LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Lighttpd - lehký webserver

Lehký ovšem v tomto případě neznamená ochuzení o funkce, ale spíš efektivní kód. Tento webserver umí většinu věcí co by člověk od webserveru očekával a navíc to umí velmi rychle. A kromě toho přidává i pár unikátních vlastností, které jinde běžné nejsou.

2.5.2006 06:00 | Michal Čihař | Články autora | přečteno 17228×

Lighttpd původně vznikl jako ukázka toho, že může existovat webserver, který zvládne 10000 požadavků za sekundu. Jak je vidět po třech letech, implementace to byla docela úspěšná a tento server se začíná stále více prosazovat (alespoň podle Netcraftu). Oblast použití je poměrně široká, od různých zařízení používajících distribuci OpenWrt až po mnoho velkých webů s několika milióny přístupů za den. To že Lighttpd zvládá takto rozdílné nasazení je dáno jeho architekturou, masivním interních cachováním a využítím maxima optimalizačních prostředů, které daná platforma nabízí.

Lighttpd umí vše co webserver potřebuje, tedy rozumí si s HTTP/1.1, HTTPS, umí HTTP autentifikaci, virtuální hosting, zvládne servírovat velké soubory, přepisovat URL a přesměrovávat požadavky. Pokud vám tento výčet nestačil, zadejte do prohlížeče lighttpd.net a zjistěte si, jestli je vámi požadovaná vlastnost podporovaná.

V dnešní době se většina webů neobejde bez dynamického obsahu, ten je samozřejmě také podporován, ale na rozdíl od Apache se obvykle používá FastCGI, které umožňuje oddělení zpracování dynamického obsahu a jeho posílání dat klientu. Díky použitému síťovému protokolu je také možné mít více serverů, které zpracovávají dynamické stránky a jediný webserver, který na ně rozděluje požadavky a výsledky pak pošle klientům.

Instalace

Dost bylo teorie, pojďme si to vyzkoušet v praxi. Pro instalaci použijeme buď balíčky obsažené v distribuci nebo si stáhneme zdrojáky a obvyklým postupem (./configure; make; su -c 'make install') nainstalujeme.

Nastavení

Veškeré nastavení probíhá v konfiguračním souboru, který má podobu jednoduchého přiřazení hodnot. Kromě toho můžeme také definovat podmíněné parametry. Pokud nám distribuce nepřipravila init skripty, budeme si muset poradit se spouštěním sami, pro začátek nám postačí tyto příkazy:

# Otestujeme konfiguraci
lighttpd -t -f lighttpd.conf
# Spustíme testovací server
lighttpd -D -f lighttpd.conf

Nejjednodušší konfigurace webserveru je asi posílání statického obsahu bez virtuálních domén a podobných komplikací. Tomu také odpovídá minimální konfigurační soubor:

server.document-root = "/srv/www.example.org"

mimetype.assign = (
 ".html" => "text/html", 
 ".txt" => "text/plain",
 ".jpg" => "image/jpeg",
 ".png" => "image/png"
)

Zde jsme jen nastavili odkud má server brát stránky a některé základní MIME typy pro servírovaný obsah (tuto část můžete použít z výchozího konfiguračního souboru, nebo vám tento krok distribuce ještě více usnadnila a generuje MIME typy z databáze v distribuci). Tímto jednoduchým nastavením ovšem moc díru do světa neuděláme, takže se v konfiguraci budeme muset ponořit hlouběji.

Nejprve trochu zabezpečíme server. Nikdo snad nepochybuje o tom, že spouštění pod rootem není dobrý nápad:

server.username      = "www-data"
server.groupname      = "www-data"

Když uživatel přijde na náš server, tak asi nechce zadávat ještě jméno souboru, takže mu hned naservírujeme index.html:

index-file.names = ( "index.html" )

V dnešní době už jen opravdu nejvytíženější služby mají samostatný webserver, ostatní používají jeden pro několik serverů. Toho jednoduše docílíme buď pomocí podmínek (jak je uvedeno v následující ukázce), nebo pomocí modulu pro virtuální hosting.

$HTTP["host"] == "www2.example.org" {
 server.document-root = "/srv/www2.example.org/"
}

Jestli dbáme o bezpečnost hesel uživatelů a nechceme dopadnout jako Seznam, tak je vhodné také nastavit zabezpečený server používající SSL:

$SERVER["socket"] == "0.0.0.0:443" {
 ssl.pemfile = "/etc/certs/secure.example.org.pem"
 ssl.engine = "enable"
 server.document-root = "/srv/secure.example.org/"
}

Poslední ukázkou zběžného průchodu konfiguračním souborem bude nastavení PHP. Ať již se nám tento jazyk líbí nebo ne, rozhodně je jeden z nejpoužívanějších pro webové aplikace a dost často se bez něj neobejdeme. Pro běh potřebujeme PHP kompilované s podporou FastCGI (při konfiguraci --enable-fastcgi, většina distribucí už takovou binárku obsahuje, obvykle se balíček jmenuje php-cgi). Pak již stačí nastavit Lighttpd aby ho používal:

fastcgi.server = ( ".php" => (( 
           "bin-path" => "/usr/bin/php-cgi",
           "socket" => "/var/tmp/php.socket",
         )))

Tímto jsme samozřejmě nevyčerpali všechny možnosti, které nám konfigurace nabízí. Nastavit je možné téměř vše a existuje několik dalších modulů, které se vám určitě budou hodit. Jejich podrobnější popis najdete v dokumentaci nebo na wiki projektu.

Zaujal vás Lighttpd?

Pokud pro přesvědčení o vhodnosti použití Lighttpd stále ještě váháte, vývojáři pro vás připravili sadu benchmarků, ze kterých je jasné, že je to ten nejrychlejší server :-). Ale raději mějte stejný názor jako Winston Churchill a statistiky pro konkrétní nasazení si vytvořte sami, třeba budete příjemně překvapeni.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Lži 2.5.2006 21:07 Jaroslav Šmíd
  |- Re: Lži 2.5.2006 22:17 Jan (Jerry) Jaroš
  | L Re: Lži 2.5.2006 22:38 Ondřej Čečák
  L Re: Lži 10.5.2006 12:18 Michal Čihař
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze