LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (13)

Jak je na tomto portále již zvykem, přinášíme po 14 dnech další díl seriálu, který Vás obeznámí s novinkami ve světě operačních systémů a programů.

25.5.2006 09:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 9483×

Nové distribuce

První novinka v operačních systémech opět není ze světa Linuxu, ale z "konkurenčního" BSD tábora. Vyšlo nové FreeBSD 6.1, které přináší mnoho novinek, jmenujme například multiplexer klávesnic, který umožní mít souběžně připojené klávesnice na PS/2 a USB, aniž musíte předávat boot parametry, automatická podpora a konfigurace pro Bluetooth a Wi-Fi zařízení (zamozřejmě, že jen pro ty, k nimž existují ovladače), nové ovladaše pro SATA RAID a SAS a mnohá další vylepšení. Uživatelé starší řady BSD se nemusí bát, FreeBSD řady 5 (aktuálně 5.5) je nadále vyvíjené a udržované, což je velmi pozitivní zpráva pro ty, kteří chtějí použít FreeBSD na serveru, kde je důležitá právě dlouhá podpora té které řady.

Podle ankety o nejoblíbenější distribuci, kterou pořádá konkurenční portál, patří Mandriva, dříve Mandrake Linux mezi 3 nejoblíbenější a nejrozšířenější distribuce v ČR. Zajisté hlasovali i čtenáři ze SR, tak by tamní situace mohla být obdobná. Mandriva svým Fanouškům připravila dárek v podobě Mandriva One, které spadá do kategorie live CD, byť na rozdíl od *Ubuntu je toto CD okořeněné možností instalace (*Ubuntu kombinuje živé a instalační médium na DVD, ne na CD). K dispozici jsou 4 CD, byť uživateli postačí stáhnout pouze jediné, v jazykové verzi, kterou potřebuje. Jak je u Mandrivy zvykem, je v této distribuci použito KDE. Na našem serveru si můžete prohlédnout screenshoty z této distribuce, případně ji objednat v našem Linux CD obchodě.

Tradičně na závěr této části článku jen zkráceně zajímavé distribuce a beta verze: LG3D LiveCD 2.5, které poslouží jako demostrace SUNovského pojetí 3D desktopu, který se skrývá pod názvem Looking Glass; Puppy Linux 1.0.9, minimalistická a poměrně zajímavá distribuce, použitelná jako "levný notebook", která by se hodila na OLPC spíše, než plánovaný Red Hat; Slax 5.1.6, české liveCD, které se vejde na 200MB CD, založené na Slackware a nabízející opravdu kvalitní systém; FreeBSD 5.5-RC1, konkurenční systém Linuxu; RR64 Linux 3.0 RC1, distribuce založená na Gentoo, ale je již zkompilovaná, takže ji nainstalujete velice rychle, recenzovaná i na našem serveru; SimplyMEPIS 6.0 Beta 3, dříve uživatelsky velice příjemný fork Debianu, ale dnes je tato distribuce postavena na Ubuntu.

Něco pro volný čas

Do využití volného času se dá započítat i poslech příjemné hudby, kdy řada programátorů si neumí představit práci bez příjemné hudby puštěné do sluchátek. Jedním z nejrozšířenějších přehrávačů a získávajících si neustále vyšší popularity je Amarok, který aktuálně vyšel ve verzi 1.4 Fast Forward. Podporuje spolupráci se hardwarovými přehrávači iPod a iRiver, má vylepšené dialogy pro správu tagů, již není nutné nainstalovat celou KDEBase, nejste-li uživatelé KDE, a najdou se mnohé další novinky. Z přehrávačů je poměrně zajímavá i nová verze přehrávače/hudebního managera Banshee, který vypadá a chová se jako by z oka vypadl Applovskému iTunes. Pro mnohé bude jistě zajímavá informace, že jeho běhovou platformou není Linux jako takový, ale OSS implementace .NET platformy mono.

Pracovní programy

Řada těch, kteří psali někdy diplomovou práci, příručku, nebo jen článek, především z oborů matematiky a fyziky, a kterým záleželo na korektní sazbě tohoto dokumentu, se setkala se sázecím systémem TeX. TeX není klasický textový procesor, ale systém, kterému se musí dokumenty ke zpracování připravit podobným způsobem jako WWW stránky, pomocí příkazů (akvivalentů XHTML tagů) se naformátuje a posléze TeXem (případně ve spojení s nadstavbou LaTeX, AMS-TeX, ...) vysází do dvi, nebo dnes již častěji do pdf. Protože ne každý je příznivec přímého programování dokumentů, existují výstupní filtry pro některé textové procesory, ale i specializované programy, které fungují jako nadstavba TeXu. Jednou z těch známých je LyX, který se 11. dubna 2006 dočkal verze 1.4.1,a druhou známou a používanou je TeXmacs. Druhý jmenovaný, jak je již vidět z názvu, používá ovládání ve stylu Emascu a je poměrně slušně wysiwym. Novinkami verze 1.0.6 je vylepšený export MathML, má pluginy pro Maple a Mathematicu a rychleji startuje ;-).

Bonfire je další z frontendů pro vypalování CD a DVD. Určen je především uživatelům Gnome2, pro svůj běh vyžaduje některou z modernějších distribucí, protože jedním z požadavků je jádro 2.6.13 a novější. Kromě klasického vypalování datových CD a DVD pomůže s vytvořením audio CD, pro které můžete použít na vstupu všechny možné formáty, které zvládá Vaše instalace GStreameru (ogg, flac, mp3, ...), který je vyžadován ve verzi 0.10.0 či novější. Pouze pro úplnost dodávám, že GStreamer je aktuálně ve verzi 0.10.6.

Vývojáře, kteří preferují prostředí Gnome, potěší nová verze Anjuta DevStudio, které vyšlo ve verzi 2.0.2. Jedná se o vyspělý nástroj s kvalitní podporou projektů, doplněný poměrně příjemnými průvodci pro vytvoření základu aplikace, s velmi kvalitně integrovanou správou verzí, debuggerem a nápovědou. Hlavní změny proti předchozí verzi jsou v přidání GtkSourceView, konfigurátoru projektu a pluginu pro Valgrind. Dalším bonbónkem pro vývojáře, zejména milovníky méně rozšířeného jazyka Scheme, by mohla být malá knihovna, která implementuje interpret tohoto jazyka, skrývající se pod jménem dfsch. Nejedná se o úplnou interpretaci jazyka, ale přejeme autorovi rychlý a nerušený vývoj ;-).

Aplikace, které by měly běžet v multiplatformním prostředí je možné často koncipovat jako webové, tj. uživatelské rozhraní těchto projektů Vám poběží v běžném internetovém prohlížeči, občas s výjimkou stabilní Opery, protože ta nemá zatím příliž dobrou podporu JavaScriptu a tudíž v ní často nefungují wysiwyg editory. Software, který je takto koncipován často běží na PHP serveru a většinou je použita MySQL databáze. Kromě několika CMS, které nejsou až tak zajímavé a unikátní, vyšlo několik velice zajímavých aplikací postavených na tomto modelu: Cultbooking 1.0.0, což je rezervační systém pro hotely/penziony; Enterprise CRM and Groupware System 1.2, který jako jeden z mála implementuje současně CRM i Groupware; Bumblebee 1.0.4, jenž nabízí možnost správy (plánování užívání) sdílených prostředků a nástrojů. Velmi zajímavým příspěvkem do kategorie www aplikací je ASP2PHP, což je nástroj, který by měl usnadnit převod aplikací psaných v klasickém ASP na platformu PHP.

Banshee TeXmacs
Anjuta

Banshee, přehrávač hudby na mono platformě *** TeXmacs, wysiwym editor pro TeX alá Emacs *** Anjuta, kvalitní IDE pro ty, jenž mají rádi Gnome

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

... 25.5.2006 11:00 Jiří Šůla
  L Re: ... 25.5.2006 13:19 MaReK Olšavský
    L Re: ... 25.5.2006 17:06 Jiří Šůla
      L Re: ... 25.5.2006 17:10 Aleš Hakl
        |- Re: ... 25.5.2006 17:13 Jiří Šůla
        L Re: ... 25.5.2006 17:48 Ondřej Čečák
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze