LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (65) - Ladíme server

Běh serveru lze ovlivnit mnoha parametry. Podíváme se na to, jak a kde se dají v MySQL nastavovat.

31.3.2006 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 19510×

Přiznám se, že napsat tenhle článek bylo pro mě jednou z nejtěžších věcí v celém seriálu o MySQL. Jde totiž o téma, které se dá pojmout velmi různě - o nastavení serveru. Člověk by mohl sklouznout k mnoha špatným metodám, jak o něčem takovém napsat povídání. Mohl bych například podat suchopárný, nezáživný, vyčerpávající a nezapamatovatelný seznam konfiguračních voleb; mohl bych opsat originální dokumentaci nebo bych se mohl vášnivě rozhovořit o tom, jak to dělám na "svých" instalacích MySQL a proč právě to je "ta nejlepší" cesta.

Pokusil jsem se to všechno neudělat; a mám k tomu moc dobrý důvod. Nastavování serveru totiž není jako nastavování pračky. Databázový server může být používán mnoha způsoby a proto také musí být odlišně vyladěn. Proč? Není to snad tak, že server MySQL slouží jen jako úložiště dat? Ano a ne. Uvědomme si, že jeden a tentýž databázový server může být nastaven různě - a přece pokaždé "správně". Co tedy spolurozhoduje o tom, jak nastavit (kolega by řekl "vytunit") MySQL? Když se nad tím zamyslíte, mohou to být například následující činitele (přičemž mnoho dalších jsem pro jednoduchost vynechal):

 • Na jakém hardware server poběží. Paměť, disky a procesor budou hrát klíčovou roli
 • Zda musíme mít zajištěnou nepřetržitou dostupnost nebo se smíme smířit s občasnými výpadky (třeba u testovacích serverů)
 • Jakým způsobem se s daty pracuje. Často se vkládá? Často se používá SELECT?
 • Kolik uživatelů bude k serveru připojeno. Kolik z nich bude chtít pracovat zároveň.
 • Jaký je objem dat. Kolik máme databází, kolik tabulek v nich a jak často se ty které tabulky používají.
 • Jaké máme typy tabulek.
 • Jaké máme indexy a jak často a hojně se využívají.
 • Zda se používají transakce.

Jak uvídíme, vzít to všechno v úvahu je silně nad rámec seriálu. Proto jsem se rozhodl popsat celé nastavení na několika málo příkladech a doufat, že vnímavý čtenář si odvodí odpovídající postupy i pro další proměnné a volby.

Nastavujeme MySQL

Není to zase tak složité. Pokud chcete v MySQL něco nastavit, potřebujete vlastně "jen":

 • Vědět, co hledáte
 • Vědět, kde a jak se to mění
 • Vědět, co to způsobí a vědět jak to ověřit
 • Vědět, jak se vrátit k původní konfiguraci pokud "to" nebude fungovat

Popíšu celé na příkladu. Zjistíme třeba, že řazení záznamů nám trvá neúměrně dlouho a že by bylo třeba si trochu pohrát s nastavením výkonu pro příkaz ORDER BY. Pravda, příklad je trošku vyumělkovaný, ale záměrně jsem zvolil něco jednoduchého.

Vědět co hledáme

Neexistuje obecný návod; leda byste si každou z voleb pamatovali. Pokud budete chtít optimalizovat řazení dat, pravděpodobně se podíváte do manuálu a zjistíte, že výkon řazení může ovlivnit proměnná sort_buffer_size. Udává velikost bufferu, který si alokuje každé vlákno vykonávající řazení dat. S hodnotou si můžeme samozřejmě pohrát; přičemž je třeba vzít v úvahu, kolik paměti vlastně máme celkem pro server k dispozici a kolik vláken nám (odhadem) bude zároveň potřebovat řadit data.

Pozn.: Údaj "kolik paměti máme pro server" je ošidný sám o sobě. Nezapomeňte, že v reálném světě nám může na jednom stroji kromě MySQL běžet ještě řada služeb či programů a ty potřebují další paměť. Takže to berte opravdu jen jako příklad.

Vědět, kde a jak se to mění

Začněme tím, že si ukážeme, jak vlastně zjistit aktuální hodnotu konfiguračních voleb. To je jednoduché. Stačí se připojit k databázi a zadat příkaz:

show variables;

Cože? Že se v nich nemůžete vyznat? Jenom jsem Vás zkoušel. Moje instalace MySQL 5 obsahuje 209 konfiguračních proměnných, takže v nich se opravdu špatně hledá. Mnohem lepší je

show variables like 'sort_buffer_size';

A hned vidíte, jak na tom jste. Když už jsme u příkazu SHOW VARIABLES, tak bych měl asi upřesnit, že neobsahuje jen měnitelné, konfigurovatelné hodnoty. Obsahuje rovněž například informace o verzi serveru, kterou pochopitelně přepsat nemůžete. Změnit hodnotu proměnné - když to jde - můžete příkazem SET, nějak takto:

set sort_buffer_size=1000000;

Zapamatujte si, že pokud to uděláte, bude nová hodnota platit ihned, ovšem pouze do ukončení aktuálního spojení a pouze pro toto spojení. Jestliže vy nebo někdo jiný otevřete jiné spojení, bude v novém spojení opět původní hodnota proměnné. Což je hezké, ale jak změnit hodnotu pro všechna připojení? Použitím klíčového slova GLOBAL, nějak takto:

set global sort_buffer_size=1000000;

V tomto případě bude nová hodnota platit pro všechna od této chvíle vytvořená nová spojení až do restartu serveru. Z toho ovšem vyplývá, že pro spojení, které proměnnou nastavilo nová hodnota neplatí (pozor na to).

Pokud nám ani to nestačí a potřebujete proměnnou nastavit pro celý server a po každém spuštění, je třeba zabrousit do konfiguračního souboru. Ten bude umístěn typicky v /etc/my.cnf (nebo jinde podle distribuce) a bude mít formát jako ... ini soubor ve Windows. Takže změnu sort_buffer_size provedeme editací příslušné sekce:

[mysqld]
...
sort_buffer_size=100K
...

Pozor, konfigurační hodnoty jsou načítány při startu serveru, tudíž při jejich změně bude nutné MySQL restartovat. A ještě informace pro opravdové znalce: hodnoty konfiguračních voleb můžete povětšinou zadat při startu serveru rovněž jako přepínače do příkazového řádku. Načítání voleb ze souboru mi však přijde mnohem přehlednější.

Jak to ověřit

Docela problém, protože většina voleb má na výkon relativně malý dopad. Dopad změny velikosti proměnné sort_buffer_size bychom mohli ověřit nějak takto:

set sort_buffer_size=100K;
select * from obrovska_tabulka order by pole limit 1000,100;
set sort_buffer_size=100M;
select * from obrovska_tabulka order by pole limit 1000,100;

Čas potřebný ke zpracování výsledků by neměl být stejný, zejména pokud provedete více měření na reálném provozu.

Jak se vrátit k původní konfiguraci

Jak jste asi pochopili, občas bude mít význam vyzkoušet si změnu serverové proměnné pouze pro dané spojení. O návrat do původního stavu se pak vlastně nemusíme starat, protože po ukončení spojení se specifické nastavení ztratí. Jestliže nastavíte proměnnou pomocí set global, její hodnota se obnoví po restartu serveru na původní hodnoty. Pokud se chcete zabývat změnami konfiguračních souborů, je jasné, že bude třeba si je nejprve zálohovat. Pokud se něco pokazí, lze se vrátit k záloze. A ještě něco: do konfiguračních souborů lze psát poznámky. Využijte toho, napište si třeba datum a čas změny, původní hodnotu proměnné nebo proč jste tu kterou volbu měnili. Uvidíte, že to není zbytečná práce.

Protože sort_buffer_size byla použita opravdu jen jako příklad, podíváme se v dalším díle na to, které serverové proměnné mohou ovlivnit naši konfiguraci opravdu podstatným způsobem a také si řekneme, jak zjišťovat stavové informace o právě běžící instanci serveru. Takže se máte na co těšit.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze