LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (11)

Nové distribuce, nový software z několika oblastí v dalším díle našeho seriálu.

26.4.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 8422×

Novinky ze světa distribucí

Prvním příspěvkem dnešního dílu je minimalistické (~30MB) GParted LiveCD, které je přísně jednoúčelovou distribucí, sloužící k rozdělení disku na oddíly, případně k úpravě jejich velikostí při již existujícím rozdělení. Opraveno bylo několik chyb a obsahuje především nový GParted. Ač je GParted postaven kolem GTK knihoven, použit je Fluxbox jako window manager, pokud potřebujete udělat úpravy na notebooku, konečně je přidán Synaptics pro obsluhu touchpadu. Toto live CD se doporučuje, pokud potřebujete připravit počítač na dualboot a nechcete instalovat například Partition Magic (třeba proto, že na něj nemáte licenci), nebo bootovat některou z velkých distribucí (Ubuntu), které tento nástroj obsahují.

Další zajímavou distribucí, která v posledních dvou týdnech vstoupila trochu ve známost je DSF (Debian From Scratch) v současnosti ve verzi 0.99, která představuje neoficiální Debianovské záchranné live CD, ale kromě záchrany již nainstalovaného systému můžete celý systém sestavit ze zdrojových kódů, podobně jako Gentoo nebo Linux From Scratch, čímž byste mohli získat maximální optimalizaci na použitý hardware. Je otázkou, jestli se tyto možnosti nějak výrazněji podepíšou na celkovém výkonu instalace.

V minulém díle softwarových novinek bylo anoncováno vydání aktuálního CentOSu 4.3. Protože je tento systém udržován vždy 5 let, následoval v uplynulých týdnech release CentOS 3.7, který je údržbou 3. verze tohoto profesionálního systému. Pokud již na některém serveru/stanici CentOS řady 3 máte, je update na aktuální verzi snadný pomocí yum upgrade, nebo up2date -u, jinak můžete stáhnout instalační ISO obrazy ze stránek projektu, podporované architektury jsou i386, x86_64, ia64, s390 a s390x.

Několik zajímavých a široce používaných distribucí je ve fázi, která je blízko finálnímu vydání jejich dalšího evolučního kroku, takže z těch nejzajímavějších je k dispozici SUSE Linux 10.1 RC2, rodina kolem Ubuntu (Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu a Edubuntu) 6.06 "Dapper Drake" a FreeBSD 6.1-RC1.

Užitečný software

Především vývojáři WWW aplikací pracují s databázovým serverem MySQL, ale tento je použitelný a používán i jinde, byť ne v takovém rozsahu. Současná verze v řadě 5.0, která je doporučována k produkčnímu nasazení je MySQL 5.0.20a. Změny v tomto vydání najdete na stránkách projektu, jedná se výhradně o opravy. Od řady 5.0 je přidáno mnoho vlastností, které chyběly v předchozích (na hostinzích často používaných) vývojových řadách, z nichž je možné zdůraznit především nativní podporu transakcí, stored procedur a triggerů.

Kancelářský balík KOffice se dočkal verze 1.5. Hlavní a pravděpodobně nejočekávanější novinkou je podpora ODF (Open Document Format), který je výchozím formátem OpenOffice.org od řady 2, ale zároveň je schválen jako základní formát odf aliancí a jako takový jej přijme Evropská Unie pro komunikaci s úřady (alespoň dle informací, které proběhly). Pokud používáte makra například pro automatizované zpracování dat v tabulkách, můžete se setkat s nemožností jejich přenosu z OO.o2 do KOffice. Pro uživatele KDE je tento balík velice užitečný, protože je nativně integrován do prostředí, ale ostatní použijí buď OpenOffice.org, nebo Gnome Office (AbiWord, GNUmeric), které by již také měli zahrnovat podporu ODF a byť nejsou tak úplným řešením kancelářského balíku, tak se vyznačují nepoměrně rychlejším startem.

Počítače nepoužíváme výhradně k práci, ale například i k přehrávání hudby. Uživatelé služby Last.fm vědí, že je potřeba mít v pořádku informace o skladbách (správně vyplněné tagy), aby mohl server korektně zpracovat informace o tom, co zrovna poslouchají. Někomu postačí možnosti editoru, který je obsažen téměř v každém přehrávači mp3/ogg/flac/... souborů. Pro poněkud sofistikovanější práci s těmito popiskami může posloužit GTK aplikace EasyTAG, která  umí upravovat tagy hromadně, přejmenovávat adresáře podle tagů, spolupracuje s Freedb.org a má mnohé další příjemné vlastnosti, které editaci tagů usnadní. Aktuální verze je 1.99.12 (byť screenshot je z předchozí verze :-)).

Pokud jste příznivci Gnome/XFce rozhraní, zajisté znáte WWW prohlížeč Epiphany, který vznikl jako fork jednu dobu spícího prohlížeče Galeon. Nyní se objevují zprávy o tom, že by jejich zdrojové kódy měly být opět spojeny. Prohlížeč Epiphany vyšel v těchto dnech v nové, aktuální verzi 2.14.1, podobně, jako celé Gnome. Neznalým pouze připomenu, že jádro prohlížeče je stejné, jako u Mozilla Firefoxu, leč gui není psáno v XULu, ale v GTK. Výsledkem je mnohem vyšší rychlost prohlížeče, jeho menší nároky, ale na druhé straně má jednu menší nevýhodu v tom, že neumí přijmout XULová rozšíření pro Firefox.

A pouze ve zkratce, vyšly nové window managery IceWM 1.2.26 a XFce 4.3.90.1 (beta vydání XFce 4.4), nástroj pro správce sítí Ethereal 0.99.0 a v neposlední řadě aktualizace aplikací Mozilla Suite, Mozilla Thunderbird a Mozilla Firefox, které stráhnete na stránkách czilla.cz.

EasyTAGKWord 1.5

EasyTAG - špičkový editor na tagy *** KWord 1.5 - nejpoužívanější část nových KOffice 1.5

Blbinka na závěr :-)

Guido van Rossum započal v roce 1990 vyvíjet programovací jazyk Python, který je patrně jeden z nejpokročilejších scriptovacích jazyků, které jsou v současnosti široce používány. Starší programátoři budou pamatovat, že v 80. letech byly často základy algoritmizace vykládány pomocí jazyka (želvičky :-)) logo, případně Karel a Žofka. Jakýsi průnik mezi těmito dvěma světy představuje projekt The Guido van Robot Programming Language, který spojuje možnosti robota Karla se základy syntaxe jazyka Python. Možná by tato "blbinka" mohla potěšit mnoho učitelů, kteří hledají vhodný jazyk pro výuku základů programování.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze