LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (62) - Oprávnění podruhé

Jak zajistit, aby se nám k databázi připojovali jen správní lidé ze správného místa?

10.3.2006 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 17830×

Co můžeme udělat pro nastavení zabezpečení databáze MySQL v praxi a jak na to jít? O tom bude řeč v dnešním díle seriálu. Zpočátku se Vám možná bude zdát celá problematika dosti spletitá, ale nakonec zjistíte, že celý systém je velmi logický a přehledný. Takže, vzhůru na věc!

Jak MySQL ukládá oprávnění

Veškerá oprávnění jsou v MySQL uložena ve zvláštní databázi, která se jmenuje mysql. V ní je pět tabulek, které s oprávněním tak či onak souvisejí. MySQL při požadavku na provedení nějaké operace tyto tabulky dotazuje, a podle výsledku se rozhodne, zda dané oprávnění přidělí či nikoli. Těmito pěti tabulkami jsou:

 • user
 • db
 • host
 • tables_priv
 • columns_priv

a v zásadě se dá říci, že se s jejich obsahem dá za určitých okolností manipulovat přímo. Abychom to celé trochu zjednodušili, vynecháme z dobrých důvodů tabulku host a budeme se věnovat zbylým čtyřem. Pro experimenty je dobré v tomto případě mít k dispozici testovací server s administrátorským přístupem.

MySQL provádí v podstatě dvojí ověřování. První se nazývá ověření při připojení a stanovuje kdo se odkud smí nebo nesmí k našemu serveru připojit. Pokud to projde nastupuje druhá fáze, nazývaná ověření při požadavku. Ta poskytuje uživatelům ověřeným při připojení práva pro konkrétní akce na serveru (jako je třeba vkládání dat do tabulek).

Pozn.: V těchto dvou věcech je podstatný rozdíl. Je klidně možné nakonfigurovat správu uživatelů tak, aby se někdo mohl připojit, ale potom nemohl provést prakticky žádnou myslitelnou akci na serveru.

Ověření při připojení

Tady platí, že pro ověření při připojení se používají údaje, které jsou uloženy v tabulce user. Pokud jste přihlášen jako superuživatel, můžete si je prohlédnout pomocí

use mysql;
select * from user;

nebo ještě stručněji - protože nás v tuto chvíli zajímají pouze tři pole - pomocí něčeho jako

select host, user, password from user;

Jak asi tušíte, ověření při připojení zjišťuje, zda daný uživatel se smí připojit z daného hostitele - a zda přitom použil správné heslo. Pokud je všechno v pořádku, pustí MySQL uživatele dál. Pokud ne, skončíte při přihlašování chybou ve stylu:

ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'xxx'@'host' (using password: NO)

Do tabulky user může superuživatel (nebo jiný uživatel, pokud má k tomu práva) zapisovat přímo. Můžete tak například založit uživatele franta s heslem atnarf, který bude smět přistupovat k serveru z hostitele 192.168.0.100. První, co Vás asi napadne je provést to pomocí INSERT prostě takto:

insert into user (user, host, password) values ('franta','192.168.0.100','atnarf');

To nebude fungovat! Důvodem je, že MySQL neukládá hesla ve sloupci password jako prostý text, ale - zjednodušeně řečeno - ukládá jejich hash. Ten lze vytovřit pomocí MySQL funkce PASSWORD, takže vylepšená verze příkazu pro vložení do tabulky user by mohla znít nějak takto (nesprávně založeného uživatele jsem odstranil):

delete from user where user = 'franta' and host = '192.168.0.100' and password = 'atnarf';
insert into user (user, host, password) values ('franta','192.168.0.100',password('atnarf'));

Jestliže si to vyzkoušíte, zjistíte pravděpodobně, že to zase nebude fungovat. Důvodem je tentokrát mechanismus, jakým MySQL obsluhuje mezipaměť. Je třeba přikázat databázi, aby nový obsah tabulky user zapsala na disk. To provedete pomocí příkazu flush:

flush privileges;

K čemu dojde? MySQL vyprázdní cache a znovunačte oprávnění. V našem případě i s nově založeným uživatelem, který se od této chvíle smí se svým heslem připojit ze stroje 192.168.0.100.

K celému mechanismu bych si dovolil několik poznámek:

 • V tabulce user smíte mít jednoho uživatele vícekrát. Například budete chtít, aby se franta mohl připojit i z hostitele 10.0.0.5. Tudíž je jedině logické, že pro jednoho uživatele a dva hostitele budou v tabulce user dva řádky. To není chyba
 • Ve výše popsaném případě smí mít tentýž uživatel přistupující k serveru z různých míst různá hesla. Je to sice hezká funkce, ale moc se to nepoužívá. Důvodem je to, že by si uživatel musel na každém stroji pamatovat jiné heslo, což může být poněkud náročné.
 • MySQL dovolí nechat políčko host prázdné. V zásadě to znamená, že daný hostitel se pak může připojit odkudkoli. Nedoporučuji to. Jednak to asi není to, co chcete, a jednak pak není jasné, zda jste hostitele pouze zapomněli specifikovat nebo zda má být prázdný.
 • MySQL dovolí nechat prázdné políčko pro heslo. Význam je takový, že heslo pak není pro spojení vůbec požadováno. To sice rovněž nelze doporučit, ale v praxi se to někdy používá, třeba pro lokální přístup.
 • Hostitele lze zadat mnoha způsoby, příklady jsou dostupné v dokumentaci. Já jsem si například zapamatoval, že při připojení z místního PC lze zadat jako název hostitele localhost. Za určitých podmínek lze rovněž zadat více hostitelů - například jednu podsíť.
 • Pochopitelně nesmíte zadat stejnou kombinaci uživatele a hostitele do tabulky user vícekrát. Jednak je to logický nesmysl, a jednak je na tabulce user na sloupcích user a host primární klíč - a ten jak víte musí být unikátní.
 • Smíte zadat prázdný název uživatele. To má význam ten, že pak povolujete anonymní přihlášení. Moc se to nepoužívá. Lze samozřejmě povolit anonymní přihlášení pouze z určitých hostitelů pomocí prázdného jména a zadaného hostitele.

Příkaz GRANT

Prozradím rovnou, že přímá modifikace systémových tabulek s oprávněními není jediná možnost, jak tato oprávnění spravovat. Přesto je velmi rozumné vědět, že to můžete provést. Činnosti přidávání uživatelů však můžeme udělat mnohem jednodušeji pomocí vestavěného SQL příkazu GRANT. Než bych pracně vysvětloval, jak takový příkaz funguje uvedu příklad. Stejného efektu, kterého jsme předtím dosáhli ručním vyplněním tabulky user lze pomocí GRANT dosáhnout takto:

GRANT USAGE ON *.* TO franta@'192.168.0.100' IDENTIFIED by 'atnarf';

Použití GRANT je mnohem pružnější než přímý zápis do tabulek s oprávněními nejméně z následujících důvodů:

 1. Jeho použití nevyžaduje FLUSH PRIVILEGES.
 2. Heslo se nemusí hashovat pomocí PASSWORD.
 3. Při změně formátu tabulek s oprávněními (jakože se to v případě MySQL občas stává) funguje příkaz GRANT konzistentně.
 4. Narozdíl od vkládání do tabulky pomocí INSERT lze GRANT bezpečně libovolněkrát opakovat.
 5. V jednom příkazu GRANT lze vložit více uživatelů nebo více kombinací uživatel+hostitel.
 6. Jak uvidíme příště - GRANT může ovlivňovat data ve více tabulkách, takže je mnohem rychlejší než zadávání několika příkazů INSERT

Bude dobré si říci, že svoje oprávnění (a leckdy i oprávnění ostatních) můžete zkontrolovat příkazem SHOW GRANTS:

show grants;
show grants for 'franta'@'192.168.0.100';

Tím jsme zhruba dokončili ověřování při připojení a příště se podíváme na to, jak zajistit a spravovat oprávnění při požadavku.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze