LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (62) - Oprávnění podruhé

Jak zajistit, aby se nám k databázi připojovali jen správní lidé ze správného místa?

10.3.2006 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 17315×

Komerční sdělení: Pořádáme Kurzy MySQL

Co můžeme udělat pro nastavení zabezpečení databáze MySQL v praxi a jak na to jít? O tom bude řeč v dnešním díle seriálu. Zpočátku se Vám možná bude zdát celá problematika dosti spletitá, ale nakonec zjistíte, že celý systém je velmi logický a přehledný. Takže, vzhůru na věc!

Jak MySQL ukládá oprávnění

Veškerá oprávnění jsou v MySQL uložena ve zvláštní databázi, která se jmenuje mysql. V ní je pět tabulek, které s oprávněním tak či onak souvisejí. MySQL při požadavku na provedení nějaké operace tyto tabulky dotazuje, a podle výsledku se rozhodne, zda dané oprávnění přidělí či nikoli. Těmito pěti tabulkami jsou:

 • user
 • db
 • host
 • tables_priv
 • columns_priv

a v zásadě se dá říci, že se s jejich obsahem dá za určitých okolností manipulovat přímo. Abychom to celé trochu zjednodušili, vynecháme z dobrých důvodů tabulku host a budeme se věnovat zbylým čtyřem. Pro experimenty je dobré v tomto případě mít k dispozici testovací server s administrátorským přístupem.

MySQL provádí v podstatě dvojí ověřování. První se nazývá ověření při připojení a stanovuje kdo se odkud smí nebo nesmí k našemu serveru připojit. Pokud to projde nastupuje druhá fáze, nazývaná ověření při požadavku. Ta poskytuje uživatelům ověřeným při připojení práva pro konkrétní akce na serveru (jako je třeba vkládání dat do tabulek).

Pozn.: V těchto dvou věcech je podstatný rozdíl. Je klidně možné nakonfigurovat správu uživatelů tak, aby se někdo mohl připojit, ale potom nemohl provést prakticky žádnou myslitelnou akci na serveru.

Ověření při připojení

Tady platí, že pro ověření při připojení se používají údaje, které jsou uloženy v tabulce user. Pokud jste přihlášen jako superuživatel, můžete si je prohlédnout pomocí

use mysql;
select * from user;

nebo ještě stručněji - protože nás v tuto chvíli zajímají pouze tři pole - pomocí něčeho jako

select host, user, password from user;

Jak asi tušíte, ověření při připojení zjišťuje, zda daný uživatel se smí připojit z daného hostitele - a zda přitom použil správné heslo. Pokud je všechno v pořádku, pustí MySQL uživatele dál. Pokud ne, skončíte při přihlašování chybou ve stylu:

ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'xxx'@'host' (using password: NO)

Do tabulky user může superuživatel (nebo jiný uživatel, pokud má k tomu práva) zapisovat přímo. Můžete tak například založit uživatele franta s heslem atnarf, který bude smět přistupovat k serveru z hostitele 192.168.0.100. První, co Vás asi napadne je provést to pomocí INSERT prostě takto:

insert into user (user, host, password) values ('franta','192.168.0.100','atnarf');

To nebude fungovat! Důvodem je, že MySQL neukládá hesla ve sloupci password jako prostý text, ale - zjednodušeně řečeno - ukládá jejich hash. Ten lze vytovřit pomocí MySQL funkce PASSWORD, takže vylepšená verze příkazu pro vložení do tabulky user by mohla znít nějak takto (nesprávně založeného uživatele jsem odstranil):

delete from user where user = 'franta' and host = '192.168.0.100' and password = 'atnarf';
insert into user (user, host, password) values ('franta','192.168.0.100',password('atnarf'));

Jestliže si to vyzkoušíte, zjistíte pravděpodobně, že to zase nebude fungovat. Důvodem je tentokrát mechanismus, jakým MySQL obsluhuje mezipaměť. Je třeba přikázat databázi, aby nový obsah tabulky user zapsala na disk. To provedete pomocí příkazu flush:

flush privileges;

K čemu dojde? MySQL vyprázdní cache a znovunačte oprávnění. V našem případě i s nově založeným uživatelem, který se od této chvíle smí se svým heslem připojit ze stroje 192.168.0.100.

K celému mechanismu bych si dovolil několik poznámek:

 • V tabulce user smíte mít jednoho uživatele vícekrát. Například budete chtít, aby se franta mohl připojit i z hostitele 10.0.0.5. Tudíž je jedině logické, že pro jednoho uživatele a dva hostitele budou v tabulce user dva řádky. To není chyba
 • Ve výše popsaném případě smí mít tentýž uživatel přistupující k serveru z různých míst různá hesla. Je to sice hezká funkce, ale moc se to nepoužívá. Důvodem je to, že by si uživatel musel na každém stroji pamatovat jiné heslo, což může být poněkud náročné.
 • MySQL dovolí nechat políčko host prázdné. V zásadě to znamená, že daný hostitel se pak může připojit odkudkoli. Nedoporučuji to. Jednak to asi není to, co chcete, a jednak pak není jasné, zda jste hostitele pouze zapomněli specifikovat nebo zda má být prázdný.
 • MySQL dovolí nechat prázdné políčko pro heslo. Význam je takový, že heslo pak není pro spojení vůbec požadováno. To sice rovněž nelze doporučit, ale v praxi se to někdy používá, třeba pro lokální přístup.
 • Hostitele lze zadat mnoha způsoby, příklady jsou dostupné v dokumentaci. Já jsem si například zapamatoval, že při připojení z místního PC lze zadat jako název hostitele localhost. Za určitých podmínek lze rovněž zadat více hostitelů - například jednu podsíť.
 • Pochopitelně nesmíte zadat stejnou kombinaci uživatele a hostitele do tabulky user vícekrát. Jednak je to logický nesmysl, a jednak je na tabulce user na sloupcích user a host primární klíč - a ten jak víte musí být unikátní.
 • Smíte zadat prázdný název uživatele. To má význam ten, že pak povolujete anonymní přihlášení. Moc se to nepoužívá. Lze samozřejmě povolit anonymní přihlášení pouze z určitých hostitelů pomocí prázdného jména a zadaného hostitele.

Příkaz GRANT

Prozradím rovnou, že přímá modifikace systémových tabulek s oprávněními není jediná možnost, jak tato oprávnění spravovat. Přesto je velmi rozumné vědět, že to můžete provést. Činnosti přidávání uživatelů však můžeme udělat mnohem jednodušeji pomocí vestavěného SQL příkazu GRANT. Než bych pracně vysvětloval, jak takový příkaz funguje uvedu příklad. Stejného efektu, kterého jsme předtím dosáhli ručním vyplněním tabulky user lze pomocí GRANT dosáhnout takto:

GRANT USAGE ON *.* TO franta@'192.168.0.100' IDENTIFIED by 'atnarf';

Použití GRANT je mnohem pružnější než přímý zápis do tabulek s oprávněními nejméně z následujících důvodů:

 1. Jeho použití nevyžaduje FLUSH PRIVILEGES.
 2. Heslo se nemusí hashovat pomocí PASSWORD.
 3. Při změně formátu tabulek s oprávněními (jakože se to v případě MySQL občas stává) funguje příkaz GRANT konzistentně.
 4. Narozdíl od vkládání do tabulky pomocí INSERT lze GRANT bezpečně libovolněkrát opakovat.
 5. V jednom příkazu GRANT lze vložit více uživatelů nebo více kombinací uživatel+hostitel.
 6. Jak uvidíme příště - GRANT může ovlivňovat data ve více tabulkách, takže je mnohem rychlejší než zadávání několika příkazů INSERT

Bude dobré si říci, že svoje oprávnění (a leckdy i oprávnění ostatních) můžete zkontrolovat příkazem SHOW GRANTS:

show grants;
show grants for 'franta'@'192.168.0.100';

Tím jsme zhruba dokončili ověřování při připojení a příště se podíváme na to, jak zajistit a spravovat oprávnění při požadavku.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze