LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Začínáme s WiFi (část 5.)

V dalším výkladu se zaměříme již na praktickou stránku věci. Jak se tedy nejsnáze dostat k WiFi připojení?

6.5.2004 08:00 | DoubleR | Články autora | přečteno 51023×

Nejjednodušší bude se poohlédnout po okolí, jestli nenajdete někoho, kdo již toto připojení používá. Pokud nikoho nenajdete nebo neznáte, bude pravděpodobně nejjednodušší opatřit si notebook s PCMCIA nebo USB WiFi adaptérem a nějakým vyhodnocovacím programem (pro Linux lze doporučit Kismet, budete-li nuceni použít Windows, Je vhodný Network Stumbler) a začít zkoumat signály v předpokládaném místě příjmu. Vyhodnotit signál co do kvality nebude problém, horší bude najít provozovatele přístupového bodu, pokud se nám podaří kvalitní signál najít. Z některých údajů lze provozovatele vypátrat, narazit však můžete také na signály, které je velmi obtížné identifikovat a navíc se nemusí vždy jednat o WiFi připojení k internetu.

Spolehlivější metodou je začít pátrat po internetu. Předně se musíte rozhodnout buď pro připojení komerční (bývá dražší, avšak spolehlivější) nebo nekomerční (bývá přesně opačné). V některých lokalitách lze narazit i na WiFi připojení zdarma (většinou pomalé připojení 32 kB/s). Jako dobrý výchozí bod pátrání je http://www.czfree.net, doporučit lze FAQ. Pokud se budetet chtít připojit do této sítě, prohlédněte si mapy na http://www.czfree.net/mapa/. Stránka je opatřena vyhledávačem a dozvíte se zde spoustu užitečných informací.

Pokrytí Karlova náměstí
Situace ve WiFi připojení v okolí Karlova náměstí, Praha 2 (CZFree.Net)

Komerční připojení poskytuje mnoho společností, mezi hlavními na českém trhu jsou společnosti Český Telecom, Eurotel Praha, Globe Internet, GTS, TSGCom (MyNet), WideNet a řada dalších. Více informací naleznete např. na http://wifionline.net/. Je třeba upozornit na možnost tarifikování připojení, zpoplatňování a omezování objemu přenesených dat a jiné obchodnické praktiky, které se nám, ctitelům svobodné výměny informací, nemusejí zrovna líbit. Komerční poskytovatelé také někdy nabízejí instalační sady, ale nelze očekávat, že by v nabídce byly za výhodnější cenu HW komponenty, vhodné pro Linux či ***BSD. Situace zde poněkud připomíná poměry kolem dial-up připojení na začátku devadesátých let, výhrady bych měl zejména k použití volně přístupného nechráněného ISM pásma 2,4 GHz.

Pokud najdeme přístupový bod, bude asi na řadě otázka, na jakou vzdálenost bude připojení spolehlivě fungovat. Eurotel WiFi jet např. uvádí zaručenou spolehlivost na vzdálenost 30 až 90 m od přístupového bodu. Tento údaj je však nutné brát s rezervou, neboť Eurotel, stejně jako řada dalších poskytovatelů klade důraz především na mobilní internet, kde jsou poněkud jiné poměry – především se předpokládá použití notebooků s PCMCIA kartou nebo PDA s podporou standardu IEEE 802.11b. U mobilních zařízení tohoto typu nelze počítat s použitím vnější antény se ziskem a směrovými vlastnostmi. Chcete-li připojit stacionární počítač s použitím venkovní antény, bude připojení fungovat na mnohem větší vzdálenost, možné je počítat se vzdálenostmi 300 – 800 m. Limitujícím faktorem bude především úroveň rušení. Někteří wifisté se snaží o dálkové rekordy. V Austrálii spolehlivě funguje několik měsíců linka o délce 18 km a zřejmě nejdelší linku mají v sousedním Polsku – 110 km! V žádném případě však nemá cenu lámat rekordy, pokud vás zajímá spolehlivé připojení k internetu.

Pro začátek si tedy opatříme vhodnou WiFi kartu. Rozhodující pro nás bude podpora Linuxu, typ připojení k počítači (PCI, PCMCIA, USB) na v neposlední řadě také vstup pro vnější anténu. USB adaptéry nejsou příliš vhodné, neboť zpravidla nemívají vstup pro vnější anténu a lze rovněž očekávat problémy s ovladači pro Linux. Zkoušel jsem takový adaptér s čipsetem Atmel AT76C503A, který jsem dostal zapůjčený i s CD, na kterém byly ovladače pro Linux. Po delším laborování se mi ho sice podařilo zprovoznit, ale nedařilo se prakticky nic nastavit. Zkoušel jsem i jiné ovladače, např. stažené z www.berlios.de, ale výsledek nebyl o mnoho lepší. Adaptér velikosti zapalovače měl samozřejmě pouze integrovanou anténu a vstup pro externí anténu chyběl. Pro spojení s vnitřní sítí, kterou máme se sousedem v domě to stačilo, ale nevyhovovalo to mojí experimentátorské nátuře, proto jsem adaptér vrátil a rozhodl se k nákupu vlastní WiFi karty. Než se zmíním o mé volbě (čipset Intersil PRISM 2.5), je třeba zmínit se o tom, co vlastně potřebujeme na kartě nastavovat.

Již víme, že WiFi karta je kompletní transceiver (přijímač + vysílač). proto bývá nutné nastavit především vf výkon vysílače, abychom se „vešli“ do limitů, stanovených generální licencí. U přijímače je pak nutné nastavit vf citlivost – ta musí být zvolena tak, aby karta spolehlivě přijímala signál z přístupového bodu, ale aby celkový zisk ve vf cestě nebyl příliš vysoký s ohledem na silné rušící signály v sousedství. Karta se sice tváří jako „dospělý“ přijímač, ale zázraky po ní chtít opravdu nemůžeme. K dispozici je dále tzv. squelch, neboli umlčovač šumu. Funkci tohoto doplňku určitě znáte např. z CB radiostanic – přijímač běží, ale není slyšet nepříjemný šum díky tomuto umlčovači. Pokud je ale přítomen přijímaný signál, přijímací cesta se otevře a všechny obvody pracují s nastaveným ziskem, bez poklesu ciltivosti. I squelch je možné softwarově nastavovat. Samozřejmě je nutné také nastavit kanál, pokud nechceme, aby se karta sama naladila na nejsilnější přítomný signál. Další parametry, jako typ sítě (managed, ad-hoc), klíč WEP a další bezpečnostní prvky, už nesouvisejí s přijímačem jako takovým.

Jedním z nejzdařilejších čipsetů je řada PRISM firmy Intersil. Kvalita karty ve značné míře také závisí na firmware, přesněji řečeno na tom, jak si firmware rozumí s jednotlivými obvody přijímače/vysílače (čipsetu).

V následující tabulce je uveden přehled WiFi karet, pro které existují ovladače pro Linux a je také uveden typ čipsetu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze