usr/bin/FvwmCommand 'Prev [*] FocusAndRaise'

A do konfigurace FVWM2 jsem doplnil:

DestroyFunc FocusAndRaise
AddToFunc FocusAndRaise
+ I Focus
+ I Raise

Module FvwmCommandS

A mohu přepínat okna stiskem těchto tlačítek. (protože jsem již několikrát přepnul okno místo posunutí kurzoru, začínám si uvědomovat, že to není až tak geniální využití těchto tlačítek)

Snímač otisků prstů

Notebook obsahuje integrovaný USB snímač otisků prstů, k tomu se dají v rychlosti říct dvě věci:

 • Pro Linux existuje proprietární driver, se kterým to dokonce něco dělá
 • Snímač lze použít místo hesla pro zapínání notebooku – to je sice hardwarová záležitost, ale k jejímu zapnutí a nastavení povolených uživatelů a jejich prstů je zřejmě potřeba nástroj pro OS Windows, vypnout to lze přímo z BIOS Setupu.

CardBus a ExpressCard

CardBus slot funguje – ověřil jsem si to hned v prvním kroku instalace, kdy jsem narazil na výše uvedený problém s nedetekovanou síťovou kartou. Vložil jsem tedy svoji obstarožní kartu 3Com Megahertz 3C574 a s její pomocí nainstaloval základní systém.

Slot ExpressCard jsem netestoval, jelikož nemám nic, co by tam šlo připojit.

Závěr

Ve své podstatě všechen hardware notebooku v Linuxu funguje. Jediným problémem je snad výše zmíněná síťová karta, vzhledem k tomu, že při běžné práci s notebookem žádné zvláštní zpomalení sítě téměř nepozoruji, tak bych i ten zanedbal.

Vlastnímu provedení notebooku lze vytknout jen málo, snad jen že tlačítko pro vysouvání karty z CardBus slotu je moc malé a kabel k napájecímu zdroji zbytečně krátký.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

dotaz 30.5.2006 09:42 medulin
L Re: dotaz 30.5.2006 11:56 Aleš Hakl
A cena? 31.5.2006 18:32 Lukáš Zapletal
Poznatek z praxe: i82573L a interrupty 18.7.2006 03:04 Aleš Hakl
L Re: Poznatek z praxe: i82573L a interrupty 18.7.2006 15:54 Aleš Hakl
Bez os nebo s os Linux 9.3.2007 19:36 Jan Vaněk
L Re: Bez os nebo s os Linux 9.3.2007 21:00 Aleš Hakl
Zvukova karta... ThinkPad R61 14.10.2007 11:52 Jan Vaněk
  L Re: Zvukova karta... ThinkPad R61 14.10.2007 12:24 Aleš Hakl
    L Re: Zvukova karta... ThinkPad R61 14.10.2007 12:51 Jan Vaněk
      L Re: Zvukova karta... ThinkPad R61 14.10.2007 13:48 Aleš Hakl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze