LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PostgreSQL (21) - Spojování dotazů

PostgreSQL umí spojovat výsledky několika dotazů do jediného výsledku. Je několik variant a několik omezení. Těchto možností lze využívat například při vytváření RSS pro celý server (blog, webzine, portál).

17.5.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 13110×

Spojování dotazů

Všechny výběry z databáze, které se zatím v seriálu objevovaly, se vešly do jediného SELECTu. Ne vždy je toto reálné. Například výše zmíněná tvorba jednoho RSS pro celé www stránky může obsahovat položky z článků, novinek, nového software, ... Pak je zapotřebí buď mít tabulku, kam se dávají data jen pro tvorbu RSS, nebo ve scriptu srovnat výsledky několika dotazů (ale to znamená výrazně vyšší režii na straně scriptovacího serveru), případně mnohem elegantněji využít možností spojení několika dotazů do jediného výsledku.

Toto spojení výběrů má jediné menší omezení. Aby bylo proveditelné, je třeba mít vybírané sloupce stejného typu (tzn. nemusí se jmenovat stejně). Textová pole můžete kombinovat s pevnou i proměnnou délkou (CHAR, VARCHAR, TEXT), číselné typy k sobě bez ohledu na jejich konkrétní typ a datumy také.

Spojení výsledků z několika dotazů na několika tabulkách do jediné množiny výsledků je možné několika způsoby, buď jsou zahrnuty všechny výsledky (UNION ALL mezi příkazy SELECT), nebo jsou vyloučeny multiplicitní hodnoty (prostý UNION), vybrání hodnot z tabulky, které nejsou v následujícím SELECTu (klauzule EXCEPT) a poslední variantou je vybrání pouze multiplicitních hodnot (spojovník INTERSECT). Názvy sloupečků, jak je uvidíte ve výběru, jsou podle prvního SELECTU v řadě, který je prováděn. Použití modifikátoru ALL má neelementárně jasná pravidla:

  • UNION - vrátí prostě všechny řádky
  • EXCEPT - jestliže se řádek (vybíráte-li jen některé sloupce tak je pravděpodobná duplicita hodnot) opakuje v tabulce před EXCEPT m× a v tabulce za EXCEPT n×, bude ve výsledku max(m-n,0)×
  • INTERSECT - jestliže se řádek (vybíráte-li jen některé sloupce tak je pravděpodobná duplicita hodnot) opakuje v tabulce před INTERSECT m× a v tabulce za INTERSECT n×, bude ve výsledku min(m,n)×

Protože více, než rozebírání teorie pomohou příklady, nadefinujeme nyní několik tabulek, které se mohou vyskytnout v běžném CMS (content management system), samozřejmě, že v plném systému jsou tabulky podstatně rozsáhlejší, kde jsou tabulky pro články, novinky a software ke stažení:

CREATE TABLE articles(
articles_id BIGSERIAL,
title CHARACTER VARYING(200),
perex CHARACTER VARYING(1000),
content TEXT,
add_date timestamp without time zone DEFAULT '01-01-0001 00:00:00' NOT NULL
);

CREATE TABLE news(
news_id BIGSERIAL,
title CHARACTER VARYING(200),
content CHARACTER VARYING(1000)
add_date timestamp without time zone DEFAULT '01-01-0001 00:00:00' NOT NULL
);

CREATE TABLE downloads(
downloads_id BIGSERIAL,
name CHARACTER VARYING(200),
description TEXT,
filename CHARACTER VARYING(500)
add_date timestamp without time zone DEFAULT '01-01-0001 00:00:00' NOT NULL
);

-- vlozeni hodnot, je na libovuli studenta tohoto serialu :-)

-- vyber hodnot ze vsech tabulek, s potlacenim duplicit
(SELECT title, perex FROM articles
UNION
SELECT title, content FROM news
UNION
SELECT name, description FROM downloads
) ORDER BY title;

-- vyber hodnot ze vsech tabulek, vcetne duplicit
(SELECT title, perex FROM articles
UNION ALL
SELECT title, content FROM news
UNION ALL
SELECT name, description FROM downloads
) ORDER BY title;

-- Vybrani pouze nazvu a textu/popisu z radku, ktere jsou ve vsech tabulkach
-- s potlacenim duplicitnich radku
(SELECT title, content FROM news
INTERSECT
SELECT name, description FROM downloads
) ORDER BY title;

-- Vybrani pouze nazvu a textu/popisu z radku, ktere jsou ve vsech tabulkach
-- vcetne duplicitnich radku
(SELECT title, content FROM news
INTERSECT
SELECT name, description FROM downloads
) ORDER BY title;

-- Vybrani pouze nazvu a textu/popisu z radku ktere jsou v prvni tabulce,
-- ale nejsou v druhe
(SELECT title, content FROM news
EXCEPT
SELECT name, description FROM downloads
) ORDER BY title

-- Vybrani poslednich 5 zaznamu napric tabulkami, pravdepodobne nejvhodnejsi
-- vyber pro generovani RSS
(SELECT title, perex, add_date FROM articles
UNION
SELECT title, content, add_date FROM news
UNION
SELECT name, description, add_date FROM downloads
) ORDER BY add_date ASC LIMIT 5;

Pokud jste si naplnili data rozumně (a nemáte stejné id například pro oznámení nového programu ke stažení v novinkách a v downloads), máte v tabulkách duplicity a budete vybírat i id, setkáte se s tím, že neodfiltrujete duplicitní záznamy. Aby PostgreSQL umělo duplicity vyřadit (stejný problém se bude týkat i MySQL), musí být všechny hodnoty 100% shodné.

Pokud budete tvořit výše uvedené RSS, budete kromě hodnot potřebovat i identifikovat, ze které tabuky data pochází, protože je pak zapotřebí podle tohoto dodatečného sloupce nasměrovat odkaz na správný script. Pro toto lze použít přímé vložení hodnoty do výběru, kvůli striktnosti PgSQL serveru explicitně přetypované na text a pro pořádek pojmenované podle pořeby, zde tablename:

(SELECT 'articles'::text AS tablename, articles_id AS id, title, 
perex FROM articles
UNION
SELECT 'news'::text, news_id, title, content FROM news
UNION
SELECT 'downloads'::text, downloads_id, name, description FROM downloads
) ORDER BY tablename, id;

Omezení na počet řádek a případné seřazení výsledků se zadává za poslední příkaz SELECT, klauzule WHERE. Omezující výstupní řádky je třeba umístit za jednotlivé SELECTy (vztahuje se tedy partikulárně na každý výběr, nelze jej udělat pro omezení celku). V případě, že potřebujete kombinovat více SELECTů a navíc Vám přistupují kombinace UNION (ALL), INTERSECT (ALL) a EXCEPT (ALL), je vhodné pomocí závorek vymezit priority jednotlivých kombinací, například tab1 UNION tab2 INTERSECT tab3 je bez závorek ekvivalentní zápisu tab1 UNION (tab2 INTERSECT tab3).

Závěrem

Spojováním dotazů lze výrazným způsobem odlehčit zátěži PostgreSQL serveru, potažmo aplikaci, protože jediným dotazem získáme data, která potřebujeme a jak potřebujeme, proto není nutné v aplikaci data "přerovnávat". V příštím díle se podíváme na podvýběry (SELECTy jako součást dalších dotazů a příkazů).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Odlehčení 19.5.2006 23:49 Lukáš Zapletal
L Re: Odlehčení 22.5.2006 09:50 MaReK Olšavský
  L Re: Odlehčení 23.5.2006 15:42 Lukáš Zapletal
    L Re: Odlehčení 1.6.2006 19:18 sirt2
      L Re: Odlehčení 1.6.2006 20:02 Aleš Hakl
        L Re: Odlehčení 2.6.2006 08:36 Petr Zajíc
vyhladavanie cez string bez diakritiky 23.5.2006 12:58 blindmen
  L Re: vyhladavanie cez string bez diakritiky 23.5.2006 15:47 Lukáš Zapletal
    |- Re: vyhladavanie cez string bez diakritiky 23.5.2006 17:00 blindmen
    | |- Re: vyhladavanie cez string bez diakritiky 24.5.2006 07:19 Petr Zajíc
    | L Re: vyhladavanie cez string bez diakritiky 24.5.2006 18:53 Lukáš Zapletal
    L Re: vyhladavanie cez string bez diakritiky 11.10.2006 10:21 Tomk
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze