LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> DesktopBSD

DesktopBSD DesktopBSD je "distribuce" založená na FreeBSD. Je určena pro méně zkušené uživatele, kteří chtějí mít rychle připravené BSD k použití na desktopu.

4.4.2006 06:00 | Jakub Vyvážil | Články autora | přečteno 10193×

BSD (Berkeley Software Distribution) je unix-like operační systém. Na počátku devadesátých let byl tento systém uvolněn pod licencí BSD (což je velmi liberální licence) a to zavdalo příčinu vzniku například:

  • FreeBSD - asi nejrychleji vyvíjeno, velká podpora hardware
  • NetBSD - zaměřeno na stabilitu, podporuje velké množství architektur procesorů
  • OpenBSD - největším lákadlem je zde bezpečnost - sami tvůrci se pyšní heslem: "Only one remote hole in the default install, in more than 8 years! (Jedna "remote hole" ve standardní instalaci za více než 8 let)".

BSD se tedy dá velmi dobře použít na serveru - vysoká bezpečnost (i když třeba vyvážená menší rychlostí v případě OpenBSD), robustnost i stabilita tento systém k užití na serveru přímo vybízejí. Však také největší uptime mívají obvykle právě servery s BSD. Ale kdo by nechtěl tyto vlastnosti i na desktopu?

Mnozí uživatelé tohoto "ďábelského" operačního systému by linux nenainstalovali ani za nic. Je tedy linux horší? Na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět, zvláště když to, jestli vám nějaký systém vyhovuje, je subjektivní pocit. Ale můžeme si říct o základních rozdílech mezi BSD a linuxem. Já osobně vidím největší rozdíl ve způsobu vývoje. Zatímco linux má naprosto decentralizovanou a tudíž neorganizovanou (ve smyslu spění k nějakému společnému cíli) skupinu vývojářů, u BSD je tomu jinak. Existuje zde jistý stupeň centralizace, hierarchie. Naštěstí vývojáři trefili hranici, kdy centralizace ještě je ku prospěchu věci (i když o tomto se vedou nekonečné hádky).

Když jsem se ptal uživatelů BSD, proč je podle nich BSD lepší než linux, většinou odpovídali, že BSD je "čistší". A samozřejmě opět ta stabilita, robustnost a bezpečnost. Pokud tedy stále nemáte pocit, že jste našli tu pravou linuxovou distribuci, proč nezkusit BSD? Poběží vám v něm aplikace, na které jste zvyklí z linuxu, třeba rozdíl ani nepoznáte.

DesktopBSD vychází z FreeBSD 5.4, respektive ho obsahuje - to je lepší vyjádření skutečnosti. Není to tedy alternativa k FreeBSD, OpenBSD, ... Autoři prostě udělali instalační CD FreeBSD, které obsahuje grafický instalátor a po nainstalování vám systém naběhne do KDE. Instalace a základní konfigurace je otázkou několika minut a vlastně jen klikáte myší. Nic složitého.

Stáhl, nainstaloval a testoval jsem verzi DesktopBSD 1.0-RC3 pro x86. Stažený soubor jednoduše vypálíte na CD a vložíte do mechaniky. Po restartu (musíte mít v BIOSu povolen boot z optické mechaniky) se vám automaticky spustí instalátor a nyní už stačí jen klikat. Nejdříve si vyberete jazyk, čeština prozatím chybí. Neznamená to ale, že si češtinu neužijete. Po instalaci si ji budete moct nastavit, jen to neudělá instalátor automaticky. Postupů jak na to, najdete na internetu spousty.Dále zbývá rozdělit disk, případně si vybrat místo, kam chceme systém nainstalovat. Budete potřebovat alespon 2GiB místa na disku. Ještě si budete muset vybrat, zda instalovat zavaděč systému a kam. Po nainstalování instalátor nabídne restartování počítače a pokud nezapomenete vyndat instalační CD, naběhne vám váš nový systém. Nastavíte hesla a uživatelské účty, můžete si prohlédnout tutoriál. Po odklikání těch několika tlačítek vám již naběhne KDE 3.4.3. Vše je hotovo a BSD by mělo spokojeně okupovat váš harddisk.


DesktopBSD jsem odzkoušel na dvou počítačích, ani na jednom nebyl problém s detekcí hardwaru. Tři síťové karty bez problému fungovaly (dvě byly integrované a jedna z nich dělá většinou problémy). Zvuk fungoval také ihned. Grafika se vždy správně nakonfigurovala a nebylo potřeba nic měnit. Slabším počítačem bylo Pentium II - 350MHz s 64MB RAM a překvapivě tam KDE běželo docela rozumně (i když počítač docela dost swapoval). Na oficiálních stránkách doporučují 256MB RAM a 4GiB místa na disku.

Pokud bych měl hodnotit BSD nebo FreeBSD samotné, musím říct, že se mi tento systém velmi zalíbil. Je to prostě unix-like systém a tak se od linuxu zase tolik neliší. Možná je zde pár věcí lépe vymyšleno. Rozhodně je to systém, který stojí za vyzkoušení! Možná budete jako já překvapeni, jak vám vše půjde celkem intuitivně.

Zklamáním pro mě ale byla absence základních aplikací! Jediné, co bych mohl zmínit je k3b. Výpis toho, co DesktopBSD obsahuje (v tomto případě spíše neobsahuje) najdete třeba na distrowatch. Chybí GIMP, cokoliv pro IM, přehrávání multimédií, vlastně všechny aplikace, které na desktopu používám.

Kdybych měl doporučit cestu, jak si oťukat a poznat BSD, doporučím raději vyzkoušení FreeBSD. Sice se možná budete trápit instalací softwaru a budete muset hledat na internetu, jak to nakonfigurovat, ale aspoň systém víc dostanete pod kůži a hlavně si nejsem jist, zda to samé, vzhledem k absenci aplikací, nebudete muset absolvovat i u DesktopBSD. V současné verzi mi DesktopBSD přišlo jako past na nováčky. Tváří se přítulně, ale pod povrchem se ukrývá pořádný ďábel, který vás chce pobodat vidlemi.

Poslední, o čem bych se měl zmínit, je PC-BSD - podobný projekt, který již nějaký čas běží. Podle autorů DesktopBSD by jejich projekt neměl být konkurencí pro PC-BSD (vlstně tvrdí, že jejich nápad neokopírovali), protože vývoj DesktopBSD začal dříve, než se o PC-BSD objevily první zmínky. Každopádně si tyto dva projekty konkurují - snad to pomůže oběma (myslím tím, že se vývojáři obou týmů budou snažit, aby byli lepší právě oni, což bude mít pozitivní dopad pro uživatele).

V době mezi napsáním recenze a jejím uveřejněním vyšla nová verze DesktopBSD (1.0). Již ji nevypálíte na CD (má něco přes 1 GiB). Z velké části napravuje věci, které jsem vytýkal RC3. Obsahuje novější KDE (3.5.1), je založena na FreeBSD 5.5 - prerelease. Přibylo množství aplikací (a pravděpodobně budou do dalších verzí dále přibývat): amarok (1.3.8), firefox (1.5.0.1), gaim (1.5.0), gimp (2.2.10), OpenOffice.org (2.0.2). Seznam všech balíčků najdete opět na distrowatch. V této verzi je DesktopBSD dobře použitelné pro desktop - pro spoustu lidí již bez nutnosti doinstalovávání dalších programů.

Více screenshotů z instalace a po instalaci naleznete zde.
Komerční sdělení:
DesktopBSD 1.0 - 1 DVD je možno zakoupit v Linux CD Shopu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

rozdiel 4.4.2006 15:22 Martin Kopál
|- Re: rozdiel 4.4.2006 19:53 Jiří Krč
| |- Re: rozdiel 5.4.2006 07:52 Petr Ježek
| L Re: rozdiel 5.4.2006 09:16 o.k.
|   L Re: rozdiel 5.4.2006 19:42 Jiří Krč
L Re: rozdiel 5.4.2006 13:49 Jakub Vyvážil
  L Re: rozdiel 5.4.2006 14:02 MaReK Olšavský
suhlasim 5.4.2006 14:54 Martin Kopál
myska zlobi 5.4.2006 23:23 Jiří Šůla
L Re: myska zlobi 6.4.2006 07:47 Martin Kopál
recenze bsd 9.4.2006 21:13 xyzxyzxyz
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).


Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze