LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (63) - jemné nastavení práv

Potřetí a naposledy se budeme v MySQL zabývat právy; tentokrát jejich jemným nastavením.

17.3.2006 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 17209×

Při našem rozboru oprávnění MySQL jsme se dostali k přihlášení uživatelů. Už tedy umíme zakázat nebo povolit nějakému uživateli z nějakého stroje přihlásit se k našemu serveru. To je sice moc hezké, ale nestačí to.

MySQL a oprávnění při požadavku

Lidé se k MySQL nepřihlašují proto, aby byli spojeni s databázovým serverem. Přihlašují se proto, že chtějí se serverem něco dělat, tvořit strukturu databáze nebo pracovat s daty. Takže, když si lehce zopakujeme látku z minulého dílu a založíme uživatele franta, který se smí na server připojit z místního stroje:

grant usage on *.* to franta@'localhost' identified by 'atnarf';

A přihlásíme se jako tento uživatel, zjistíme, že kromě přihlášení nemůžeme se serverem dělat vůbec nic. Nelze použít žádnou databázi ani žádnou vytvořit. Uživatel prostě nemá jiná než přihlašovací práva.

Pozn.: Nemusí to být tak úplně pravda. V závislosti na konfiguraci serveru může mít náš nový uživatel implicitně přístup do databáze test. Proč to je, to uvidíme za chvíli.

Přidělení globálních práv

Odpovědí na tento problém je nahlédnutí do tabulky user. Sice jsem Vám to minule zatajil, ale tato tabulka obsahuje i další pole kromě host, user a password. Ta jsou určena právě pro přidělování globálních práv, takže například pole select_priv povoluje či zakazuje našemu Frantovi číst databázová data (k čemu slouží insert_priv a další jistě vysvětlovat nemusím). Můžete si to vyzkoušet. Zadáte následující příkazy:

update user set select_priv='Y' where user='franta' and host='localhost';
flush privileges;

Od této chvíle náš Franta může klidně brouzdat databázemi a vybírat data pomocí příkazu SELECT. O něco pohodlněji by se dalo podobné věci dosáhnout jedním příkazem GRANT. Předvedu:

grant select on *.* to franta@'localhost' identified by 'atnarf';

Neboli: Příkaz grant může zajišťovat nejen oprávnění při připojení, ale i oprávnění při požadavku. Jednotlivých oprávnění při požadavku je asi pětadvacet a nebudu je zde rozepisovat, k tomu slouží manuál. Důležité je rověž vědět, že v jednom příkazu GRANT lze oprávnění kombinovat, takže našemu uživateli bychom mohli například povolit plnou manipulaci s daty v existujících tabulkách pomocí následujícího příkazu GRANT:

grant select, insert, update, delete on *.* to franta@'localhost' identified by 'atnarf';

Což, jak už nejspíš tušíte, zaktualizuje související políčka v tabulce user.

Problém s globálními právy

Největší problém s globálními právy spočívá v tom, že jsou příliš přebujelá. Je třeba si uvědomit, že pokud takto práva přidělíme, tak uživatel může přistupovat k datům ve všech databázích na serveru, A TO VČETNĚ DATABÁZÍ, které vzniknou v budoucnu!!! Takový systém je dost nepředvídatelný, zejména pokud by se jednalo o server, v němž má každý uživatel data v jedné databázi. Taková konfigurace je obvyklá například na hostinzích. Proto se globální práva uživatelům v typických scénářích až na malé výjimky neposkytují. Čímž se dostáváme k další otázce, a tou je odebrání práv.

Odebrání práv

Odebrání práv funguje analogicky k jeho přidělování. Související sloupce v tabulce user se nasaví na N (tedy nepovoleno), nebo lze využít protipólu příkazu GRANT, a tím je REVOKE. Protože má podobnou syntaxi jako GRANT, tak to pouze předvedu:

revoke select, insert, delete, update on *.* from 'franta'@'localhost';

Pozn.: Pozor na syntaxi. Správně je "GRANT ... TO" a "REVOKE ... FROM". Ať se Vám to neplete. REVOKE rovněž nikdy neodstraní záznam z tabulky user, takže pokud budete chtít uživateli znemožnit i samotné přihlášení na server, tak musíte sáhnout po ručním promazávání tabulky user.

Práva k jednotlivým databázím

V praxi se skutečně nejčastěji používá tento způsob, kdy:

  1. Uživatelé jsou v tabulce user zapsáni pouze proto, aby se mohli přihlásit k serveru jako takovému a žádná globální práva jim nejsou poskytnuta
  2. Uživatelům jsou pak povolena pouze práva pro konkrétní databázi.

Předveďme, jak to celé funguje, pokud budeme chtít uživateli franta povolit přístup do nově vzniklé databáze franta z lokálního počítače. Nejprve pomocí ručního zápisu do tabulek oprávnění:

delete from user where user = 'franta' and host='localhost';
insert into user (user, host, password) values ('franta', 'localhost', password('atnarf'));
create database franta;
insert into db (host, db, user, Select_priv, Insert_priv, Update_priv, Delete_priv, Create_priv, Drop_priv,
References_priv, Index_priv, Alter_priv, Create_tmp_table_priv, Lock_tables_priv, Create_view_priv,
Show_view_priv, Create_routine_priv, Alter_routine_priv, Execute_priv)
values
('localhost', 'franta', 'franta', 'Y', 'Y', 'Y', 'Y', 'Y', 'Y', 'Y', 'Y', 'Y', 'Y', 'Y', 'Y', 'Y', 'Y', 'Y', 'Y');
flush privileges;

Je to trochu delší příklad, takže co jsme vlastně provedli: Nejdřív jsme odstranili a znovu vložili uživatele franta do tabulky user. Byl to nejrychlejší způsob, jak se ujistit, že nebude mít žádná globální oprávnění. Následně jsme vytvořili databázi franta, a konečně jsme zápisem do tabulky db (to děláme nyní poprvé) přidělili uživateli franta všechna práva k této nově vzniklé databázi.

Všimněte si, že franta nemá práva k žádné jiné databázi na serveru. Tento způsob přidělování se používá právě na hostinzích. A ještě pro úplnost dodejme, že to celé lze postatně zkrátit použitím GRANT, v tomto smyslu:

create database franta;
grant all on franta.* to 'franta'@'localhost' identified by 'atnarf';

Z výroby však může být nastaveno, že jednotliví uživatelé mohou přistupovat k databázi test. Pokud se chcete podívat, jak je na tom vaše instalace serveru, stačí se zeptat:

select * from db where db='test';

Závěr

V popisu přidělování práv bychom mohli podobným způsobem pokračovat a ukázat si, jak se přidělují práva k jednotlivým tabulkám a sloupcům. Protože však je to podobné a protože se to tak často nepoužívá, odpustíme si to. Rovněž je zajímavé "právo přidělovat práva", které umožňuje jiným uživatelům přidělit práva, která sám mám. MySQL navíc disponuje možnostmi přidělovat práva na základě toho, zda a jak je spojení k databázi zašifrované.

Pokud se budete chtít stát v MySQL bezpečnostními experty, pravděpodobně Vám informace zde uvedené stačit nebudou. Ale jestliže chcete celému mechanizmu pouze rozumnět, nebo jestliže chcete nastavit pár jednodušších bezpečnostních pravidel, tak byste tu měli najít, co potřebujete.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze