LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux+DVD 3/2006

V březnovém čísle největšího evropského magazínu o GNU/Linuxu si přečtete mimo jiné o nahrávání a úpravě zvuku, paketovém zápisu na CD a DVD a nebo třeba o Firefoxu verze 1.5.

1.3.2006 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 8372×

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Stanislav Gráf, Jan Gregor, Jaroslav Luger, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Luděk Vašta, Lubomír Peterek; korekci má na starosti Martin Kysela.

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • editorial
  • obsah
  • popis DVD
 • Aktuality
  • novinky
  • jádro Linuxu
  • Debian
  • Mandriva
  • Aurox
  • Gentoo
 • Zvuk pod GNU/Linuxem
  • Nahrávání a úprava zvukových souborů v Ardour
  • MusicPD – zvukový server
 • Rozhovor
  • Rozhovor s Guillaumem Laurentem, jedním z hlavních vývojářů projektu Rosegarden
 • Software
  • KDE – KrawlSite – internetový robot a správce stahování
  • GNOME – Sudoku – logický hlavolam, který vás vtáhne
  • Linuxfresh
   • Blender – program pro tvoření 3D grafiky
   • Ksquirrel – obrázkový prohlížeč pro KDE
   • Dosage – nástroj pro stahování komiksů
  • Hry – DROD: Journey to Rooted Hold
 • Pro začátečníky
  • Firefox 1.5 a jeho obrovské konfigurační možnosti
  • Tipy a triky
 • Hardware
  • Paketový zápis CD a DVD disků
 • Pro programátory
  • Vlastní šetřič obrazovky
 • Knihovna
 • Distribuce měsíce – Symphony OS

Podrobněji k obsahu čísla

Hlavní téma aktuálního vydání časopisu je zvuk v GNU/Linuxu, ale ještě než se k němu dostaneme, podíváme se, co nás čeká na stránkách před ním. Skladba úvodních rubrik zůstává stále stejná – editorial šéfredaktora, všeobecné aktuality, novinky zaměřené na distribuce Debian, Mandriva, Aurox, Gentoo a vývoj samotného jádra.

Na dvou přiložených DVD najdete především distribuce Kanotix 2005-04 (live distribuce založená na Knoppixu), Dyne:Bolic 2.0b5 a Mediainlinux 4-RC5 (multimediální distribuce) a Puppy Linux 1.0.7 (poměrně nenáročná live distribuce). Mimo to první DVD skrývá OpenOffice.org 2.0.1, Javu 1.5, ovladače pro grafické karty NVIDIA a ATI, elektronické publikace a mnoho dalšího. Na druhém DVD je NetBSD 3.0 a "časopisová" Linux+ Live DVD 2006-03, live distribuce založená na Auroxu, jejíž cílem je umožnit čtenářům bezproblémové seznámení s v článcích probíranými tématy; současná verze je tedy zaměřená především na práci s hudbou.

Jak už jsem napsal výše, téma měsíce je práce s hudbou; takže nejrozsáhlejší (cca 13 stránek textu) článek je o nahrávání a úpravách zvukových souborů v programu Ardour. Bohužel nejsem hudebník a o editaci hudebních záznamů moc nevím, takže můžu jenom dodat, že článek je zpracován docela pěkně.

Následující text se věnuje opět hudbě, ovšem z trochu jiného pohledu: představuje zvukový server MusicPD; po jeho představení se dostane na konfiguraci a nastavení vlastního internetového rádia. Na závěr se dozvíte něco o klientech a dalších nástrojích, které by se vám mohly hodit.

Hudební téma uzavírá rozhovor s jedním z vývojářů programu Rosegarden (ve zkratce "notový MIDI sekvencer s možností práce se zvukem") – s Guillaumem Laurentem.

Sekce software je jako vždy uvedena zástupcem pro grafické desktopové rozhraní KDE – programem KrawlSite, který umožňuje docela snadné stažení celých WWW stránek podobně jako to dělají například spidery webových vyhledávačů. Příznivce KDE ještě potěší představení obrázkového prohlížeče Ksquirrel, který následuje o několik stránek dále. Pro uživatele GNOME je připraven článek o GNOME Sudoku, jednoduchém a pěkném programu, který umožňuje generování, tisk a případnou pomoc v luštění logické hry Sudoku, která je poslední dobou celkem populární.

Software bez zaměření na grafické prostředí uvádí Blender, řekněme profesionální program pro tvoření 3D grafiky; článek je zaměřen především na představení verze 2.40 a instalaci a používání programu. Přes článek o Dosage, nástroji pro stahování komiksů, se dostanete dále k poměrně zajímavě vypadají logické RPG hře Deadly Rooms of Death (DROD): Journey to Rooted Hold.

Především začátečníkům je určeno představení webového prohlížeče Firefox 1.5 – příklad použití, instalace a novinky oproti staré verzi. Hlavně se ale dozvíte o širokých konfiguračních možnostech, zásuvných modulech a rozšířeních (včetně představení některých populárních zástupců). Na závěr sekce je jako vždy uvedeno několik všeobecných tipů a triků, které se mohou při používání Linuxu hodit.

V rubrice hardware je tentokrát představen paketový zápis na optická média; paketový záznam umožňuje použití například přepisovatelných CD nebo DVD médii ve vypalovací mechanice tak, že se budou chovat podobně jako pevný disk – tedy nebude potřeba vytvářet nejprve obraz CD/DVD a jeho následné vypálení, ale přímo je půjde používat podobně jako pevný disk nebo flashdisk.

Pro programátory je určen článek, který popisuje tvorbu jednoduché grafického spořiče. Časopis uzavírají recenze knih, monitoru a LCD panelu a Symphony OS, distribuce měsíce, na které je zajímavý především netypický výběr grafického prostředí.

Závěr

I v březnovém čísle najdete dva různé formuláře k zřízení předplatného, ale to asi už k časopisu neodmyslitelně patří. Chyby jsou tak zhruba v normálu, úplně spokojený být rozhodně nemůžu, ale zas moc neruší.

"Největší evropský magazín o GNU/Linuxu" Linux+DVD je dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk).

Časopis můžete získat v Linux CD Shopu nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze