LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> cssEd - editor na styly

Mnoho programátorů www stránek/aplikací, kteří měli tu "čest" vyvíjet i na platformě Windows se pravděpodobně potkalo s aplikací TopStyle. Existuje něco podobného i pro Linux?

16.3.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 5554×

Kaskádové styly jsou krokem, který přidal formátování HTML stránek možnosti známé z typografie, ovlivňování vzhledu pomocí stylů, jejichž změna se promítne do všech částí, které je používají. Umožňují oddělení obsahu (nikoliv zpracování, k tomu spíše slouží šablony) a formátování od přesné definice, jak má která část vypadat. Styly, protože se jedná o běžné textové soubory, je možné definovat/editovat v libovolném textovém editoru (nezaměňovat prosím s textovými procesory, mezi něž patří AbiWord, OpenOffice.org Writer a další) a ideální je, pokud editor umí zvýrazňovat jejich syntaxi, případně umí nabínout automatické doplňování entit. O tvorbě kaskádových stylů vychází na serveru Linuxsoft seriál.

Aplikace TopStyle je Windows aplikace, které se dílem opírá i o renderovací jádro MS Internet Exploreru, ale pravděpodobně by jí dokázal zkušený správce LINUXového systému pomocí Wine zprovoznit i v prostředí Linuxu. Nabízí editaci pouze stylových souborů CSS, ale při jejich psaní je okamžitě k dispozici náhled, jak daná třída, či identifikátor budou ve finálním použití vypadat. Totéž lze docílit vytvořením testovací stránečky a během psaní ověřovat v okně prohlížeče, jestli je vzhled správně definován. Stejnou funkčnost, jako nabízí TopStyle, by podle názvu mohl poskytovat editor cssEd.

První kontakt s editorem

Pro většinu Linuxových distribucí bude velmi pravděpodobně editor připraven ve formě binárních balíčků, alespoň podle www stránek projektu jsou k dispozici balíky pro Fedora Core 1 a 2, ale je například k dispozici i pro Mandriva Linux, či Slackware. Příjemnou záležitostí jsou i instalační soubory pro MacOS X a Windows. Instalace je samozřejmě možná i ze zdrojových kódů pomocí magické formule './configure && make && make install'.

Nastavovací dialog tohoto programu je opět extrémně jednoduchý a editor tím neskýtá mnoho možností, v podstatě je možné nastavit jen barvy pro zvýrazňování syntaxe, font v editačním okně programu a případné zobrazování čísel řádků, či jejich zalamování. Editor je maximálně jednoduchý a je to vidět již z možností jeho nastavování.

Při spuštění programu je, ve výchozím nastavení, jeho pracovní plocha rozdělena (kromě části s menu a toolbary) na 3 části - Hlavní editační okno, panel vlastností a hodnot css a nakonec dolní panel se dvěma či třemi záložkami, které slouží pro informační výstupy z programu, jako zápisník, či coby terminál.

cssEd cssEdConfig

Program cssEd v plné kráse. *** Nastavovací okno, není nad jednoduchost.

Mezi "samozřejmé" možnosti programů, určených především pro vývojáře, patří nastavení znaku pro konec řádku (cr/cr-lf/lf) a změna kódování (minimálně - ostatně národní znaky by se neměly v css souborech vyskytovat), které jsou v tomto programu k nalezení v menu Document. V tomto programu lze zapnout i zvýrazňování syntaxe, pokud jej program nepozná automaticky dle koncovky a zde je ukryto jedno z relativně příjemných překvapení programu, kterým je možnost zvýraznit syntaxi nejen css, ale například html/php, c/c++, Perlu či Pythonu. Bohužel autocompletion (automatické nabízení doplnění kódu) je definováno jen pro css a čas ani práci tak vývojáři neušetří.

Práce v programu

Jako v kterémkoliv jiném programu se práce a základní klávesové zkratky nikterak neliší od běžných zvyklostí (ano, jsou výjimky, jako Emacs či vim), byť jich mnoho není a jsou to jen pro otevření, uložení a zavření souboru, vyhledávání v něm a práci se schránkou. Bohužel v nabídce souboru chybí možnost otevřít některý z minulých souborů, protože při práci na jednom projektu je poměrně časté otevírání stejných souborů a pokaždé se k nim "proklikávat" není zrovna produktivní.

Pravý panel - panel vlastností, disponuje dvěmi záložkami, z nichž CSS obsahuje parametry css, včetně jejich předdefinovaných hodnot - číselné hodnoty je možné po poklikání na (jmeno) zadat prostřednictvím stručného dialogu (na obrázku pro border). Hodnoty, pro které se zobrazí takovýto dialog, samozřejmě, že s možnostmi pro ten který parametr, jsou uvedeny v kulatých závorkách. Parametry a jejich hodnoty je také možné vkládat prostřednictvím menu, vše je dostupné pod položkou CSS->Dialogs->Properties and values. Druhá záložka se jmenuje Digest a po kliknutí na tlačítko nahoře na této záložce (v originále se jmenuje Parse document) je aktuálně otevřený dokument proscanován a do panelu jsou předány názvy definovaných tagů, tříd a identifikátorů, mezi kterými je poté urychlen pohyb na prosté kliknutí v tomto panelu.

Při editaci souborů je při definici značky (třídy, identifikátoru) po zapsání otevírací závorky vložena uzavírací a je nabídnut seznam parametrů, které jsou možné. Po výběru patřičného parametru a napsání dvojtečky je nabídnut seznam možných hodnot, pro který platí totéž, co v předchozím, případě, že je-li vybrána hodnota uzavřená v závorkách, je zobrazen dialog pro její zadání, který je příslušný k možnostem toho kterého parametru. 

Při vytváření a definování stylů je k dispozici několik průvodců (wizardů), které pomohou definovat, které vlastnosti chcete ve stylu měnit a jaké je chcete mít (viz obrázky pro výběr tagů k definování vzhledu a druhý pro výběr barev). Kromě nich umí editor i kontrolovat validitu stylů, takže není nutné jej ručně odesílat na w3c.org validátor.

Program je psán v GTK2 a svým vzhledem a ovládáním bude pravděpodobně více sedět uživatelům XFce/Gnome. Jeho pozitivní vlastností je velmi dobrá rychlost a extrémě nízké systémové nároky (alespoň na G3@366MHz se v topu neprojevil vepředu).

cssEdColorWizard cssEdSelectorWizard
Výběr barev v programu pro styl. *** Výběr stylovaných tagů pro stejnou třídu.

Závěrem

Program cssEd bude pro většinu zkušených webových vývojářů nedostatečnou pomůckou. Při pohledu do sekce ToDo na jeho domovských stránkách zjistíte, že hlavní výtka, která byla v tomto programu vznesena, tj. neexistence okamžitého náhledu, tam je uvedena jako požadavek do dalších verzí programu. Program není zrovna nejmladší a o jeho pomalém vývoji svědčí i číslo aktuální verze, které bylo v době psaní článku 0.4.0. Program si můžete upravit pomocí pluginů a rozšíření.

CssEd se do budoucna může stát programem, který bude pomáhat kažému vývojáři webu při definování stylů. Současná verze zatím nenabízí některé potřebné funkce a menším problémem může být i jeho občasná nestabilita (testováno na několika počítačích a distribucích Linuxu). Pokud si mohu dovolit shrnutí, program ani nenadchnul, ani nezklamal.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze