LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Rozhovor s Tomášem Matějíčkem

Dnes jsme se zeptali ...

6.3.2006 06:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 10022×

Jméno: Tomáš Matějíček

Věk: 26

Povolání: IT specialista, v současnosti pracuji pro firmu Portus s.r.o.

Koníčky: počítače, americké filmy, a i když na to v poslední době nevypadám, posilování.

Stav /svobodný, ženatý,../: momentálně zadaný :) Už asi rok chodím s jednou třicítkou :)

Nějaké foto? :) Fotečku mám tady nebo tady. Jinak možná by se dalo použít i tohle, ale obávám se jestli to není moc erotické :^)

Obligátní otázka, jak jsi se vůbec dostal k linuxu?

Na vysoké škole jsme měli počítačovou učebnu se Solarisem a Linuxem. Linux se mi už tenkrát zdál o dost hezčí a mě, jakožto programátora, upoutala mocná příkazová řádka. To se ve Windows nevidí.

Jak vznikla distribuce Slax?

Zkoušel jsem udělat bootovatelné instalační CD se Slackwarem, a při té příležitosti mě napadlo, jak systém z CD rovnou rozběhnout. Své první "Slackware Live CD" jsem ukázal pár kamarádům a díky nim jsem pak pokračoval s vylepšenějšími verzemi. Jméno SLAX přišlo na svět až asi rok poté, kdy mi Patrik Volkerding (tvůrce Slackware) vysvětlil, že nesmím v názvu svého Live CDčka používat slovo "Slackware", neb je to trademark.

Slax je založen na Slackware a KDE, proč zrovna tato volba?

Ani nevím. Slackware byl první Linux co jsem vyzkoušel a protože pro mé potřeby fungoval dobře, neměl jsem potřebu zkoušet něco jiného. Prostředí KDE jsem zvolil pro jeho look'n'feel. V té době totiž Gnome moc hezky nevypadalo.

Slax je asi jedinou českou linuxovou distribucí a troufám si říct světovým úspěchem. Proč si myslíš, že tomu tak je, tj. proč je Slax tak úspěšný a proč je jediný?

Myslím, že SLAX má světový úspěch hlavně díky tomu, že je primárně vyvíjen pro svět - tedy v angličtině. Viděl jsem spoustu portugalských, španělských, nebo i českých distribucí, které jsou moc vyvedené, ale ve světě se jednoduše ujmout nemůžou, protože jim svět nerozumí. Anglicky umí kdekdo, česky jen češi.

Dalším marketingovým tahákem byla bezpochyby volba velikosti - 210 MB limit pro ISO SLAXu má hned dvojí výhodu: do systému se nevejdou redundantní součásti a balast, a systém je znatelně rychlejší. Ostatní distribuce se většinou snaží uspokojit všechny uživatele najednou, třeba knoppix, ten už je teď snad na 4GB DVDčku. Já uživatele uspokojuji jinak :) SLAX obsahuje jen to nejnutnější, a každý si pak může do SLAXu dodat svůj oblíbený soft formou modulů.

Modulárnost je další vlastnost, která svého času v jiném distru nebyla.

Jaký je obchodní model Slaxu? Tj. je vůbec nějaký? Z čeho vývoj distribuce financuješ?

SLAX se financuje sám, hlavně z reklamy na webu. Sám fakt, že si na sebe takový projekt vydělá, je asi další důležitá součást úspěšnosti. Všechno, co vydělám, ale zas hned utratím za reklamu, za práci vývojářů jiných projektů (třeba úpravy unionfs nebo squashfs) a nejvíc za grafiku (wallpapery, ikonky, a teď brzo bude nový design webu).

Existuje např. nějaká možnost, jak je tvůj projekt možné finančně podpořit?

V současnosti dávám přednost jiným způsobům podpory, jako je propagace SLAXu, nebo tvorba přídavných modulů. Navíc teď hodně závisím na vývojářích unionfs, takže pokud někdo pomůže s vývojem jim, pomůže i mému projektu.

Hledáš nějaké dobrovolníky, kteří by ti se Slaxem pomohli? S čím přesně a co by měli umět?

Moc si cením všech, kdo uploadují nové moduly na web SLAXu. Já bych na to sám nestačil. Navíc bych ani neuměl spoustu z těch programů sám rozchodit. Proto všem uploaderům patří můj velký dík.

Jak vidíš budoucnost Slaxu? Neláká tě např. vytvoření instalační verze na desktopy? S OpenOffice.org, Gimpem atd?

SLAX je Live CD a tak to i zůstane, i když nějaký instalátor je asi taky potřeba, uživatelé ho chtějí. S novým designem webu plánuji velmi užitečnou vlastnost - přímo na webu si uživatel zaškrtne, jaké programy navíc by ve SLAXu chtěl, a stáhne jedinečné ISO přímo vytvořené na míru.

Mně osobně na současných moderních distribucích vadí, že obsahují hromadu softu, ne vždy funkčního a spoustu vychytávek jako konfigurační nástroje na vše možné, které také ne vždy fungují, myslíš že by desktopové distro na Slaxu nemělo smysl?

SLAX je upravený Slackware. Každému vřele doporučuji použít na desktop Slackware a ne SLAX.

Slax je one man show, tj. všechno to stojí a padá s tebou. Nemáš strach, že to se Slaxem může dopadnout jako se Slackware? tj. dobrá filozofie, dobré distro, ale všechno to visí jen na jednom člověku.. a když tento člověk vysadí, distro končí...

Myslím, že o tom právě je Free software ... když odejdu, přijdou jiní, kdokoli může pokračovat.

Jaká je dle tebe nejlepší distribuce pro desktop? Tedy mimo Slaxu :)

Ono je to podle mě jedno. Když chce někdo konfigurovat systém myší, může sáhnout po Mandrivě, nebo Fedora Linuxu, ale stejně nakonec každý skončí u konzole a /etc. Bez toho to nejde, a to je dobře :) Pro Linuxové začátečníky je ale nejdůležitější, aby systém hezky vypadal a nepadal :) První dojem je často rozhodující.

Co myslíš, že brání většímu rozšíření Linuxu v Čechách?

To je jednoduché. Windows tu byl dřív. Myslím tím, běžný český člověk se dřív setkal s okny než s Linuxem. Lidi jsou obecně líní, a učit se něco nového, navíc nekompatibilního, je mnohdy problém. Na základkách se většiou učí Windows a Word a co je horší, nikdo si nestěžuje. Mentalita čechů je tak trochu divná, na co se prát s Linuxem, když si můžu zkopírovat okna, že... :)

Jaká je dle tebe největší výhoda Linuxu oproti Windows a ostatním os, tedy BSDčkům, Solarisům atd.?

Výhoda Linuxu oproti windows je bezesporu licencování. Linux vezmu, přetvořím, vylepším, a všechno legálně, lidi jsou vděční. Za distribuci vylepšených windows bych šel asi sedět. :) Linux je populárnější než BSD nebo Solaris, existuje pro něj víc driverů, je větší výběr distribucí, víc programů, víc možností.

My dva jsme se setkali na LinuxExpu, jak hodnotíš takovouto akci?

Akce tohoto typu jsou výborné. Člověk potká nové zajímavé lidi, má možnost promluvit i se samotnými uživateli. Navíc se můžete potkat s "konkurencí", což je ten nejlepší hnací motor, snažit se být ještě lepší :)

Na jaké linuxové weby chodíš? Když srovnáš weby u nás a venku, je tu dle tebe něco co u nás opravdu chybí?

Chodím na slackware.com (pravidelně čtu changelog, abych věděl co je nového), distrowatch.com (sonduji po nové konkurenci), a na kerneltrap.org. Z českých občas na root.cz. Občas prolezu weby hlavních konkurentů a koukám, jestli někdo nedostal nějaký zajímavý nápad, který bych mohl použít :)

Myslíš si, že u nás existuje dostatečná podpora rozvoje linuxu od organizací, které se tváří, že je to jejich cílem, tj. např. CZLUG?

Jediná organizace u které vidím nějakou činnost je OSS (open source software aliance). Ti snad dokonce spolupracují s ministerstvem informatiky a na LinuxExpo by se letos měli také ukázat. Ono ani tak nejde o podporu malých projektů jako SLAX, ale chtělo by to prosadit Free software do veřejné správy a hlavně do škol. Ale to nejde nějakým publikováním článků a hromadou nové byrokracie, je potřeba vzít pár dobrovolníků a zdarma začít linux ve školách prosazovat. Jakmile se na tom bude chtít někdo napakovat, dopadne to špatně. :)

Co by si vzkázal našim čtenářům?

Něco moudrého? :) Linux je o možnosti volby. Volte.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Prosazení Linuxu ve státní správě.. 6.3.2006 08:33 Aleš Kapica
|- Re: Prosazení Linuxu ve státní správě.. 6.3.2006 09:54 Ivan Majer
L Re: Prosazení Linuxu ve státní správě.. 6.3.2006 11:39 Petr Zajíc
  L Re: Prosazení Linuxu ve státní správě.. 7.3.2006 08:53 Aleš Kapica
    L Re: Prosazení Linuxu ve státní správě.. 8.3.2006 09:27 o.k.
slax 15.3.2006 14:46 Petr Bren
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze