LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PostgreSQL (20) - Vlastní datové typy II

Dokončení indexace kompozitních typů a domény, jako další uživatelský typ.

19.4.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 9827×

Doplnění ke kompozitním typům

V minulém díle bylo napsáno, že PostgreSQL neumí jednoduše zaindexovat vlastní/strukturované datové typy (originální dokumentace je nazývá kompozitní typy). V minulém díle bylo uvedeno, že indexace celého sloupce obsahujícího strukturovaný datový typ nejde jednoduše udělat. Většinou jej není, naštěstí, nutné indexovat celý, ale indexaci lze provést po složkách. Postup je stejný, jako vytvoření běžného indexu na databázi a složky se indexují přes název pole v závorce a jméno složky:

CREATE INDEX empls_idx ON employees(emp_data); --nebude fungovat
CREATE INDEX empls_idx1 ON employees((emp_data).rod_cislo) -- toto je spravne

Domény

Dalším druhem vlastních typů jsou, po kompozitních typech (viz minulý díl), domény. Jedná se o typ založený na některém ze základních, který můžete omezit (viz. 14. díl seriálu) a tato omezení mohou obsahovat třeba regulární výrazy (viz 11. díl seriálu). Pokud jste se s doménami dosud nesetkali, uživatelé MySQL téměř jistě ne (uživatelé FirebirdSQL je zajisté znají), tak Vám může tento datový typ připadat velice zvláštní. Pro použití domén při vývoji větší databázové aplikace hovoří minimálně 2 následující důvody:

 • Pokud je v databázi/schématu několik sloupců se stejnou charakteristikou, je logičtější vytvořit doménu a tu pak používat jako nový typ.
 • Změna definice domény se promítne do všech sloupců ve kterých je tato doména používána. (Například se v níže uvedeném příkladu rozhodnete změnit regulární výraz pro kontrolu e-mailové adresy.)

Doména se vytváří SQL příkazem CREATE DOMAIN jmeno [AS] datovy_typ [DEFAULT hodnota/výraz] [constraint [...]], kde constraint je omezení známé z dřívějších dílů seriálu, volitelným parametrem je pojmenování omezení, vybrané z množiny {NULL | NOT NULL | CHECK (kontrola_vstupu_na_požadovanou_hodnotu)}. Příklad napoví nejlépe:

CREATE DOMAIN mail_domain AS CHARACTER VARYING(255)
NOT NULL
CONSTRAINT mail_value CHECK(VALUE ~
'^([a-zA-Z0-9_-]+)(\.[a-zA-Z0-9_-]+)*@([a-zA-Z0-9_-]+[a-aA-Z]{2,5}$');

Výše uvedeným příkladem vytvoříte doménu pro emailovou adresu, která nesmí být zadána prázdná a je zároveň kontrolována na korektní zadání e-mailové adresy (kolega Aleš Hakl jednou poznamenal, že regulární výraz pro tento případ téměř nelze napsat neošiditelný). Pojmenování omezení není vyžadované, ale pro potřeby jeho úpravy nám velice usnadní život.

Použití takto vytvořené domény je velice snadné. V místě, kde píšete typ sloupce při definici tabulky použijete místo jména vestavěného typu jméno Vámi vytvořené domény. Například:

CREATE TABLE users(
  users_id SERIAL,
  email mail_domain,
  pwd char(40),
  first_name VARCHAR(50),
  sure_name VARCHAR(50),
  last_login TIMESTAMP WITH TIME ZONE,
  last_ip CHAR(40)
);

Použití domén má jistá omezení:

 • Nově vytvořená doména musí mít v databázi/schematu jedinečné (nekolidující se jmény ostatních typů a domén ve schématu), ale stejné jméno domény se smí objevit ve dvou nezávislých schématech.
 • Pokud vytvářenou doménu nepřiřadíte do určitého schématu, bude defaultně ve schématu, kde se pohybujete, případně, nevybrali-li jste žádné schema, bude definována ve schématu public.
 • Uživatel, který novou doménu vytvořil je zároveň jejím vlastníkem a může měnit její parametry. Použití domény v databázi/schematu již ale není omezeno.
 • Správně (dle SQL normy) by neměla jít při definici sloupce předefinovat vlastnost NULL či NOT NULL domény, bohužel se evidentně chovají některé verze PgSQL malinko jinak a předefinovat ji lze.

Pokud potřebujete změnit parametry domény (defaultní hodnotu, požadavek nenulovosti, omezení či vlastníka), je k dispozici příkaz ALTER DOMAIN s následujícími možnostmi syntaxe (jméno je vždy jménem domény):

 • ALTER DOMAIN jmeno {SET DEFAULT hodnota | DROP DEFAULT} - nastavení/odebrání výchozí hodnoty prvku. Nepřenastavuje rekurzivně již vložené hodnoty a vztahuje se pouze na nové INSERTy.
 • ALTER DOMAIN jmeno {SET | DROP} NOT NULL - zavedení/odebrání omezení na vložení nulové hodnoty do sloupce. Nastavení na NOT NULL bude provedeno pouze v případě, že hodnoty vložené do sloupců s touto doménou budou nenulové.
 • ALTER DOMAIN jmeno ADD omezeni - vytvoření, omezení/kontroly stejně, jako bylo o CREATE DOMAIN. Příkaz bude proveden jedině, budou-li ve všech sloupcích s touto doménou prvky splňovat nové omezení
 • ALTER DOMAIN jmeno DROP CONSTRAINT jmeno_omezeni [RESTRICT | CASCADE] - odstranění omezení vstupních hodnot, pokud jste si jej nepojmenovali, budete mít poměrně veliký problém toto omezení odstranit. Klauzule RESTRICT zakazuje aby byly provedeny změny na závislých objektech (defaultní chování) a klauzule CASCADE vynutí provedení změn i v závislých objektech.
 • ALTER DOMAIN jmeno OWNER TO novy_uzivatel - určení nového vlastníka domény. Tento příkaz může vykonat jen hlavní uživatel.

Opět  něco více napoví příklady:

-- nastaveni defaultniho mailu
ALTER DOMAIN mail_domain SET DEFAULT 'john@doe.com';
-- zruseni pozadavku na NOT NULL, jelikoz mame nastavenu defaultni hodnotu
ALTER DOMAIN mail_domain DROP NOT NULL;
-- Zruseni omezeni hodnoty na domene
ALTER DOMAIN mail_domain DROP CONSTRAINT mail_value CASCADE;

Ke zrušení domény slouží jednoduchý příkaz DROP DOMAIN jmeno [, ...] [RESTRICT | CASCADE], přičemž lze smazat několik vytvořených domén současně, klauzule RESTRICT zakazuje vymazání sloupců, které používají tuto doménu a klauzule CASCADE jej povoluje. Pokud je tedy třeba z příkladu zrušit doménu i se všemi sloupci, které na ní závisí, stačí použít:

DROP DOMAIN mail_domain CASCADE;

Závěr

V tomto díle jsme se seznámili s doménami a jejich používáním. Uživatelé MySQL se s tímto typem zatím pravděpodobně nesetkali a na druhé straně uživatelé FirebirdSQL je znají velice důvěrně, protože tato databáze dělá domény automaticky téměř pro vše. V malém projektu je velice pravděpodobně nebudete potřebovat, ale budete-li pracovat na větším projektu, mohou Vám ušetřit mnoho práce a starostí.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze