LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (64) - nad dotazy čtenářů

Dnes trochu netradičně. Neboli, co se urodilo v mojí e-mailové schráce od doby, kdy začal vycházet seriál o MySQL.

24.3.2006 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 16641×

Dnešní díl bude tak trochu mimo zavedené pořadí. Pokusím se totiž reagovat na řadu e-mailů a otázek, které se seriálu týkají a které stojí za to zodpovědět v samostatném článku. Budou to dotazy organizační, technické a rovněž nějaké autorsko-právní.

Ještě než se pustím do zodpovídání konkrétních věcí, chtěl bych všechny, kdo mi v souvislosti se seriálem o MySQL píší pochválit. Dotazy - a musím říct, že tentokrát naprosto všechny - jsou velmi inteligentní a fundované. Může to být tím, že s databázemi pracují chytří lidé, může to také znamenat, že čtenáři linuxsoftu jsou ti nejlepší možní, každopádně jsem skutečně za rok, kdy seriál vychází nezaznamenal žádný hloupý, sprostý nebo arogantní příspěvek. Takže teď vzhůru k tomu, na co se ptáte.

Organizační věci

Seriál vychází jednou týdně; zatím to vypadá, že není důvod nějak to měnit. Redakce má filozofii vydávat jeden článek denně, a protože MySQL není středobodem vesmíru (ani linuxu), přijde nám to jako dobrý kompromis mezi extrémy. Počet dílů seriálu není předem určen, teoreticky se může vyšplhat až k nějaké stovce dílů, ale nebudeme to záměrně prodlužovat.

Pokud v seriálu nějaké informace postrádáte, zkuste se svěřit v diskusi pod libovolným článkem. Diskuse samozřejmě pravidelně čtu a podle možností v nich odpovídám. Na seriál mám osnovu, nicméně je možné, že jsem něčemu věnoval málo prostoru nebo že jsem něco vynechal. MySQL je obrovské téma a budu jen rád, když mi dáte vědět, na co bych se ještě mohl zaměřit.

Pár dotazů přišlo k tomu, nakolik by seriál měl nebo neměl korespondovat s oficiální dokumentací k MySQL. Odpověď je ta, že manuál a seriál jsou dvě různé věci. Mám vcelku odpor k článkům, které jsou de facto pouhým překladem dokumentace; takže se usilovně snažím psát spíš z vlastní hlavy, než že bych překládal originální "návod k použití". V seriálu ale existuje řada odkazů na originální dokumentaci. Vím, že odkazuji na anglické stránky, ale pokud to s programováním a databázemi myslíte vážně, pak jistě alespoň trochu anglicky umíte.

Někdy chce vědět tazatel hodně věcí. Tady bych doporučil školení k MySQL, které linuxsoft pořádá a na které je upoutávka v záhlaví každého článku ze série. Jako autor neorganizuji žádná školení k MySQL (a i kdyby ano, nebylo by fér dělat si tady reklamu). Rovněž Vám většinou nebudu schopen zodpovědět dotazy, které vyžadují spoustu času nebo které by znamenaly nějak výrazně se podílet na Vašich projektech.

Technické dotazy

Tady jsem vybral nejčastější dotazy technického směru - tedy na použití MySQL v praxi. Některé z nich jsou do jisté míry zodpovězeny v souvisejících dílech seriálu, takže někdy stačí jen číst v souvislostech. O jiných jsem moc nemluvil, takže to teď napravím.

Dá se řadit podle rozdílu hodnot ve dvou sloupcích?

Ano, klauzule ORDER BY podporuje výrazy. Například tohle projde:

create table rozdil(jedna int, dva int);
insert into rozdil (jedna, dva) values (10,5);
insert into rozdil (jedna, dva) values (5,1);
insert into rozdil (jedna, dva) values (7,3);
insert into rozdil (jedna, dva) values (8,8);
insert into rozdil (jedna, dva) values (100,1);
select * from rozdil order by jedna-dva;

Pozn.: Krajně opatrní však musíte být při řazení podle podílu sloupců. Pozor totiž na dělení nulou - to by neprošlo.

Operace s daty/časem, rozdíl mezi daty, jak na to?

Tady vyjímečně dobře zafunguje originální manuál. Záznamy ne starší než 3 měsíce například z tabulky pohodlně vyberete stylem:

SELECT * FROM tabulka WHERE DATE_SUB(CURDATE(),INTERVAL 3 MONTH) <= Datum;

Vícenásobné spojení s tou samou tabulkou (častý dotaz!)

V podstatě jde o to, jak v dotazu použít vícekrát odkaz na stejnou tabulku. Máte třeba seznam zaměstnanců a seznam úkolů. V seznamu úkolů je uvedeno kdo daný úkol zadal a komu ho zadal. Obě informace jsou ve formě cizího klíče do tabulky zaměstnanců. Příklad:

create table lidi (id int, prijmeni varchar(50));
insert into lidi (id, prijmeni) values (1, 'Novák');
insert into lidi (id, prijmeni) values (2, 'Horák');
insert into lidi (id, prijmeni) values (3, 'Procházka');
insert into lidi (id, prijmeni) values (4, 'Jandera');
insert into lidi (id, prijmeni) values (5, 'Holý');
insert into lidi (id, prijmeni) values (6, 'Holík');
insert into lidi (id, prijmeni) values (7, 'Pazdera');

create table ukoly (kdozadal int, komuzadal int, popis varchar (50));
insert into ukoly (kdozadal, komuzadal, popis) values (2,5,'Udělat seznam zákazníků');
insert into ukoly (kdozadal, komuzadal, popis) values (3,1,'Obtelefonovat dodavatele');
insert into ukoly (kdozadal, komuzadal, popis) values (4,2,'Vyřídit reklamaci');
insert into ukoly (kdozadal, komuzadal, popis) values (5,3,'Vyměnit uklizečku');
insert into ukoly (kdozadal, komuzadal, popis) values (1,4,'Jít na oběd');

Řešení je v použití aliasů tabulky lidi a může vypadat nějak takto

select kdozadal.prijmeni, komuzadal.prijmeni, ukoly.popis
from ukoly join lidi as kdozadal on ukoly.kdozadal = kdozadal.id
join lidi as komuzadal on ukoly.komuzadal = komuzadal.id;

(klíčové prvky jsem zdůraznil kurzívou)

Jak ukládat do MySQL "stromová" data?

Úkol je jasný - máte například zaměstnance a podřízeného zaměstnance. Ti tvoří strukturu, která se může rozšiřovat jak do šířky, tak do hloubky - tedy strom. Pracovat efektivně se stromy pomocí jazyka SQL je náročné. Po zralé úvaze jsem se rozhodl to do seriálu NEDAT. Pár odkazů jinam: článek na root, špičkový článek na abclinuxu.

Pozn.: Tip pro znalé - genealogické stromy jsou v MySQL díky rychlému LIKE velmi výkonné.

Ukládání dat do databáze pomocí PHP (častý dotaz!)

Otázka: Při ukládání dat pomocí PHP dojde k situaci, kdy po uložení a refreshi stránky se data vloží dvakrát. To mi vadí. Neexistuje na to nějaký trik, jak tomu zabránit?

Odpověď: Ano, existuje trik. Spočívá v tom vědět, že na linuxsoftu máme seriál o PHP a že jeden z dílů to řeší.

Jak udělat dobrý návrh databáze

Bohužel tady řadu tazatelů moc nepotěším, ale upřímně řečeno funguje to takto:

  1. Udělejte několik špatných návrhů databáze.
  2. Zjistěte, proč byly špatné
  3. Udělejte další návrhy databáze - ty budou dobré.

Jinými slovy: Přestože existují poučky o vývojových cyklech, normalizaci databází a tak dále, je třeba si uvědomit, že k dobrému návrhu databáze musíte mít selský rozum, špetku intuice a mraky zkušeností. Na něco takového neexistuje e-mailová rada.

Existuje dobrá česká kniha o MySQL?

Znám celou řadu špatných českých knih o MySQL. Chtěl by někdo poradit nějakou dobrou? Jestliže ano, šup s tím do diskuse!

Autorsko-právní záležitosti

Ještě jednou děkuji všem, komu se seriál líbí. Je třeba si uvědomit, že jakmile je článek napsán a uveřejněn, stává se majetkem redakce linuxsoftu. Tudíž já jako autor už s ním nemůžu dále disponovat. Není například možné, abych stejný článek uveřejnil někde jinde. V záležitostech kolem případného použití informací z článku - jako je jejich přetištění - byste se měli obrátit na redakci. Následuje seznam otázek, na které nemůžu dát smysluplnou odpověď:

  • Vyjde seriál vcelku? Třeba jako PDF?
  • Vyjde seriál i v "papírové" podobě
  • Plánujete uveřejnění seriálu na CD/DVD apod?
  • Můžu část/celý seriál přetisknout do svých materiálů/zveřejnit na svém webu

Čistě pro úplnost dodávám - taky se na to někdo ptal - že informace z článku samozřejmě MŮŽETE použít ve svých projektech, databázích nebo výzkumech. K tomu seriál slouží a jsem rád, pokud si někdo díky čtení linuxsoftu rozšíří obzory.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Knížky které bych už nekoupil 24.3.2006 07:05 MaReK Olšavský
L Re: Knížky které bych už nekoupil 24.3.2006 07:56 Petr Zajíc
SQL a stromova data 24.3.2006 14:00 Lukas Svoboda
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze