LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux a open source očima indických expertů

Open source software, Linux a 64 bity dle EXPRESS Computeru.

26.3.2006 20:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 6349×

Zdroj: EXPRESS Computer článek Growing acceptance

Vzrůstající akceptování Linuxu.

Zatím co rok 2005 byl svědkem pronikání Linuxu v podnikové sféře do oblasti mission-critial aplikací, v roce 2006 uvidíme vzrůstající osvojování si open source software, předvídá Shivani Shinde.

Při ohlášení top 10 trendů pro rok 2006, Gartner vidí open source software (OSS) jako přímého konkurenta komerčnímu software v mnoha oblastech enterprise trhu, s vzrůstající rolí u malých a středních firem. S rychle rostoucím používáním OSS, zvláště v Číně a Indii, Gartner věří, že v roce 2010 se OSS bude podílet 20 % na světovém softwarovém trhu a bude ubírat přes 100 mld USD z objemu tržeb tradičních softwarových prodejců.

"Už nemá smysl si klást otázku, jestli IT společnosti se zaměří na strategii maximálního využití hodnot open source. Společnosti a prodejci, kteří ignorují možná rizika a příležitosti OSS, se budou stále více nacházet v konkurenční nevýhodě." předpovídá Dion Wiggins, vice-president a Research Director u Gartneru.

Jeho kolega Naveen Mishra, Senior Analyst, Enterprise Systems Research dodává: "Dle našich odhadů, Linux zaznamenal roční růst o více než 50 % v roce 2005 a stejně tak očekáváme silný růst i v roce 2006."


Linux na vzestupu

Každý bude (nebo by měl) souhlasit, že Linux se z kutlochů programátorů dostal na stoly jednání správních rad společností. I když je třeba ještě co dohánět, Linux je v každém případě zde. Hlavním důvodem je jeho zefektivnění nákladů a škálovatelnost.

Trh Linuxových serverů v Indii vzrostl na 75 mil USD v roce 2005 a bude růst také v roce 2006.

Společnosti jako jsou energetické firmy, ropné společnosti a různí výrobci, jsou ti, kdo tento trh ženou vpřed. Nejvíce ale Linuxu pomohla vláda, konkrétně oddělení informatiky, které prosadilo open source software do vzdělávacích zařízení.

I když opustíme podnikovou sféru a podíváme se na koncového uživatele, tak užívání Linuxu je na vzestupu. Většina počítačů s cenou pod 10.000 rupií (225 USD) je s Linuxem.

Na Linux bylo vždy pohlíženo jako na technicky dokonalejší platformu, co ho nechávalo v rukách administrátorů byla absence aplikací a podpory velkých firem. Jakmile ale toto začalo, začalo také trvalé přijímání Linuxu v nasazení pro mission-critical aplikace. Takže s obry jako Oracle a SAP poskytující aplikace na Linuxu jeho prosazování vzrostlo.

Sandeep Menon, Director, Linux Business, Novell, West Asia souhlasí, že podpora velkých firem byla klíčovým faktorem pro růst Linuxu a dodává: "Toto je zajisté jeden z důvodů, ale musíme pochopit, proč ho velké firmy podporují. Faktem je, že většina těchto firem má hluboké znalosti trhu a tržní trendy dokáží rozpoznat snadno, zvláště jestli je to způsobeno poptávkou jejich zákazníků.

Cítí, že Linux může snížit náklady na vývoj, jestliže umožňují firmám vyvíjet prvotní verzi jejich aplikací na Linuxu, které pak mohou být transformovány a testovány na více hardwarových architekturách. To hraje silně do karet Linuxu. Dále podpora Linuxu dává strategickou výhodu mnoha těmto firmám, kteří mohou v tradičních prodejcích OS vidět v blízké či vzdálené době svou konkurenci.

Mishra cítí, že Linuxu se bude dařit lépe, ale že to ještě nějakou dobu potrvá. "Linux byl dlouho znám jako dobré řešení pro servery, ale teď se začíná používat i na databáze a aplikační platformy. I když nějaký čas potrvá, než se Linux dostane na jiné druhy serverů, ta změna se děje na celém světě." dodává.

Sachin Dabir, Head, Enterprise Sales, Red Hat India upozorňuje, že s podporou Linuxu velkých firem je pro koncového uživatele přijatelnější užívat Linux, jakmile může vidět jasnou cestu co se týče růstu a budoucích aplikací. "Dle marketingové studie měl Linux na serverech asi 20 % podíl v roce 2005," dodává.


64 bitové počítače

Andy Fenselau, Linux Product Line Manager, Symantec věří, že open sourcová řešení budou pokračovat ve zlepšování se co vlastností a celkové kvality týče. Linux obzvlášť ukazuje všechny příznaky a i některé problémy nejrychleji rostoucího operačního systému v historii. "Velká synergie 64 bitových distribucí postavených na kernelu 2.6, 64 bitové standardní hardwarové platformy, podpora podnikových aplikací a certifikáty a stále rostoucí počet aplikací, včetně komerčních, jenž nejsou open source jako SAP či Oracle, dělají Linux stále více připravený pro nasazení v mission-critical prostředích," prohlašuje Fenselau.

Se zvýšeným zájmem o 64 bitové počítače z řad podniků je konkurence tvrdá. 64 bitový software tradičně běžel na serverech s RISC procesory na různých Unixech. Indické podniky používaly RISC servery na mission-critical aplikace. Posledním kdo vstoupil na tento trh byl Microsoft.

Budete se divit, proč se bavíme o 64 bitových platformách. Toto je oblast, kde se Linuxoví hráči snaží ukrojit z tržního podílu unixových prodejců, vzhledem k podobnostem mezi Linuxem a komerčními Unixy.

Menon vysvětluje: "Řekl bych, že toto není pouze v oblasti RISC prostředí. Během let se objevili zákazníci, kteří byli připraveni pracovat jak s CISC tak s RISC čipsety v rozdílných prostředích. Co ale opravdu nefungovalo, byla dostupnost opravdu podnikového, vědecky vyvinutého OS jako alternativy, které by mohla být nasazena na obou architekturách za podmínek dosažení vysokého stupně robustnosti, škálovatelnosti a bezpečnosti. "

Toto místo bylo vyplněno Linuxem. "Přišel právě v pravý čas a tuto mezeru zaplnil báječně. " dodává Menon. Toto vedlo k nasazení jak 64 bitového Linuxu na CISC, tak na RISC tak jako na společných prostředích, které běžely na tom samém kernelu SUSE. Náhle tady bylo mnohem více možností dostupných pro zákazníky, v závislosti na jejich výpočetních potřebách a rozpočtech.

Dabir dodává. V Indii jsme teď svědky ne nahrazování, ale přidávání, když se jedná o nasazení Linuxu.


Pokračování v příštím dílu ...

poznámka:
Indie se stala softwarovou velmocí, s domácími výrobci jako Wipro či Infosys a s vývojovými středisky firem z celého světa (IBM, HP, AMD, Microsoft, ORACLE, SAP).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

indicti experti 27.3.2006 12:58 Ondrej Holecek
  |- Re: indicti experti 28.3.2006 11:50 František Hucek
  | L Re: indicti experti 28.3.2006 18:25 Ondřej Čečák
  L Re: indicti experti 28.3.2006 21:13 Jan Puš
    |- Re: indicti experti 29.3.2006 02:55 Jan Němec
    | L Re: indicti experti 29.3.2006 07:51 Jan Puš
    |- Re: indicti experti 29.3.2006 08:37 Ondrej Holecek
    | L Re: indicti experti 29.3.2006 09:48 Dalibor Smolík
    |   L Re: indicti experti 19.6.2006 12:06 Libor Chocholaty
    L Re: indicti experti 29.3.2006 12:50 František Hucek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze