LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> sshfs - ke vzdáleným souborům šifrovaně a interaktivně

Občas je potřeba pracovat se soubory, které jsou na jiném počítači, řešeními jsou nfs, samba, webdav, ..., tj. varianty, které nemusí být vždy dostupné, a sshfs.

5.4.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 13246×

Poměrně nedávno jsem řešil, jak připojit soubory z notebooku k mému stolnímu počítači. Nabízela se řešení: Samba, WebDav, NFS, ale vše vyžadovalo na notebooku instalaci dalšího software a jeho konfiguraci. Řešení (když chci z jiného počítače něco nastavit, případně překopírovat nějaký soubor), které by bylo nejlepší, by bylo takové, jenž by využilo to, co mám již nainstalováno na notebooku a tím je běžící sshd. Toto řešení se jmenuje sshfs (ssh file system) a "objevil" jsem jej díky zprávičce z 21.11.2005 na Linuxsoft.cz od o.k. Uplatnění tohoto programu nenajdete jen u případu podobného mému, ale i pokud máte ssh přístup na server a nemůžete na něm instalovat jiný, výše zmíněný, systém pro přístup k souborům. Já si přes sshfs připojuji notebook, kde mám běžící LAMP, na lokálním počítači edituji soubory, které jsou na něm uložené a nemusím řešit synchronizaci kódů a dokumentů mezi několika počítači, na kterých průběžně pracuji.

Sshfs se opírá o fuse* (filesystem in userspace), což je utilitka/modul, který umožňuje i neprivilegovaným uživatelům vytvářet a používat, bez psaní jakéhokoliv kódu do jádra, virtuální systém souborů připojený do toho svého. Modul byl přidán i do jádra 2.6.14, čiže by měl být brzo součástí všech aktuálních linuxových distribucí. Mezi jinými je tento modul používán v projektu GmailFS, který umožňuje připojit Gmail jako další souborový systém (nebo disk, chcete-li).

Pokud chcete sshfs používat, musíte mít ssh přístup na vzdálený počítač, ke kterému se chcete takto připojovat a budete moci pracovat pouze se soubory, ke kterým máte patřičná oprávnění na vzdáleném stroji.

Nainstalování a používání sshfs.

Fuse je zatím potřeba v některých distribucích instalovat ručně ze zdrojových kódů, pro některé (u mě Ubuntu 5.10 a dnes již i Mandriva) jsou již balíčky připravené, stejně je tomu u celého sshfs. Instalaci začneme logicky u fuse.

Po stažení a rozbalení potřebného souboru (nejméně verze 2.2) lze přistoupit k jeho překladu a instalaci. K překladu budete potřebovat vývojářskou verzi glib 2.0 či novější. Kompilace fuse probíhá standardně trojkombinací ./configure && make && make install. Po tomto kroku by bylo teoreticky možné začít kompilovat sshfs, to by se Vám pravděpodobně i dobře zkompilovalo, ale nefungovalo. Fuse se nainstaluje do adresáře /user/local/lib, je třeba ověřit existenci této cesty v /etc/ld.so.conf a případně jako root tuto cestu přidat. V dalším kroku doporučuji spustit ldconfig. Pokud jste kompilovali modul ze zdrojových kódů, budete muset ještě "ručně" vytvořit patřičný speciální znakový soubor a to příkazem:

mknod -m 666 /dev/fuse c 10 229

a přípojný bod, kam budete externí systém souborů připojovat (v mém případě jsem zvolil logicky /mnt/fuse). Poté již můžete modul zavést použitím modprobe fuse, já jsem fuse ještě přidal do /etc/modules, aby mi automaticky nabíhal při každém startu počítače, protože jej poměrně intenzivně používám.

Po instalaci fuse je možné přistoupit k instalaci sshfs. Opět je možné podstoupit instalaci ze zdrojových kódů pomocí ./configure && make && make install. Je-li pro Vaši distribuci připraven binární balík, bude tento mít pravděpodobně závislost na fuse, za standardních podmínek si vyžádá jeho instalaci (nepoužíváte-li některou z distribucí, které nehlídají závislosti) a nebudete muset procházet krok z předchozího odstavce. Pokud chcete používat sshfs i jako běžný uživatel, možná (někdy zůstane dostupný jen pro roota) budete muset přenastavit práva pro soubory sshfs a fusermount.

Souborový systém vzdáleného počítače připojíme pomocí příkazu:

sshfs [uživatel@]vzdálený_stroj:[vzdálený_adresář] lokální_přípojný_bod [volby]

(například k domácímu skladišti se připojuji pomocí sshfs marek@192.168.1.3:/ /mnt/fuse -C). Pokud za dvojtečku za názvem nebo IP adresou, nezadáte startovní adresář, ke kterému pochopitelně musíte mít oprávnění přistupovat, budete nasměrováni do domovského adresáře toho uživatele, jehož přihlašovací jméno jste použili. Pokud nezadáte jméno uživatele, bude se Vás sshfs snažit připojit pod stejným jménem, pod kterým jste přihlášeni na počítači. Volby/přepínače jsou uvedeny poněkud netradičně jako poslední. Jejich seznam získáte pomocí sshfs -h, já používám s oblibou -C pro zapnutí komprimovaného přenosu, protože většinou edituji textové soubory, pokud bych zpracovával třeba komprimované grafické formáty, touto volbou v podstatě nic nezískám a -d, když chci mít náhled, co se při komunikaci děje.

Pokud jste došli sem a dělali jste všechno stejně jako já, máte v adresáři /mnt/fuse připojený vzdálený souborový systém a můžete pracovat. Zde si neodpustím menší varování. Pokud máte udělány linky do jiných adresářů nebo na soubory umístěné na disku, budou Vám ty na vašem počítači fungovat korektně, ale ty, které máte na vzdáleném už fungovat nemusí. Zdůvodnění je prosté. Když mám jako uživatel na vzdálenému počítači udělánu v domovském adresáři zkratku html (symlink), který vede na /var/www/, tak připojím-li se nyní přes sshfs, vstoupím do domovkého adresáře a zkusím cd html, povede mi v absolutních cestách, tj. na lokálním počítači na /var/www.

Pro odpojení vzdáleného souborového systému se nepoužívá příkaz sshfs s přepínačem, ale fusermount [přepínač] lokální_připojovací_bod. Přepínače získáte pomocí fusermount -h a pro odpojení budete používat nejpravděpodobněji -u, nebo -z. Před odpojením uzavřete všechny soubory, které jste ze vzdáleného počítače měli otevřené, jinak Vám fusermount nedovolí odpojení.

K čemu sshfs je a k čemu není?

Pokud potřebujete občas překopírovat pár souborů, je vhodnějším řešením použít ftp klienta (existují i terminálové, scripty ovladatelné), jeho bezpečnou variantu ftps, případně chcete-li zautomatizovat vše do scriptů a máte vygenerovány certifikáty, lze použít scp. Nemusíte nic instalovat. Zde je sice možné použít sshfs, ale ostatní řešení jsou mnohem výhodnější.

Pokud potřebujete pracovat na vzdáleném stroji, je zapotřebí používat telnet nebo ssh. Sshfs Vám zpřístupní vzdálené soubory, ale veškeré programy/příkazy spouštíte lokálně na svém počítači. Ilustrujme situaci následovně. Pokud na vzdáleném stroji (ideálně odlišné architektury) máte uložené zdrojové kódy a bez určení architektury stroje je zkompilujete, budou spustitelné na počítači, ze kterého jste je kompilovali, nikoliv na stroji kde jsou uloženy a pokud překladači sdělíte cílovou architekturu a pokusíte se je spustit z počítače, ze kterého jste připojeni, také pohoříte (není myšleno spuštění třeba přes ssh, ale přímo na Vašem stroji, kde si jen vyberete pracovní adresář, který bude "navázán" přes sshfs na vzdálený stroj).

Dalším velice nevhodným použitím sshfs je následující způsob archivace dat ze vzdáleného stroje. Připojíte vzdálený počítač přes sshfs, spustíte tar, s paramety pro zkomprimování, pro vytvoření záloh vzdáleného stroje. Opět, uvažte především rychlost, s jakou bude celá tato operace prováděna. Archív bude vytvářen na Vašem stroji, veškerá data budou v nezkomprimované podobě (komprese ssh příliš nezefektivní) stahována na Váš počítač a teprve tam je zpracuje archivační program. Pokud neurčíte místo, bude archiv přenášen zpět na "zdrojový" stroj a posléze si jej budete moci překopírovat k sobě. Zde je opět mnohem vhodnější kombinací mít vygenerovány certifikáty, použít ssh pro odeslání příkazů pro vytvoření archívu a posléze je překopírovat pomocí rsync, nebo scp na Váš cílový stroj.

Sshfs je opravdu především nástrojem pro interaktivní práci se soubory na vzdáleném počítači ke kterému máte povolený ssh přístup.

Závěr

Sshfs nabízí něco, co může být pro spoustu uživatelů, kteří jsou mobilní mezi několika desktopy a mají ssh přístup k "serveru",  výhodou. Pracujete lokálně na svých souborech, které máte uloženy třeba doma na desktopu a máte je přístupné pěkně v souborovém systému. Já používám tento systém k přístupu k souborům na mém notebooku, který defakto funguje, jako přenosný vývojový WWW server a jsem s tímto řešením 100% spokojen.

Odkazy

http://www.cs.wm.edu/~zvezdan/research/780project/ ... Velice detailní popis toho, jak sshfs funguje.
http://fuse.sourceforge.net/ ... Domovská stránka projektu FUSE
http://fuse.sourceforge.net/sshfs.html ... Domovská stránka projektu sshfs
*/FUSE je i na tomto serveru již popisovaný emulátor Sinclair ZX-Spectrum. Dokonce autor tohoto FUSE, neznal emulátor FUSE, je autorem spectemu, který byl také popisován v článku o emulátorech Sinclaira. :-D

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

MC 5.4.2006 09:07 Jan Rathousky
L Re: MC 5.4.2006 09:28 o.k.
  L Re: MC 5.4.2006 09:40 MaReK Olšavský
Notebook + ztráta spojení 5.4.2006 10:18 Jan Obrátil
|- Re: Notebook + ztráta spojení 5.4.2006 10:47 MaReK Olšavský
L Re: Notebook + ztráta spojení 5.4.2006 11:13 o.k.
  L Re: Notebook + ztráta spojení 5.4.2006 11:44 Jan Obrátil
    L Re: Notebook + ztráta spojení 5.4.2006 11:56 o.k.
      L Re: Notebook + ztráta spojení 5.4.2006 19:22 Aleš Hakl
        |- Re: Notebook + ztráta spojení 5.4.2006 19:53 Jan Obrátil
        L Re: Notebook + ztráta spojení 6.4.2006 09:35 o.k.
vzdálený klient 5.4.2006 11:18 Milan Knížek
shfsmount 5.4.2006 11:45 Filip Krejčí
  L Re: shfsmount 5.4.2006 12:06 MaReK Olšavský
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera

Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.


Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze