LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL - (67)

MySQL a PHP nebo Java. Jde to dohromady? Jistě!

21.4.2006 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 17395×

Náš seriál o MySQL by zdaleka nebyl úplný, kdybychom si v něm nepředvedli, jak lze s daty v MySQL pracovat v několika různých programovacích jazycích. To dnes napravíme a ukážeme si, jak se připojit k databázi, jak vypsat data z tabulky a jak je do ní vložit - a to pomocí PHP a Javy.

Teorie

Když se to celé hodně zjednoduší (znalci teď prominou poněkud nepřesnou terminologii), dá se říci, že existují dva typy programovacích jazyků rozdělené podle toho, jak mohou pracovat s MySQL. Pro první platí, že mají podporu MySQL API vestavěnou přímo do jazyka a jejich typickým představitelem je PHP. Řečeno přesně - PHP může být zkompilováno s podporou MySQL a tudíž se pro spojení s databází a pro práci s ní volají funkce, které má jazyk "normálně" k dispozici.

Druhá filozofie pak spočívá v použití nějaké mezivrstvy, která stojí mezi programovacím jazykem na straně jedné a databází na straně druhé. Důvodem pro použití takové vrstvy je hlavně skutečnost, že vývojáře nebavilo psát odlišný kód pro různé databáze, takže se píše pro práci s databází stejný, unifikovaný kód a odlišnosti jednotlivých databázových systémů se pak řeší v samostatné vrstvě. Typickými představiteli této filozofie budiž například technologie ODBC pro Windows nebo technologie JDBC pro Javu.

Ještě pár poznámek pro upřesnění. Toto rozdělení je třeba chápat jako orientační. Například PHP se s MySQL klidně může spojovat pomocí datového zdroje ODBC, takže může spadat do obou typů. A další věc: technologie jako JDBC se sice tváří, že může pomocí stejného přístupu pracovat s různými datovými zdroji, v praxi však většinou stejně narazíte na odlišnosti jednotlivých databází a kód musíte doladit. 

Leč, vzhůru do praxe. Aby to bylo jednoduché, budeme chtít pracovat s následující tabulkou:

create table lidi (jmeno varchar (10), prijmeni varchar (20));
insert into lidi (jmeno, prijmeni) values ('Jaroslav', 'Procházka');
insert into lidi (jmeno, prijmeni) values ('Karel', 'Novák');
insert into lidi (jmeno, prijmeni) values ('Jana', 'Sedláková');

Ukážeme si na:

  1. Postup, jakým se dá k databázi připojit
  2. Postup, jakým se dají získat data
  3. A konečně, jak se dají data zapsat

Samozřejmě, že pro pořádnou práci s databází by to nestačilo. Je třeba ještě umět pomocí programovacích jazyků vytvářet oprávnění, měnit strukturu databáze a tak dále. Ale pro ilustraci jistě bude stačit to, co uvedeme.

PHP

Připojení k databázi

Jelikož má PHP, jak jsme již uvedli vestavěnou podporu pro práci s MySQL, můžeme prostě použít funkci, která se připojuje k databázi. Bylo to rozepsáno v souvisejícím díle sesterského seriálu o PHP, takže jen připomenu, že ona funkce se jmenuje mysql_connect a že funguje zhruba takto:

<?
    $link = mysql_connect
("localhost", "uzivatel", "heslo");
    mysql_select_db("mojedb",$link);
?>

Získání dat

Data v PHP můžeme z existujícího spojení získat pomocí funkce mysql_query (odkaz na seriál o PHP). Získané výsledky lze procházet ve smyčce a něco s nimi dělat:

<?
  $vysledek
=mysql_query("select jmeno, prijmeni from lidi");
  while (
$zaznam=MySQL_Fetch_Array($vysledek)):
    
$jmeno = $zaznam["jmeno"];
    
// tady by se s výsledky pracovalo
  
endwhile;
?>

Manipulace s daty

PHP je relativně jednoduché. Proto se pro manipulaci s daty používá rovněž mysql_query.

<?
  $vysledek
=mysql_query("insert into lidi (jmeno, prijmeni) values ('Petr','Zajíc')");
?>

Java

Pro Javu bude prvním krokem získání JDBC driveru. Pro MySQL jich existuje poměrně dost, my použijeme ten od samotné MySQL. JDBC driver je třeba stáhnout a správně nainstalovat (to trochu přesahuje rámec našeho seriálu, tak se tomu věnovat nebudeme).

Připojení k databázi

Pro připojení k databázi je v Javě zapotřebí nejprve zinicializovat příslušný driver. Jeho název je pevně dán a lze ho vyčíst z dokumentace. Například pro originální JDBC Connector z dílny MySQL je to com.mysql.jdbc.Driver. Dále je nutné definovat připojení, a to tak, že se sestaví připojovací řetězec. Má rovněž pevně danou syntaxi (pro každý driver jinou, takže to, co vidíte níže nebude pro jiné DBMS fungovat) a specifikuje umístění zdroje dat. Celé to může vypadat nějak takto:

try {
  Class.forName ("com.mysql.jdbc.Driver");
  Connection con = DriverManager.getConnection ("jdbc:mysql://localhost/test?user=root");
} catch (Exception e) {
  e.printStackTrace();
}

Získání dat

Pokud máme k dispozici objekt Connection, můžeme na něm vykonat dotaz zhruba následujícím způsobem (data jsem pro porovnání s předchozím příkladem v PHP rovněž procházel ve smyčce):

ResultSet rs = con.createStatement().executeQuery("select jmeno, prijmeni from lidi");
while(rs.next()){
  String jmeno = (rs.getString(1));
  //tady by se s výsledky pracovalo
}

Za zmínku přitom stojí, že díky objektovosti Javy lze získat pomocí metod getXXX (getString, getDouble atd.) data z databáze již zkonvertovaná. Každopádně další práce se získanými daty jde nad rámec seriálu.

Manipulace s daty

Pokud budeme chtít provádět akční dotazy, lze využít metody executeUpdate objektu Statement. Je to poměrně jednoduché na pochopení a vypadá to zhruba takto:

con.createStatement().executeUpdate("insert into lidi (jmeno, prijmeni) values ('Petr','Zajíc')");

To by mohlo na ukázku stačit. Zvídavý čtenář si asi bude chtít sám zjistit, co dělá objekt Statement a my mu v tom nebudeme bránit.

Závěr

Uvedené příklady z Vás samozřejmě neudělají mistry databázového programování v PHP nebo v Javě. Slouží spíše jen jako jednoduchá ukázka toho, co je možné. Pokud budete chtít do problému proniknout hlouběji, budou se Vám hodit následující postřehy:

  1. Prakticky jakákoli databázová operace může selhat. Robustní kód by měl ošetřovat chyby a nějak na ně reagovat. To jsem v příkladech vynechal, pro praxi však to je naprosto nezbytné.
  2. Jestliže se budete zabývat programováním hlouběji, nezbyde něž si pořídit a prostudovat dokumentaci k danému jazyku a databázovému rozhraní.
  3. Nevymýšlejte kolo. Spojení programovacích jazyků a databází je tu dlouho. Na práci, kterou chcete udělat existují jistě desítky příkladů, několik hotových řešení a pár frameworků. Hledejte.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

mysqli 21.4.2006 10:17 Michal Čihař
  L Re: mysqli 21.4.2006 21:05 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze