LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Rozhovor s Tomášem Matějíčkem

Dnes jsme se zeptali ...

6.3.2006 06:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 9685×

Jméno: Tomáš Matějíček

Věk: 26

Povolání: IT specialista, v současnosti pracuji pro firmu Portus s.r.o.

Koníčky: počítače, americké filmy, a i když na to v poslední době nevypadám, posilování.

Stav /svobodný, ženatý,../: momentálně zadaný :) Už asi rok chodím s jednou třicítkou :)

Nějaké foto? :) Fotečku mám tady nebo tady. Jinak možná by se dalo použít i tohle, ale obávám se jestli to není moc erotické :^)

Obligátní otázka, jak jsi se vůbec dostal k linuxu?

Na vysoké škole jsme měli počítačovou učebnu se Solarisem a Linuxem. Linux se mi už tenkrát zdál o dost hezčí a mě, jakožto programátora, upoutala mocná příkazová řádka. To se ve Windows nevidí.

Jak vznikla distribuce Slax?

Zkoušel jsem udělat bootovatelné instalační CD se Slackwarem, a při té příležitosti mě napadlo, jak systém z CD rovnou rozběhnout. Své první "Slackware Live CD" jsem ukázal pár kamarádům a díky nim jsem pak pokračoval s vylepšenějšími verzemi. Jméno SLAX přišlo na svět až asi rok poté, kdy mi Patrik Volkerding (tvůrce Slackware) vysvětlil, že nesmím v názvu svého Live CDčka používat slovo "Slackware", neb je to trademark.

Slax je založen na Slackware a KDE, proč zrovna tato volba?

Ani nevím. Slackware byl první Linux co jsem vyzkoušel a protože pro mé potřeby fungoval dobře, neměl jsem potřebu zkoušet něco jiného. Prostředí KDE jsem zvolil pro jeho look'n'feel. V té době totiž Gnome moc hezky nevypadalo.

Slax je asi jedinou českou linuxovou distribucí a troufám si říct světovým úspěchem. Proč si myslíš, že tomu tak je, tj. proč je Slax tak úspěšný a proč je jediný?

Myslím, že SLAX má světový úspěch hlavně díky tomu, že je primárně vyvíjen pro svět - tedy v angličtině. Viděl jsem spoustu portugalských, španělských, nebo i českých distribucí, které jsou moc vyvedené, ale ve světě se jednoduše ujmout nemůžou, protože jim svět nerozumí. Anglicky umí kdekdo, česky jen češi.

Dalším marketingovým tahákem byla bezpochyby volba velikosti - 210 MB limit pro ISO SLAXu má hned dvojí výhodu: do systému se nevejdou redundantní součásti a balast, a systém je znatelně rychlejší. Ostatní distribuce se většinou snaží uspokojit všechny uživatele najednou, třeba knoppix, ten už je teď snad na 4GB DVDčku. Já uživatele uspokojuji jinak :) SLAX obsahuje jen to nejnutnější, a každý si pak může do SLAXu dodat svůj oblíbený soft formou modulů.

Modulárnost je další vlastnost, která svého času v jiném distru nebyla.

Jaký je obchodní model Slaxu? Tj. je vůbec nějaký? Z čeho vývoj distribuce financuješ?

SLAX se financuje sám, hlavně z reklamy na webu. Sám fakt, že si na sebe takový projekt vydělá, je asi další důležitá součást úspěšnosti. Všechno, co vydělám, ale zas hned utratím za reklamu, za práci vývojářů jiných projektů (třeba úpravy unionfs nebo squashfs) a nejvíc za grafiku (wallpapery, ikonky, a teď brzo bude nový design webu).

Existuje např. nějaká možnost, jak je tvůj projekt možné finančně podpořit?

V současnosti dávám přednost jiným způsobům podpory, jako je propagace SLAXu, nebo tvorba přídavných modulů. Navíc teď hodně závisím na vývojářích unionfs, takže pokud někdo pomůže s vývojem jim, pomůže i mému projektu.

Hledáš nějaké dobrovolníky, kteří by ti se Slaxem pomohli? S čím přesně a co by měli umět?

Moc si cením všech, kdo uploadují nové moduly na web SLAXu. Já bych na to sám nestačil. Navíc bych ani neuměl spoustu z těch programů sám rozchodit. Proto všem uploaderům patří můj velký dík.

Jak vidíš budoucnost Slaxu? Neláká tě např. vytvoření instalační verze na desktopy? S OpenOffice.org, Gimpem atd?

SLAX je Live CD a tak to i zůstane, i když nějaký instalátor je asi taky potřeba, uživatelé ho chtějí. S novým designem webu plánuji velmi užitečnou vlastnost - přímo na webu si uživatel zaškrtne, jaké programy navíc by ve SLAXu chtěl, a stáhne jedinečné ISO přímo vytvořené na míru.

Mně osobně na současných moderních distribucích vadí, že obsahují hromadu softu, ne vždy funkčního a spoustu vychytávek jako konfigurační nástroje na vše možné, které také ne vždy fungují, myslíš že by desktopové distro na Slaxu nemělo smysl?

SLAX je upravený Slackware. Každému vřele doporučuji použít na desktop Slackware a ne SLAX.

Slax je one man show, tj. všechno to stojí a padá s tebou. Nemáš strach, že to se Slaxem může dopadnout jako se Slackware? tj. dobrá filozofie, dobré distro, ale všechno to visí jen na jednom člověku.. a když tento člověk vysadí, distro končí...

Myslím, že o tom právě je Free software ... když odejdu, přijdou jiní, kdokoli může pokračovat.

Jaká je dle tebe nejlepší distribuce pro desktop? Tedy mimo Slaxu :)

Ono je to podle mě jedno. Když chce někdo konfigurovat systém myší, může sáhnout po Mandrivě, nebo Fedora Linuxu, ale stejně nakonec každý skončí u konzole a /etc. Bez toho to nejde, a to je dobře :) Pro Linuxové začátečníky je ale nejdůležitější, aby systém hezky vypadal a nepadal :) První dojem je často rozhodující.

Co myslíš, že brání většímu rozšíření Linuxu v Čechách?

To je jednoduché. Windows tu byl dřív. Myslím tím, běžný český člověk se dřív setkal s okny než s Linuxem. Lidi jsou obecně líní, a učit se něco nového, navíc nekompatibilního, je mnohdy problém. Na základkách se většiou učí Windows a Word a co je horší, nikdo si nestěžuje. Mentalita čechů je tak trochu divná, na co se prát s Linuxem, když si můžu zkopírovat okna, že... :)

Jaká je dle tebe největší výhoda Linuxu oproti Windows a ostatním os, tedy BSDčkům, Solarisům atd.?

Výhoda Linuxu oproti windows je bezesporu licencování. Linux vezmu, přetvořím, vylepším, a všechno legálně, lidi jsou vděční. Za distribuci vylepšených windows bych šel asi sedět. :) Linux je populárnější než BSD nebo Solaris, existuje pro něj víc driverů, je větší výběr distribucí, víc programů, víc možností.

My dva jsme se setkali na LinuxExpu, jak hodnotíš takovouto akci?

Akce tohoto typu jsou výborné. Člověk potká nové zajímavé lidi, má možnost promluvit i se samotnými uživateli. Navíc se můžete potkat s "konkurencí", což je ten nejlepší hnací motor, snažit se být ještě lepší :)

Na jaké linuxové weby chodíš? Když srovnáš weby u nás a venku, je tu dle tebe něco co u nás opravdu chybí?

Chodím na slackware.com (pravidelně čtu changelog, abych věděl co je nového), distrowatch.com (sonduji po nové konkurenci), a na kerneltrap.org. Z českých občas na root.cz. Občas prolezu weby hlavních konkurentů a koukám, jestli někdo nedostal nějaký zajímavý nápad, který bych mohl použít :)

Myslíš si, že u nás existuje dostatečná podpora rozvoje linuxu od organizací, které se tváří, že je to jejich cílem, tj. např. CZLUG?

Jediná organizace u které vidím nějakou činnost je OSS (open source software aliance). Ti snad dokonce spolupracují s ministerstvem informatiky a na LinuxExpo by se letos měli také ukázat. Ono ani tak nejde o podporu malých projektů jako SLAX, ale chtělo by to prosadit Free software do veřejné správy a hlavně do škol. Ale to nejde nějakým publikováním článků a hromadou nové byrokracie, je potřeba vzít pár dobrovolníků a zdarma začít linux ve školách prosazovat. Jakmile se na tom bude chtít někdo napakovat, dopadne to špatně. :)

Co by si vzkázal našim čtenářům?

Něco moudrého? :) Linux je o možnosti volby. Volte.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Prosazení Linuxu ve státní správě.. 6.3.2006 08:33 Aleš Kapica
|- Re: Prosazení Linuxu ve státní správě.. 6.3.2006 09:54 Ivan Majer
L Re: Prosazení Linuxu ve státní správě.. 6.3.2006 11:39 Petr Zajíc
  L Re: Prosazení Linuxu ve státní správě.. 7.3.2006 08:53 Aleš Kapica
    L Re: Prosazení Linuxu ve státní správě.. 8.3.2006 09:27 o.k.
slax 15.3.2006 14:46 Petr Bren
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze