LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PostgreSQL (19) - Vlastní datové typy

Tato část našeho seriálu o PotgreSQL bude věnována vlastním datovým typům, mnozí asi nenajdou opodstatnění, proč by něco takového měli použít, někomu se to může hodit. Především ale o složeném datovém typu pojednává tento díl.

21.3.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 9587×

Vytvoření vlastních typů

Pro další práci, další krok v databázi, bude zapotřebí vědět jak se definují vlastní typy. Vytváření nového typu probíhá vždy nad aktuální databází a schématem (tj. nový typ vytvoříte globálně), pokud schéma neurčíte, je typ vytvořen nad aktuálním schématem (tj. většinou to, které je public). Ten, kdo schéma vytvořil je jeho vlastníkem. Zcela logickým omezením je, že nově vytvářený typ nesmí být pojmenován stejně, jako základní a již existující typy v MySQL. Jedním způsobem použití jsou složené typy, které jsou náplní tohoto článku, druhým užitím je definice "základních" typů, k těm je třeba dodefinovat další funkce (minimálně vstupní a výstupní). Proto se k funkci CREATE TYPE vrátíme v seriálu ještě jednou a to u uložených procedur, čiže prozatím jen zkráceně.

Syntaxe SQL příkazu je:

CREATE TYPE jmeno_typu AS (vycet promennych);

Dvěma omezeními pro nově vytvářené typy jsou, že název nově definovaného typu nesmí začínat podtržítkem (takovéto názvy jsou vyhrazeny pro vnitřní použití) a délka názvu nesmí přesáhnout 62 znaků (v dřívějších verzích PostgreSQL byla délka omezena na 31 znaků).

Dalším místem, kde může pomoci možnost nadefinování si vlastních typů je vytváření polí s proměnnou délkou a v dřívějších verzích i rozsáhlých objektů, pro něž bylo omezením PostgreSQL  (kdy jsou již v PgSQL připraveny a zaregistrovány potřebné pomocné procedury). K oběma těmto možnostem vytvoření vlastních typů se seriál vrátí, až bude u uložených procedur.

Ke zrušení již definovaného typu slouží SQL příkaz DROP TYPE jmeno_typu [, ...] [CASCADE | RESTRICT], kdy je možné současně smazat několik uživatelsky definovaných typů. Pomocí direktivy CASCADE se povolí smazání všech objektů, které na vytvořeném typu závisí (sloupce tabulky, operátory, funkce), RESTRICT toto mazání zakáže.

Pokud je zapotřebí změnit definici typu, je možné použít příkaz ALTER TYPE jmeno_typu. Zatím je možné pouze měnit vlastníka definovaného typu, pomocí ALTER TYPE jmeno_typu OWNER TO novy_vlastnik a převést jej do jiného schématu v rámci jedné uživatelské databáze pomocí ALTER TYPE jmeno_typu SET SCHEMA nove_schema (tato druhá možnost je k dispozici až od PgSQL řady 8.1. Změna definice typu, jako takového zatím není zahrnuta a nezbývá nic jiného, než jej smazat a vytvořit znovu.

Složené datové typy

Programátoři v jazyce C/C++ znají možnost vytvoření vlastního strukturovaného typu, který pak navenek definují jako proměnnou tohoto typu, ale uvniř je několik dalších proměnných, ke kterým se přistupuje prostřednictvím operátoru tečky (.), případně pomocí operátoru šipky (->). Jazyk Pascal zná stejnou strukturu, jen v tomto případě se tento typ jmenuje záznam a pro jeho vytvoření se používá klíčové slovo record.

Ukázka a použití v jazyce C:

#include <iostream.h>
typedef struct{
unsigned long int osobni_cislo;
char rod_cislo[10];
char jmeno[30];
char prijmeni[35];
char rod_prijmeni[35];
char ulice[40];
char cislodomu[8];
char obec[50];
char psc[5];
} PERSON;
PERSON zam;
int main(void){
zam.osobni_cislo = 12;
cout << zam.osobni_cislo << endl;
return(0);
}

Použití v jazyce Pascal:

type
person = record
osobni_cislo : longint;
rod_cislo : string[10];
jmeno : string[30];
prijmeni : string[35];
rod_prijmeni : string[35];
ulice : string[40];
obec : string[50];
psc : string[5];
end;
var
zam : person;
begin
zam.rod_cislo := '7506092555';
writeln(zam.rod_cislo);
end.

Podobné struktury/vlastní datové typy podporuje i databázový server PostgreSQL. Použití snad vyplyne v dalším textu, byť při použití takovýchto struktur se mohou vynořit nemalé problémy s indexací (zatím je nelze jednoduše vytvořit) a efektivita může být horší, než při rozdělení dat do dvou tabulek a jejich provázání referencí. 

CREATE TYPE person AS (
osobni_cislo BIGINT,
rod_cislo CHAR(10),
jmeno VARCHAR(30),
prijmeni VARCHAR(35),
rod_prijmeni VARCHAR(35),
ulice VARCHAR(40),
cislodomu VARCHAR(8),
obec VARCHAR(50),
psc CHAR(5)
);

Použití již definovaného typu při definici tabulky je velmi jednoduché. Pouze se určí název pole v tabulce a nově definovaný typ. Nový typ nelze, v návaznosti na minulé dva díly, použít jako "základ" pro pole, alespoň ne elementárním způsobem, ale z toho co již bylo napsáno je jasné, proč by nebylo rozumné použít takovou konstrukci (rychlost je tím hlavním zádrhelem). Například takto:

CREATE TABLE employees (
employees bigserial NOT NULL,
emp_data person
);

Při vkládání lze použít dvě syntaxe, u obou z nich musíme vyjmenovat všechny hodnoty vkládané do, v tomto případě druhé, položky tabulky, která je uživatelsky definovaného typu. Lze to udělat buď pomocí  jejich prostého vypsání, do kulatých závorek, nebo použitím operátoru/konstruktoru ROW.

INSERT INTO "employees" VALUES (nextval('public.employees_employees_seq'::text),
 (12,'7506032559','Petr','Novák','Jankovský','Bílinská cesta',
'14/596','Ústí nad Labem','40001'));
INSERT INTO "employees" VALUES (nextval('public.employees_employees_seq'::text),
 (ROW(26,'7552032542','Petra','Zedníková','Malá','Zlatá Ulice',
'55','Teplice','41501')));

Výběr hodnot je jednoduchý. Pokud je zapotřebí vybrat vše stačí zadat SELECT * FROM employees, potud je vše jednoduché a jasné. Pokud je zapotřebí vybrat jen některé položky ze strukturovaného typu, je nutné použít notaci přes tečku a to se dá provést několika způsoby (z nichž poslední je i s vyjmenováním tabulky, což je vhodné při spojování několika tabulek pomocí JOINů).

SELECT (emp_data).rod_cislo, (emp_data).rod_prijmeni FROM employees;

je prvním z nich, pokud zapíšete název databázového sloupečku bez závorek, nebude Vám tento postup fungovat protože bezzávorkový zápis odpovídá zdrojové tabulce a ta v tento moment není definována. Když je zapotřebí dodat do výběru i název tabulky, opět se tento zapisuje do závorek, společně s názvem databázového sloupce, který požadujete:

SELECT (employees.emp_data).rod_cislo,
(employees.emp_data).rod_prijmeni FROM employees;

Pro UPDATE hodnot se používá stejný zápis, jako pro jejich výběr, ale s jedním drobným rozdílem, v části SET se závorky kolem názvu databázového sloupečku nepíší, v části WHERE jsou vyžadovány. Při update celého řádku poslouží opět operátor ROW:

UPDATE employees SET emp_data.prijmeni='Pekarkova' WHERE employees=2;
UPDATE employees SET emp_data=ROW(12,'7506032559','Petr',
'Janák','Vopěnka','Modrá',
'255','Praha','10000') WHERE employees = 2;

Závěr

Definování vlastních typů, speciálně těch složených, bude mít pro spoustu programátorů jisté kouzlo, nicméně nejsem jediný, kdo je proti jejich ukládání v takovéto podobě do databáze. Spíše než ušetření práce, nebo jiných výhod se můžete dočkat velice nepříjemného překvapení, ať už v podobě nižšího výkonu databáze, nebo pozdějších problémů s úpravami databázové struktury. Já osobně se takovýmto uloženým strukturám vyhýbám, protože mám nepoměrně lepší zkušenosti s rozseparováním dat do různých tabulek a jejich vzájemným propojováním.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Indexase struktur 21.3.2006 06:34 MaReK Olšavský
Další důvod, proč to nedělat 21.3.2006 17:37 Petr Zajíc
|- Re: Další důvod, proč to nedělat 21.3.2006 17:58 Aleš Hakl
| L Re: Další důvod, proč to nedělat 22.3.2006 05:27 MaReK Olšavský
|   L Re: Další důvod, proč to nedělat 22.3.2006 05:40 Petr Zajíc
L Re: Další důvod, proč to nedělat 22.3.2006 05:21 MaReK Olšavský
k cemu je pouzivat 22.3.2006 08:21 Pavel Stěhule
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze