LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (12)

Opět je zde další díl softwarových novinek, který upozorňuje na nová vydání alespoň těch nejdůležitějších distribucí a informuje o novinkách v programech, především s aspektem na méně známý a rozšířený software.

9.5.2006 10:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 8643×

Novinky v (nejen) Linuxových distribucích

Trochu netradičně je první a největší novinkou OpenBSD 3.9, které opět dodrželo pravidelný půlroční cyklus desetinkových verzí. Novinky, tak trochu tradičně, nejsou nijak převratné, spíše se jedná o drobné změny, které v důsledku znamenají veliké zkvalitnění celého operačního systému. Řadu potenciálních uživatelů však může odradit postup instalace, protože není k mání oficiální obraz instalačního DVD/CD, ale vše probíhá formou netinstallu, takže je zapotřebí poměrně kvalitní konektivita na internet, případně pokud chcete nainstalovat na více počítačů ve firmě, budete si muset zrealizovat lokální zrcadlo. Novinky proti předchozí verzi: opravy funkčnosti na PowerPC Applech, podpora pro systémové senzory, opravy funkčnosti PATA/SATA řadičů, apmd může nově měnit frekvenci procesorů (které to umí) podle zatížení systému, ppp umí IPv6 a mnoho dalšího. Seznam novinek naleznete na serveru OpenBSD.nu. Pokud strávíte trochu nepohodlnou instalaci a nevadí Vám občas trochu podivné chování a výroky Theo de Raadta, zakladatele OpenBSD, získáte velice kvalitní systém.

Mezi méně známé a přesto velice příjemné systémy založené na FreeBSD patří PC-BSD, které aktuálně vyšlo ve verzi 1.0. Distribuce je pro platformu x86 a desktopem je KDE. Poměrně zajímavý a pro běžného uživatele valice příjemný je způsob instalace potřebného software, který se instaluje v podobě PBI balíků, které s sebou nesou všechny potřebné knihovny. Není to příliž šetrné na přenosovou kapacitu internetového připojení, ale je tím vyřešen problém s různými verzemi knihoven, které jsou vyžadovány různými programy. Stejný systém instalace znají uživatelé systému MacOS X. Na našem serveru si můžete prohlédnout screenshoty z této distribuce, případně si ji objednat v našem Linux CD Shopu.

SystemRescueCD, aktuálně ve verzi 0.2.19 je minimalistická distribuce pro ty, kteří potřebují nějakým způsobem zálohovat data (mnoho administrátorů zná Norton Ghost), případně upravit rozdělení oddílů disku, třeba z důvodu přípravy na instalaci Linuxu. Zálohy pevného disku je možné udělat jak na lokální disk, tak na vzdálený stroj, přičemž se pro komunikaci používá ssh. Nejvýznamnější změnou je povýšení jádra na 2.6.16.10, ntfsprogs 1.13.0 a oprava problémů s SCSI CD-ROM mechanikami. Pro zálohování pevných disků je na CD program partimage, pro úpravy rozdělení HDD GNU Parted s grafickou nadstavbou QTParted. Pokud potřebujete jen upravit rozdělení pevného disku, postačí Vám cca 5x menší live CD GParted, které vyšlo ve verzi 0.2.4-3 a obsahuje pouze GNU Parted s nadstavbou GParted.

Wolvix, aktuálně ve verzi 1.0.4, je jednou z méně známých distribucí. Je postaven na základech Slaxu, ale je podstatně větší (476 MB - nevejde se tedy na 8 cm CD) a má mnohem větší výběr software i možných desktopů (defaultním je XFce, ale možné jsou i Fluxbox a IceWM). Existuje ve 3 edicích - Media, Games a Desktop, v současnosti ještě nemá plně odladěný gui instalátor. Tato distribuce by mohla být velmi zajímavou pro ty, kteří chtějí stabilitu a kvalitu Slackware, ale původní instalační proces jim připadá zdlouhavý a nepřehledný. Mimochodem, mateřská distribuce Wolvixu SLAX dospěla do verze 5.1.4.

Ze zdrojových kódů RHEL existuje několik forků, nejznámějším a i v LinuxSoft.cz používaným je CentOS, ale k těm dalším patří i White Box Enterprise Linux, který aktuálně vyšel ve verzi 4 respin 1. Podobně jako u CentOSu, ale i dalších na server a rockstable zaměřených distribucí, neočekávejte nejčerstvější software, ale pouze takový, který je odzkoušený a detailně odladěný. Pro jednotlivé řady WBELu je přislíbena podpora po dobu 5 let, což je rozumná doba pro nasazení na servery.

Jen zběžně beta verze a release candidates významných distribucí: (K/X)Ubuntu 6.06 Flight 7, SimplyMEPIS 6.0beta2 a OpenSUSE 10.1 RC5, které dosáhlo statutu Goldmaster a ve čtvrtek 11-05-2006 bude uvolněno jako plná verze, doufejme, že už budou k dispozici i oficiální obrazy DVD.

Zábava a volný čas

Her se většinou nerodí mnoho, alespoň ve srovnání s užitkovými programy, řada z nich patří mezi ty jednodušší a často to jsou remaky starších titulů, nebo jednodušší hry - občas nás napadne slovíčko bohužel. Jedna z nejpovedenějších 2D stříleček, které byly k vidění na Amize a v dobách DOSu i na PC byl Raptor, jehož remake je k mání ve verzi 2. S aktuální verzí přišlo i přejmenování na Rafkill a aktuální verze je 1.2.1. Ke kompilaci budete potřebovat knihovny Allegro, které jsou podstatně méně používané, než SDL, a DUMB. Příjemná zábava na mnoho večerů :-).

Užitečné programy

Open Linux Developer je IDE (Integrated Development Environment), které ani zdaleka nedosahuje komplexity KDevelopu, nebo Anjuty, ale na druhou stranu nezažene začínajícího vývojáře svou strohostí. V současnosti je k dispozici aktuální verze 0.6.0. Jednoduchostí připomíná nejspíše Bloodshed Dev-Cpp. Pro počátky programování v jazyce C/C++ je to příjemné a nekomplikované prostředí, možná jsou ambice tvůrců prostředí do budoucna podstatně větší a vzhledem k poměrně ranné verzi program vykazuje občas nestabilní chování, ale stojí za pozornost. Dalším vývojářským prostředím, které stojí za pozornost je Ultimate++, aktuálně ve verzi 602, které nabízí prostředí pro systémy Linux i Windows. Hlavním jazykem tohoto prostředí je C++, ale pro tvorbu GUI je zabudován framework U++. Hlavní podíl nesou čeští vývojáři. Velice zajímavým produktem je Gambas, prostředí, které je překladačem jazyka velice blízkého Visual Basicu firmy Microsoft. "Tvrdí programátoři" pravděpodobně opovržlivě odvrátí pohled, nicméně pro napsání řady kancelářských aplikací je tento jazyk dostačující a vývoj v něm může být velice rychlý a efektivní, ale pozor na licenci Vašich programů, protože pro tvorbu gui se používá QT. Aktuální verze v době psaní článku je 1.0.16.

Častým využitím slabších počítačů a některé z minimalistických Linuxových distribucí je vytvoření firewallu. Příjemný frontend pro nastavení pravidel netfilter/iptables, který používá Ncurses pro vytvoření gui poskytuje projekt Vuurmuur Firewall, který se aktuálně dostal do verze 0.5.71. GKrellM je velmi oblíbený a kvalitní systémový monitor, který je tvořen základem a "krelly", což jsou jednotlivé moduly sledující jednotlivá čidla, systémové prostředky a mnohé další. Pokud chcete vidět zatížení a stav počítače v grafice, ale nechcete nic, co by nadměrně zatěžovalo systém (proti GKrellM je Gnome Monitor obrovský moloch), mohl by být tento program rozumným řešením. Aktuální verze programu je 2.2.9.

Připojení mobilního telefonu k počítači a možnost práce s daty v něm je oblíbeným podnětem pro mnoho programátorů. Dalším z celé řady programů, které mohou velice dobře posloužit je KMobileTools, aktuálně ve verzi 0.4.3.3. Jak název napovídá, jde o program, který bude nejvíce doma v KDE a spektrum telefonů, se kterými umí pracovat také není malé. Gui a nastavení jsou poměrně intuitivní, takže ani začátečník by neměl mít problém.

Pokud potřebujete vypalovat CD, či DVD, můžete používat buď přímo konzolové nástroje, což se nejeví každému jako nejpohodlnější varianta, nebo můžete použít některý z frontendů X-CD-Burn, K3B, GnomeBaker, ... BashBurn nabízí možnosti usnadnění vypálení CD z příkazové řádky, je obsažen například v minimalistické distribuci Damn Small Linux, při zachování snadnosti používání a nenutnosti startovat X pro vypálení záloh. Aktuální verze programu je 1.8.0.

Dillo, minimalistický www prohlížeč, recenzovaný i na našem portále, se dočkal další verze, tentokráte 0.8.6. Pro ty neznalé, jedná se o maximálně jednoduchý WWW prohlížeč, který potřebuje ke své kompilaci GTK 1.2 (pokud nechcete kompilovat jsou připravené balíky pro většinu distribucí), ale jeho možnosti jsou značně omezené a v čisté verzi nezvládá dobře třeba jiné kódování, než ISO-8859-1. Abyste doplnili chybějící funkčnost na stránkách http://teki.jpn.ph/pc/software/index-e.shtml najdete patche, které zmergujete s originálními zdrojovými kódy a získáte tím velmi dobře použitelný a přesto nenáročný WWW prohlížeč.

Dillo OpenLDev
BashBurn

Dillo, nenáročný WWW prohlížeč *** Open Linux Developer - jednoduché IDE pro začátečníky *** BashBurn - lze z příkazové řádky vypalovat ještě jednodušeji?

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Chybicka 9.5.2006 11:35 paolo
  |- Re: Chybicka 9.5.2006 11:42 o.k.
  L Re: Chybicka 9.5.2006 13:59 MaReK Olšavský
    |- Re: Chybicka 9.5.2006 14:02 MaReK Olšavský
    L Re: Chybicka 9.5.2006 14:19 Aleš Hakl
      L Re: Chybicka 9.5.2006 14:43 MaReK Olšavský
        L Re: Chybicka 9.5.2006 15:23 Aleš Hakl
          L Re: Chybicka 9.5.2006 15:26 MaReK Olšavský
            L Re: Chybicka 9.5.2006 16:43 Aleš Hakl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze