LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (10)

Nové distribuce, nový software z několika oblastí v dalším díle našeho seriálu.

10.4.2006 11:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 9228×

Novinky ze světa distribucí

Kororaa Linux, který pro většinu lidí znamená především možnost, jak si vyzkoušet možnosti Xgl (akcelerace X Window ), vyšel ve verzi 0.2. Novinkami jsou možnosti nainstalovat tuto distribuci na Váš pevný disk a nově je zařazena podpora grafických karet od Intelu, přes DRI. Novinek je samozřejmě podstatně více, ale chyb je zatím také poměrně veliké množství a nasazení na místo pracovního počítače může být poněkudsi problematické.

CentOS 4.3, je distribucí, která je postavena na zdrojových kódech RHELu, respektive ze SRPMS balíků RHELu. Pokud byl dříve Vaší oblíbenou distribucí Red Hat, jeho politika, kdyz zrušil volně dostupnou verzi svého systému se Vám nelíbí a nechcete být defakto v roli testovače při používání Fedora Core, mohl by být CentOS velice zajímavou volbou. Pro milovníky nejčerstvějšího software nebude tento systém to pravé ořechové, protože podobně, jako Debian ve stabilní větvi, je software před zařazením dostatečně otestován a díky času, který je na toto odtestování zapotřebí, nejsou do distribuce zařazeny čerstvé novinky. Zajímavé je, že CentOS je používán jako základní platforma pro projekt Asterisk@home. Náš server pro Vás již připravuje recenzi této distribuce.

Nejznámější distribuce z českých luhů a hájů, Slax se dočkala v posledních týdnech několika nových verzí, které byly zakončeny verzí 5.1.0. Pro ty, kteří zatím neznají, jedná se o liveCD, postavené na distribuci Slackware. Jeho předností je, že se vejde nejen na 8cm CD, ale můžete jej nainstalovat i na svůj pevný disk, nebo flash klíčenku. Existuje ve 4 edicích - základní, KillBill (připraveno pro spouštění Win aplikací, obsahuje wine, dosbox a qemu), Server, Popcorn (místo KDE obsahuje XFce a GTK aplikace) a nakonec Frodo, které je jen konzolové a slouží jako základ ostatním edicím. Distribuce je snadno rozšiřitelná pomocí modulů a pokud máte dostatečně velký Flash modul, lze pohodlně u sebe nosit v podstatě celý systém s programy, které potřebujete a který spustíte kdekoliv jen uznáte za potřebné.

Kapka her pro volné chvíle

Zajímavým závodem futuristických vznášedel je enemy lines 4, který sice nepatří mezi nejnovější software, o kterém by měl být tento seriál, ale jedná se o zábavu na nejedno delší odpoledne s nepříliž vysokými nároky na systém a na tomto serveru na tuto hru zatím nebylo upozorněno. Kompilace je trochu netradičně kratší o část ./configure, požadavkem jsou SDL a OpenGL knihovny a kompilace trvá opravdu velmi dlouho. Ještě zdaleka není hra dokončena a tak můžete některé věci postrádat.

Mezi linuxáři je i poměrně mnoho lidí, kteří si rádi zahrají na počítači tenis a přesně jim vychází vstříct FreeTennis. I tato hra je ještě relativně daleko první finální verze, přesto je velice povedená a hratelná. Instalace je tentokrát velmi přímočará a postačovalo pouze rozbalit stažený soubor, který přestože byl na stránkách uveden jako balík se zdrojovými kódy, obsahoval přímo spustitelný binární soubor. Pokud budete kompilovat zdrojové kódy, budete potřebovat ocaml a SDL.

EnemyLines4 FreeTennis

Enemy Lines 4 - futuristické závody *** Free Tennis - natrénujme virtuálně, blíží se teplo, bude se dát hrát v reálu.

Užitečný software

Zhruba před rokem a půl v článku CHM a Linux byl představena program xCHM pro čtení souborů chm (compressed html, formát hypertextové nápovědy). Projekt je neustále vyvíjen a zlepšován. 9. dubna 2006 vyšla verze 1.7.1, která opravuje chyby předchozích vydání. Především se (subjektivně hodnoceno) vylepšilo zobrazení souborů a aplikace podstatně zrychlila.

Pokud Vás nebaví zkoumat podrobnosti konfiguračních souborů Vašeho Linuxového systému a nemáte důvěru v "klikadla", která bývají připravena od tvůrců jednotlivých distribucí, pravděpododně oceníte Webmin, nástroj, pro který existují moduly téměř k libovolnému nastavení. Současná verze tohoto nástroje je 1.270 a kromě mnoha kvalitních modulů nabízí i velice kvalitní lokalizaci. Nově byla přidána i podpora FreeBSD rc.d scriptů spouštěných při startu a ukončení systému.

Pokud máte strach o přístup k Vašim soukromým, neřkuli obchodním datům ve Vašem počítači, případně chcete minimalizovat rizika při jejich přenášení na flash klíčence, mohl by Vám pomoci program cryptomount, který vyrostl do verze 0.4. Pokud jste konzervativní a používáte systém s jádrem 2.4 a starším, budete se muset poohlédnout po jiné alternativě.

Pokud hledáte program pro práci s poštou, máte rádi GTK aplikace a Mozilla Thunderbird, či Evolution Vám připadají jako příliš velicí a nároční bumbrlíčci, mohl by se Vaší volbou stát program Sylpheed, který je aktuálně ve verzi 2.2.4, nebo jeho rozšiřitelné dvojče Sylpheed-Claws, který se dočkal verze 2.1.0. Oba programy jsou velice rychlé a nenáročné, podpořené příjemným prostředím a v případě Sylpheed-Claws i velice dobrou rozšiřitelností pomocí pluginů.

Pokud je Vaší prací, nebo koníčkem tvorba WWW stránek/aplikací, jistě víte o nutnosti kontrolovat jejich vzhled a funkčnost pod rozšířenými prohlížeči. Ať se nám to líbí, nebo ne, tím nejrozšířenějším je MS Internet Explorer. Postupů, jak jej rozchodit pod Linuxem (prostřednictvím Wine) je několik. Zatím jeden z nejosvědčenějších je IEs for Linux, v současnosti ve verzi 1.3.9, který umožní nainstalovat současně verze 5.0, 5.5 a 6.0. Jeho nevýhodou je, že pro každého uživatele se instaluje do jeho domovského adresáře a pokud se na počítači střídá několik vývojářů, je zapotřebí dostatek místa pro instalace MS IE.

Blbinka na závěr :-)

Kdo z nás se nerad podívá na komix? Pokud jste milovníci Dilberta, Garfielda (nenávidím pondělí stejně, jako on :-)) a dalších, bohužel jsem neviděl v nabídce Hacklese, tak javovský program ComicReader bude tím, co Vás nepochybně velmi potěší. Pro svůj chod vyžaduje nainstalované jre (java).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze